yanmar 4jh3

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

yanmar 4jh3

PostPostao/la dentex » 02. 05. 2021. (12:34)

Imam navedeni motor, 100 hp 2004 god. Gledam servisne podathe za ovu seriju, i koliko mi se čini model od 120 HP je potpuno isti, samo su podaci za bosch pumpu različiti, znači li to da ju bošista može preštelati i dobiti 20 HP? Ovaj motor vrti do 3800, znači putna 3/ gasa na 2900, da li šteti motoru ako se vozi na 3200, tada brod puno lijepše ide, manje kopa more. Zato i razmišljam da bi malo digao snagu i propeli malo povećat korak.... Što kažu stručnjaci?
dentex
Member

Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Ocqueteau 645 Yanmar 100

Re: yanmar 4jh3

PostPostao/la josey » 02. 05. 2021. (19:06)

nisam strucnjak, nisam citao manual za taj motor detaljno, al sam ga prolistao.

4300rpm ti je max u leru
3800rpm je deklariran i toliko treba uhvatit sa propelom
3700rpm je kao max continuous i tu ima 116ks
neki rule of thumb je voziti ga na 20% od max deklariranih okretaja do 10%
znaci 3800 - 760rpm = 3040rpm
3800 - 380 = 3420 rpm

po tome bi bez straha trebao taj motor vrtit 3200rpm, pogotovo ako ti brod vuce manje mora, ukratko “lakse” mu je

inace muci me isto pitanje kao i tebe
al nije samo do pumpe
treba stisnut i akuator na turbu da zaj visak gorova koji si mu dao ima sa cime izgorit.
a onda dolazimo do toga da moras pripazit na knock jerbo ti tizes tlak goriva, a kad dignes tlak povecavas protok, a povecanjem tlaka gorivo “brue gori” pa bi trebalo promjenit “ignition timing”
i u konacnici ugradit egt senzor, i kad sve to napravis mozes dobit jako puno snage, skracivajuci zivotni vjek motora neznatno ALI, vise gorive i vise zraa = vise topline, e sad jel izmjenjivac topline moze ohlait tu kolicinu topline koju smo dodali?

ukratko, moze se,
probaj pa javi
josey
Member

Tip plovila: Drveni guc

PostPostao/la SEA » 03. 05. 2021. (01:19)

to je 2000cm3 i 100hp
klasican td

ima ih i s 120-125hp kako di pise

pretjerana je to konjaza za mali motoric ,njih su stavljali u duetu u adrie 1002 ili vector 950 ali,
ogroman tezak brod za mala pluca od tih motorica...

nikakvo dizanje konja na te 2000cm3 nije preporucljivo jer je samo forsiranje vec ionako iforsiranog motora..

vidim ti gore imas ocet.. 645 u njega ide nanni kubota od 3,7l i 115h max 2600rpm
e s tim motorom most se igrat i drzat ga u dirima jer je je totalno rasterecen motor s okretnim momentom od 390nm a yanmar cc 250-260nm
SEA
Senior Member

Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

PostPostao/la josey » 03. 05. 2021. (06:54)

hm, pretjerana konjaza za mali motor.
ne bi se bas slozija, iako osobno volim da motor ima vise kubika a manje konja (citaj da je manje mehanicki i termicki opterecen)
volvo d4-320
320ks na 3700ccm = 86,5ks/1000ccm olitiga po litri zapremine

