Gradnja novog broda → Troškovnik

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Gradnja novog broda → Troškovnik

PostPostao/la amiklic1 » 18. 07. 2010. (21:43)

kako si?

Aj' ti Gull-a uredi za tu lovu. Pa to je cca 25000 eur.

Kužim da ih tare prodaje za cca 60000 Eur s PDV-om, al' da ga mo'š sredit kao on (baš to šta si ti napisa je ono šta, više-manje, on radi) za toliko love, sumnjam...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Gradnja novog broda → Troškovnik

PostPostao/la amiklic1 » 18. 07. 2010. (21:47)

gonič zmajeva je napisao/la:Za laika je gradit novi brod jedan jako zaje... posao. Samo prikrajanje gotovog proizvoda je za ljude nevične kalafatskom poslu problem koji traži puno entuzijazma i slobodnog vremena. Opet sto ljudi sto čudi. Poznajem ljude koji su bili najsretniji kad im je brod bija u dvoru iza kuće, i kad su lagano sami ili sa meštrom nešto čačkali oko opreme. Poslje svih tramaka i problema vezanih za uređenje broda većina ih je izjavila da bi iduće plovilo uzimali kao gotov proizvod. Znači ključ u bravu. Puno jeftinija i brža solucija.


Da je jeftinije baš i sumnjam. OK, možda ako imaš dvi live ruke.

Ja sam prvo dogovorio, pa odmah za dan-dva odustao od kontraštampe iznad razme (bokovi i plafoni kabine i natkabine) jer je koštala oko 3000 Eur.

sad, sunce tuče ko ludo, stavim ruku unutra na skaj i nema traga toplini koja probija. Stavio sam izolaciju 10mm (Armaflex), šperploču 4mm i skaj sa spužvicom 5mm. Puno bolje, da ne kažem desetek puta jeftinije rješenje.

Obično u tvornici za svaki rukohvat (ej, probit dvi rupe i zavidat dvi vide) naplate 100kn. Znaš kako to ide, kupuješ brod, znači imaš love, pa znači da će te svak ko može oderat'. I onda plaču...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Gradnja novog broda → Troškovnik

PostPostao/la Pape » 18. 07. 2010. (22:47)

...a evo mi svi se ka krstimo ka za kit verziju dat 100 pataka kuna, ka ono to je puuuuno. a evo provajte izlit jednoga, nađite kalup ili ga napravite sami, izlijte brod i dobijte potrebne papire sutra za registraciju. da je to baš tako jednostavno i isplativo imali bi u svakom malo većen dvoru mini škver. eto Zore je opisa dosta toga šta sve čeka čovika koji krene u takvo nešto. tada ti nije dosta ni tih 100 pataka za izlit samo jednoga. I slažen se sa Zorom kad kaže kupi kit pa pomalo rezuckaj ponistre, provlači žicu po žicu, pa kad stigneš i koliko si u mogučnosti taj misec pljunit za komadić opreme. jedino tako moš nešto uštedit, ali onda je to proces koji nekad traje i traje i o plovidbi sanjaš godinama i zamišljaš se na moru, ili ćeš pljunit odma sve, pa si siguran da ćeš iduče lito bit nova lola sa novim brodom i nisi se ni jedanput počeša po leđima od svraba plastike. varijanta za doć do broda pod C - naslijedit dobar brod, pa da ti još i odgovara, pa ga malo upicanit po svon guštu, je još uvik po meni najbolja varijanta...aj jebi ga, nisan ja te sriće, a ni mnogi od nas....
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: Gradnja novog broda → Troškovnik

PostPostao/la gonič zmajeva » 18. 07. 2010. (23:22)

