Suha marina - realizacija projekta

Neobavezni razgovori ... sa isključivo "morskim" temama

Moderatori/ce: riberer, dome, Moderatori

Suha marina - realizacija projekta

PostPostao/la alfa_sting123 » 21. 01. 2013. (17:43)

Pozdrav ekipa ,

trebam pomoć u realizaciji jednog projekta . Nisam još ušao u realizaciju jer me muči još puno pitanja a za neke se nadam da ću i ovdje dobiti .Želim otvoriti suhu marinu , zemljište je u okolici Rijeke, 20 metara od mora ,sa svom infrastrukturom( struja , voda ...) . U planu mi je uzeti za početak 3000m2 a kasnije se proširiti koliko bude potrebno . Zemljište bi išlo u najam i tu je cijena definirana. Htio sam pitati kako napraviti kalkulaciju , tj . na tih 3000m2 kako izračunati koliko brodova mogu staviti . Još jedno možda najbitnije pitanje ,kako naći klijente,gdje se oglašavati .Što se tiče cijene tu imam dosta prostora u odnosu na konkurenciju na našem dijelu obale . Samo da napomenem da je za sada samo u pitanju otvoreni tip suhe marine . Hvala unaprijed na odgovorima .
Avatar
alfa_sting123
New Entry
 
Postovi: 64
Pridružen/a: 08. 05. 2011. (16:40)
Lokacija: Rijeka
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Beneteau First 42

Re: Suha marina - realizacija projekta

PostPostao/la jaxy » 21. 01. 2013. (20:30)

objesi cimer fraj i uzivaj :D tako je najlakse ,sala
a kaka marina bi bila natkrivena bili nudio servis brodica ,pitiravanje ,vinterizaciju ,dizanje supustanje brodica itd itd po meni tu dosta faktora igra ulogu cijene da li bi bilo ovlasteno carinsko parkiraliste itd itd :?: a zavisi kolikih brodova brodica barki ,koje velicine sirine da bi ispunio 3k m2
Avatar
jaxy
Senior Member
 
Postovi: 539
Pridružen/a: 23. 11. 2011. (20:07)
Lokacija: Dubrovnik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: bayliner 1851

Re: Suha marina - realizacija projekta

PostPostao/la alfa_sting123 » 21. 01. 2013. (20:39)

jaxy je napisao/la:objesi cimer fraj i uzivaj :D tako je najlakse ,sala
a kaka marina bi bila natkrivena bili nudio servis brodica ,pitiravanje ,vinterizaciju ,dizanje supustanje brodica itd itd po meni tu dosta faktora igra ulogu cijene da li bi bilo ovlasteno carinsko parkiraliste itd itd :?: a zavisi kolikih brodova brodica barki ,koje velicine sirine da bi ispunio 3k m2



Za sada samo otkrivena jer trebam steći neke uvijete da bi krenuo nešto graditi . Naravno da bi nudio servis brodica ,tu ne mislim da bi ja radio već netklo ovlašten ili sam vlasnik brodice,i sve ono što ide uz to,pituranje itd.(osiguranje , video nadzor ...) Što se tiče dizanja/spuštanja ,naravno, pa more mi je 20-ak metara od mene . Carina također jer mi je u interesu da proširim ponudu a ako imam carinu znači da i strana brodica može ležati. Zaboravio sam napisati da je izvrsna cestovna povezanost a u samoj marini je i parking osiguran .Svakako hvala na pitanju ,kao što vidiš još skupljam informacije i svaka mi je bitna .
Avatar
alfa_sting123
New Entry
 
Postovi: 64
Pridružen/a: 08. 05. 2011. (16:40)
Lokacija: Rijeka
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Beneteau First 42

Re: Suha marina - realizacija projekta

PostPostao/la plavo_more » 21. 01. 2013. (21:05)

Tvoja idea je rođena za kontinentalce, naročite za one koji barku koriste uglavno za krstarenje tokom godišnjeg odmora. Kako si riješio važe (stalke) i transport; vertikalni i horizontalni.
Avatar
plavo_more
Member
 
Postovi: 262
Pridružen/a: 20. 11. 2012. (20:02)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: Šket081

Re: Suha marina - realizacija projekta

PostPostao/la alfa_sting123 » 21. 01. 2013. (21:15)

plavo_more je napisao/la:Tvoja idea je rođena za kontinentalce, naročite za one koji barku koriste uglavno za krstarenje tokom godišnjeg odmora. Kako si riješio važe (stalke) i transport; vertikalni i horizontalni.


