Pituravanje barke

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Pituravanje barke

PostPostao/la groover » 02. 02. 2016. (21:22)

Zdravi i veseli bili!

Pošto se pomalo bliži proljeće, barka će poć brzo vanka na godišnje šminkanje.

Lani san primjeti da mi tast pitura koper direkt na drvo (drvo je ispod kopera bez ikakve piture ili premaza) pa me zanima je li to ok? Ili bi bilo bolje glaspapirat koper i opiturat dvi ruke piture i tek pa na to stavit koper?

I još ću Vas pitat:
Prin 2 godine stavila se pitura ,,Mornar"(,a lani jedna ruka prajmera i jedna ruka ,,luxal"-a (lak-boja,lako puca). Ove godine pokitali bi oštećenja i malo osvježili boju.
Koliko premaza i koje boje preporučate?
i
Kako se pitura kabina i nadkabina (plastika)?
Dalmacijo...ka blistav cvijet...
Avatar
groover
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 30. 03. 2015. (13:25)
Lokacija: Blato na Korčuli/ Zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Drvena samogradnja 7,30m

Re: Pituravanje barke

PostPostao/la dendo » 02. 02. 2016. (21:44)

Prije kopera na drvo treba dati odgovarajuci prajmer,ne pituru.Piture novog tipa nisu za ispod VL.

Prajmer za to je Hempel Underwater pr ili Veneziani Ticoprene.

Za iznad Vl treba oprat,banjasugu odmastit,skinut di se ljusti i lagano proc papirom 100-120.Pokitati di treba.Na golo drvo par ruku medjupremaza i onda jednu ruku istoga preko svega.Na to jednu do dvije zavrsnog laka dobro razrijedjenog.Bolje dvije tanke ruke nego jedna debela.

Ako se je prije ljustilo moguce da nije bilo ovako napravljeno.

Za plastiku idu 2k poliuretanske piture preko 2k primera za njih.
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Pituravanje barke

PostPostao/la groover » 03. 02. 2016. (07:29)

To je to!

Hvala dr. Dendo :thumbup:
Pozdrav!
Dalmacijo...ka blistav cvijet...
Avatar
groover
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 30. 03. 2015. (13:25)
Lokacija: Blato na Korčuli/ Zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Drvena samogradnja 7,30m

Re: Pituravanje barke

PostPostao/la luka » 03. 02. 2016. (22:12)

Na kutiju hempel enemel, multicoat ili primer undercoat lijepo pise iznad vodne linije i koliki procenat vlade u drvetu mora biti, ove druge piture za drvenu stolariju na kucama treba izbjegavati na drvenim barkama. Ispod VL od hempela ako je drvo novo ili u vecini skinita pitura, da se osvjezi staro drvo ili zastiti novo prvo treba dat 2-4 ruke hempel Wood impreg (moze i laneno ulje i petrole), 1 ruku underwater primer 26030 sa 20 % razredjivaca, pa onda 2-4 ruke cistog UW P 26030, i onda 2 ruke hempel AF (mille NCT 71880 ili Olympic 7290). Uvijek je bilo koliko para toliko i muzike, Veneziani je duplo skuplji od Hempela, hempel se na Jadranu dosta koristi jer je par eura skuplji od ovih pitura za enterijer i eksterijer stolariju na uljanoj bazi.
Ako je prije barka pituravana raznovrsnim proizvodjacima a koji nijesu za brodogradnju, bilo bi dobro to sve sto vise obrusit ili opalit, jer postovati procedure nekog proizvodjaca pitura za brodogradnju preko toga je donekle bacanje para, jer najcesce te pethodne piture slabo drze za drvo, pa se javlja problem da s njima pocnu vrlo brzo otpadati i novi premazi. Izbjegavati tamne boje upijaju vise suna, pa imaju i veca temperaturna naprezanja.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Pituravanje barke

PostPostao/la teo_ribar » 03. 02. 2016. (22:25)

e da mi je znat kako su prije barke plivale kad su se sve mazale onon škverskon pituron :mrgreen:


naravno šalin se, nemojte ča zamirit
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Pituravanje barke

PostPostao/la luka » 03. 02. 2016. (22:45)

teo_ribar je napisao/la:e da mi je znat kako su prije barke plivale kad su se sve mazale onon škverskon pituron :mrgreen:


naravno šalin se, nemojte ča zamirit


Ta Skverska pitura sto se nekad pretakala iz kanti po 20 kg u boce staklene je u vecini slucajeva bila danasnji Hempel enemel i ja bi snjom danas radje piturao barku nego sa ovijema tipa Duga,Hromos, Tesarol..., a o minijumu da ne pricam.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Pituravanje barke

PostPostao/la dendo » 04. 02. 2016. (08:17)

luka je napisao/la:Na kutiju hempel enemel, multicoat ili primer undercoat lijepo pise iznad vodne linije i koliki procenat vlade u drvetu mora biti, ove druge piture za drvenu stolariju na kucama treba izbjegavati na drvenim barkama. Ispod VL od hempela ako je drvo novo ili u vecini skinita pitura, da se osvjezi staro drvo ili zastiti novo prvo treba dat 2-4 ruke hempel Wood impreg (moze i laneno ulje i petrole), 1 ruku underwater primer 26030 sa 20 % razredjivaca, pa onda 2-4 ruke cistog UW P 26030, i onda 2 ruke hempel AF (mille NCT 71880 ili Olympic 7290). Uvijek je bilo koliko para toliko i muzike, Veneziani je duplo skuplji od Hempela, hempel se na Jadranu dosta koristi jer je par eura skuplji od ovih pitura za enterijer i eksterijer stolariju na uljanoj bazi.
Ako je prije barka pituravana raznovrsnim proizvodjacima a koji nijesu za brodogradnju, bilo bi dobro to sve sto vise obrusit ili opalit, jer postovati procedure nekog proizvodjaca pitura za brodogradnju preko toga je donekle bacanje para, jer najcesce te pethodne piture slabo drze za drvo, pa se javlja problem da s njima pocnu vrlo brzo otpadati i novi premazi. Izbjegavati tamne boje upijaju vise suna, pa imaju i veca temperaturna naprezanja.



