Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la mgotic » 22. 04. 2013. (20:01)

Pozdrav svima,
budući da sam relativno novi vlasnik jednog starog Adriatika 790, prihavatio sam se servisiranja i uređenja broda,
motor je već vani, a trenutno me okupira bukola. U mirovanju je teklo more (1 kap svakih 30-40 sekundi, u vožnji, tko zna).
Povremeno sam je pritezao ali bez većih uspjeha. Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako, niti kako naći odgovarajuću.
U prilogu ću pokušati uploadati fotografiju bukole, pa ako netko zna nešto o tome, svaki savjet je koristan.
fotografija bukole slika
Unaprijed zahvaljujem,
Pozdrav
Avatar
mgotic
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 22. 04. 2013. (16:23)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790

Re: Adriatic 790

PostPostao/la Juraj » 22. 04. 2013. (22:03)

Iako relativno laka radnja,zna bit veselo kad prvi put radiš a svako malo nešto zapne.Dio koji pritežeš (ispod one dvi vide),ulazi u bukulu (šupernicu) i time stiska lojnu pletenicu,tj nekoliko njih.Time one brtve prostor oko osovine i sprečavaju prodor vode.Dakle,dio koji stežeš povući nazad.Time osloboditi pristup pletenici (ili šta je od nje ostalo) očistiti malo taj prostor gdje su pletenice.Vidjeti koja debljina ti treba,Vjerovatno neka osmica ili tu negdje,uostalom izmjeri visinu tog prostora.Pletenicu zatim režeš prema osovini s tim da je režeš na dasci i nečim jako oštrim,pod 45stupnjeva,i početak i kraj ,tako da spoj nije ravan nego kos.Ako baš teško ide guranje iste u prostor bukule,možeš je lagano istuckat baten (pletenicu naravno da se malo stanji),ići će lakše (poslije je stisne u šupernici ,pa se raširi).Slijedeću pletenicu stavljaš tako da je spoj na 180 stupnjeva od prvog,tj dijametralno suprotan.Spojevi nikad jedan iznad drugoga.I tako složiš par komada,već koliko imaš mista (obično 3-4) oni komad za priztezanje natrag na misto.Pritegneš navoj, dva a sva ostala pritezanja bi trbalo radit dok osovina vrti.E sad,nije to uvik lako pogotovo na malin barkama,pa stegni na mistu.Slijedeća dotezanja radi max. po pola navojan,uvijek obostrano isto.Čim prestane curit stat s pritezanjem.Uvik zategnit i kontra vidu da ne popusti.Vjerujem da će strojari moć dodat ovom mome postu dosta toga ali u principu je to to.E da,i nemoj da ti uvale nikakve gafitne ili neke druge pletenice.Isključivo lojne idu u štelamortu,odnosno šupernicu.Iako tim sustavom nije moguće apsolutno spriječiti kapanje vode,za razliku od šuperenja tzv švedskim ležajem.
Ako san šta pomoga..... :wave:
Avatar
Juraj
Senior Member
 
Postovi: 631
Pridružen/a: 30. 04. 2009. (20:22)
Lokacija: Ližnjan
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 790,Mercedes 60

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la mgotic » 23. 04. 2013. (06:47)

Zahvaljujem,
ovo je već jako stručan i dobar savjet, predpostavljam da osim debljine pletenice moram izmjeriti i promjer osovine, jer vjerojatno ima različitih promjera trnela.
Još samo jedno pitanje, ima li neka dobra trgovina za kupit pletenicu?

Lijepi pozdrav
Pozdrav
Avatar
mgotic
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 22. 04. 2013. (16:23)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la COGI » 23. 04. 2013. (07:30)

Trnela(trinela,lojna pletenica) ti je kvadratnog presjeka.Znači miri razmak od osovine da bukule.Obično je to 6,8 ili10 mm.Sad uzmeš odgovarajuću pletenicu,naviješ oko osovine,oba kraja odrežeš ukoso pod istim kutom,tako da se spoj preklopi,da dobiješ puni prsten.Takva 2,3 ili više prstenova unakrsno slažeš u bukulu.Ka šta je reka Juraj ,spojevi moraju bit nasuprotni jedan prema drugom.Lagano pritegneš.Kad staviš brod u more dotegneš dok ne prestane teć.U vrtnji ako kapa LAGANO dotegneš obostrano ravnomjerno dok ne prestane kapat.Mana ovo sistema je što često moraš kontrolirat i POMALO pritezat i dodavat mast.Zato ti je moja preporuka,ako možeš ugradi Volvo manžetu.
I prst u uvo... ;)

Trinelu moš kupit u svakom dućanu brodske opreme i željezarijama.

:thumbup: :wave:
Mijenjam korišteni eurodiesel
Tko uči,taj i nauči,kad tad
Iskustvo se ne uči,ono se stiče
Čovik se uči cili život,a umre ka neznalica
Avatar
COGI
Old Senior Member
 
Postovi: 1429
Pridružen/a: 11. 02. 2012. (13:40)
Lokacija: Split - Strožanac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka,V.P. 12.5 KW

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la perkins27 » 23. 04. 2013. (07:36)

Ja bi jos doda da je dobro namazati mascu svaku trnelu prije stavljanja, bokulu ocistiti sta je moguce bolje. Dugo godina koristija san obicnu LIS 3 mast i nikad problema.
Avatar
perkins27
Member
 
Postovi: 146
Pridružen/a: 12. 07. 2011. (20:06)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: merry fisher 695, nanni T4.155

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la COGI » 23. 04. 2013. (07:55)

Tako je,to san zaboravija napisat(mislija san da se podrazumijeva,samo po sebi) ;)

