Penta 998 radnih sati- pitanje generalka

Neobavezni razgovori ... sa isključivo "morskim" temama

Moderatori/ce: riberer, dome, Moderatori

Re: Penta 998 radnih sati- pitanje generalka

PostPostao/la josey » 06. 09. 2022. (07:48)

peroLA je napisao/la:Dakle uljne pare se stvaraju samo kad gazis motor?

ili ni onda ako imas adekvatno rjeseno hladjenje ulja. pa ti temp ulja ne prelazi 100c (a sto je u principu u praksi nemoguce ako gazis, zbog EGTa koji onda grije cili motor a najvise uljem jer ulje hladi klipove bla bla da ne ulazim u detalje rada motora )

dakle ajmo rec DA, ali onako kako vi vozite motore (citaj na 1/3 opterecenja) nebi smjelo bit isparavanja, a ono sto ti vidis je kondezat vode tj vodena para a mislis da je ulje

imas jos pitanja ?

2 porer
nisan ja nista pomisa
dappace ja objasnjavam razliku, pardon pokusavam objasnit razliku,
a on se uvatija folcvagenovog motora ko svete krave
josey
Old Senior Member

Tip plovila: Drveni guc

PostPostao/la peroLA » 06. 09. 2022. (08:18)

dakle na sve ovo smo krenuli od toga da motor ako ga ne opereš nije čist pa smo išli u detaljnu analizu mogćih uzroka prljavštine i utvrdili dosta toga, između ostaloga i pobili dosadašnju glavnu forumsku tvrdnju da dizel smrdi... od ful čistog smo došli do nebaš čistog dobro nekima je to prašina meni je bar izmješana prašina koja je negdje crna, negdije svijetla recimo na čaški karburatora vb zna bit takva iako ne cjedi benzin van. Kako je rješeno hlađenje ulja baš me briga, rješeno je onako kako je proizvođač to rješio... znao sam imati ništa, zračni hladnjak, vodeni hladnjak... neznam što ti znači 1/3 opterećenja po ćemu to gledaš po okretajima ili kako, za mene je 1/3 ili 1/4 panula... a putna na deplasmanu najbliže 3/4 ili ti ga tri kvarta od gasa kako me nono učio

znam ja da se automobilisti dijele u bar 3skupine i to u mrzitelje vw, ljubitelje vw, i one kojima je isto, ja spadam u ljubitelje vw jer osim juga sam imao samo vw ostali u familiji imaju svasta... neka svatko ima svoju svetu kravu, ja ono što znam iz prve ruke jesu km od preko 500tisuća, naravno službeni, po tom pitanju kao i po većini nema smisla niti raspravljat
peroLA
Old Senior Member

Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

PostPostao/la josey » 06. 09. 2022. (08:27)

peroLA je napisao/la:dakle na sve ovo smo krenuli od toga da motor ako ga ne opereš nije čist pa smo išli u detaljnu analizu mogćih uzroka prljavštine i utvrdili dosta toga, između ostaloga i pobili dosadašnju glavnu forumsku tvrdnju da dizel smrdi... od ful čistog smo došli do nebaš čistog dobro nekima je to prašina meni je bar izmješana prašina koja je negdje crna, negdije svijetla recimo na čaški karburatora vb zna bit takva iako ne cjedi benzin van. Kako je rješeno hlađenje ulja baš me briga, rješeno je onako kako je proizvođač to rješio... znao sam imati ništa, zračni hladnjak, vodeni hladnjak

znam ja da se automobilisti dijele u bar 3skupine i to u mrzitelje vw, ljubitelje vw, i one kojima je isto, ja spadam u ljubitelje vw jer osim juga sam imao samo vw ostali u familiji imaju svasta... neka svatko ima svoju svetu kravu, ja ono što znam iz prve ruke jesu km od preko 500tisuća, naravno službeni, po tom pitanju kao i po većini nema smisla niti raspravljat

jok, uspili smo ustvrdit ono sto se zna otkad je ljudskog roda i poroda, a to je da nisu svima mjerila i standardi isti.
Nekome je primorka u top stanju groblje. i obrnuto. (primorka karikirano da se nebi nasa uvrjedjen)
dakle to sta tebi neki motor NIJE prasnjav ili NIJE baav ili zauljen, mozda bi 99% drugih reklo da kupis naocale, i to sa dobrom dioptrijom.
A ljudi ti samo govore da nije normalno da je motor slinav (ok ok znamo da je kod fauvea to normalna pojava)

kad smo kod VW? sveta krava? a vidis da je. jer cim sam ga spomenuo, odmajh si se nasao uvrjedjen, a fauve motori su poznati isto ko (stari) opelovi da uvik bale... nazalost... a isto tako i 99% vozaca fauvea vozi auto i dalje bez obzira sta na tabli gori check engine lampica. Al ovo je jebena cinjenica.