Koliko si ti barki opitura po tom sistemu :?:
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Pituravanje barke

PostPostao/la luka » 04. 02. 2016. (11:05)

Ja moje vijse ne piturajem ovako, preso sam na epoxy, ali ovim preporukama sistem je piturano sigurno do sad preko 20 baraka, evo se upravo jedna sad zavrsava, svaki dan bi trebalo porinuce. Ja licno ih ne piturajem sem svojih, ali me cesto ljudi kontaktiraju za savjet.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Pituravanje barke

PostPostao/la lupis » 04. 02. 2016. (13:53)

luka je napisao/la:Ako je prije barka pituravana raznovrsnim proizvodjacima a koji nijesu za brodogradnju, bilo bi dobro to sve sto vise obrusit ili opalit, jer postovati procedure nekog proizvodjaca pitura za brodogradnju preko toga je donekle bacanje para, jer najcesce te pethodne piture slabo drze za drvo, pa se javlja problem da s njima pocnu vrlo brzo otpadati i


Ono što slabo drži to otpadne ,a ono što dobro drži to se ne brusi, a pogotovo se ne pali,malo zabrusiti površinski kako bi nova boja bolje se primila da,ali neko jako brušenje slojeva koji dobro drže to je bacanje para,naravno ako govorimo o održavanju 99% drvenih barki koje se koriste, one koje su u moru dva miseca ili služe kao exponat tu ne ubrajam.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10370
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Pituravanje barke

PostPostao/la luka » 04. 02. 2016. (15:46)

Pisao sam sa mobitela pa sam to malo brzinski napisao, pa je mozda ponesto ostalo nedoreceno, u buduce cu prvo napisat post u sprko na komad karte, pa prekucat da nesto ne ostane nejasno i nedoreceno. Jer se ovdje lovi svaka rijec. :D
Naravno ako se stara pitura u vecini drzi dobro onda je ne treba brusit do drveta. Ali isto tako ja sam protivnik velikih korina piture. I dok sam svoju barku odrzavao sa sistemom "klasicnih" pitura, uvijek sam vrsio lagano brusenje kompletne barke. Tim brusenjem bi se skinuo najcesce onaj sloj zavrsnog laka koji i ako dobro izgleda vremenom izgori od sunca i soli. I nikad nijesam vadio barku svake godine za pituravat jer nije imalo potrebe, pituravanje je vrseno minimum na svake 3 godine. I mogu javno potpisat ko vadi barku svake godine za pituravat, a s njom se ne bavi privrednim ribolovom ili slicno da se barka mnogo raubuje, rabota mu NE VALJA. Postovanje preporuka proizvodjaca, adekvatna vrsta piture, adekvatna priprema povrsine i mnogo tankih slojeva, kljuc uspjeha pituravanja barke.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Pituravanje barke

PostPostao/la dendo » 04. 02. 2016. (18:50)

Ovdje neko pise nesto o cemu nema pojma.

Sorry,uz najbolju volju nisam se uspio suzdrazati
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Pituravanje barke

PostPostao/la dendo » 04. 02. 2016. (19:17)

Toliko energije ulazemo svi koji se time bavimo u uvjeravanje vlasnika da se drveni vade svake god,toliko madira nalik na cokoladu od rize ali bez rize,toliko sjoleta promijenjenih zbog nemara kad se zakasni samo godinu da ja jednostavno nemogu podnest da se ovdje napise da je dovoljno vadit tek svake tri.
Moderni koper uz neku normalnu rekreativnu upotrebu barke izdrze sada desetak mj pa nek mi neko odgovori kako cekat tri god i sto onda ocekivat ispod koraljnog grebena...
Sto je sa cinkom,pisali smo u plasticnima da ga renomirani novi motori nemaju,da sada cink na matici propelera traje zbog toga godinu.sta s njim...
Sta s usisom mora ispod kojeg je isto koraljni graben...
Timun oce li se moc okrenut uopce nakon godinu i po...ocemo li teglit brod pod dizalicu,dali i taj koji nas tegli nije izvadija tri god
...a brod nije samo fondo

A prije toga opisi procesa pituravanja cista interpretacija prosjecno losih uputa nekog xy proizvodjaca sa malo guglanja sifri proizvoda :clap:
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Pituravanje barke

PostPostao/la legi » 04. 02. 2016. (19:51)

3 godine :?: :?: :?: ....ovo ko da nije luka napisa il nas : Other6:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Pituravanje barke

PostPostao/la lupis » 04. 02. 2016. (20:36)

luka je napisao/la: mogu javno potpisat ko vadi barku svake godine za pituravat, a s njom se ne bavi privrednim ribolovom ili slicno da se barka mnogo raubuje, rabota mu NE VALJA.


ne znaš ti kako izgleda pravi sportsko-rekreaciono-mali ribolov ;)

Legi ja sam ti lijepo rekao da je 5 godina predugo..
Zadnja izmjena: lupis; 04. 02. 2016. (20:38); ukupno mijenjano 1 put/a.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10370
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Pituravanje barke

PostPostao/la el passo » 04. 02. 2016. (20:38)

Pa napisao ti je dendo da se radi samo o prepiski reklamnog texta
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.