Amiklicu ne sumnjam da si u nekim stvarima prošao jeftinije nego kod kupnje gotovog proizvoda. Isto tako mislim da si napravio pravu perverziju od svog broda. Očito je da si imao bogato predznanje i iskustvo sa plovilima i prije svog posljednjeg projekta, pa si brod uredio pazeći na svaki detalj i svaku sitnicu. Isto tako i Zore koji je napravio Popaja može reči da će proći jeftino ako uzme brod u kitu jer zna. Velika većina ljudi na forumu nema iskustva i znanja da krene u projekat koji se zove brod. Evo dobio sam kalup i idem jedan čas kupiti par bačava smole i malo vune još malo odvajača i ubrzivača i evo broda. Za svaku kromovu vidu treba sjest u auto i potrošit vrijeme za kupit je i donit i montirat na brod. Moj kum ima krasnu uzrečicu. Novcem jedino možeš kupiti vrijeme. Znači ako sam dobar u nekom poslu, radim svoj posao. Kad dobijem lovu platim kalafata da mi kalafata brod. Sigurno će meštar napravit posal kvalitetnije i brže od mene. Gdje su u priči poznanstva rabati i razni popusti koje brodograditelji imaju na motore i razno razne ostale materijale koje ja ne mogu dobit. I na kraju da pokušam citirat Zoru. Kad si sam napravio plovilo ono će uvijek biti sumnjive kvalitete i nikad neće postići cijenu originala. Osim možda u tvom slučaju koji je ipak moraš priznati rijetkost :thumbup: .
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: Gradnja novog broda → Troškovnik

PostPostao/la raptor » 19. 07. 2010. (01:01)

Dosta pratim ča pišete i Amija poštivan ča je u konačnici složija lipi brod .Pa san pročita i oni cjenovnik Amija ,ča je sve utrošija itd...pa bi se nakraju složia sa pojedincima da je ipak bolje dat da proizvođač finišira brod...zašto ???...ako več neko kupi kit onda mora znat i neki qr@c sam napravit...instalirat ponistre i vrata sam...montirat rezervoare i sraonu sam...kabli o žic instalirat sam a meštar da ih samo spoji oliti razvede...san uštekat logarine i sam centrirat makinju...itd...itd...,ko nezna osnove nabrojanoga bolje da se ne vata čorava posla ...iz navedenoga proizlazi da je Ami malo toga učinia san osin ča je pronaša meštri za navedeno .Zaključak...ki se ne razme u ovo ča san nabroja bolje dat brod proizvođaću da ga završi jerbo če "samograditelj"proč u konačnici skuplje i 30 % ;) I konačno na kraju...Amija je doša brod cca. 50-60000 € a ka radia ga san :wtf: za istu kintu bi ga složia proizvođač i to najvjerojatnije bolje negoli fuš "majstori" ča su ga u konačnici došli ka SV Petra kajgana ;)
Avatar
raptor
Korisnik baniran
 
Postovi: 2982
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (14:24)
Lokacija: Čiovo

Re: Gradnja novog broda → Troškovnik

PostPostao/la amiklic1 » 19. 07. 2010. (08:03)

raptor je napisao/la:Dosta pratim ča pišete i Amija poštivan ča je u konačnici složija lipi brod .Pa san pročita i oni cjenovnik Amija ,ča je sve utrošija itd...pa bi se nakraju složia sa pojedincima da je ipak bolje dat da proizvođač finišira brod...zašto ???...ako več neko kupi kit onda mora znat i neki qr@c sam napravit...instalirat ponistre i vrata sam...montirat rezervoare i sraonu sam...kabli o žic instalirat sam a meštar da ih samo spoji oliti razvede...san uštekat logarine i sam centrirat makinju...itd...itd...,ko nezna osnove nabrojanoga bolje da se ne vata čorava posla ...iz navedenoga proizlazi da je Ami malo toga učinia san osin ča je pronaša meštri za navedeno .Zaključak...ki se ne razme u ovo ča san nabroja bolje dat brod proizvođaću da ga završi jerbo če "samograditelj"proč u konačnici skuplje i 30 % ;) I konačno na kraju...Amija je doša brod cca. 50-60000 € a ka radia ga san :wtf: za istu kintu bi ga složia proizvođač i to najvjerojatnije bolje negoli fuš "majstori" ča su ga u konačnici došli ka SV Petra kajgana ;)


brod me doša cca 45000 (ima tu još nešto ubacit šta nije na spisku, a kad uzmem da tare "kompletno opremljenog" (šta je ipak dosta manje opremljeno nego kod mene) za 60000, onda san sritan..), a ti majstori su:

