Kopča TM 345A i ... SAE30 ili 15W40 ... ?

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Kopča TM 345A i ... SAE30 ili 15W40 ... ?

PostPostao/la ezeneral » 21. 09. 2010. (07:48)

zore,tacek

Evo ,stavio sa u tmc345A SAE30 (kako je Zore reko našo sam u Bauhausu na vrtnom odjelu valvolinovo ulje za kosilice ).
Očistio sam filter ulja ali nisam izvadio ulje iz hladnjaka jer mi se to činilo prekomplicirano.Ako bi i odšarafio onu dovodnu cijev ulja trebalo bi cijeli hladnjak zakrenuti za 180 oko osi da bi ulje izašlo a tamo su dovodnecijevi vode pa sam se bojo da nešto ne ***ebem.

Rezultati su očiti i kopča ne ukapča više onako histerično.Tako da se stvarno zahvaljujem u vezi tog savjeta.

Ono što me sada malo muči je činjenica da mi se ne poklapa količina ulja u getribi po specifikacijama getribe i prema kontrolnoj šipki za provjeru ulja. Specifikacije kažu da u nju ide 1,6 l.
Međutim ja sam mjerio sa kontrolnom šipkom i naravno pratio da ne pređem maximum, te sam ulio u nju nekih 1,3 litre do te max oznake. Dali je moguće da u sam hladnjak ide 0.3 litre ulje ( prema mojoj procjeni tu stane oko dec ulja).
Kako sam na kraju bio malo zbunjen ja sam stavio ipak 1,6 litara ali vidim da je to sada
debelo iznad max oznake.Neznam ali mislim da je Zore jednom prilikom napisao u vezi te kopče da bi to trebalo paziti da se neide preko max oznake "jer da to kopča baš i ne voli".
Avatar
ezeneral
New Entry
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 16. 03. 2009. (08:47)
Lokacija: zagreb

Re: TMC 345A i SAE30 umjesto 15W40

PostPostao/la som » 21. 09. 2010. (19:18)

Naravno da u nju ide 1.6 l ulja ako je prazna.Ako nisi sve izvadio onda si trebao sipati do oznake na šipki.Logikom kojom si ulio ipak 1,6 l bolje je da ne radiš ništa nego prepusti nekome ko zna.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2957
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: TMC 345A i SAE30 umjesto 15W40

PostPostao/la zore70 » 21. 09. 2010. (19:49)

Kao prvo,hladnjak ulja drži više od deca ulja....kao drugo i cijevi zadrže nešto..ako ne izvadiš filter ulja i tu ostane malo...pa još ovisi kako si uopće ispumpa ulje,jesi ga pustija na čepu na dnu ili vuka na neki vakum kroz šipku...

Postoje i razne veličine,pa tako i zapremine hladnjaka,ovisno o aplikaciji...

Neobično važno je svim HD kopčama nakon prvih 30-tak sati prominit ulje , oprat filter ulja ,ispraznit hladnjak,jer skupe strugotine od uhodavanja...

Nije mi jasno ko ti je uopće proda nov motor bez pregleda,puštanja u pogon,ovjere garancije,uputstva...ovako kad se nešto dogodi niti znaš šta o njemu,masu toga je pogrešno a da se nešto dogodi,naravno da bi te odbili za garanciju...a ti onda moraš trošak snosit sam..


Koje ulje livaš u motor..koji predfilter goriva imaš,koliko mikrona,nešto mi je sumljiv?

E da,mali ispravak naslova teme...kopča je hidraulična pa joj je oznaka TM 345..93..545...oznaka mehaničkih je TMC 40..60..260
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: TMC 345A i SAE30 umjesto 15W40

PostPostao/la riberer » 21. 09. 2010. (19:55)

zore70 je napisao/la:E da,mali ispravak naslova teme...kopča je hidraulična pa joj je oznaka TM 345..93..545...oznaka mehaničkih je TMC 40..60..260


Čekam ... slika
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7111
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: TMC 345A i SAE30 umjesto 15W40

PostPostao/la zore70 » 21. 09. 2010. (20:46)

riberer je napisao/la:
zore70 je napisao/la:E da,mali ispravak naslova teme...kopča je hidraulična pa joj je oznaka TM 345..93..545...oznaka mehaničkih je TMC 40..60..260


Čekam ... slika


E kad bi ja to zna...ispravija bi i sam.e :roll: :thumbup:
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Kopča TM 345A i ... SAE30 ili 15W40 ... ?

