IZRAČUN PROPELERA

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 13. 04. 2021. (20:24)

Nibral propela ima slicne karakteristike ko nehrdjajuca. Nibral je vrlo zilav material i podnosi puno vise opeterecenja nego bronca. Znaci ako su opterecenja na propeli veca onda je zahthev Nibral (nikal, bron, aluminijum). Sve ostalo je isto ...i brzina i karakteristike. >Sve ovisi o obliku i dizajnu propele te obradi...
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 13. 04. 2021. (20:28)

Evo malo za metalurge pocentike....
What is NiBrAl?
And how is it different from bronze?
In the realm of inboard propellers and ski wheels, we primarily see products made of Manganese Bronze VS NiBrAl which is an alloy blend with nickel, bronze, and aluminum. While the two look very much alike, nibral is considered harder, stronger and more corrosion resistant. To get technical, Manganese Bronze Alloy has a tensile strength of 65,000 PSI, and yield strength of 25,000 PSI. Nibral has a tensile strength of 90,000 PSI, and a yield strength of 37,000.

In accordance with those features, nibral does generally cost more and take longer to work on in the machine or repair shop.

How can you tell the difference between bronze and nibral?
Some propeller brands work exclusively in Nibral including Acme and OJ, whos ski wheels we stock. Most of the time, a nibral boat propeller will be stamped somewhere on the hub indicating the metal type. It’s not always visible when a propeller is pulled off a boat and has growth or electrolysis, but once our prop-tech gets them all cleaned up, markings become visible. In some cases, companies who work exclusively with nibral do not stamp the material on the hub of the propeller, and we find out when our prop-tech gets his hands on the project.

Should I choose bronze or nibral?
Excellent question. Either material is suitable in many inboard propeller applications. We generally recommend nibral specifically when a prop is considered “over square,” which is when the pitch is greater than the diameter. Some boaters also report greater longevity with nibral when they are running high horsepower motors, or logging a lot of hours with less extensive maintenance repair required. Cost may be another factor to consider. The purchase cost of a nibral inboard propeller will be higher than bronze, as will repair work you may need done in the future. Sometimes the choice is made by availability, and others by preference.
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la josey » 14. 04. 2021. (05:24)

tacek, hvala na googleu, to sam identicno nasao i procitao, i jos 100 takvih "clanaka", ukljucujuci i vrijeme obrade, tocke talista, sile krivljenja itd. u praksi, to znači?
zasto? zato sta propele od bronce rade deblje nego od nibrala, jer su ukalkulirali da je materijal "slabiji" i onda ocito da do krivljenja nece doc.
No sa druge strane, (karikirat cu)
propela od bronce od 15" i od 55" nisu bas iste, ako su propele od nibrala i 10ak% laganije onda to nije zanemarivo. sila na kraju kraka od 15" i na kraju kraka od 55" nije ista.
kazu pomorski uđbenici, motor ne "osjeca" tezinu propele masom, nego promjerom i velicinom koraka, al kaze fizika da i nije bas tako, jer onda bi bilo svejedno jel propeler od olova ili je od karbona.
Aj zamislite to ovako,2 propelera od 55" jedan od karbona drugi od olova, idemo zavrtit 500rpm, na zraku, sa elektromotorom od cca 500w, sa tim motorom ovu od olova sigurno neces zavrtit a ovu od karbona mozda i zavrtis 500rpm.
dakle jel ima razlike il nema?
a ako razlike nema, zasto se onda uopce prave propeleri od nibrala koji su gotovo dvostruko skuplji, ako nema bas nikakve razlike u performansama? marketing? xxx

da skratim, googlam par dana vec i citam forume, niko konkretno nikad nije probao jednan propeler pa drugi, uglavnom ili su svi vozili broncu ili nibral, i sve price pocinju sa ja imam broncu i nikad problema, i sa ja imam nibral i nikad problema.
trenutno neman 7500kn za bacit na eksperimentiranje, a ekipa koja ima biznis sa propelama nikad nije probala ovako nesto ili kriju rezultate, jer mozda ipak je marketinski trik.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la pasara zadar » 14. 04. 2021. (12:15)

