Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la mgotic » 05. 05. 2013. (21:10)

Dobro, što misliš o ovom pipcu na vrhu, jeli to za točenje ulja?
Pozdrav
Avatar
mgotic
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 22. 04. 2013. (16:23)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la zore70 » 05. 05. 2013. (21:41)

Pošto vidima d a ovo nije baš pogon sa malo konjića i okretaja..jesi pita za koju obodnu brzinu je kupljena trinela?

Po slikama bi se dalo zaključit da osim trinele koja brtvi more u onemu sklopu iza spoja kardana imaš lezajeve jer kardan nema na čemu imat oslonac osim na lezajevima.A pošto je pipac a nije neka mazalica onda bi išlo ulje ako nije neka posljetvornička kemija.

Ulje ka za u noge od Z pogona,nogu vanbrodskih i sl..

A pošto si naša sve suho..a na slikamai ne izgleda baš održavano..možda nebi bilo loše preduhitrit vraga pa sve to prepakovat,prigledat,namazat... :?:
Jer zablokiraju li lezaji,nešto pukne...ostalo zamisli sam ;)
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la peroLA » 06. 05. 2013. (15:27)

mgotic je napisao/la:Dobro, što misliš o ovom pipcu na vrhu, jeli to za točenje ulja?

nije za ulje nego za mast-loj-grašo većina ima na tom mijestu mazalicu koju okreneš i onda mast ide dolje...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3492
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la mgotic » 06. 05. 2013. (19:01)

meni svakako više liči da je za ulje, budući da ispod ima jako malo mjesta i mislim da mast ili loj nebi uopće doša do ležajeva,
stoga mi je ulje prihvatljivije objašnjenje. Isto tako na taj pipac je samo nataknuta ona tanka cijevčica, vjerojatno samo da ne
prska ulje kada se osovina brzo okreće.

Naravno da nisam imao pojma da postoje trnele za različite obodne brzine, a i nitko me nije pitao u trgovini, pa sumljam da i oni znaju.
Motor se vrti na maksimalno 1900 okretaja, ali ja ga vozim između 1200 i 1500, snaga je 64KS.
Pozdrav
Avatar
mgotic
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 22. 04. 2013. (16:23)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la mgotic » 13. 05. 2013. (16:33)

ok društvo, bukolu smo uspješno riješili, barem do porinuća broda ponovno u more, a onda ćemo vidjeti koja je kvaliteta trnele i izvršenih radova.
Međutim sada imam novi problem, između motora i kopče nalazi se nešto što bi trebalo ublažavati udare prilikom ukapčanja, ali to se potpuno raspalo.
U prilogu šaljem nekoliko fotografija, pa ako netko zna gdje to nabaviti, novo, bio bih zahvalan (pa makar platio i pivo)
slika
image hosting site no sign up
slika
screen capture windows 7
slika
screen shot in windows
Pozdrav
Avatar
mgotic
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 22. 04. 2013. (16:23)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la mgotic » 17. 06. 2013. (20:47)

Poštovanje mornari,

ja još uvjek čekam damper ploču, koja bi trebala stići ovih dana, pa će motor ponovno u brod.
U međuvremenu je gotova generalka na IMR-u 65ks, međutim imam mali problem sa pritiskom ulja.
Naime pritisak je uvijek bio oko 2,4 bara bez obzira na broj okretaja (i na leru i pod punim gasom).
Pumpa ulja je nova, pa smo ponovno otvrali motor i sve pregledali međutim sve je ok.
Na kraju je skinut hladnjak ulja i tek tada se se pritisak počeo normalno ponašati, 2 bara na leru,
4 bara pod većim brojem okretaja (sigurnosni ventil u pumpi ulja počinje propuštati na 3,5 bara).

Pitanje:
što da radim sa hladnjakom za ulje, treba li ga mjenjati, čistiti ili da ga potpuno izbacim?
Pozdrav
Avatar
mgotic
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 22. 04. 2013. (16:23)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la tragos » 18. 06. 2013. (18:27)

po meni to bi triba bit ležaj od bijele kovine, na tu štucnu(sta ti zoves pipac) tribalo bi ic ulje za podmazivanje ležanja a umisto te pletenice semering, ja iman takav sistem i odlicno funkcionira
Avatar
tragos
Member
 
Postovi: 173
Pridružen/a: 06. 06. 2013. (08:05)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: samogradnja plastika 7,10m

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la mgotic » 19. 06. 2013. (08:01)

ok trnela ide sigurano to sam već riješio,
koje ulje bi išlo za ležaj?
Pozdrav
Avatar
mgotic
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 22. 04. 2013. (16:23)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la tragos » 19. 06. 2013. (10:19)

ja stavljam hipenol 90
Avatar
tragos
Member
 
Postovi: 173
Pridružen/a: 06. 06. 2013. (08:05)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: samogradnja plastika 7,10m

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la mgotic » 19. 06. 2013. (17:44)

ok staviti ću i ja
Pozdrav
Avatar
mgotic
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 22. 04. 2013. (16:23)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la mgotic » 26. 06. 2013. (19:35)

