Volite li ljuto?

Recepti sa nekih drugih mora

Moderatori/ce: tramontana, Moderatori

Volite li ljuto?

PostPostao/la porer » 03. 03. 2011. (14:09)

Tamo gdje sam odrastao ljuto je normalna stvar, malo fali da se ljuta paprika i u mlijeko ne stavlja. No izgleda da sam pojeo moju životnu količinu ljutog, ne paše mi kao nekad.
No ovo sam morao probati. Naime prijatelj sadi neke od najljućih papričica na svijetu pa mi je nedavno dostavio po par komada od dvije vrste - Fatalii i Naga.
Inače ljutina je definirana Scoville-ovom skalom, više se može pogledati na http://en.wikipedia.org/wiki/Scoville_scale
Po toj skali Tabasco ima 2500 - 8000 SHU (Scoville Heat Units).
E sad, ove paprike koje sam dobio imaju slijedeće vrijednosti - Fatalli 100000 (sto tisuća) a Naga 1000000 (milijun) :o
To su vrijednosti za svježu papriku, kad se osuše imaju otprilike dvostruko. Ove moje su suhe :?
Više o njima ima tu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fatalii
http://en.wikipedia.org/wiki/Bhut_Jolok ... orset_Naga

Probao sam sinoć komadić Fatalii, samo sam malo odgrizao vrh. Osjećaj je čudan, u prvom momentu ništa a onda iz stomaka krene val topline koji završi bolom na vrhu jezika kojim sam prvi put dotaknuo papričicu :Craying43:

Lijep filmić o tome je tu :



Zainteresirani neka se predbilježe za degustaciju na slijedećem meetingu 8-)
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Volite li ljuto?

PostPostao/la ordovician » 03. 03. 2011. (14:19)

Znaci fatalii je bila fatalna. :mrgreen:

Volim ljuto, a smatram da onaj ko ne voli ljuto mnogo toga propusta. Cak i moj sin od 7 godina jede ljuto, naravno, tata mu napravi.
Avatar
ordovician
Senior Member
 
Postovi: 526
Pridružen/a: 16. 09. 2009. (19:19)
Lokacija: London

Re: Volite li ljuto?

PostPostao/la Dare Superstar » 03. 03. 2011. (14:22)

Vrlo edukativan filmič. Matorog je oborilo, mislim da mu je bolnica uistinu bila potrebna :)

Evo, odgrizao bi i ja vrh, ali ništa više. Koliko dugo te je držala vatra?
Avatar
Dare Superstar
New Entry
 
Postovi: 72
Pridružen/a: 08. 12. 2010. (11:25)
Lokacija: Ljubljana - Krk - Cres
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Gumenjak Marshall m60, Yamaha 35

Re: Volite li ljuto?

PostPostao/la ab ovo » 03. 03. 2011. (14:27)

Ne volim, nisam navikao.
Jedna anegdota: Za vrijeme služenja vojske u JNA, tamo negdje 1979. kolega iz Makedonije dobio paket hrane. Imali smo običaj da iz paketa izvučeš neke osobne stavri i cigarete i paket podijeliš sa kolegama. Između ostalog dobio on svježe krastavce, svježi ovčji sir i neke male svijetlo zelene papričice, boje poput onih nekadašnjih fosforescentnih peškafonda.
Nareže on krastavce (na debelo???) pomiješa ih sa sirom i pokaže on nama kako se to jede zajedno sa papričicama. Upozori nas da su papričice jaaaako paprene. Frend kaže da je on navikao na ljuto, stavi jednu golu cijelu u usta, zagrize dva puta i proguta. Ovako je mijenjao boje :oops: :oops: :oops: ,ovako su mu oči izgedale :wtf: :wtf: :wtf: , a dvije noći je spavao sa otvorenim ustima.
Avatar
ab ovo
Old Senior Member
 
Postovi: 4064
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:11)
Lokacija: o. Krk
Tip plovila: Učka-Yam 2t/4KS, Maestral 500-Yam 2t/6KS

Re: Volite li ljuto?

PostPostao/la Mali Dabar » 03. 03. 2011. (14:28)

Ne volim ljuto,a ovako nešto ne pada mi ni na pamet probati.
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: Volite li ljuto?

PostPostao/la teo_ribar » 03. 03. 2011. (14:42)

volin ljuto ali ipak ovakovo neč ipak nebin probal :D
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Volite li ljuto?