josey je napisao/la:Aj zamislite to ovako,2 propelera od 55" jedan od karbona drugi od olova, idemo zavrtit 500rpm, na zraku, sa elektromotorom od cca 500w, sa tim motorom ovu od olova sigurno neces zavrtit a ovu od karbona mozda i zavrtis 500rpm.
dakle jel ima razlike il nema?
a ako razlike nema, zasto se onda uopce prave propeleri od nibrala koji su gotovo dvostruko skuplji, ako nema bas nikakve razlike u performansama? marketing? xxx

Oba ce se vrtit, razlika je samo koliko vremena treba da se pomaknu s mjesta... :wave:
Avatar
pasara zadar
New Entry
 
Postovi: 88
Pridružen/a: 06. 03. 2015. (21:39)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: pasara 6m, fariman

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la riberer » 14. 04. 2021. (12:48)

pasara zadar je napisao/la:... razlika je samo koliko vremena treba da se pomaknu s mjesta... :wave:

Čini mi se da je, u cijeloj priči, važnije koliko vremena im treba da se zaustave (nakon što postignu željeni/potrebni broj okretaja) :)
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7121
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la josey » 14. 04. 2021. (19:42)

cek jesan ja nesto krivo napisa il vi ne citate sa razumjevanjem?
propeler od 55” ces sa elektromotorom od 500w zavrtit? kamoli na te okretaje?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la riberer » 14. 04. 2021. (21:44)

Naravno, moj se komentar nije odnosio na usporedbu propelera pogonjenih elektromotorom od 500w "na zraku", koja možda i nema neko značenje, barem mi se čini kao laiku, a kad bolje razmislim... već na usporedbu njihovih masa, odnosno "teškog" i "lakog" propelera prilikom, na primjer, zaustavljanja, odnosno smanjivanja brzine broda u nekim već proračunatim uvjetima odnosa snage motora, vrste prijenosa (kopče) i izračuna samog propelera ...naglih promjena brzine.
Na primjer, prilikom pristajanja ili u vožnji, se može vidjeti razlika u ponašanu nihovih masa, tj. njihov eventualni utjecaj na prijenosni sklop (kopču i ostalo). Teži materijal bi svojom inercijom mogao oštetiti prijenosni sklop prilikom naglog mijenjanja smjera vrtnje, prije nego će to uraditi propeler manje težine. Mislim na onaj moment kada se iz smjera naprijed stavi u neutralan položaj, kada se propeler još uvijek vrti pogonjem inercijom i kad se u tom trenutku naglo prebaci u vožnju unazad, sila koju će ostvariti propeler od bronce na kopču će biti puno veća, nego sila propelera od lakšeg materijala, što se može štetno odraziti na prijenosni mehanizam. Lomom nekog od dijelova.
Ovdje naravno, karikiramo, jer ne znamo o kojem tipu plovila govorimo, tipu prijenosnog sklopa, o kojim snagama motora, koje izravno utječu na ponašanje propelera (uvijanje), itd.
Kada govorimo o isplativosti, motori do nekoliko konja (vanbrodski) mogu imati propeler i od plastike, srednja klasa snaga bi mogla izborom materijala propelera, a i ne mora, imati vidljivije promjene što se brzina tiče, a o brodovima od nekoliko stotina konja je bolje ne govoriti.
Vrsta materijala propelera bi mogla imati utjecaja, osim gore spomenutoga i uvijanja prilikom ubrzavanja (izglisiravanje) i na koroziju, koja je ne nekom materijalu više ili manje primjetna, a možda i na koroziju uzrokovanu kavitacijom na propeleru. Puno toga ovisi o samoj upotrebi (i potrebi) ... samo razmišljam ;)
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7121
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la josey » 14. 04. 2021. (21:57)

sa svim napisanim se slazem, iskreno ja sam ciljao na masu koju treba pokrenut, a kad vec nema veze jel propeler od bronce ili nibrala (vanbrodski motori plasticni, aluminij, inox).
zato sam i pitao jel tko probao na istom brodu isti propeler samo od razlicitog materijala, ako je ima li razlike i u cemu.
mislim da me kuzis?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la riberer » 14. 04. 2021. (22:00)

