Deplasmanski brod

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Deplasmanski brod

PostPostao/la Zemmo » 03. 07. 2023. (10:01)

peroLa,
kažem,jer nikad iz servisa nisam izašao blijed ko krpa…govorim o vanbrodskim motorima male snage.
Vozim vanbrodske motore 30 godina,uvjek kupljene nove,nikad,ali nikad osim servisa nisam dao ni lipe.A zašto nove,jer svakih 4 i po godine mjenjam novi,dok je pod garancijom,redovno održavam i uvijek postignem dobru cijenu.Napominjem da radim puuuno radnih sati .Dam 3000eu i za 5 g dodam 1000-1200 i opet samu igri….Kum mi je na primorci sa bm oplakao za sve ove godine da bi mogao knjigu napisat.Ja prodam motor u 8 ujutro,a u 9 je novi motor na krmi….e tu nadoknadim vrijeme koje sa brodskim motorom koji stoji na klocama mjesec,dva,ja vozim sporo a on nevozi i gdje je tu ušteda u vremenu.Napominjem da koristim barku preko cijele godine i nevadim je da je pripremim za sezonu nečega,jer je meni sezona cijele godine…
Avatar
Zemmo
New Entry
 
Postovi: 90
Pridružen/a: 21. 08. 2009. (09:55)
Lokacija: Mošćenica-Poreč
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Mlaka 500 poludeplasman

Re: Deplasmanski brod

PostPostao/la josey » 03. 07. 2023. (10:31)

dimulius je napisao/la:
Zemmo je napisao/la:.Imao sam priliku preploviti Kvarner od Unija do Pule po olujnoj buri na primorci,a sa takvim pd ili gliserom nesmijem ni na maestral ljeti.


khm, molim te o cemu ti pricas?

Imao M700 sa pothranjenim dizelom (23ks)
i sada grasu23.
Pa to uopce nisu usporedive stvari.

Graso je jebena sika.
Prolazi sa 11-12 milja bez lupanja po valovima u provu sa kojima se M700 mucija sa 5.8 milja.
(a moze vozit i 6 i 7 i 8 milja)

Valove po boku ili krmi uopce ne dozivljava.
(ovo za krmu je recimo zanimljivo jer vecina pd-ova ima problem s time zbog manjka kolombe, ali graso ima vecu kolombu od prosjecnog deplasmanca)

I apsolutni manjak klataranja livo desno u odnosu na gudu :mrgreen:

Virujen da bi guda sa 40-50 konja i brkovima bila druga prica, ali to onda vise nije prica o 6 milja.

Motor mora imat dovoljno snage da "utegne" brod i pritisne ga u more da bi se ostvarila stabilnost broda u plovidbi. Za brodove od 6-8 metri, to se dogadja pri nekih 7.5-8 milja, a onda mora imat i adekvatnu provu koja je u stanju probit val pri toj brzini.


ovo san i ja napisa malo drukcijim rjecima,
al ocito smo mi neznalice jer nemoze gliser sa kobilicom (citaj PD :D ) ic na more ko deplasman.
ja tvrdim suprotno, ti tvrdis suprotno, fizika tvrdi suprotno, al đaba.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Deplasmanski brod

PostPostao/la peroLA » 03. 07. 2023. (10:44)

Zemmo je napisao/la:peroLa,
kažem,jer nikad iz servisa nisam izašao blijed ko krpa…govorim o vanbrodskim motorima male snage.
Vozim vanbrodske motore 30 godina,uvjek kupljene nove,nikad,ali nikad osim servisa nisam dao ni lipe.A zašto nove,jer svakih 4 i po godine mjenjam novi,dok je pod garancijom,redovno održavam i uvijek postignem dobru cijenu.Napominjem da radim puuuno radnih sati .Dam 3000eu i za 5 g dodam 1000-1200 i opet samu igri….Kum mi je na primorci sa bm oplakao za sve ove godine da bi mogao knjigu napisat.Ja prodam motor u 8 ujutro,a u 9 je novi motor na krmi….e tu nadoknadim vrijeme koje sa brodskim motorom koji stoji na klocama mjesec,dva,ja vozim sporo a on nevozi i gdje je tu ušteda u vremenu.Napominjem da koristim barku preko cijele godine i nevadim je da je pripremim za sezonu nečega,jer je meni sezona cijele godine…

Moram rec da nisam sve potpuno razumio koliko sati radis, niti u renti ne mjenjaju motore svake 4 godine..ali mogu razumjet poantu, jedino se nisam slozio za servis i sigurnost jer ako je brodski motor uredan nema jednostavnijeg od napravit servis... koji motor je imala primorka da je bio oplakivan? Nisam razumio ni taj dio da stoji na klocama... nisi ni napisao za sto bi koristio tu vecu barku, ako je ribolov kupi dalmatinku makar mlaku i uzivaj
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3343
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Deplasmanski brod

PostPostao/la porer » 03. 07. 2023. (10:56)