1. čovik koji mi je pomoga stavit obloge oblaže brodove vridnosti 200-3000 tisuća eura
2. čovik koji mi je stavio prozore to isto radi (u biti cilu palubnu opremu) već duuugi niz godina, i boljeg nisan zna nać (ako misliš da je to samo izrizat, zalipit i zavidat varaš se).
3. čovik koji je stavio motor je Boris bošković iz Žrnovnice (raspitaj se o njemu koje i šta radi ;-))
4. čovik koji je radio ploče struje (po mom nacrtu) radi za 220 Kn po uri + PDV (meni radio mukte :-) ) ...

pa ti sad računaj kakav je to "fuš" bio...

a to koliko sam radio, nije važno. Ovi gori su jedini koji su došli na brod, a ako išta znaš o brodima znaš koliko ima posla oko svega ostalog . Ako ne znaš, ne mogu ti ni objasnit...
Zadnja izmjena: amiklic1; 19. 07. 2010. (08:08); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Gradnja novog broda → Troškovnik

PostPostao/la amiklic1 » 19. 07. 2010. (08:06)

gonič zmajeva je napisao/la:Amiklicu ne sumnjam da si u nekim stvarima prošao jeftinije nego kod kupnje gotovog proizvoda. Isto tako mislim da si napravio pravu perverziju od svog broda. Očito je da si imao bogato predznanje i iskustvo sa plovilima i prije svog posljednjeg projekta, pa si brod uredio pazeći na svaki detalj i svaku sitnicu. Isto tako i Zore koji je napravio Popaja može reči da će proći jeftino ako uzme brod u kitu jer zna. Velika većina ljudi na forumu nema iskustva i znanja da krene u projekat koji se zove brod. Evo dobio sam kalup i idem jedan čas kupiti par bačava smole i malo vune još malo odvajača i ubrzivača i evo broda. Za svaku kromovu vidu treba sjest u auto i potrošit vrijeme za kupit je i donit i montirat na brod. Moj kum ima krasnu uzrečicu. Novcem jedino možeš kupiti vrijeme. Znači ako sam dobar u nekom poslu, radim svoj posao. Kad dobijem lovu platim kalafata da mi kalafata brod. Sigurno će meštar napravit posal kvalitetnije i brže od mene. Gdje su u priči poznanstva rabati i razni popusti koje brodograditelji imaju na motore i razno razne ostale materijale koje ja ne mogu dobit. I na kraju da pokušam citirat Zoru. Kad si sam napravio plovilo ono će uvijek biti sumnjive kvalitete i nikad neće postići cijenu originala. Osim možda u tvom slučaju koji je ipak moraš priznati rijetkost :thumbup: .


Ovo je moj prvi brod (ima san neki maleni prije) i prvi dodir s brodogradnjom uopće. Jedino šta san radio prije oko toga je struja... Ništa više.

A u njega je, osim znanja rada sa svakojakim alatima i materijalima, ugrađeno najviše logike, razmišljanja i planiranja...
Inox sam iša kupovat nekad i 4 puta u jednom danu (vide i slično), al' kako je do dućana bilo par kilometara nije problem. Ko je daleko, ajme majko...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Gradnja novog broda → Troškovnik

PostPostao/la lupis » 19. 07. 2010. (08:14)

Rap,amijev brod u ovom stupnju opremljenosti bi došao i više od 60 da ga je radio majstor u škveru,odnosno da mu ga je netko isporučio "ključ u ruke" u ovom stanju.Zato se može reć da je Ami ušparao sigurno,a s druge strane kad si spomenuo fuš-majstora,koliko je meni poznato majstori koji su se njemu motali po brodu su profesionalci,i rade možda i bolje nego "majstor" u škveru.
Ja bi ipak rekao da ami nije brod sastavljao sam zbog uštede,nego više zbog toga jer to voli i zna da ljudi koji su mu radili na brodu znaju posal ,te više viruje njima nego nekom u škveru.