Kužim. :thumbup:
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7121
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 19. 04. 2021. (07:25)

Pozdrav, nisu u pitanju mase propelera (makar malo utjecu) a ni debkljina stjenke (makar i ova utjece) nego cvrscoca materiala. Kad izracun pokaze da je opterecenje lopatica propelera vise od dozvoljene za broncu treba odabrati NiBral ... tako to ide... Pozz T

josey je napisao/la:tacek, hvala na googleu, to sam identicno nasao i procitao, i jos 100 takvih "clanaka", ukljucujuci i vrijeme obrade, tocke talista, sile krivljenja itd. u praksi, to znači?
zasto? zato sta propele od bronce rade deblje nego od nibrala, jer su ukalkulirali da je materijal "slabiji" i onda ocito da do krivljenja nece doc.
No sa druge strane, (karikirat cu)
propela od bronce od 15" i od 55" nisu bas iste, ako su propele od nibrala i 10ak% laganije onda to nije zanemarivo. sila na kraju kraka od 15" i na kraju kraka od 55" nije ista.
kazu pomorski uđbenici, motor ne "osjeca" tezinu propele masom, nego promjerom i velicinom koraka, al kaze fizika da i nije bas tako, jer onda bi bilo svejedno jel propeler od olova ili je od karbona.
Aj zamislite to ovako,2 propelera od 55" jedan od karbona drugi od olova, idemo zavrtit 500rpm, na zraku, sa elektromotorom od cca 500w, sa tim motorom ovu od olova sigurno neces zavrtit a ovu od karbona mozda i zavrtis 500rpm.
dakle jel ima razlike il nema?
a ako razlike nema, zasto se onda uopce prave propeleri od nibrala koji su gotovo dvostruko skuplji, ako nema bas nikakve razlike u performansama? marketing? xxx

da skratim, googlam par dana vec i citam forume, niko konkretno nikad nije probao jednan propeler pa drugi, uglavnom ili su svi vozili broncu ili nibral, i sve price pocinju sa ja imam broncu i nikad problema, i sa ja imam nibral i nikad problema.
trenutno neman 7500kn za bacit na eksperimentiranje, a ekipa koja ima biznis sa propelama nikad nije probala ovako nesto ili kriju rezultate, jer mozda ipak je marketinski trik.
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 19. 04. 2021. (07:25)

Pozdrav, nisu u pitanju mase propelera (makar malo utjecu) a ni debkljina stjenke (makar i ova utjece) nego cvrscoca materiala. Kad izracun pokaze da je opterecenje lopatica propelera vise od dozvoljene za broncu treba odabrati NiBral ... tako to ide... Pozz T

josey je napisao/la:tacek, hvala na googleu, to sam identicno nasao i procitao, i jos 100 takvih "clanaka", ukljucujuci i vrijeme obrade, tocke talista, sile krivljenja itd. u praksi, to znači?
zasto? zato sta propele od bronce rade deblje nego od nibrala, jer su ukalkulirali da je materijal "slabiji" i onda ocito da do krivljenja nece doc.
No sa druge strane, (karikirat cu)
propela od bronce od 15" i od 55" nisu bas iste, ako su propele od nibrala i 10ak% laganije onda to nije zanemarivo. sila na kraju kraka od 15" i na kraju kraka od 55" nije ista.
kazu pomorski uđbenici, motor ne "osjeca" tezinu propele masom, nego promjerom i velicinom koraka, al kaze fizika da i nije bas tako, jer onda bi bilo svejedno jel propeler od olova ili je od karbona.
Aj zamislite to ovako,2 propelera od 55" jedan od karbona drugi od olova, idemo zavrtit 500rpm, na zraku, sa elektromotorom od cca 500w, sa tim motorom ovu od olova sigurno neces zavrtit a ovu od karbona mozda i zavrtis 500rpm.
dakle jel ima razlike il nema?
a ako razlike nema, zasto se onda uopce prave propeleri od nibrala koji su gotovo dvostruko skuplji, ako nema bas nikakve razlike u performansama? marketing? xxx