Je ,za kontinentalce,slažem se , ali i za primorce, neznam da baš svi imaju mjesto osigurano ispred kuće :wink: a barka/brod mora svakako tu i tamo van,i sam znas. Sto se tiče stalaka(važa),mislio sam ići na soluciju teleskopske noge,mislim da znaš na šta mislim , imaju ih po dosta marina . Sam transport dizalicom .
Avatar
alfa_sting123
New Entry
 
Postovi: 64
Pridružen/a: 08. 05. 2011. (16:40)
Lokacija: Rijeka
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Beneteau First 42

Re: Suha marina - realizacija projekta

PostPostao/la teo_ribar » 21. 01. 2013. (21:18)

a se smi znat na komu delu županije bi bila ta marina, na liburnija ili kamo na istoku od rike :)
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Suha marina - realizacija projekta

PostPostao/la alfa_sting123 » 21. 01. 2013. (21:20)

teo_ribar je napisao/la:a se smi znat na komu delu županije bi bila ta marina, na liburnija ili kamo na istoku od rike :)


Prema istoku .


nema nitko ideja :roll:
Avatar
alfa_sting123
New Entry
 
Postovi: 64
Pridružen/a: 08. 05. 2011. (16:40)
Lokacija: Rijeka
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Beneteau First 42

Re: Suha marina - realizacija projekta

PostPostao/la dome » 23. 01. 2013. (09:42)

Ima ideja ali to što ti tražiš se zove poslovni plan i elaborat o isplativosti projekta te se naplaćuje procentno u odnosu na veličinu investicije .......... Izuzetno ozbiljna tema koja se u načelu od ozbiljnih investitora ne postavlja na forumu sportske tematike stoga ne očekuj ovdje nikakav upotrebljivi odgovor ...
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Suha marina - realizacija projekta

PostPostao/la ropee » 23. 01. 2013. (14:17)

teško ćeš od nekoga sa strane dobiti odgovor . Odgovor je u tebi , hoćeš li to ili ne , a jesi li posjetio koju suhu marinu , vidio što je sve potrebno imati , koje usluge pružati , kada, kako , cjenik ,....
Mislim da to svakako ima smisla , ali ne može nitko osim tebe napraviti poslovni plan, u stvari može ali to košta .
Stavi si na papir početni trošak : teren , dozvole , infrastruktura ( struja, voda , neki kontejner za kancelariju ) , transportno vozilo , može i jači viličar ,..... potom kolike veličine brodova misliš primati , .... pa nije sve samo da brodovi leže a lova teče , osiguranje ? , zaštita od krađe ? , ... dalje , mislim da sama suha marina bez servisa nema smisla , jer lova je u pripremi broda za sezonu , poliranje, farbanje, ....
Avatar
ropee
Senior Member
 
Postovi: 655
Pridružen/a: 03. 05. 2012. (21:13)
Lokacija: Kastav
Tip plovila: batana + tomosaki 4,5

Re: Suha marina - realizacija projekta

PostPostao/la brontulo » 24. 01. 2013. (01:20)

Ajde da ti počnemo pomagati.

alfa_sting123 je napisao/la: Htio sam pitati kako napraviti kalkulaciju , tj . na tih 3000m2 kako izračunati koliko brodova mogu staviti .


