Kupnja prve barke

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Kupnja prve barke

PostPostao/la Zec04 » 05. 07. 2023. (10:18)

pozdrav ljudi. evo ja si planiran kupit prvu barku. gledan da ima nadkabinu i komande. kako dosta toga ima na trzistu zanima me po vami ca bi bilo najbolje zet za prvi put. rodak mi ima leidi 490 sa vanbrodskim 10ks motor. ona mi je jako lipa ali mi je nekako uska. neznan dali je bolje onda morda neku istranku ili tako nec. neznan ni kao je bolji vanbrodski ili unutarnji motor. uglavnom, volil bi nec nac na podrucju rijeke da moren pogledat as niman ni kuku na autu ni prikolicu. fala na savjetima :D
Avatar
Zec04
New Entry
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 04. 07. 2023. (14:42)
Lokacija: Hreljin
Tip plovila: Istranka sa nadkabinom

Re: Kupnja prve barke

PostPostao/la peroLA » 05. 07. 2023. (11:55)

osobno nisam probao leidi 490 i ustvari takva klasa mi nije interesantna, neznam koliko istranka more bit šira, niš te ne košta pogladat ih i isprobat jer ih ima koliko ćeš... u svakom slučaju ako ti se sviđa i ako imaš buđeta vrlo vjerojatno je prava stvar za tebe jer Leidi brend ipak nešto znači... u toj veličini barke nemoj uopće razmišljat od brodskom motoru... ima ih par istranki ali to nema smisla... tek ako nema budgeta se isplati gledat kakvu istranku sa klasičnom natkabinom, ili pak a500 sa nekom light verzijom... izbjegavaj po meni neke "teške" natkabine na tako maloj barki... ako imaš neku light, em je lakša em lakši prolaz em veća preglednost... od starih istranki ako nije u stanju nećeš je baš na brzinu sredit pa imaj u obziru eventualno izbjeć komplete renovacije, tipa komplet obrusit, odvajat, krmeno zrcalo itd... kreni od Ledi i poštedi se muka... prikolica se da iznajmit lako, ako ti eventualno bude trebalo, nju bar svaki auto lako vozi
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3343
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Kupnja prve barke

PostPostao/la Zec04 » 05. 07. 2023. (12:23)

jer meni ne triba puno. eventualno dir oko krka sa curom. prijatelj mi prodaje dalmatinku, jako lipo ju je uredil ali ima unutarnji motor od 10ks, lomabardini jedan cilindar a to mi morda ne odgovara as je to dosta sporo, mislin ja ne zelin letit ali opet bi volel da baren malo brzine imas. ima jedna istranka na losinju za vanjskim motorom od 20ks, ona mi je trenutno favorit as je isto lipo uredna
Avatar
Zec04
New Entry
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 04. 07. 2023. (14:42)
Lokacija: Hreljin
Tip plovila: Istranka sa nadkabinom

Re: Kupnja prve barke

PostPostao/la peroLA » 05. 07. 2023. (14:08)

dalmatinka ti je cijela klasa iznad istranke, kako po guštu tako i po obavezama.. teže za disat spušat, duplo skuplja itd... ljudi generalno ne vole taj lombardini, to je ustavari dmb... sve ovisi o stanju.. ja sam imao istu u perfektom stanju a prodava sam je dugo... da bi ove godine prijatelj gradaca sa dmbom proda odmah za tisuću eura više nego ja... moja je tamo negdje na tvom području neznam točno.. ima specifičnu natkabinu, vlasnik je neki šofer kamiona... mene su ti ljudi znali zvat, pa mi objašnjavat to trese, buči... a ustvari nije toliko loše ako je dobro ugrađeno, ako su filter zraka i patka ok montirani... bitno je da nije mokra santina jer ako je zamajac toćan u moru onda su stalni problemi sa el.poktretačem... dobar mehaničar napravi generalku za300€ djelova, potrošnja 1.5... dalmatinka ti ima dobro samo pražnjenje i klasa je iznad, ali siguruno duplo skuplje i više posla.. ako ti ne treba za spavat nego ovako jednostavno bolje 5m i vanjski... brzina dalmatinke sa dmbom je od 5.5-6.3
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3343
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Kupnja prve barke

PostPostao/la škampar » 06. 07. 2023. (08:34)

na tim dužinama batali unutarnji,preporučujem ti gurges
Avatar
škampar
Member
 
Postovi: 342
Pridružen/a: 12. 07. 2009. (18:21)
Lokacija: kvarner
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: elan 22 fl

Re: Kupnja prve barke

PostPostao/la Zec04 » 06. 07. 2023. (10:33)

fala na savjetima. kako stvari stoje zasad mislim da cu zet dalmatinku od prijatelja as mislim da san nasal nekoga da iznajmi vez. opet morda malo glupo pitanje ali kako niman iskustva...ca moran pogledat, na ke detalje da obratin pozornost?
Avatar
Zec04
New Entry
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 04. 07. 2023. (14:42)
Lokacija: Hreljin
Tip plovila: Istranka sa nadkabinom

Re: Kupnja prve barke

PostPostao/la peroLA » 06. 07. 2023. (14:02)

dalmatinka zna švrcat na provi, i u kookpitu, u kookpitu najednostavnije stavit pajole, vidjet stanje ispod... kako sam rekao vidjet stanje trinele ako ima trinelu, obavezno stanje pumpe santine, i o tome se stalno brinut... nosače motora, eventualno centar, luft u bukoli kamo osovina izlazi iz kobilice... poslušat šta vlasnik ima reć upozorit... probat plovit, motor mora ljepo palit, vidjet kako se gasi itd... taj motor nije za preko 3/4 gasa nikad, u fulu dimi sigurno
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3343
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Kupnja prve barke

PostPostao/la Zec04 » 10. 07. 2023. (10:11)

fala puno. gledan tako nec ali mi sad dosla leidi 490. jako dobri soldi i blizu mi je ca mi je jako bitno. motor 15ks ima i mislin da cu ako bude se ok poc cu pogledat
Avatar
Zec04
New Entry
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 04. 07. 2023. (14:42)
Lokacija: Hreljin
Tip plovila: Istranka sa nadkabinom

Re: Kupnja prve barke

PostPostao/la ab ovo » 10. 07. 2023. (11:06)

Odi pogledat i kupi je, a meni daj broj od prijatelja, jer bi ja dalmatinku ako mi paše.
Avatar
ab ovo
Old Senior Member
 
Postovi: 4064
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:11)
Lokacija: o. Krk
Tip plovila: Učka-Yam 2t/4KS, Maestral 500-Yam 2t/6KS


Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.