da skratim, googlam par dana vec i citam forume, niko konkretno nikad nije probao jednan propeler pa drugi, uglavnom ili su svi vozili broncu ili nibral, i sve price pocinju sa ja imam broncu i nikad problema, i sa ja imam nibral i nikad problema.
trenutno neman 7500kn za bacit na eksperimentiranje, a ekipa koja ima biznis sa propelama nikad nije probala ovako nesto ili kriju rezultate, jer mozda ipak je marketinski trik.
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la josey » 19. 04. 2021. (09:39)

ok, shvacam te,
al mi nije jasno koji qua onda proizvode broncu i nibral u istoj dimenziji.
tesko da ces na brodu od 10 tona i na brodu od 3 tone imat isti propeler, pa ono radi se bronca i nibral, pa bronca moze na ovaj laganiji, a nibral na tezi?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la SHETLAND » 27. 04. 2021. (20:28)

G. Tacek,
Molim vaše razmišljanje o slijedečim propelama:
Znači radi se o trupu Shetland s dodanom kobilicom i zadnji dio trupa prerađen u neku vrstu polutunela.
Barka je opisana u temi SHETLAND.
Podvodni dio trupa cca dužina 5,8 m
Širona cca 2,2 m.
Težina barke 2,2 t
Motor JLM PERKINS 75 Ks
Max 3000 o/ min
Probao sam s propelom MICHIGEN 17 x16 tri pate i
sa propelom MIKADO 17 x 15 četiri kraka.
Rezultati su slični pri istim brojevima okretaja ne razlikuju se ni 5 %.
800 okretaja.....3,6 kt
1000..................4,3 kt
1500..................5,7 kt
2000..................6,7 kt
2500..................8,1 kt
3000................10, 4 kt
Znači obe propele postižu max broj okretaja.
Sada sam nabavio novu propelu MICHIGEN 19 x 14 tri kraka
Ovu novu još nisam probao razmišlam da joj povečam korak na 15 prije ugradnje ????
Da li imate kakvu sugestiju ili ideju.
....samo je u mašti granica...........
Avatar
SHETLAND
Member
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 19. 06. 2013. (10:40)
Lokacija: otok IST, PREMUDA, ŠKARDA
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: SHETLAND 610 , JLM PERKINS 75 ks

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la SHETLAND » 27. 04. 2021. (20:42)

Evo podaci za ovu novu propelu:
[attachment=1]Resizer_16195521105111.jpg[/attachment]
[attachment=1]Resizer_16195521105111.jpg[/attachment]

Šta napraviti na njoj da postane optimalna ?
Hvala
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
....samo je u mašti granica...........
Avatar
SHETLAND
Member
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 19. 06. 2013. (10:40)
Lokacija: otok IST, PREMUDA, ŠKARDA
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: SHETLAND 610 , JLM PERKINS 75 ks

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la SHETLAND » 27. 04. 2021. (21:06)

Resizer_16195537976150.jpg


Evo malo jasnije !
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
....samo je u mašti granica...........
Avatar
SHETLAND
Member
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 19. 06. 2013. (10:40)
Lokacija: otok IST, PREMUDA, ŠKARDA
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: SHETLAND 610 , JLM PERKINS 75 ks

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.