nani t4-270
270ks na 3000ccm = 90ks/1L

VM mr704 lx
230ks na 2800ccm = 82ks/1L

YANMAR 4LV250
250ks na 2800ccm = 89,3KS/1L

STEYER
170ks na 2100ccm = 80,9ks/1L
i tako dalje

koliko sam vidio, svi ti moderniji dizeli se vrte preko 80 ks po litri zapremine na 4 cilindra, i preko 1 bar boosta.
sto se tice boosta i podataka o turbu svi proizvodjaci su jako skrti (koliki impeleri, koliko ispusno kuciste, kompresorsko itd)
no recimo da su svi preko 1 bar i preko 80ks po litri.
automobilski motori se danas krecu kod dizela i blizu 100ks / litri, pa koliko puta sjednes na autocestu i upres u pod gas i pržiš tako? jel se motor rastopio? nije naravno, a turbine na cestovnim i brodskim motorima su drugacije, ispusno kuciste je na brodskim motorima vece, i motori su tako nekim sitnicama prilagodjeniji rezimu voznje na moru - konstantnim gasom satima, gdje nije bitan brz spool turba, nego kad se jednom zavrti da to drzi, ali da se ne grije puno, pa je tako EGT na brodskim motorima nizi nego na cestovnim, i po 150c.

ukrtako
skok sa 100 na 120ks, u ovim okvirima mu i dalje daje 60ks/ litri , sto je i dalje velika sigurnosna margina i ne treba se bojat konja na motoru ko da imaju rogove.
po meni bi mu safe margina bila negdje do 160ks, i da pritome on taj motor ne prži u iberu 3800 nego da ga vozi do 3000-3200... a takav motor bi trajao.
a sa tih 160ks na 3800, bi na 3000rpm sad imao vise momenta i snage nego sad sa 100ks na 3800, i dobio bi ono sto je htio.
Samo ponavljam, neznam sto bi na to rekao izmjenjivac topline i kopca.
josey
Member

PostPostao/la SEA » 03. 05. 2021. (21:06)

josey je napisao/la:hm, pretjerana konjaza za mali motor.
ne bi se bas slozija, iako osobno volim da motor ima vise kubika a manje konja (citaj da je manje mehanicki i termicki opterecen)
volvo d4-320
320ks na 3700ccm = 86,5ks/1000ccm olitiga po litri zapremine

nani t4-270
270ks na 3000ccm = 90ks/1L

VM mr704 lx
230ks na 2800ccm = 82ks/1L

YANMAR 4LV250
250ks na 2800ccm = 89,3KS/1L

STEYER
170ks na 2100ccm = 80,9ks/1L
i tako dalje

koliko sam vidio, svi ti moderniji dizeli se vrte preko 80 ks po litri zapremine na 4 cilindra, i preko 1 bar boosta.
sto se tice boosta i podataka o turbu svi proizvodjaci su jako skrti (koliki impeleri, koliko ispusno kuciste, kompresorsko itd)
no recimo da su svi preko 1 bar i preko 80ks po litri.
automobilski motori se danas krecu kod dizela i blizu 100ks / litri, pa koliko puta sjednes na autocestu i upres u pod gas i pržiš tako? jel se motor rastopio? nije naravno, a turbine na cestovnim i brodskim motorima su drugacije, ispusno kuciste je na brodskim motorima vece, i motori su tako nekim sitnicama prilagodjeniji rezimu voznje na moru - konstantnim gasom satima, gdje nije bitan brz spool turba, nego kad se jednom zavrti da to drzi, ali da se ne grije puno, pa je tako EGT na brodskim motorima nizi nego na cestovnim, i po 150c.

ukrtako
skok sa 100 na 120ks, u ovim okvirima mu i dalje daje 60ks/ litri , sto je i dalje velika sigurnosna margina i ne treba se bojat konja na motoru ko da imaju rogove.
po meni bi mu safe margina bila negdje do 160ks, i da pritome on taj motor ne prži u iberu 3800 nego da ga vozi do 3000-3200... a takav motor bi trajao.
a sa tih 160ks na 3800, bi na 3000rpm sad imao vise momenta i snage nego sad sa 100ks na 3800, i dobio bi ono sto je htio.
Samo ponavljam, neznam sto bi na to rekao izmjenjivac topline i kopca.

