Preporuka za vanbrodski 200-250 ks

Diskusija o benzinskim motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Preporuka za vanbrodski 200-250 ks

PostPostao/la Krajcerr » 02. 01. 2022. (19:48)

Molim preporuke, koji motori su se pokazali ajmo to tako rec, best buy opcijama

Kupujem rabljeni motor pa da se znam malo fokusirati...
Do sada su mi samo Yamaha i Honda drzale nekakav dobar brend motora, pa sam naletio da jako hvale Evinrude E-Tec......

Radim do max. 100 sati godisnje, znaci mjesec dva i ide van....
Nadalje, 4t ili 2t (tipa Evinrude E-Tec)

hvala unaprijed svima
Avatar
Krajcerr
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 04. 12. 2016. (16:23)
Lokacija: Karlovac
Tip plovila: Atlantic Marine Suncruiser 690

Re: Preporuka za vanbrodski 200-250 ks

PostPostao/la Rexi » 02. 01. 2022. (19:59)

ako sam dobro cuo, Evinrude je prestao sa proizvodnjom, cuo sam samo pohvale za Etec.
Neznam nista o jacim motorima, ali mozda da uzmes onaj sa najboljom servisnom mrezom ako ides na rabljeno.. Yamaha.
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Preporuka za vanbrodski 200-250 ks

PostPostao/la Krajcerr » 02. 01. 2022. (20:11)

Rexi je napisao/la:ako sam dobro cuo, Evinrude je prestao sa proizvodnjom, cuo sam samo pohvale za Etec.
Neznam nista o jacim motorima, ali mozda da uzmes onaj sa najboljom servisnom mrezom ako ides na rabljeno.. Yamaha.


da, Yamaha je za sada prvi odabir, pa honda
i onda sam naletio na njuskalu na evinrude etec 2011 godina, sa 400 sati, 225 ks, pa sam malo citao o njima i dosta ih hvale
Avatar
Krajcerr
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 04. 12. 2016. (16:23)
Lokacija: Karlovac
Tip plovila: Atlantic Marine Suncruiser 690

Re: Preporuka za vanbrodski 200-250 ks

PostPostao/la kula shaker » 04. 01. 2022. (12:07)

Ja bi svakako uzeo Yamahu.
A šta se Evinrudov Etec tiče, baš su osjetljivi na gorivo (mora biti čisto ko suza), inače se kvare.
Avatar
kula shaker
New Entry
 
Postovi: 53
Pridružen/a: 05. 02. 2019. (12:07)
Lokacija: Ljubljana-Rab-Krk
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Rio 500 midi

Re: Preporuka za vanbrodski 200-250 ks

PostPostao/la karamba » 19. 02. 2022. (15:10)

Prvi je yamaha onda je mercury i onda 10 stepenica ništa od 21 stepenice idu suzuki selva honda i ostali metalni otpad , grijeh je yamahu i hondu navesti u istoj rečenici bolje reći u istoj stranici , pišem iz iskustva kupovao nove i jedne i druge , honda je poluproizvod
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

Re: Preporuka za vanbrodski 200-250 ks

PostPostao/la riberer » 19. 02. 2022. (20:33)

Hm ... ako se ne varam Selva je original Yamaha. Samo je na njoj bijela kapa sa naljepnicom Selva, a i ta je napravljena od strane Yamahe, mislim na kapu.
Naljepnice radi Selva.
Barem je tako bilo.
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7118
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Preporuka za vanbrodski 200-250 ks

PostPostao/la street » 19. 02. 2022. (23:30)

kula shaker je napisao/la:Ja bi svakako uzeo Yamahu.
A šta se Evinrudov Etec tiče, baš su osjetljivi na gorivo (mora biti čisto ko suza), inače se kvare.

Osjetljivi su i na klipnjače, meni pukla u garanciji
Frendu otišao kompjuter, ostao u kulfu

Na suzukiu mi otišla pitura, oksidirala noga u garanciji
Na hondi mi otisla 2x elektronika paljenja, dvojici frendova na 90ks probila glava i pomješalo ulje i vodu
Evo sad imam novu yamahu, za sad sve kao urica, al kriminal je koliko hrđaju sve vide i trim i to je krenulo nakon 6mj u moru. Sad ima 1.5g i hrda i dalje sve i širi se. Što to bude za 2-3 g strah me i pomisliti, po meni sramota za yamahu

Osobno ti ne mogu nikog preporučiti, jer sam se manje više sa svime opekao, a najmanje ces se opeci s onim s najdužom garancijom. Danas pente nisu što su bile, a ljudi daju savjete za pente od na temelju penti od pred 20g kad su sve manje više valjale i bile jednostavnije i dvotakne i bez toliko elektronike.

Rabljeno znaš i sam što je, lutrija
Avatar
street
Senior Member
 
Postovi: 606
Pridružen/a: 01. 05. 2009. (12:55)
Lokacija:
Lokacija:
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: Preporuka za vanbrodski 200-250 ks

PostPostao/la karamba » 20. 02. 2022. (07:25)

riberer je napisao/la:Hm ... ako se ne varam Selva je original Yamaha. Samo je na njoj bijela kapa sa naljepnicom Selva, a i ta je napravljena od strane Yamahe, mislim na kapu.
Naljepnice radi Selva.
Barem je tako bilo.

