Istranka - popravci i uređivanje molim savjete

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Istranka - popravci i uređivanje molim savjete

PostPostao/la nikobab » 28. 03. 2024. (17:53)

istranka_šteta mala.jpg
istranka_šteta mala.jpg
istranka_šteta mala.jpg
Na samom startu ovog mog prvog i podužeg posta navodim da sam zaista uzeo vremena i pregledao sve teme u kojima se spominje istranka kako bi bilo što manje ponavljanja, na neka sam pitanja našao djelomične odgovore, na nekim relevantnim temama nažalost nisu više dostupne slike kako bi se vidjelo o čemu se i kako nešto radi, a ne neka pitanja nisam našao odgovore. U svakom slučaju vidim da vas ima ovdje koji se razumijete i spremni ste pomoći nama početnicima da iskoristimo maksimum ove jadranske legende. Imam puno pitanja nadam se da imate strpljenja svaki dobronamjeran savjet je dobrodošao.
P.S. Ne kužim ovo dodavanje fotki i URL a nisam baš informatički nepismen (stavio sam u Google Fotografije)
slika
slika

Dakle prošle u travnju smo godine kupili Istranku, vidljiva na slikama, ukratko 79. godište, motor Tohatsu 20 ks s prednjim upravljanjem (ne ide više od 8nm uz vjerojatno brutalnu potrošnju, obično se držimo brzine između 5 i 6 to bi trebalo biti optimalno), inox ograda, solarno, pumpa, zimska/ljetna tenda itd. spremno za korištenje, bacili koper i u more. Na jesen je zbog servisa motora morala na kraj pa smo redom prefarbali drveni dio koji je bio dosta žedan, pregradu, vrata, pajoli, malo i unutrašnjost plastiku, skinuli prozore i presilikonirali jer je bilo malo puštalo po kiši, malo pokitali gdje je bilo ogrebotina i opet bacili koper. Nažalost nedugo nakon vraćanja u more olujno jugo, kraj nas je na vezu bio jedan gliser i 4 njegova i 3 naša bokobrana nisu bili dovoljni da nas zaštite od štete. Slijede moji upiti vezano za sanaciju ovog oštećenja i drugo. Uzmite u obzir da osim volje i nešto alata imam neko skromno iskustvo tako da upute molim na jednostavnom jeziku... Ne sumnjam da ću uskoro imati neku ideju u kojem smjeru krenuti, dovesti istranku na dvor i uloviti se posla!
slika
slika

1. Oštećenje "zuba" koji drži bokoštitnik - vidljivo na slici. Dakle jugo je radilo, barke su se ljuljale gore dole jedna kraj druge i slabiji je izvukao kraći kraj. Na fotografiji je vidljivo da je puknuće cca u duljini jedan metar, bokoštitnik još nisam skidao tako da nemam precizniju informaciju. U temi "Istranka - nekoliko brzopoteznih" vidio sam sličan slučaj na prednjem dijelu (tog zuba uopće nije bilo) koji je Stipe uspješno sanirao samo nisam shvatio točno na koji način?
slika

2. Kupili smo dvoja plastična vratašca (na slici, dimenzije 60*25) kako bismo ih ugradili u bokove i dobili spremnike (prostora nikad dovoljno naravno). Međutim, bokovi istranke su blago zavijeni i ne znam da li će taj sistem funkcionirati tj. koliko će dobro vratašca prianjati uz bokove? Vidim u temi "Uređenje istranke iz 1974" da je racko2290 stavio na svaki bok dvoja manja vratašca desno i lijevo, dok sam ja planirao staviti jedan veći u sredinu...
slika

3. Rado bismo ugradili fishfinder/dubinomjer (ovu temu nisam našao), s obzirom da nemam natkabinu pitam se koja bi bila najbolja pozicija (kraj komandi?), a pitanje je i uređaja koji bi bio najprikladniji, veličina ekrana i slično... Pretpostavljam da je definitivno potrebno da se uređaj može iskopčati i pospremiti na sigurno...