PostPostao/la ezeneral » 21. 09. 2010. (22:27)

Svakako je trebalo pratiti oznaku na šipki i ne previše kalkulirati. Ja sam ipak stavio 1,5 l pa sada imam viška koliko god stalo u te dodatne volumene.Drugi ću ga put otpustiti do maxa i bit će mira.A kad za koji mjesec budem dao koper onda ću ga isprazniti i kompletno skupa sa hladnjakom.Inače ulje sam ispraznio na onom najdoljnjem čepu na getribi mislim da drugo mjesto i ne postoji.
Inače kada sam ga mijenjao na 50 sati onda sam pratio samo oznaku max.To sam se u ovih dva tjedna išo malo više "educirat" o tim kopčama pa iskopao i tih 1,6 litara.
Zore, već sam ti napomenuo da sam sve radio sa rođom koji je mehaničar na brodskim motorima.Čovjek mi je napravio logarone centriro zaplastificiro i sve je napravio za pet. Brodić ne vibrira, ne zakapa doseže đire itd stvarno uredan posao što se toga tiče. I Entrada mi ga je priznala kao servisera tako da mi garancija vrijedi. Oni su inače isto bili na brodu ali ništa nisu servisirali jer nije bilo ništa sumljivo.Jedino sumljivo je bilo to 15w40 ( i to meni i rođi) ali odi ti stavit nešto drugo od onog šta ti prodavač predpisuje i uredno stavlja u svoj hrvatski manual ( tm345,485,93 ide ulje 15w40 ). Barem sam ga tri put pitao ako je to točno.
Inače o Entradi u onom prodajnom procesu i prilikom nekih mojih primjedbi i njihovih akcija na te primjedbe mogu reći sve najbolje. Ali o ovome ulju mislim da su dali stvarno krivu informaciju jer Techno drive stvarno ne spominje ni u jednom kontkstu 15W40 i to ću im svakako reći jer kopča je sada dan i noć u odnosu na prije.
Već sam rekao da sam malo kopao po internetu u vezi tih kopči i zamislite našao recimo u SOLE-ovom user manualu za 85 ticu da i oni predpisuju za tu kopču SOLE 15w40. I šta da se na to kaže???
Ovo je link pa malo vidite ako vam se da pogledat na strani 150 gdje kažu ono što su meni rekli u Entradi "u getribu ide isto ulje kao i u motor".
http://www.solediesel.com/docs/manual_sn85.pdf
9.2 GEARBOX OIL
For hydraulic TECHNODRIVE gearboxes (TM-93 and
TM-345 model), it is recommended to use the same
type of oil used in engine, a SoleDiesel SAE 15W/40.
For mechanical SMI-R3 gearbox, it is recommended
to use Automatic transmission fluid ATF.
(NOT SUPPLIED BY SOLÉ S.A.)
Tako da Soleovci pazite jer će vam ukopčavat tvrdo ako budete slijedili njihove upute

Inače u motor sam na 50 sati stavio total 9000 10w40 (ulje koje su mi oni prodali prilikom kupnje motora).Pred filtar goriva je onaj klasični lombardinijev crveni sa onom staklenom čašicom .Rođo mi je komentirao da je to bez veze i da stavim racora ali ja onda nisam htio dat tu lovu koja se traži za Racora( a moram priznat da tada više i nisam imao nešto love za takve "sitnice")
Avatar
ezeneral
New Entry
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 16. 03. 2009. (08:47)
Lokacija: zagreb

Re: Kopča TM 345A i ... SAE30 ili 15W40 ... ?

