Penta 998 radnih sati- pitanje generalka

Neobavezni razgovori ... sa isključivo "morskim" temama

Moderatori/ce: riberer, dome, Moderatori

Re: Penta 998 radnih sati- pitanje generalka

PostPostao/la peroLA » 05. 09. 2022. (14:24)

ne mi trebaš ne ništa uplodat, znači naučio sam jednu novu, da se motor usisava, i to crno što se nakupi oko čepa od ulja i na filteru je samo prašine ista kao u kući znači na policama.... motor sa unutarnjim izgaranjem neka nikakvih para izlučina, znači kutja sa prašinom... onih milion odušaka je tek tako
peroLA
Old Senior Member

Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

PostPostao/la josey » 05. 09. 2022. (14:32)

stvarno si tvrdoglav
a buduci da jesi prvom prilikom kad odem do bilokojeg broda cu ti slikat PRAŠINU
josey
Old Senior Member

Tip plovila: Drveni guc

PostPostao/la peroLA » 05. 09. 2022. (14:40)

tvrd tvrd, neznam zašto mehaničari kad peru motor koriste ivasol i odmaščivače, umjest da usišu motor...
peroLA
Old Senior Member

PostPostao/la peroLA » 05. 09. 2022. (14:45)

kad sam bio mali jedan amerikanac je ima dalmatinku sa janmarom 30ks i neki masni sprej kojim je špricao motor jer je baš htio da bude mastan jer ta da to štiti od propadanja
peroLA
Old Senior Member

PostPostao/la josey » 05. 09. 2022. (15:42)

silikon sprej
to je drugi par cipela
josey
Old Senior Member

PostPostao/la som » 05. 09. 2022. (19:18)

peroLA je napisao/la:kad sam bio mali jedan amerikanac je ima dalmatinku sa janmarom 30ks i neki masni sprej kojim je špricao motor jer je baš htio da bude mastan jer ta da to štiti od propadanja

Nije mi jasno kako ispravan motor moze biti bilo gdje od ulja. Velis oko cepa, kako. Kad ulijem ulje kroz piriju ako kapne obrises. Ako kontroliras na sipku valjda obrises da ne kaplje. Ako imas separator uljnih para ne baca uljne para van. Na to sve ako negdje slini pravac mehanicar. Inace ja spricam brodski motor nekim sprejem koji koriste u automatskim autopraonicama za podmazivanje onih velikih lanaca koji dizu i spustaju valjke. Super stvar, motor mi je bijele boje izgleda ka nov .
A auto sad imam 130 000 km u tri godine koje kapanje ili masnoca. Nema ni sipke za komtrolu. Motor bilo koji, slini samo ako je nesto puklo, otiso semering, pukla neka brtva ili baca ulje na iberlauf. To su sve stvari za mehanicara jer ako se to ne sredi dolazi do veceg problema
som
Old Senior Member

Tip plovila: Galeb

PostPostao/la peroLA » 05. 09. 2022. (20:06)

Josesy je objasnio da je to prasina na sto ja mislim a najvise se primjeti oko cepa, na filteru, na benzinicma oko i iznad svjecica ispod kakvih odusaka i tako...idite vi slobodno mehanicarima radi toga... da pusta na motoru ulje ili tekucina ostao bi bez tekucine i upalilo alarm...na kako sam rekao preko milion km na passatima i golvofima octaviama nikad nisam van intervala isao na servis..isto kao sto ne gledam sipku ulja... nivo rashladne provjerim jer zna vise varirat pogotovo kad znam ic i na -15... kad sam imao plin cesto je znalo ispustit antifriza kod tih velikih razlika temperatura...auti iz bivse firme znali su ic do rusije i nazad..
peroLA
Old Senior Member

PostPostao/la porer » 05. 09. 2022. (20:34)

Danas sa Astrom napravio 120 km + toliko natrag. Čisto da se uvjerim dignem haubu, sve suho.