Mislim na orginal selvu , a yamahe sa selvinom kapom koštaju isto kao i org yamaha , pa mislim da u hr nije prodana ni jedna , a ako je tko i kupio taj ima neki veći tehnički problem u glavi , znam kad su krenuli s tim yamaha selva sam zvao tu u rijeci za ponudu , sad se ne sjećam ali mislim da je bila 100 eur jeftinija na 10 000 eura cijeni, i ja ih pitam dali je prvi april ili je stvarno ista cijena a tip mi govori ali to ti je ubiti jamaha , je ali moraš bit poremečen da to kupiš , org selve i te veće selve orginal o njima govorim da su na 11 stepenici a tko je imao org selvu zna o čemu pričam
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

Re: Preporuka za vanbrodski 200-250 ks

PostPostao/la karamba » 20. 02. 2022. (07:42)

Street , koju yamu imaš i koje vide hrđaju ?
Primjetio sam i ja a recimo yami 115 iz 2016 dole na bracketu su sjajne vide kad opereš a na isto yami 115 2020g su malo hrđave , što je minus al motorić ko i ovaj prvi radi bez problema . Mislim ako nisi u renti da nikad nećeš imat problema , jer u renti prolaze 2500 h bez ikakvih problema i bez da troše kap ulja . Dok recimo i na novoj hondi moraš doljevat (u renti govorim).
Od većih kvarova sam imao samo dva kvara , na jednoj 115 mi je magnet na zamašnjaku otišao na 2500h i prestao punit struju , i to od svih servisera sam čuo da nikad se ne desi a valjda sam te sreće valjda jedini , i na malom od 70ks je u garanciji otišao onaj sustav daljanskog zaključavanja elektronike koji su bili tad ugrađivali ali dvi godine poslje su to ipak makli tako da novi nemaju to više. Jedino svake godine ispirem kiselinom unutrašnjost jer smatram da ako ikad dođe do problema to je kamenac i to preporučam na svim markama motora da se radi , ulje u peti jednom godišnje mjenjam impeler i cinkove , svakih par godina i cinkove u glavi , ali ulje mjenjam svakih 150h jer rade u sezoni po 300-400h s onom pumpicom iz lidla , kroz karter izvadiš za čas i uliješ novo na vezu sve u 20 min, i rade po par tis sadi bez ikakvih problema
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

Re: Preporuka za vanbrodski 200-250 ks

PostPostao/la josey » 20. 02. 2022. (10:09)

po pozdanoati i kvaliteti?
yamaha i mercury
onda par mista niko pa evinrude
pa tamo oko 20og mista suzuki i svi ostali

evinrude nema problema sa gorivom, oaim ako ne tocis gorivo koje ti je oatalo od pokojnog dide jos.
evinrude nema problema sa EMMom nego gospoda ne citaju sta pise u servisnim intervalima.
EMM je ujedno i kontroler punjenja baterije i evinrude radi na 55v. Tako da se EMM hladi morem i sto se dogodi? zacepe ce cjevcice (je samo 3mm su) hladjenja i emm se pregrijeni izgori.

klipnjace pucaju, a da u istom postotku ko i kod svih ostalih, samo sta eteca mos gazit hladnog a to au radili svi kojima je pukla klipnjaca.
ajde gazi yamahu i verada na hladno pa javi rezultat, nakon nekog vrimena proce klipnjaca kroz blok i yamahi.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Preporuka za vanbrodski 200-250 ks

PostPostao/la street » 20. 02. 2022. (14:19)

josey je napisao/la:po pozdanoati i kvaliteti?
yamaha i mercury
onda par mista niko pa evinrude
pa tamo oko 20og mista suzuki i svi ostali

evinrude nema problema sa gorivom, oaim ako ne tocis gorivo koje ti je oatalo od pokojnog dide jos.
evinrude nema problema sa EMMom nego gospoda ne citaju sta pise u servisnim intervalima.
EMM je ujedno i kontroler punjenja baterije i evinrude radi na 55v. Tako da se EMM hladi morem i sto se dogodi? zacepe ce cjevcice (je samo 3mm su) hladjenja i emm se pregrijeni izgori.

klipnjace pucaju, a da u istom postotku ko i kod svih ostalih, samo sta eteca mos gazit hladnog a to au radili svi kojima je pukla klipnjaca.
ajde gazi yamahu i verada na hladno pa javi rezultat, nakon nekog vrimena proce klipnjaca kroz blok i yamahi.