Lipo se igrat sam oko broda i onda znat ča si napravil ili stvorio,ali lipše je još od toga plovit i ribu lovit,Ami je to relativno brzo opremio jer je planirao to unaprijed.
Ali upuštat se u to a da se ne zna posal,da nemaš prijatelja koji će ti pomoć .....,da imaš ograničenu lovu....,e to nikad...
Bolje se rastegnut koliko ti je krevet dug,nego godinama gledat u brod na livadi,koji se nemore završit zbog financija ili pomankanja slobodnog vrimena!

Ljudi pate za nekim kerefekama,pljunu brdo love na F4 puneštre i onda pola godine ne rade ništa jer nema love....,ma hebeš to,zalipi plexi i na more....,ko gleda kroz prozor?
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10388
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Gradnja novog broda → Troškovnik

PostPostao/la raptor » 19. 07. 2010. (09:54)

Ami,ako te brod doša 45000 onda je to ok ,ja san mislija da te izašlo puno više :wtf: a ono za fuš majstore san mislia karikirano odnosno opčenito pošto vidim dosta prtljara po marinama i portima ča se vataju posli oko brodi a poradi odlične love a blage veze o ničemu ! Oni moj post san mislia napisat ka opčenito ,za sviju ča se vataju samogradnje a ni mi bila namjera ocrnit amija i njegov brod :thumbup:
Avatar
raptor
Korisnik baniran
 
Postovi: 2982
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (14:24)
Lokacija: Čiovo

Re: Gradnja novog broda → Troškovnik

PostPostao/la amiklic1 » 19. 07. 2010. (14:02)

Ma nema frke, no hard feelings.

Prednost koju sam imao je to da sam dvi godine ima lovu za M700 koji je završio kako je završio, i da se u tom periodu nije dogodilo ništa šta bi tu lovu potrošilo...

osobno bih pristao na ovako opremljen brod potrošit lovu koliko dođe gotov brod u škveru, znajući da sam napravio bolji brod za istu lovu.

A meštri ko meštri, tu si nažalost u pravu. Ima san i ja nekih ponuda, a neke profi firme su predlagale nebuloze.
osobno sam mogu napravit puno toga 8pa čak i dio ovog šta su meštri radili, al' znaš kako ide. Ti radiš, zaradiš nešto love i platiš nekom. Moja ura je skuplja od meštrove, pa mi se isplati radit svoj posao ako moram, a na brod kad sam slobodan :-) )...


Evo, na vezu do mene čovik oće brod kao moj. I dođemo do zaključka da s 25000 eur može zaplovit. naravno, fali tu još love za uredit', al' on oće zaplovit i gotovo. Onda polako...
nekom bi i to bilo dosta. Il zato jer mu stvarno ne triba bolje i više, a možda i nema love za sve šta bi htio.

uglavnom, mislim da uredit brod odmah u potpunosti nije baš 100% dobra stvar. Ovbako imam razlog doć do broda i zabavljat se sitnicama, iz ljubavi, ličit dušu, sist s ekipom u kokpit i popit pivu....
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Gradnja novog broda → Troškovnik

PostPostao/la gonič zmajeva » 19. 07. 2010. (17:33)

Ami stvarno si napravija vrhunski posal bez velikog predznanja o brodima :clap: . Ipak krenit u samogradnju broda samo sa kalupom bez iskustva u radu sa plastikom :think: . Posli toga ga još finiširat da je u plovnom stanju. Brod nije samo par bačava smole i malo vune. Nisam primijetio da si u troškovnik stavio sate koje si proveo na brodu :angel: . Rađe i najspartanskije uređen brod i zajebavat se po moru odma, nego bogato uređeno plovilo dogodine :wave: . Ja san za poznatu Lupisovu :Ali lipše je još od toga plovit i ribu lovit . :clap:
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: Gradnja novog broda → Troškovnik