mjesas kruske i jabuke

svi gore navedeni motori su novija generacija s comon rail tehnologijom
izuzetno ojacanim glavama etc

taj volvo d4 ide od 175hp ali nema veze s onim od 320hp kojeg ti spominjes,a ni taj od 320hp nije bajan z aveliki tezi brod vec je puno bolji D6 u tom rangu s konjima
nani t4 270 to je najaci model s bitno izmjenjenom i pojacanom glavom od starih T4 modela ,na stare su pucale glave kod vecih opterecenja ,voznaj gostiju ,padobran i slicno ,nisu volili preopterecenja

vm o njemu netreba pricati.. to je 2,8l 230hp max ali isti torq kao 210hp tako d aje tih 230hp upitno??? etc inace strojcek koji krece od 130hp

stayer su igracke (po mom skromnom iskustvu) niti jedan rescue boat di radim nije bez problema ,dok stari volvo i na benzinu vozi s jet pogonom

kopca sto ce rec,i je jednostavno vidjeti ,pogledaju se specifikacije i one kazu za koliko je hp i okretnog momenta

a na motoru starom xy godina klasicni td dizat konje a on je vec ojacan je ravno paljenju novaca.....

vidi aute 70-90g klasican td 2l malo koji je imao 120hp ,a od tad je i taj yanmar motor

i sad ces ti na marine motoru starom cadzi klasican dizel koji radi pod stalnim opterecenjem dignuti jos 20hp a iovako je s konjima u na high level

nezaboravi taj tvoj Ocet 645 je sirok brod tezi on nesto triba to i pokrenuti... nij eon bez otpora pogotovo za 2l

jos nisu proizveli klasican turbo diesel od 2l a da ima 160hp sto spominjes dole...

malo se itas s konjima a osnove su ti sture....

nadzi forum di je tvoj brod s nani 115hp i volvo i procitaj razlike...
SEA
Senior Member

PostPostao/la josey » 03. 05. 2021. (21:30)

meni su osnove sture?
a dobro ako ti tako kazes ;)

ja san reka da nisan strucnjak ni skolovani strojar, al i oni sa diplomama strojarskog faxa su pored mene gledali u pod.
al ponavljam
nemam diplomu strojarskog faxa.

al ajmo ovako,
koja je razlika izmedju motora koji ima ubrizgavanje od
130bara i 1300bara?
sto se desava sa ubrizgavanjem?
zasto se desava?

zasto glave nevaljaju?

zasto stari dizeli iz devedesetih nisu imali 2.0 motore od 160ks u automobilima?
nije da inzenjeri to nisu znali nego su morali zadovoljit nesto sta se zvala EKOLOGIJA.
u auto industriji stvari funkcjoniraju ovako
1. ekologija
2. ekonomija
3. sigurnost
i onda sve ostalo, jer nazalost tako mora bit jer tako europa propisuje.
da tih motora ima, ima jako puno, nemoj biti ogranicen pa pogledaj po vw forumima koliko ima golfova 2 i 3 sa 1.6 i 1.9 motorima sa mjerenih preko 160ks sa serijskim motorom.
svojevremeno je bio jedan decko iz zg koji je vozio trke sa golfom 2 i 1.9 SERIJSKIM motorom koji je odradio 6-7 sezona bez kvara sa preko 400ks.
ALO, 1.9 motor, dizel! trke? nije da se motor vrti 2500 rpm, vrti se u blokadi stslno.

celik je ceik, sivi ljev je sivi ljev, motor drzi kolko drzi, a drzi sigurno vise od 50 ks po litri.
to je samo moje misljenje, za koje imam stotine argumenata, kako onih na strani fizike tako i na strani prakse tj situacija iz zivota i svakodnevnih situacija.
ali da, diplomu nemam.

dakle taj yanmar ce SIGURNO odgulit tisuce radnih sati sa 120ks.
pitanje je hoce li kopca izdrzat. vjerojatno hoce
josey
Member

