Agregat na brodu

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Agregat na brodu

PostPostao/la Šijun » 27. 10. 2020. (15:25)

open510 je napisao/la:ajde da probudim malo i ovu temu, bolje nego da otvaram novu :)
Ne radi se o brodu, ali je problem sličan - punjenje akumulatora agregatom!
Dakle, imam obični olovni startni akumulator od 95Ah, praktično novi agregat (formalno austrijski, virujem ipak made in PRC) od 2.5kW (max. 3.5kW) i 50Hz.
Agregat ne daje baš "kućnu" struju, primijetio sam slijedeće:
- na njemu rade skoro svi ručni alati osim Makitine brusilice (jedva okreće brus kad je uključen) - one jeftine od 150-tak kn rade odlično :-)
- radi na njemu i rasvjeta, ali samo standardne žarulje (60/75/100W) - LED žarulja od 12W se pali/gasi, nakon nekog kraćeg vrimena crknila
- kad sam spojia LIDL-ov punjač akumulatora direktno na agregat i proba s njim punit akumulator ka da je uključen u kućnu utičnicu, akumulator se nakon par sekundi presta punit (ako je uopće i počeja) i punjač se ugasija - pretpostavljam da je i on krepa, ili bar osigurač u njemu (nisam ga još rastavlja i pogleda).

Obzirom da imam još jedan novi nekorišteni LIDL punjač i ne bi tija da mi i on crkne, pitanje je šta i kako spojit da agregat puni uredno akumulator. Pretpostavljam da mi između punjača i agregata treba neki ispravljač napona ili sl.? ako da, šta kupit/nabavit? Naravno, ne neko preskupo rješenje :D
Na akumulator je spojen samo mali ispravljač 12V/220V od 300w koji mi je dovoljan za uključit manje potrošače (LED rasvjeta, TV, mobitel, laptop...).

Hvala unaprid svim električarima na pomoći ;)


Ne znam jesi uspija šta napravit do sad, ali ja sebi radin taman sličnu šemu.

Struja ti je ista iz agregata ka i kućna, još pogotovo ako kažeš da ti je agregat noviji, triba bi imat AVR i tako imaš stabilni napon.

Alate možeš sve na agregatu koristit dok ti nisu veće snage od one šta agregat može ponudit. Znači ako npr agregat daje 500W a brusilica ti je 500W+ od toga nema ništa.

Sve šta ti je potribno za punit akumulator sa agregaton ti je inverter (AC na DC) gledaj da ti je na output otprilike 14.5VDC i otprilike 10A a da ti je na inputu 220VAC i ampera koliko ti agregat moze ponudit.

Znači ako imaš akumulator od 90Ah npr a ti mu priko invertera šikaš 14.5VDC i 10-ak A, tribat će ti oko 9h + 20% za napunit akomulator do čepa.

Naravno nikad ga nećeš pustit da ti se isprazni do kraja nego kad ti počme padat do pola otprilike upališ agregat da ti napuni baterije i kroz 4-5h si ko novi...

Po meni 10 puta bolja opcija od koristenja alternatora sa starijih motora koji su spori ka blato...

Ja npr neman više unutarnji motor pa ću sebi napravit tu opciju. Samo tribaš pazit da ti je auspuh pravilno spojen da se ne podaviš i uvik ga pali u kontroliranim uvjetima...
Avatar
Šijun
New Entry
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 01. 05. 2020. (02:46)
Lokacija: Split
Tip plovila: STAG 18 MARK III

Prethodna

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.