PostPostao/la tovar100 » 19. 07. 2010. (19:32)

ami , to je jahta .
Avatar
tovar100
Member
 
Postovi: 153
Pridružen/a: 19. 05. 2010. (12:56)
Lokacija: zadar

Re: Gradnja novog broda → Troškovnik

PostPostao/la primorac » 21. 07. 2010. (08:21)

U vrijednost broda ulazi i ovo:
"1. čovik koji mi je pomoga stavit obloge oblaže brodove vridnosti 200-3000 tisuća eura
2. čovik koji mi je stavio prozore to isto radi (u biti cilu palubnu opremu) već duuugi niz godina, i boljeg nisan zna nać (ako misliš da je to samo izrizat, zalipit i zavidat varaš se).
3. čovik koji je stavio motor je Boris bošković iz Žrnovnice (raspitaj se o njemu koje i šta radi )
4. čovik koji je radio ploče struje (po mom nacrtu) radi za 220 Kn po uri + PDV (meni radio mukte ) ..."

e sad, Miklić, kolika je realna cijena radnih sati tih ljudi? Jer, ako ti je netko mukte radio, to ne znači da je taj rad bezvrijedan, dapače. Znači u vrijednost broda uračunava se i taj rad, a dakako i tvoj vlastiti rad i utrošeno vrime na kojekakve nabavke, od inoxa na TTS-a, do motora u Puli....

Također smatram da je najbolje kupiti brod u kitu, nov, nov motor, pa raditi uz angažman meštra (meštara!) jer u konačnici je bitna stvar zadovoljstvo vlasnika.

Evo, prije 3 godine 2007., jedan moj poznanik kupio je na Korčuli novi Maestral 700, platio ga 7000€, motor Sole 44 novi, sa priborom, propela gratis, još 7000€, oblaganje kabine, plexi stakla, hidraulični timun, list timuna prokrom, pojačanja trupa, spojler, sa radom (dakle sve odradili profesionalci) još 7000€, jedino nije platio ženinog ujku koji mu je složio instalaciju i tokara za izradu lista timuna. Dakle 21.000€, bez VHF-a i radara, ali brod plovi...

Netko je ovdje sa foruma iste godine kupio rabljenog maestrala, 10-15 ili 20 godina, dao 20.000€, ove j godine kupio nov motor 51.000 kuna, nek sam napiše koliko je platio ugradnju motora, novu propelu, i ostale radove koji idu uz to.

Rezime: Treba imati novaca da se mogu pokriti troškovi kupnje broda u kitu, sve opreme (uključivo pogon)koja se misli staviti, i za platiti meštrima. To je po mom mišljenju najbolje i najisplatljivije rješenje.
Nadalje, totalni amater, koji ima samo dobru volju, i čak ne zna pravilan omjer katalizatora i smole, zasigurno neće napraviti dobar odlivak, ma kako kalup bio u dobrom stanju. Bit će tu niz grešaka, nastalih nestručnošću i neznanjem.
A ako netko baš hoće, nek počne prvo od npr gradnje batane od šperploče, nek progugla pod "Walter Turnšek", model 420 mislim, pa onda polako na veće projekte...
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Gradnja novog broda → Troškovnik

PostPostao/la ivan3 » 21. 07. 2010. (09:58)

primorac je napisao/la:ove j godine kupio nov motor 51.000 kuna, nek sam napiše koliko je platio ugradnju motora


mozes li pojasnit malo tu ugradnju motora? na sta konkretno mislis?
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

Re: Gradnja novog broda → Troškovnik

PostPostao/la primorac » 21. 07. 2010. (11:37)

Konkretno, kupio starog maestrala 700 za 20.000€, u plovnom stanju, i nakon 3 godine meće novi motor. Mogao je 2007 riješiti novog M700 za 21.000 sa novim motorom. Poanta, ne isplati se uzimat stari brod za cijenu novoga, što se često desi.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.