PostPostao/la SEA » 04. 05. 2021. (17:40)

nije se puno 70-80tih pa ni 90tih gledala ekonomija ,al neka bude po tvom

sve sto spominjes su auta a ona nerade pod konstantnim naprezanjem kao brod

ocigledno neznas koliko je glava bili napuklo izmedzu sjedala ventila na starim TD motorima kod auta ,pogotoco ako su bila jaca

tolika je razlika od 130bara do par tisuca bara za injektore da je golf 1,6td bio 6ohp a danas comon rail je 100hp s 1,6d motorom

kopce su kanzaki KMH4A ili zf 25 inace zf ide do 155hp i dupli moment moze podnjeti od tog yanmara (to se stavljalo na nanin 3l 155hp T4
kanzaki isto podnsi veca opterecenja...

kad je sve tako ..
nema druge nego vecu turbinu i jos dva ventilatora uz nju da upuhuju zrak

sprice vanka staviti sijune u cilindar da drito naftu donose i do 160hp.....
SEA
Senior Member

PostPostao/la josey » 04. 05. 2021. (21:34)

pretjerujes sa ventilatorima šijunima i ostalim izrecenim glupostima, pokusavajuci spustit diskusiju na vrtićku razinu.
moje pitanje je bilo jednostavno
sto se desava u istom motoru kad mu gorivo umjesto pod 130bara gurnes pod 1300bara. (naravno istu kolicinu goriva kroz adekvatne dizne a ne šijune od pola cola)

glave su pucale radi visokog EGTa, pucali su klipovi klipnjace i glave radi knocka. - citaj radi neadekvatnog adrzavanja i neispravnog stanja motora. radio jest, al da je bio ispravan, nije.

nisu sigurno pucali radi nedovoljno dimenzjonirane glave ili bloka motora.
ti motori su debelo prredimenzjonirani, od najpoznatijeg vw 1.6TD (kojem nije dignut samo tlak goriva pa ima 100ks umisto 60ks nego mu je dignit boost) vw 1.9, vw2.5, preko alfinih 1.9jtd, 2.4jtd, VMa...

da se razumjemo,
za mene osobno su to danas sve cokolino motori, al da su za smece? nisu!
da ce radit i odradit ono za sto su kupljeni hoce, i to vrlo vjerojatno bez kvarova ako se koriste po uputstvima iz manuala.

ali zaboravi vremena 4.0 N/A motora sa 90ks.
za koću nije, za deplasman nije, za gliser nije, za poludeplasman nije, a sta ce ga ona proizvodit?

skrenili smo sa teme into previse
josey
Member

PostPostao/la josey » 05. 05. 2021. (06:14)

i nemogu ne primjetit jednu stvar
kazes, taj "motorić" je premal za tako velik i težak brod.
cek koji brod? za Ocqueteau 645 koji je tezak 1450kg? za 2.0 turbodizel je puno?
kolko sam ja vidio na brodove te velicine idu vanbrodski motori 100-115-130ks, yamaha je tu sa 1.8L- benzinac - bez turba.
dakle 1450ks nije puno za N/A benzinca, al je za turbodizela 10% vece zapremine puno i velik je to brod, i unutra treba stavit 3.7 dizela.
a di ce stat taj motor? jel ima smisla stavljat toliki motor u toliki brod? pa nije to koća bogamu :(
i ako je Ocqueteau 645 sa 1450kg tezak brod, sto su onda stari galeb 6.75, novi galeb, arausa 25, piculjan 730, 820, adria 800, damor 800/900... sta su to? tankeri?
po meni, dakle moje subjektivno misljenje, taj yanmar i volvo tmd22 sa 115ks (koji je cest motor u tom brodu) je mjera, veci motor bi bio preglomazan a manji motor, neznam, usudio bi se rec mucit ce se, al mislim da bi i 1.8 turbodizel odradjivao posao kako treba.
osim toga, nisan bas vidija da stavljaju unutra yanmar 6lpa. ;)

al ok, ovo je po meni konstruktivna rasprava u kojoj ne valja zamjerat, i ponovit cu, ovo danas jesu sve cokolino motori, ali to je buducnost i svi se okrecu downsizingu, a i ti si poznat da u svemu predimenzjoniras nekoliko puta, jer more je ipak more i brod ne stoji u vitrini nego se vozi po svakakvom vrimenu, dako da ponovit cu opet, slazem se sa tobom, "bolje bi bilo..." ali kad nije, jb x ga i sta ces sad?
josey
Member