Vlasnici automobila se ne djele na ljuitelje i mrzitelje fauvea, jer nije fauve jedini brand, a daleko od toga da je nabolji, po icem, kad niti u njemackoj nije najprodavaniji :D
Vlasnici automobila se mogu podjelit na one koji se brinu o svojim vozilima i na one koje boli pišo jel mu gori check engine ili ne.

Isto tako vjerojatno i vlasnici brodica, a ko sto sam napisao u prvoj recenici sa primorkom.

jedna anegdota apropo ulja kapanja itd.

2018 ja na hockenheimu na trci,
auto ispred nas radi burnout, naravno 3 sudca stoje pored auta, jedan ljevo jedan desno i jedan iza auta, sva tri gledaju ispod auta...

covjeku se iz praga iscjedi voda, jer je cjelu noc prije toga padala kisa.
Jedan od sudaca je samo pokazao kill engine
kapa po stazi.
i ne da mu se objasnit da je voda, ne zanima ga,

Dakle,
trkaci motor, nesmje kap ulja kapnut iz njega, trkaci motor koji radi non stop na 100% loadu i koji radi na 10x vecoj snazi od tvornicke.
A kamoli da kaplju motori koji rade na 20-30% loada i predimenzjonirani su 5x

Stajalista si i dalje a je normalno da kaplje i da je sve masno?
josey
Old Senior Member

PostPostao/la oneeyed » 06. 09. 2022. (08:39)

VW je dobar, uz jednu manu a to je da nema Fordov motor.
Jedini dobar brodski motor je vanbrodski, benzinski motor.
Ako i možebitno, slučajno, nešto bali, bali direktno u more pa nije potriba ni usisavati ni brisati krpicom.
Riješeno. Molim.
"Najgore što ti se može dogoditi je da na tebe padne nešto tupo, a teško. To drobi kosti."
oneeyed
Old Senior Member

Tip plovila: Ribar 480

PostPostao/la josey » 06. 09. 2022. (08:42)

osim sta ford nema svoje motore ;)

dizeli su psa
a benzinci mazda

a sori da
imaju sad 1.0 ecoboost
josey
Old Senior Member

PostPostao/la peroLA » 06. 09. 2022. (08:51)

dakle svi znaju da motor nije čist ali ipak su meni svi morali govoriti suprotno, od ulja do konedzacije vode a pare smo se rješili jer mi vozimo na 1/3... za vw nisam se našao uvrjeđen razumjem ja to... ja sam se jutros dignuo namotao onaj kožni volan kliknuo na mjenjač i došao do posla užitak držim za sebe i nemože to svatko razumit a dosta njima nije stvarno ni važno, a nije ni meni važo i boli me šta tko za to misli....za trke me apsolutno zaboli i da kad sam ima moto za trke bio je itekako masan, imao je dupli karter od originala punk ulja je išlo.... jednom ga je frend loše spustio kod vožnje na zadnjem i iskočila mu cijev od ulja pa smo svi bili u ulju... isto tako na uljari gsxr zračno glađenje motora i zračni hladnjak ulja... i zaboli me za to... ako na motoru nešto pušta onda će i falit nivo tekućne... ako je izlučina para itd.. ništa se neće primjetiti...
to i dalje ne razumejm
"A kamoli da kaplju motori koji rade na 20-30% loada i predimenzjonirani su 5x"
peroLA
Old Senior Member

PostPostao/la josey » 06. 09. 2022. (09:03)

nije tebi dobro vidim.
nevidin da je iko napisa da motor u brodu nije cist?
a ni ne vidim da je normalno da motori koji su predimenzjoniran 5x da su masni.

ti izgleda sam sa sobom pricas, sam pitas sam odgovaras, i bez obzira ko ti sta kaze kao kontra argument ti se drzis svog.
a dobro drzi se.

vw majka! samo ti klikaj po volanu i drzi se vw! niko nije zna sta je automatik dok nisu sili u vw :thumbup:
josey
Old Senior Member

PostPostao/la oneeyed » 06. 09. 2022. (09:04)

josey je napisao/la:osim sta ford nema svoje motore ;)
dizeli su psa
a benzinci mazda

Nema svoje motore u svojim autima zato što svoje motore ugrađuju u BMW, Mercedes, Ferrari....samo premium klasa. :wink:
"Najgore što ti se može dogoditi je da na tebe padne nešto tupo, a teško. To drobi kosti."
oneeyed
Old Senior Member

PostPostao/la peroLA » 06. 09. 2022. (09:14)

josey je napisao/la:nije tebi dobro vidim.
nevidin da je iko napisa da motor u brodu nije cist?
a ni ne vidim da je normalno da motori koji su predimenzjoniran 5x da su masni.

ti izgleda sam sa sobom pricas, sam pitas sam odgovaras, i bez obzira ko ti sta kaze kao kontra argument ti se drzis svog.
a dobro drzi se.