Kako posložit nešto na površinu je klasični optimizacijski problem, toliko klasičan da ima svoje ime, nesting. Iliti gnježđenježđščblj. Nesting je u brodogradnji velika priča, važno je najbolje moguće iskoristiti čelik iz ploča standardnih dimenzija. Možda ti je bolji primjer kad odeš u Elgrad radit namještaj (čitaj police), pa zaključiš da bi se dalo razmislit o tome da dimenzije police prilagodiš tome da što bolje iskoristiš površinu standardnih ploča, da platiš što manje materijala.
Ima i solidnih online softwarea za početničku upotrebu, koji se daju sasvim dobro iskoristiti, primjer:
http://www.otimizenesting.com/
treba se registrirati i može se koristiti free trial, koji je dosta solidan, samo nema neke opcije..

Primjer Elgrada je primjer jednostavnog nestinga jer se u pravilu radi o četverokutima. U brodogradnji je priča značajno kompleksnija jer su u pitanju sekcije nepravilnog oblika...

E sad, tvoj slučaj je još složeniji jer osim što nemaš pravilne oblike su i dimenzije barki značajno različite, a i moraš uzeti u obzir da je parcela nepravilnog oblika, da treba uračunati prepreke i da treba uračunati činjenicu da mora ostati dovoljno mjesta za manipulaciju, da se može do svake barke relativno jednostavno doći bez puno tramakanja i da pustiš dovoljno mjesta da se može barka izvući...
Meni se čini, za relativno malu parcelu od 3000m2, da je najbolja metoda "na palentu" iliti "odoka" po principu, kako koja barka dođe ja ju negdje stavim.
Druga strategija bi bila podijeliti parcelu na zone, do 6m, do 7m, do 10m, veće od 10m ili slično, pa lokalno odraditi nesting četverokuta na tim zonama...
Treća stvar je da možda čovjek poželi i nekakvu estetiku u cijeloj priči, pa možda slagati brodove u fishbone konfiguraciju ili neka druga strategija...


A sad da dodam standardnu dozu skepse i obeshrabrenja.
Nedavno sam skužio da je neka ekipa u Omišlju, unazad godinu, dvije, otvorila veliku lijepu marinu na suhom, sa otvorenim i zatvorenim dijelom, popratnim sadržajima, servisom itd... kontam da je s tom činjenicom poprilično zasičeno tržište u regiji... nemam pojma kakve su im cijene itd... možda da baciš oko malo kod njih, možda dobiješ kakve ideje. Sad se ne sjećam imena, progooglaj, naći češ...
Avatar
brontulo
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 08. 2012. (18:07)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: bez plovila

Re: Suha marina - realizacija projekta

PostPostao/la alfa_sting123 » 24. 01. 2013. (21:59)

@brontulo , hvala na savjetu , kako sam i u prvom postu naveo svaka ideja je dobrodoša pa i ova tvoja . U toku su procjene projekta i zatvaranje finacijske konstrukcije. Ranije sam napisao da imam odmah 3000m2 ali mi je u planu proširiti se do 10000m2 ,naravno sve u svoje vrijeme. Ovo zadnje što si napisao nebih shvatio kao obeshrabrenje upravo zato jer na konkurekciju gledam kao na pozitivnu stvar .Od konkurencije možeš puno naučiti ,iskoristiti svoje kapacitete i prednosti i naći svoje mjesto na tržištu.
Avatar
alfa_sting123
New Entry
 
Postovi: 64
Pridružen/a: 08. 05. 2011. (16:40)
Lokacija: Rijeka
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Beneteau First 42

Re: Suha marina - realizacija projekta

PostPostao/la karamba » 04. 05. 2018. (12:06)

alfa_sting123 je napisao/la:@brontulo , hvala na savjetu , kako sam i u prvom postu naveo svaka ideja je dobrodoša pa i ova tvoja . U toku su procjene projekta i zatvaranje finacijske konstrukcije. Ranije sam napisao da imam odmah 3000m2 ali mi je u planu proširiti se do 10000m2 ,naravno sve u svoje vrijeme. Ovo zadnje što si napisao nebih shvatio kao obeshrabrenje upravo zato jer na konkurekciju gledam kao na pozitivnu stvar .Od konkurencije možeš puno naučiti ,iskoristiti svoje kapacitete i prednosti i naći svoje mjesto na tržištu.

Jesi napravio na kraju marinu?
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100


Natrag na Mandrać

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.