Inače za Alfa Romeo, Harley Davidson i Torpedo vrijedi ako nema ulja ispod njega nema ni u njemu ;)

Ne znam PeroLA ne pratim previše pa ne znam šta imaš ali ako je s motorom sve u redu, sve brtve, semerinzi, crijeva kako treba nema šanse da negdje kapne.
porer
Old Senior Member

Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

PostPostao/la som » 05. 09. 2022. (20:39)

Nekad su ljudi govorili: curi ulje, dobro je znaci da ga ima.
som
Old Senior Member

Tip plovila: Galeb

PostPostao/la peroLA » 05. 09. 2022. (20:51)

O kapanju ne govorim sigurno.. pokusavam o prljavstini, parama itd..koje netko usisa neko ne, neko opere da bude sjajno i tako...pokusavam rec kad provuce negdje ruku oko motora da ju ocrnis isto kao kad rukom recimo felgu diras...ali da mora da je meni nesto neispravno na svim vozilima i da sam lud a vama bilistavi motori, kao da ljudsko tjelo funkcionira bez da se znoji pi** ken**, uvjek cisto namirisano..meni svaki put kad izvucem spiku isto malo kapne i ne obrisem jer mi je na tom mjestu tjesno, kad filtere skidam isto kapne
...ustvari sam trenutno sretan jer sam vecers uspio sam promjeniti dio konopa na jedrima..islo glatko odrolavanje spustanje provlacenje i opet rolanje...a sve na youtubeu naucio...
peroLA
Old Senior Member

PostPostao/la josey » 06. 09. 2022. (06:03)

jao perola, jaooooo

amo vako
jel na cesti imas kise? prljavstine u obliku pjeska (koji poadne sa kisom) blata, zemlje, soili od posipanja, sitnih cestica raspadnute gume... ?
odgovor je da jel tako?

ok jel tih istih cestica imas na moru?
odgovor je ne jel tako?

ok di vodi ovo?

vodi tome da na brodu nemas ispod motora rupu metar x metar, kuda ulazi taj kontaminirani zrak, a ni resetke na prednjem braniku kuda ulazi onaj sprej koji dize auto ispred tebe, dakle kisa pomjesana sa pjeskom zemljom, raspadnutom gumom i sa cime sve ne...

di ovo vodi?

pa vodi tome da na brodu motor ipak nemoze bit nego cisto prasnjav bez ikakvih primjesa (i ako imas tepison poviše nemoze bit ni prasnjav)
za razliku od auta di moze na sebi imat sloj itekako tvrdokorne prasine, ali koja nebi trebala nuzno biti balava od ulja koje ispusta motor.
Motor kao sto su ti i rekli mora bit suh, nigdi balav i slinav.
Ako negdi curi, onda neki semering, brtva, odzracnik, odusnik ne valja i to treba popravit.
Ili te jednostavno BK :(
josey
Old Senior Member

PostPostao/la peroLA » 06. 09. 2022. (07:00)

Super ako odusnik curi ne valja, nego koja je njegova funkcija..mozda najbolje ga zacepit...spuzva izolacijska ako je nabijes na nos mirise po cvijecu ako je sve ispravno..bas jao, ta prasina ona nastaje po svetom duhu recimo na filteru sta si rekao ili je filter cisci na brodu nego na autu? Od smrtljivog dizela koju zasmrdi cijelu kabinu ne santinu dosli smo na extra santinu od koje se moze jest i pit
peroLA
Old Senior Member

PostPostao/la josey » 06. 09. 2022. (07:31)

Koja je svrha crankcase breathera?
da se zagrijavanjem zraka unutar bloka, u samom bloku ne stvara tlak, koji moze uzrokovat curenje semeringa i brtvi, te eventualno ako prejako gazis motor i dodje do uljnih isparavanja da te pare imaju gdje izic, a svi ti breatheri, ili po naski su spojeni natrag na usis motora - poslje filtera, tako da da, da odgovorim odmah i na pitanje, filter u brodu bi po svim zakonima fizike nakon 100 sati treba bit dalko cisci nego filter u autu.
A mislim da je to do sad pokazala i praksa.
Tako da mislim da sam ti sa ovom odgovorio i da nesmjes zacepit crankcase breather i zasto nesmjes.
miris dizela i ulja u kabini?
ako je sve ok nema mirisa.

jel imas jos sta za pitat ?
josey
Old Senior Member

PostPostao/la peroLA » 06. 09. 2022. (07:42)

Dakle uljne pare se stvaraju samo kad gazis motor?
peroLA
Old Senior Member

PostPostao/la porer » 06. 09. 2022. (07:45)

Vi ste pomiješali prašinu i ulje. Prašina je normalna, ulje nije.
Mah, o čemu mi pričamo. Kao da smo na zidiću sprid butige svaki sa pivom u ruci :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
porer
Old Senior Member

Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

PrethodnaSljedeća

Natrag na Mandrać

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.