PostPostao/la SEA » 06. 05. 2021. (20:44)

Josey

na taj 2l TD stavi jos 20hp i to je super

kad budes u kontakt s mestrima s iskustvom pitaj ih za taj motor u verziji 120hp ;)

za nekakve PD brzine s opterecenjem cc 3 covika i nesto stavri tih 100hp je slabo a 120hp je preopterecenje za taj motoric..
SEA
Senior Member

PostPostao/la josey » 06. 05. 2021. (21:10)

napisao sam ti 2 posta, 2 velika posta, u kojem ako ukljucis 2 grama razuma, vidis da kuzim o cemu procam i da nisam na razini “meštara”, bez uvrede ikom.
dao sam ti dosta arugumenata, iz prakse a ne iz knjige, i u konacnici rekao da se stobom slazem da su tanasnji motori svi cokolino motori, ALI da rade.
o
meštrima mi se ne raspravlja, jer nema smisla jer se mozemo samo slozit da se ne slazemo.
to da je 100ks puno za 2.0 motor se dakle ne slazem, a i da je 100ks malo za PD OD 1650kg, meni je to smjesno, ali dva razlicita covjeka dva razlicita pogleda na isti “problem”.

slozimo se da se ne slazemo,
a vlasnik ce odlucit
josey
Member

PostPostao/la SEA » 06. 05. 2021. (23:17)

josey je napisao/la:napisao sam ti 2 posta, 2 velika posta, u kojem ako ukljucis 2 grama razuma, vidis da kuzim o cemu procam i da nisam na razini “meštara”, bez uvrede ikom.
dao sam ti dosta arugumenata, iz prakse a ne iz knjige, i u konacnici rekao da se stobom slazem da su tanasnji motori svi cokolino motori, ALI da rade.
o
meštrima mi se ne raspravlja, jer nema smisla jer se mozemo samo slozit da se ne slazemo.
to da je 100ks puno za 2.0 motor se dakle ne slazem, a i da je 100ks malo za PD OD 1650kg, meni je to smjesno, ali dva razlicita covjeka dva razlicita pogleda na isti “problem”.

slozimo se da se ne slazemo,
a vlasnik ce odlucit

objasnio si kako dignuti 20hp na 2l td i da je to ok ,da te kopce muce

da ista shvacas znao bi koliko moze zf ili kanzaki koji se stavljaju na te motore

neradi se dali je 100hp puno na 2l ,vrtis vodu na svoj mlin,radi se od 20hp vise

radi se da taj brod ima kus prove i krme dosta je sirok i da tih 100-120hp s tim motorom mu je granica

meni nije brod baci ga praznog niz val,

vec tri covika nesto opreme vode nafte i sto moze

tad je taj motoric igracka i nanni 115hp je punooo optimalnije rijesenje

a svi vlasnici tih motorica na adriama vectorima u verziji od 120hp mogu ti reci vise

ovde na forumu je jedna doktor strojarstva,Mestar inace moj poznanik dobar
i sto on kaze ko sveto pismo a sponijao je onda i taj motoric

na brodu je najgora stvar slabiji ili moltor na granici

ako ces ti voziti u deplasmanskom rezimu tad je to super
ako ces ti vozit dp s praznim brodom izvrsno

ako ces imat brod opremljen kako nas vecina ima i jos dva covika na njemu onda si tanak..
SEA
Senior Member