vw majka! samo ti klikaj po volanu i drzi se vw! niko nije zna sta je automatik dok nisu sili u vw :thumbup:

za mene ako je prašnjav nije čist i kondenzacija itd šta si spomenuo i nešto izostavio, to ja govorim od početka, znači nije čist ako ga ne opereš, usišeš itd. pogotovo ti koji si pedantan... kako se nebih toga držao neznam nisam se jučer rodio koristim motore od 12.godine... sa 16.godina smo peugeot 505 automatik na zadnji pogon zatukli u stjene, par minuta nakon što smo ga makli prošao šleper... peugeot je imao kalifornijske tablice.. tako smo išli u disko... stari od frenda nas je drugi dan postavio da ravnamo auto, uzeo si gajbu favorita i sjeo u hlad...i iako je bio amerikanac učio nas ravnat auto tako da smo ga vezali lancima za stablo i rastezali tako da ujednačimo osovinski razmak... čovjek nio bio balkanac.. nakon toga otkrio je 1.9tdi sa kojim je bio zadovoljan, a i ti bi se divo kad vi vidio slike voznog parka kojeg je imao u americi
peroLA
Old Senior Member

PostPostao/la josey » 06. 09. 2022. (09:19)

oneeyed je napisao/la:
josey je napisao/la:osim sta ford nema svoje motore ;)
dizeli su psa
a benzinci mazda

Nema svoje motore u svojim autima zato što svoje motore ugrađuju u BMW, Mercedes, Ferrari....samo premium klasa. :wink:

cekaj ford?
izgleda da mi ne pricamo o istom FORDU?
prosla generacija benzinci
1.6
1.8
2.0
su mazda mrz motori

dizeli 1.6 i 2,0 su PSA
dakle ford nema svoje motore nego kupuje.

ova nova generacija
2.0 i 2,3 disi motori su od mazde mzr turbo iz mazde 3 i 6 MPS

1.0 ecoboost je fordov motor,

za 1.6 ecoboost nisam siguran neznam jel fordov.

mercedes kolko znam nema svoje male dizele, pa 2,0 dizele koristi od nissan renaulta
ostalo je merc

bmw ima svoje motore
audi ima svoje tj iz vw grupacije
audi, vw, seat, škoda. a i ti motori nisu napravljeni od iste legure. sve se da nac na internetu :thumbup:

sad neznam jedino ako ne pricamo o istom fordu
josey
Old Senior Member

PostPostao/la oneeyed » 06. 09. 2022. (09:40)

josey je napisao/la:cekaj ford?
izgleda da mi ne pricamo o istom FORDU?

sad neznam jedino ako ne pricamo o istom fordu

Je je, jedan je Ford.
Ti sad možda nećeš virovati, vidim da si nepovjerljiv, ali imam informaciju iznutra. Znači čovik mi kaže, neću ga imenovati da ne bi ima problema, iz okolice Benkovca je, prodaje ulje i sir materi od prvog susjeda ovoga Rimca. Znači čovik je unutra i zna iz prve ruke, i kaže, ova Nevera što mali Rimac ka radi na struju, ovo ono; ne viruj, ugrađiva unutra Fordov motor isto. Pa di će auto ići na baterije, ej! Nije to dičja igračka. Ne budimo naivni i nevirujmo svemu što piše. ;)
oneeyed
Old Senior Member

PostPostao/la peroLA » 06. 09. 2022. (09:55)

ok sasvim je uobičajeno da bilo tko od nas poznaje nekoga tko radi u Rimcu, ja znam min troje na svim razinama, pitanje dali imaju svi informacije o kompletnom proizvodu kad je posao toliko rasprostranjen... ovi moji recimo da su fokusirani na baterije i na upravljanje i to umjetno
peroLA
Old Senior Member

PostPostao/la josey » 06. 09. 2022. (09:59)

ja mu virujen da je u rimku fordov motor
a i onako drzava opere 100 miljuna kuna godisnje preko rimka. pa mogu si valjda priustit tih par dobrih motora
josey
Old Senior Member

PostPostao/la dimulius » 06. 09. 2022. (10:27)

som je napisao/la: Inace ja spricam brodski motor nekim sprejem koji koriste u automatskim autopraonicama za podmazivanje onih velikih lanaca koji dizu i spustaju valjke. Super stvar, motor mi je bijele boje izgleda ka nov .

Ja san uzeja neki Liqui Molly (Marine Multispray) pa cu vidit kakav ce se pokazat.

Uglavnom, iskustvo me uci da brodski motor triba dobro, dobro naprskat, jerbo tako imas zastitni film koji ga stiti od eventualne ruzine.

I ne perola, to nije sporkica :wave:
dimulius
Old Senior Member

Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

PostPostao/la MURTERINJO » 06. 09. 2022. (10:32)

Ne dirajte Rimca............ :D
Nego jel kapi sta iz Nevere taman gledan za kupit.
MURTERINJO
Member

Tip plovila: Leidi 660

PrethodnaSljedeća

Natrag na Mandrać

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.