:thumbup: :wave:
Mijenjam korišteni eurodiesel
Tko uči,taj i nauči,kad tad
Iskustvo se ne uči,ono se stiče
Čovik se uči cili život,a umre ka neznalica
Avatar
COGI
Old Senior Member
 
Postovi: 1429
Pridružen/a: 11. 02. 2012. (13:40)
Lokacija: Split - Strožanac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka,V.P. 12.5 KW

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la mgotic » 23. 04. 2013. (19:42)

super, uz vas ću još ovo, izgleda, vlastoručno riješiti. Naravno da mi se sad nemeću još neka pitanja, na koja bih volio dobiti odgovore ako vam već nisam dosadan.
1. COGI kaže da treba "pomalo pritezati i dodavati mast" zači li to dodavati mast kod montaže ili polslije u radu svako toliko sati dodati mast? Dodati mast kamo?
2. Trnela se kupuje na metre kao konop ili postoje već okrugle određenih promjera (promjera osovine) pa se koso prerežu da bi se navukle preko osovine?
3. Na fotografiji gore, vidi se jedna cijevčica sa metalnom armaturom (na vrhu bukole) čemu služi? Meni izgleda kao da samo pokriva otvor na bukoli.
4. Isto tako sa bočne strane ima jedna vida, kao čep, dali se tu ispušta ulje? Ukoliko da, gdje se dodaje i naravno koje ulje?

Al ga znam zakoplicirat, ali šta mogu kad trebam savjete stručnjaka ili mogu sjest kraj broda i plakat.

Lijepi pozdrav,
Pozdrav
Avatar
mgotic
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 22. 04. 2013. (16:23)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la Juraj » 23. 04. 2013. (22:36)

Ma imamo mi volje za odgovarat,ali bez uvrede,mislim da ti nije cila priča oko osovine,osovinske cijevi,bukule i šupernice najjasnija.A da si pokušao u međuvremenu kupit lojnu pletenicu,već bi rješili i par pitanja.Što se tiče šupernice:postoje bez hlađenja,postoje s hlađenjem tj protokom mora (Kroz rupu na šupenici koje ljudi znaju začepit jer ne koriste),zatim sa mazalicama,pa sa ležajem(balinjerom) u sebi koja leži u komori s uljem,itd.E sad ....jel jasnije?
Meni se ona tvoja čini kao da ima balinjeru u sebi,buni me to opleteno crijevo (a kamo vodi i jeli ili je na što spojeno ?) a i ono pored njega na slici.Ajde malo to škicni,prouči malo,možda malo i proć čeličnom četkom,daj još koju fotku pa da možemo dalje.
A di se nalazi barka? Možda bi uz kojeg forumaša i uz cijenu par piva mogao u ugodnom razgovoru saznati mnogo lakše o zadanoj temi :D
Avatar
Juraj
Senior Member
 
Postovi: 631
Pridružen/a: 30. 04. 2009. (20:22)
Lokacija: Ližnjan
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 790,Mercedes 60

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la mgotic » 24. 04. 2013. (19:51)

slika
evo slike broda, malo je pilma bila velika,
Brod je na Pašmanu u Kraju u škveru kod Kuštere. Naravno da sam pitao za savjete lokalne meštre, međutim svi kažu da takvu bukolu nisu vidjeli.
Moželi se iz fotogravije vidjeti koja je to bukola, pa da zatražim datasheet i uputstva za održavanje od proizvođača.
Pozdrav
Avatar
mgotic
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 22. 04. 2013. (16:23)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la Lando » 24. 04. 2013. (20:23)

pa evo moram priznat da ni ja nisam vidio takvu bukulu prije , pa nisam želio pametovat . Čak sam sejvo sliku i pokušao je posvijetlit i to , ali uzalud . Ali uglavnom si dobio prave savjete :clap: , a bez malo boljih slika teško je nešto dalje pričat
Avatar
Lando
Old Senior Member
 
Postovi: 3442
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:25)
Lokacija: db
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arta mala

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la mgotic » 25. 04. 2013. (08:10)

imam još par slika ali ih je teško uploadat (jer svaka ima oko 3MB), mogu vam ih poslat e-mailom, odnosno jumbo mailom.
Pozdrav
Avatar
mgotic
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 22. 04. 2013. (16:23)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la mgotic » 25. 04. 2013. (16:39)

evo probat ću nabacit još nekoliko fotografija bukole, nadam se daje nako vidi tako nešto, pa valjda nemam unikat.
Tu se vidi bočno, gore jedna vida za koju mislim da se radi o ispustu ulja. Ovo crijevo sa armaturom mislim da je samo nataknuto na
pipac gdje se dodaje ulje??? a ovo debelo crijevo (isto sa armaturom ali unutarnjom ide na ventil i krz trup broda u more.
Tako, očekujem sugestije i idelje.
slika
image hosting sites
Pozdrav
Avatar
mgotic
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 22. 04. 2013. (16:23)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la mgotic » 25. 04. 2013. (16:42)

Pozdrav
Avatar
mgotic
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 22. 04. 2013. (16:23)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la mgotic » 25. 04. 2013. (16:45)

evo i posljednje
slika
picture hosting
Pozdrav
Avatar
mgotic
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 22. 04. 2013. (16:23)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la tokar » 25. 04. 2013. (20:09)

Nerazumijem gdje su ti spojene one cijevi i da li si uopce naso stare lojne pletenice,bavim se ovim poslom ali nekuzim ovu tvoju bukolu.sta ti je spojeno na onu flandzu. :wave:
Avatar
tokar
Member
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 31. 08. 2011. (19:54)
Lokacija: mali lošinj

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.