PostPostao/la aladin » 03. 03. 2011. (14:46)

ne volim bas ljuto da mi oci ispadaju ali inace volim... neki dan sam kuhao chilli con carne, wasabi mi je jedan od omiljenih dodataka, a u blizini firme mi se otvorio tajlandski fast food pa si sada cesto mogu priusititi ljuti noodle soup :D

Ordovican.. ako nisi probao odi u Londonu negdje u Wagamama lanac noodle-soup restorana ....tamo bi svaki dan mogao jesti
Avatar
aladin
Moderator
 
Postovi: 3448
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (15:14)
Lokacija: ZG/Betina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Patrol 690, Yamaha F150

Re: Volite li ljuto?

PostPostao/la balun » 03. 03. 2011. (15:11)

Toliko da mi je doktor zabranio. :lol:
Avatar
balun
Member
 
Postovi: 392
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:47)
Lokacija: Dubrovnik
Tip plovila: Skandinavac 5m tohatsu 30

Re: Volite li ljuto?

PostPostao/la ordovician » 03. 03. 2011. (15:33)

aladin je napisao/la:
Ordovican.. ako nisi probao odi u Londonu negdje u Wagamama lanac noodle-soup restorana ....tamo bi svaki dan mogao jesti


Ha ha, vec obavljeno, bio sto puta i najbolje jelo je broj 42. :thumbup:

Yaki udon £7.10
teppan-fried udon noodles with curry oil, fresh shiitake mushrooms, egg, leeks, prawns, chicken, grilled salmon fishcake, beansprouts and green and red peppers. garnished with spicy ground fish powder, mixed sesame seeds, fried shallots
and pickled ginger


slika

slika
Avatar
ordovician
Senior Member
 
Postovi: 526
Pridružen/a: 16. 09. 2009. (19:19)
Lokacija: London

Re: Volite li ljuto?

PostPostao/la Pape » 03. 03. 2011. (15:41)

...ja odkad san prvi put u engleskoj prova indijsku tika masalu (kako se speluje sad neman pojma), sa njihovim kruvom (naan) sa lukom...najjača ljuta spiza koju san dosad ija...ne bi sta, dok ne puknen ko cvrčak a šugaman oko vrata za znoj brisat. dođe mi nekad da sidnem u aeroplan i direkt za Stoke on Trent u taj indijski restoran...iako doma zna žena to nekad spremit (dobijemo sastojke iz engleske) al ipak nije to to...
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: Volite li ljuto?

PostPostao/la borro » 03. 03. 2011. (15:47)

Hm, što znači voliti ljuto!? Ja volim ljuto, ali do koje mjere? da ne osjetiš uopće okus hrane ili ljuto a da znaš što jedeš. Znam neke iz ekipe koji jedu toliko ljuto, pogotovo ove lovačke stvari i fiševe, da vjerojatno jede razmočeni karton nebi to niti znao.
A onda one fore ovo je super fino, mmm, bolje od zadnjeg puta i slično, ja probam ( a pazi volim ljuto) i od ljutine ne osjetim ništa od okusa. Jebeš takvo jelo. Da volim ljuto, ali sa razumnom mjerom da osjetim i nešto od tog jela a ne da doživim boju jela i da je ljuto, eventualno uz to da je masno ili nemasno.
A inače jedem sve, masno, nemasno, slano, slatko; sve što puže, leti ili gmiže. Čak i podgrijanu ribu.
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: Volite li ljuto?

PostPostao/la Pape » 03. 03. 2011. (15:49)

...a Boro, brstiš li šta?...ili si samo mesožder...
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: Volite li ljuto?

PostPostao/la teo_ribar » 03. 03. 2011. (15:55)

borro..............pa kamo podgrijanu ribu :?: :o
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Volite li ljuto?

PostPostao/la ordovician » 03. 03. 2011. (15:56)

Sta je razumna mjera ljutog?

Pa to je individualna stvar. Ja smatram za sebe da volim ljuto u rangu srednjeg pa do malo jakog. Ukus hrane osjetim kao i jacinu ljutine, ali to ne vazi i za mog prijatelja koji u principu ne voli ljuto (moza samo malo). To je za njega onako kako si opisao. Sve gori i on nista drugo ne osjeti osim ljutine. Isto tako kada mi on kaze da je nesto ljuto, ja jedva da osjetim ljutinu.
Stoga mislim da oni ljudi koji jedu izuzetno ljutu hranu osjete i druge ukuse.
Avatar
ordovician
Senior Member
 
Postovi: 526
Pridružen/a: 16. 09. 2009. (19:19)
Lokacija: London

Re: Volite li ljuto?

PostPostao/la Pape » 03. 03. 2011. (15:59)

...meni žena padne u afan kad na spizu....jedeš peče...se**š peče...rečen da mi fali soli... :mrgreen:
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Sljedeća

Natrag na Ostali recepti

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.