Kako sam već rekao zajebao sam se sa ovim mojim brodom (deplasman sa VB, peta je stalno u moru).
Deplasman oko 6m i unutarnjim 20-tak konja je zakon.
Poznaniku je crkao Torpedo u Dalmatinci. Izvadio ga i stavio vanbrodski 20 konja. Nakon par plovidbi vratio je neispravan torpedo unutra za balast ;)
BTW netko je spominjao težinu Torpeda. Onaj sa zvonom kakvog sam imao je 230 kg.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Deplasmanski brod

PostPostao/la Zemmo » 03. 07. 2023. (11:02)

peroLa,
koristim motore isključivo sam,ali sam na moru više od policije.
Mijenjam ih jer stvarno uvijek postignem odličnu cijenu za motore,sve ih prodam bez oglasnika.
Mislim da je problem kod brodskih motora,osovinskog voda i ostalih elemenata majstor,jer kad vide torpedo vrte očima.
Vole oni brodske motore gdje ima para,znaš i sam da deru po kaputu i konjaži,u tom grmu leži zec…
Avatar
Zemmo
New Entry
 
Postovi: 90
Pridružen/a: 21. 08. 2009. (09:55)
Lokacija: Mošćenica-Poreč
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Mlaka 500 poludeplasman

Re: Deplasmanski brod

PostPostao/la Zemmo » 03. 07. 2023. (11:17)

peroLa,
oprosti nisam ti odgovorio zašto veću barku od Dalmatinke,pa da imam više mjesta za obitelj,da odem sam par dana,sjednem i jedem kao čovjek,spavam i ljeti i zimi,jer sam munjen i to mi nesmeta..
Avatar
Zemmo
New Entry
 
Postovi: 90
Pridružen/a: 21. 08. 2009. (09:55)
Lokacija: Mošćenica-Poreč
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Mlaka 500 poludeplasman

Re: Deplasmanski brod

PostPostao/la peroLA » 03. 07. 2023. (11:21)

Ali za redovne servise po knjizi ti mestar ne treba, ulje se ispumpa u minut, poklopca pumpe imelera se skine 8 vida, normalno u vecim servisima i intervalima da, ali bilo koji automehanicar ili traktorist to oradi... govrim o intervalima na tisucu sati...menj u 10god vec sam pisao o tome jenom je mestar bio odzracit dmba jednom nastelat ventile na soletu....znaci ne slazem se sa izjavom da je primorka bila za vanjski, neznam tko ti je to rekao, i drugo da je odrzavanje jeftinije za vanjski... sve ostalo stoji, neznam koliko to sati i gdje napravis da toliko cesto mjenjas motore ali super..osovina je problem kad se ugradjuje da se mora platit, a inace osime eventualnog centriranja i odrzavanja mislim da imas neke fobije, a torpedo je mogo imat problema ako se nikad nije odrzavao, ali ni to nije vazno..kazem kupi dalmatinku i mir
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3343
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Deplasmanski brod

PostPostao/la josey » 03. 07. 2023. (11:22)

neznan ja mislin da je zakon onaj brod sta na njemu pise SAR, KAPETANIJA, POLICIJA i to.
a ovo kome je koji brod “zakon” je presubjektivno, dalo se ode procitat da je istranka stabilna ko tanker :(
dalo se ode procitat i da sta ima veze da ima mora u santinama, a kad vec ima malo mora sta ima veze i da ima i malo ulja :(
i tako, svasta se da procitat.
a i sta fali drvenoj pasari sa 6ks VB?
nista bolje bi bilo da je unutra neki yanmaric 8ks jel?
a nista onda bi bolje bilo da je pasara od 7m i volvo 30ks?
a nista onda bi bolje bilo da je adriatic i perkins 60ks
a nista onda kad je vec a790 bolje bi bilo...

AL KOME BOLJE?
svako je kupija sebi brod kako mu odgovara, il ga prilagodija sebi kako mu odgovara.

sta nebi ljudi kupili deplasmanca sa VB
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Deplasmanski brod

PostPostao/la Zemmo » 03. 07. 2023. (11:37)

peroLa,
pa samo zbroji radne sate kalamara,panule …nekad i po 20-30 dana u komadu motor se nagasi po 6-7 sati.
Ja na kalamare idem po cijeli dan a ne 15 minuta pred noć i 15 poslije zalaska….otud toliki radni sati.motor 9.8 ks 4t nemam ga razloga mijenjat za manji jer u tom režimu ne troši ništa,al nabija radne sate… i da,vjerovao ili ne ne prodajem kalamare,već uveselim drage mi ljude…Nemam škrinju za zamrzavanje samo za njih…
Vidim da ću morat ići na dalmatinku,ali bio bih sretniji da mi je barka malo veća,jer kad provodiš dosta vremena na njoj onda komocija puno znači…
Avatar
Zemmo
New Entry
 
Postovi: 90
Pridružen/a: 21. 08. 2009. (09:55)
Lokacija: Mošćenica-Poreč
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Mlaka 500 poludeplasman