4. Protuklizne podloge - boka1 je u "Istranka,od stare krame do poludeplasmanca" koristio Eva teak imitaciju i ne izgleda loše (ja bih išao u tom slučaju na sivu varijantu), ranije smo još kupili one crne trake ali nismo još stavili, što biste preporučili? Ili farbanje s onim granulama?

5. Na mnogim slikama nije vidljiva drvena ploča za sredinu kabine kako bi se dobio cijeli ležaj po potrebi, imate li neko praktično rješenje kako da ne zauzima puno mjesta na barci dok se ne koristi? Vani na bokovima imamo slične spužve kao i unutra planirao sam njih iskoristiti za popuniti sredinu ležaja.

6. Motor od 20ks je definitivno jak za ovu varijantu, vidim da se piše naveliko o spojlerima i slično ali to je daleko iznad mojih sposobnosti i ta investicija nije u nekom skorijem planu, pitam se što se tiče potrošnje da li je jednaka slabijim motorima kada idemo brzinom nekih 5-6 čvorova? (makar dobro dođe kad zatreba i koji čvor više npr. kad se naglo zamrči ili u situaciji prošlo ljeto kad me ubo ranj...)

7. Molim tko ima da mi pošalje na mail nikobab@gmail.com stare članke iz Burza Nautike o uređenju Istranke. Ja sam čak zbog toga uplatio pretplatu online ali nisam uspio pristupiti tim člancima! Pisao sam i na podrska@burzanautike.com dva puta međutim bez odgovora!

8. Špirun definitivno fali pogotovo što inox ograda na prednjem dijelu ima onu poprečnu cijev koju djeca i žene teže prekorače. Koje bi bile povoljnije opcije od original inoxa kojih ima u ponudi, plastični ili uradi sam? Za oboje je u dosadašnjim postovima bilo govora i neki linkovi i upute međutim ništa od toga trenutno nije dostupno... I ta ograda se malo olabavila, da li je dovoljno imbusom stegnuti spojeve?

9. Vrata u kabinu su u jednom komadu i otvaraju se na lijevu stranu naravno suprotno od komandi, to je malo nezgodno jer npr. ljeti kad je postavljena bimini tenda moraju se zatvarati kako bi se s te strane prešlo naprijed, a i drži ih otvorene jedna zakačka i stalno klepeću udaraju u bok. Vidim da dosta ljudi ima ta vrata u dva dijela, zauzimaju manje mjesta otvorena?
slika

10. S obzirom na veličinu brodice vesla je dosta teško pohranjivati, što većinom imate kao plan B, rezervu? Još jednu penticu ili neko praktično rješenje za vesla?

11. Lista upita bi mogla biti još duža ali evo završimo s upitom za neka jednostavna rješenja za rasvjetu u kabini, pretpostavljam da svi imate neke LED lampice? Isto tako vjerujem da dobro dođe i mali ventilator, vidim da ima nekih USB verzija za 15-tak eura?

Evo toliko od mene zasad, nadam se da ima strpljivih optimista i ljubitelja istranke spremnih pomoći koji imaju malo vremena za odgovoriti prije sezone! Zahvaljujem unaprijed!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
nikobab
New Entry
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 26. 05. 2023. (10:25)
Lokacija: RAB
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Istranka

Re: Istranka - popravci i uređivanje molim savjete

PostPostao/la josey » 29. 03. 2024. (09:33)