PostPostao/la josey » 07. 05. 2021. (05:52)

opet on...
dakle moja prva recenica je da nisam detaljno gledao manual od tog motora, nego da sam ga doslovno preletio, pogledao snagu na xyz okretaja, moment, zapreminu jel comon rail ili ne.
Kopcu nisam gledao koja je niti cu, svaka kopca ima svoje ulazne parametre, max rpm i max okretni moment, a i max propeler.
ako dignes snagu 20ks na motoru koji se ovoliko vrti dignuo si moment za 2.5 x to je 50nm, a to je za takvu kopcu puno (obicno ne stavljaju kopcu na motor koja moze izdrzat 800nm okretnog momenta a motor ima 250nm, siguran sam da je tako i ovdje, stavlja se kopca koja je na granici i/ili ima safety marginu 10-20%, al ne, necu trazit, jer ako postoji tvornicka varijanta tog motora sa 120ks vjerojatno ima istu kopcu ko ovaj od 100ks, stoga sam rekao, vjerojatno ce izdrzat.

druga stvar koju sam rekao je da nisam siguran jel izmjenjivac topline dovoljno dimenzjoniran, jer vise zraka i vise goriva = vise topline koju izmjenjivac topline treba "odnjeti" u more.

dakle sto ja to tvrdim i tupim i tjeram vodu na svoj mlin, kad sam u prvom postu objasnio svoj stav i misljenje zasto mislim da je to tako kako mislim ?

Ove price brod ima 1650ks prazan i unutra idu 3 covika gorivo i voda.
ma o kolko goriva i vode pricamo? jos 1650kg?
to sve skupa sta si ti nabroio dodje do 2000kg MAX!
i onda je yanmar od 120ks preslabi motoric a nanni od 115ks je super !

razlika je 3.7 vs 2.0
razlika je u momentu, razlika je u 120kg tezine u samom motoru, NARAVNO da je nanni bolji i nisam nikad tvrdio drugacije, al brkamo kruske i jabuke.
jel mu treba motor od skoro 400kg u takvom brodu?
pa takav brod gone benzinci od 120-150ks koji su isto do 2.0 litre i to su natural aspirated, dakle vise momenta ima moja aku busilica neg taj motor, i sustav brod - motor - radi, tisuce sati, sa intervencijom mjenjaj ulje filtere i impeler.
Nije ovo radni brod da mu treba motor koji je projektiran za 3000h godisnje (kaze nanijev manual). jbt cemu pretjerivanje?
pretpostavljam da ti imaš MAN tegljač i da s njim ides svaki dan na posao i po kruh i mljeko, jer ti jednom eto u 5 godina treba da prevezes nesto veliko/tesko pa eto nek se nadje, bolej da ga ima!
ono, idemo upucat komarca sa topom situacija.

da ti jos jednom nedvosmisleno napisem da se slazem sa tobom da je nani bolji motor pa da mi prestanes govorit da guram vodu na svoj mlin, jer ne vidim kako je guram?
Samo iznosim argumente da je taj motor za taj brod overkill. (pricam o naniju da neko nebi krivo shvatio)
josey
Member

PostPostao/la josey » 07. 05. 2021. (06:06)

cek cek cek,
tek sam sad vidio
ti imas ACM Excellence 38?
imas dva yanmara 4LHA-STP 240ks?
i to nisu motorići a ovo sta on ima je motorić?

cek cek, ajmo malo tehnikalija
4LHA - STP
3455CCM - 240HP ~~ 70KS PO LITRI

ACM Excellence 38
kaze 11.40m
tezina 13671lbs (bez goriva vode bla bla) = 6185kg
podvucimo crtu

i sad njegov yanmar ne sa 100 nego sa 120ks je motorić a njegov yamar je 60 ks po litri i gura 1650kg
a tvoji yanmari su 70ks po litri i guraju 3092kg
i to je ok a ovo nije ? :thumbup:

bitno da ja guran vodu na svoj mlin, i bitno da ljudi koji su zavrsili strojarstvo kazu da taj motor nevalja, a japanski inzenjeri su glupi :)
josey
Member

PostPostao/la riberer » 07. 05. 2021. (06:59)

Razumijem sve, barem pokušavam, ne razumijem ton. Dakle moderiram, moliti ću.
Ostanimo u temi, pitanje na vrhu traži odgovor.
Hvala!
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
riberer
Moderator

Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Sljedeća

Natrag na Dizelaši

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.