Onda sam po tebi jedini kojem je pukla na ugrijanom motoru.
Bar sam ja poznat po tome što pazim, jer mi se svi tome smiju.
Prvo kad dodem do broda upalim pentu da radi, ukrcam opremu i izlazim iz lucice na minimumu, pa postepeno do pola cigarete dajem malo po malo gasa, a tek nakon sto ostavim Primošten iza leda dodajem gas i vozim na malo preko pola gasa. Daleko ispod 3/4
Kad se vracam sve isto samo kontra, od usporavanja do toga na vezu da ne ugasim pentu čim sam vezao brod nego ostavim da ohladi.
Sve koje znam da imaju stare Evinrude nitko ili gotovo nitko nema problema. Svi koji imaju BRP Evinrude od kad ih je preuzeo BRP znam da su imali neku vrstu problema s pentom neovisno konjaži

Nikad nitko nije vozio s mojom pentom, jedino ja. Tako da znam da se nikad nije ganjala hladna, tako da ti pretpostavka ne stoji u mom primjeru.

Bilo pa prošlo, nemam je više hvala bogu
Avatar
street
Senior Member
 
Postovi: 606
Pridružen/a: 01. 05. 2009. (12:55)
Lokacija:
Lokacija:
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: Preporuka za vanbrodski 200-250 ks

PostPostao/la street » 20. 02. 2022. (14:25)

karamba je napisao/la:Street , koju yamu imaš i koje vide hrđaju ?
Primjetio sam i ja a recimo yami 115 iz 2016 dole na bracketu su sjajne vide kad opereš a na isto yami 115 2020g su malo hrđave , što je minus al motorić ko i ovaj prvi radi bez problema . Mislim ako nisi u renti da nikad nećeš imat problema , jer u renti prolaze 2500 h bez ikakvih problema i bez da troše kap ulja . Dok recimo i na novoj hondi moraš doljevat (u renti govorim).
Od većih kvarova sam imao samo dva kvara , na jednoj 115 mi je magnet na zamašnjaku otišao na 2500h i prestao punit struju , i to od svih servisera sam čuo da nikad se ne desi a valjda sam te sreće valjda jedini , i na malom od 70ks je u garanciji otišao onaj sustav daljanskog zaključavanja elektronike koji su bili tad ugrađivali ali dvi godine poslje su to ipak makli tako da novi nemaju to više. Jedino svake godine ispirem kiselinom unutrašnjost jer smatram da ako ikad dođe do problema to je kamenac i to preporučam na svim markama motora da se radi , ulje u peti jednom godišnje mjenjam impeler i cinkove , svakih par godina i cinkove u glavi , ali ulje mjenjam svakih 150h jer rade u sezoni po 300-400h s onom pumpicom iz lidla , kroz karter izvadiš za čas i uliješ novo na vezu sve u 20 min, i rade po par tis sadi bez ikakvih problema



Mogu ti poslati slike, jer sam prijavio odmah u servis radi garancije pa imam. Oni su trazili objasnjenje od yamahe, al su me i jedni i drugi odje... Kao sad su takvi mixevi materijala, da podnose bolje vibracije i da zato nije "inox" kakav bi morao biti da je otporan na hrdanje, jer daju prednost u projektiranju vibracijama. Ukratko poklopili me.
Hrda mi donji dio klipa trima gdje ga dirne more kad prska i sve vide na nozi koje imaju doticaj ili su uronjene u more.
Ne bi nista rekao na sve to da sam kupio pentu 5,10godina staru rabljenu.
Meni se to pocelo desavati 2020 u 10mj., A penta je 7/2020.
Koliko sam mogao vidjeti s krme
Šok je nastao par mjeseci kasnije, kad sam izvadio brod i sve pristupačnije pogledao :think:
Avatar
street
Senior Member
 
Postovi: 606
Pridružen/a: 01. 05. 2009. (12:55)
Lokacija:
Lokacija:
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: Preporuka za vanbrodski 200-250 ks

PostPostao/la Krajcerr » 23. 02. 2022. (18:41)

Kupljena Honda 225, 2011g, 320 radnih sati

Jako jako uredna, odrzavana
Kupljena od doktora ciji brod stoji kod ovlastenog servisera honde, gdje je motor i bio

Kaze serviser da je sve sredjeno, da nista za ovu godinu ne radim osim friskog ulja jer smo ulje ispustili radi transporta.

Sta ima oko te honde za pregledati detaljnije

Ti neki cinkovi na glavi? Kako provjeriti da u kanalima glave nema kamenca? mjerenjem temperature vode koju baca na tanki mlaz dok motor radi ?

ima jos sta?
Avatar
Krajcerr
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 04. 12. 2016. (16:23)
Lokacija: Karlovac
Tip plovila: Atlantic Marine Suncruiser 690

Re: Preporuka za vanbrodski 200-250 ks

PostPostao/la kula shaker » 24. 02. 2022. (08:39)

Pogledaj unutrašnje cinkove i po potrebi jih promjeni. Uzmi van termostat i češ videti, da li ima kamenca. Pitaj i na servisu. Ako niso još nikada čistili kanalov, onda ti to napravi.
Sigurno imaš i servisnu knjižicu. Tamo sve piše što su napravili.
Avatar
kula shaker
New Entry
 
Postovi: 53
Pridružen/a: 05. 02. 2019. (12:07)
Lokacija: Ljubljana-Rab-Krk
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Rio 500 midi


Natrag na Benzinci

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.