1 . skinit bokostitnik cjeli, sve oprat, obrusit do zdravog i sve dobro izlaminirat
2. ako se ne varam, klupe u istranici su tvornicki napravljene tako da istranka ako se probusi nastavi plutat, a tri probusi di hoces di ti pase
3. svi su ti ip67, trpe prskanje, nemoj ga bas na kisi ostavljat, stavis ga tamo di ga vidis
4. kiwi grip
5. napravis iz vise komada pa bacis na krevet unutra ispod spuzvi - manje smeta
6. 20ks ne da je malo puno neg je puno previse, sa 6ks postizes brzine deplasmana i jos imas rezerve 50%
7. nemam
8. napravi kalup i napravi sam, il jbg daj nekom da ti napravi od plastike sa protukliznom odma gore
9. pa sam si sve rekao, nadji neko rjesenje da ti ne smetaju, tj prilagodi sebi
10. plan B? napunjen mobitel! po zakonu i nemoras imat plan B
11. za led rasvjetu braca kinezi (aliexpress) na 12v ili na 2x aaa baterije, ovisno sta motor ima za punjenje baterije.

sta te jos muci :)
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2107
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Istranka - popravci i uređivanje molim savjete

PostPostao/la Shile » 29. 03. 2024. (17:14)

7. evo poslano :P
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 972
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: Istranka - popravci i uređivanje molim savjete

PostPostao/la nikobab » 30. 03. 2024. (10:05)

Shile je napisao/la:7. evo poslano :P


Primljeno zahvaljujem!
Avatar
nikobab
New Entry
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 26. 05. 2023. (10:25)
Lokacija: RAB
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Istranka

Re: Istranka - popravci i uređivanje molim savjete

PostPostao/la nikobab » 30. 03. 2024. (10:21)

josey je napisao/la:1 . skinit bokostitnik cjeli, sve oprat, obrusit do zdravog i sve dobro izlaminirat
2. ako se ne varam, klupe u istranici su tvornicki napravljene tako da istranka ako se probusi nastavi plutat, a tri probusi di hoces di ti pase
3. svi su ti ip67, trpe prskanje, nemoj ga bas na kisi ostavljat, stavis ga tamo di ga vidis
4. kiwi grip
5. napravis iz vise komada pa bacis na krevet unutra ispod spuzvi - manje smeta
6. 20ks ne da je malo puno neg je puno previse, sa 6ks postizes brzine deplasmana i jos imas rezerve 50%
7. nemam
8. napravi kalup i napravi sam, il jbg daj nekom da ti napravi od plastike sa protukliznom odma gore
9. pa sam si sve rekao, nadji neko rjesenje da ti ne smetaju, tj prilagodi sebi
10. plan B? napunjen mobitel! po zakonu i nemoras imat plan B
11. za led rasvjetu braca kinezi (aliexpress) na 12v ili na 2x aaa baterije, ovisno sta motor ima za punjenje baterije.

sta te jos muci :)


Ima još toga što me muči ovo je samo tekuća problematika pa kad to riješim otvaram druge teme :D
Što se tiče vratašca za klupe moj problem je što sam planirao staviti vratašca u sredinu a tu je klupa blago zavijena i bojim se da će mi u sredini vratašca ostati luft koji ću onda morati s nečim zapuniti, zato pitam iskustva... Hvala na savjetu za srednju klupu mislim da ću tako napraviti neku sklopivu verziju, vjerojatno i s vratima samo ova postojeća imaju na sredini prozorčić pa teško da ću njih moći iskoristiti na pola, vidljivo na fotki kad smo farbali pajole... Za špirun ću joj sačekati neki savjet... Za struju imam i otvor za upaljač i USB tu mogu ponešto ukopčati kao LEDice ili ventilator. Što se tiče fihfindera/dubinomjera mislim na skidanje ne samo zbog zaštite nego i iz sigurnosnih razloga, vidljiv bi mi bio najviše na kabini ali čii mi se zaštićeniji kraj volana. Nisam još imao prilike vidjeti uživo, da li je nešto tipa 4 incha zaista neupotrebljivo? 5 incha prihvatljivo? A za laminiranje ima li neki youtube video ili druge upute?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
nikobab
New Entry
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 26. 05. 2023. (10:25)
Lokacija: RAB
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Istranka


Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.