Još uvijek mi nije jasno što je krivo sa sustavom za hlađenje ulja, ali kad smo ga prebacili na traktor isto se je ponašao,
odnosno pritisak ulja je i dalje uvijek bio isti bez obzira na broj okretaja. Stoga smo kompletan sustsv za hlađenje ulja morem
izbacili i ugradili suatav od Golfa 5 i uključili ga u zatvoreni sustav hlađenja, znači voda koja hladi motor hladi i ulje.
Pritisak je normalan, ovisno od broja okretaja i da li je hlada ili topao , varira od 2,2 - 4 bara, a temperatura se ne diže preko
cca 80°C.Brod je napokon u moru i odradio je 10-tak sati rada (oko 45 Nm) na 1200-1300 okretaja. Evo par fotografija:
Motor na dizalici
slika
Kopča na dizalici
slika
Motor u brodu
slika
Brod u moru
slika
Ekipa nakon ugradnje na probnoj vožnji
slika
Zaslužena večera
slika

Zahvaljujem svima koji su svojim savjetima i dobrim namjerama pomogli da brod osposobimo i ponovno porinemo u more.
Pozdrav
Avatar
mgotic
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 22. 04. 2013. (16:23)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la peroLA » 28. 06. 2013. (08:41)

Ma ovako, ja sam ju jednom mijenjao ali sam morao stiskat prečesto, možda 2-4 puta godišnje na pređenih sati 150-200sati... voda se zna napuniti i dok barka stoji, kad je labava možda čaki i više uđe vode kad barka stoji nego kad vozim.... ja kad stisnem stisnem dosta ali napravim provijeru dali se grije... no kako ste rekli da voda kapka, ja to na oko nisam primijetio jer je puna kobilica i malo je prostora da mogu to pogledat...
Barka je Dalmatinka osovina fi25... neposredno gdje osovina izlazi iz ležaja primijetio sam na sjajnoj boji osovine, malo izbljeđeno pa nije jasno što je to..
zamjenu sam vršio prvi put a pletenica je bila neka čudna-navodno karbonska dao mi ju je frend koji ima istu barku i kaže da njemu dobro radi... sad bih ipak kupio rađe original...
sad pitanja:
1. Koliko često je normalno stiskati?
2. Dali može u plovidbi doći do totalne potrošnje toliko da dođe do velikog ulaska mora i mogućeg topljenje(samo me zanima, neću isprobavati :) )
3. Dali je bolje imati stisnusto naravno toliko da ne ulazi skoro ništa a da se osovina ne grije ili pak je bolje nebiti lijen prazniti santinu svako toliko(ja imam dosta malo prostora radi pune kobilice)?
4. Sad znam 100% sam zamijeniti, samo sad moran na to moru, pa neznam koliko bi vode ulazilo dok vadim staru i čistim?
5. Ako bi to išao radit na moru osigurao bi se rezervnim pumpama, radije nego plićinom jer nisam baš nasukavao se radi težine od min. 1200kg, a ako ne ide izvuć ću je negdije na prikolicu(kod nas baš nema alternativa za vađenje)
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3492
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la 2105 » 28. 06. 2013. (10:29)

Ukoliko imaš mazalicu, kad barka stoji zavrti po đira što če zaustavit kapanje
dok se osovina ne okreče. Na taj način ti se više ne bi smila punit kolumba sa morem (kap po kap)
iz bukule dok barka stoji.

Dalmatinka je slična Primorki
Kad radi motor u Leru (ili pri maloj brzini barkea ko možeš ali u svakom slučaju oprezno ) skoči u more
pa se zagledaj u kolumbu sa krmene strane di ti je stražnji ležaj i vjerovatno češ vidit koliko kolumba radi
(livo desno zbog vibracija)
Iz tog razloga mislim da je teško da bukula ne pušta malo pri vožnji ali ako imaš mazalicu ne bi smila puštat kad nevozi
ukoliko se mazalaica malo pritegne ka šta sam ti kreka (ne trnela).

U svakom slučaju nije dobro pretjerano pritezat Trnelu
Možeš oštetit i trnelu i osovinu.
Meni se inače ovaj sistem sviđa jer je najsigurniji i nebi se smilo dogodit naglo propuštanje ako se minimalno pripazi.
Avatar
2105
Member
 
Postovi: 472
Pridružen/a: 20. 06. 2012. (00:43)
Lokacija: Ščedro-Neretvanski kanal-Dalmacija
Vrsta ribolova: sportski

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la peškafondo » 29. 06. 2013. (10:49)

peroLA je napisao/la:4. Sad znam 100% sam zamijeniti, samo sad moran na to moru, pa neznam koliko bi vode ulazilo dok vadim staru i čistim?
5. Ako bi to išao radit na moru osigurao bi se rezervnim pumpama, radije nego plićinom jer nisam baš nasukavao se radi težine od min. 1200kg, a ako ne ide izvuć ću je negdije na prikolicu(kod nas baš nema alternativa za vađenje)


Možeš i u moru nije frka ni panika.Ovako teče more unutra kad je skinut prednji ležaj,svakih 10-ak min uključim pumpu i bacim van,i to zato jer mi voda smeta za raditi a ne od straha da ću potonuti.
slika
slika
Na more idem sam. Tako imam više prijatelja.
by ab ovo
Avatar
peškafondo
Member
 
Postovi: 455
Pridružen/a: 14. 11. 2008. (22:10)
Lokacija: Pula-Medulin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara bez kabine 4.8m

Re: Valjalo bi zamjeniti trnelu, ali ne znam kako,

PostPostao/la peroLA » 05. 07. 2013. (07:36)

Zamjenjena trnela bez problema na moru.. ništa nije ušlo... i onda na testni đir i skužio da voda ulazi na prirubnici na auspuhu :)))
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3492
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.