Re: Deplasmanski brod

PostPostao/la peroLA » 03. 07. 2023. (11:56)

dobro razumjem da nemaš brojača pa ne znaš točno i to je ok, bilo bi ti dobro da znaš radi daljnih procjena eto... ako barku korisiš sam i spavat ćeš sam, dalmatinka dovoljna, prednosti su ti da si već naviknut na to, već znaš koji motor ćeš itd.. nju se svugdje može na trailer, lakše će ti bit za manevriranje u ribolovu, i skraćeno jeftinije ćeš proć... jednodnevno sa dobrom tendom možeš vozit koga hoćeš... sigurnost, neznam koliko manje sigurnije od primorke sa vb...
dakle moja prva vlastita je bila dalmatinka sa dmbom, dodatno otežana i bila je po meni bolja za more nego primorka.. na primorku sam išo jer sam htio više cilindarski motor pa da odmah bude i opremljena kako spada jer meni je boravak bio najvažnij... na dalmatinki isto imam bezbroj ljepih uspomena, ali kažem nisam htio ulagat u to šta mi fali nego sam usput išo na veće i onda se pobrinuo da primorka ima sve, wc, friž, tuš itd.. puno bolja financijska konstrukacija, taman u to vrijeme su se otvorili i uvozi pa sam htio na francuza, ali se preobratio na jedrilicu i još dugo će biti tako... alo si visok uzmi bez natkabine, i uglavnom oblikuj sebi i gas, za duplo jeftinije od bilo koje druge varijante... svakako prije rentaj, probaj itd.. inače na dalmatinki smo krstarili u dvoje, na primorki 3-4 i nije baš komoda za toliko ali se može... a jednodevno može svakako...
dalmatinka će ti bit stabilinija od a500 viši kookpit i bolji osjećaj
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3343
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Deplasmanski brod

PostPostao/la peroLA » 03. 07. 2023. (12:02)

josey je napisao/la:neznan ja mislin da je zakon onaj brod sta na njemu pise SAR, KAPETANIJA, POLICIJA i to.
a ovo kome je koji brod “zakon” je presubjektivno, dalo se ode procitat da je istranka stabilna ko tanker :(
dalo se ode procitat i da sta ima veze da ima mora u santinama, a kad vec ima malo mora sta ima veze i da ima i malo ulja :(
i tako, svasta se da procitat.
a i sta fali drvenoj pasari sa 6ks VB?
nista bolje bi bilo da je unutra neki yanmaric 8ks jel?
a nista onda bi bolje bilo da je pasara od 7m i volvo 30ks?
a nista onda bi bolje bilo da je adriatic i perkins 60ks
a nista onda kad je vec a790 bolje bi bilo...

AL KOME BOLJE?
svako je kupija sebi brod kako mu odgovara, il ga prilagodija sebi kako mu odgovara.

sta nebi ljudi kupili deplasmanca sa VB

ako je osovina na trinelu bit će i mora, niš čudno, recimo ribari na kočama većina imaju trinele i ne zanimna ih drugo kao i još puno starijih
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3343
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Deplasmanski brod

PostPostao/la Zemmo » 03. 07. 2023. (12:08)

peroLa,
hvala na odgovoru, morat ću pronaći dalmatinku bez preinaka za probu…
Avatar
Zemmo
New Entry
 
Postovi: 90
Pridružen/a: 21. 08. 2009. (09:55)
Lokacija: Mošćenica-Poreč
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Mlaka 500 poludeplasman

Re: Deplasmanski brod

PostPostao/la peroLA » 03. 07. 2023. (12:14)

pred par mjeseci je kolega forumaš tražio isto ali brzo, pa smo ga odgovorili od pd mlake i uzeo je mf, ali ovako kako tebi treba dalmatinka bi trebala biti dobra, kod nas ekipa koja je na deplasmanu najbolji ribari imaju vege, i dalje sve manje, 2adriatica, 3primokre i ostali su manji
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3343
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Deplasmanski brod

PostPostao/la porer » 03. 07. 2023. (14:05)

@yosey znaš dobro što sam mislio da mi je zakon. No to je subjektivno. Od svih barki koje sam imao za moj boravak na moru najbolja mi je bile Vega i Suzuki 5 2T. Rođeno za kalamare, sipe, panulu, nastavi niz.
Ali ako hoću iz Pule na Unije stara drvenjača i Torpedo je zakon, barem meni. Sada sam daleko od mora ali kad se vratim biti će drvenjača s kabinom i neki novi diesel 20-tak konja unutra.

slika
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Deplasmanski brod

PostPostao/la som » 03. 07. 2023. (16:13)

Zemmo je napisao/la:peroLa,
koristim motore isključivo sam,ali sam na moru više od policije.


Kad bi se tako gledalo omjer izlazaka na more mene i policije je otprilike 50 : 1.
Mene zanima s kojim brodom si ti to stalno na moru i koliko je to puuuno, brojkama?
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2978
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.