PostPostao/la riberer » 21. 09. 2010. (22:37)

Znači da je naslov teme dobar ... ?
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7111
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Kopča TM 345A i ... SAE30 ili 15W40 ... ?

PostPostao/la ezeneral » 22. 09. 2010. (08:36)

riberer je napisao/la:Znači da je naslov teme dobar ... ?

Pa valjda sad je !
Avatar
ezeneral
New Entry
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 16. 03. 2009. (08:47)
Lokacija: zagreb

Re: Kopča TM 345A i ... SAE30 ili 15W40 ... ?

PostPostao/la zore70 » 22. 09. 2010. (18:38)

riberer je napisao/la:Znači da je naslov teme dobar ... ?


Da dobar...samo takav....a kolegi napomena da i u motoru ima krivu gradaciju ulja....triba bit 5W40

A taj "lombardinijev klasični" predfilter je za neke druge motore i uvjete koji nisu brodski,košta ništa a toliko i vridi....ni patku ne bi zaustavija a kamoli šporkicu..ali to ćeš već naučit na teži način....prvi put kad utočiš "kvalitetnu juhu"
Spomenuti Racor-Parker separator možda sa cijenom od 2000 kn izgleda štrašno skup ali viruj mi da ti uštedi puuuno,puuuno više ;)
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Kopča TM 345A i ... SAE30 ili 15W40 ... ?

PostPostao/la tacek » 24. 09. 2010. (09:18)

ezeneral je napisao/la:Svakako je trebalo pratiti oznaku na šipki i ne previše kalkulirati. Ja sam ipak stavio 1,5 l pa sada imam viška koliko god stalo u te dodatne volumene.Drugi ću ga put otpustiti do maxa i bit će mira.A kad za koji mjesec budem dao koper onda ću ga isprazniti i kompletno skupa sa hladnjakom.Inače ulje sam ispraznio na onom najdoljnjem čepu na getribi mislim da drugo mjesto i ne postoji.
Inače kada sam ga mijenjao na 50 sati onda sam pratio samo oznaku max.To sam se u ovih dva tjedna išo malo više "educirat" o tim kopčama pa iskopao i tih 1,6 litara.
Zore, već sam ti napomenuo da sam sve radio sa rođom koji je mehaničar na brodskim motorima.Čovjek mi je napravio logarone centriro zaplastificiro i sve je napravio za pet. Brodić ne vibrira, ne zakapa doseže đire itd stvarno uredan posao što se toga tiče. I Entrada mi ga je priznala kao servisera tako da mi garancija vrijedi. Oni su inače isto bili na brodu ali ništa nisu servisirali jer nije bilo ništa sumljivo.Jedino sumljivo je bilo to 15w40 ( i to meni i rođi) ali odi ti stavit nešto drugo od onog šta ti prodavač predpisuje i uredno stavlja u svoj hrvatski manual ( tm345,485,93 ide ulje 15w40 ). Barem sam ga tri put pitao ako je to točno.
Inače o Entradi u onom prodajnom procesu i prilikom nekih mojih primjedbi i njihovih akcija na te primjedbe mogu reći sve najbolje. Ali o ovome ulju mislim da su dali stvarno krivu informaciju jer Techno drive stvarno ne spominje ni u jednom kontkstu 15W40 i to ću im svakako reći jer kopča je sada dan i noć u odnosu na prije.
Već sam rekao da sam malo kopao po internetu u vezi tih kopči i zamislite našao recimo u SOLE-ovom user manualu za 85 ticu da i oni predpisuju za tu kopču SOLE 15w40. I šta da se na to kaže???
Ovo je link pa malo vidite ako vam se da pogledat na strani 150 gdje kažu ono što su meni rekli u Entradi "u getribu ide isto ulje kao i u motor".
http://www.solediesel.com/docs/manual_sn85.pdf
9.2 GEARBOX OIL
For hydraulic TECHNODRIVE gearboxes (TM-93 and
TM-345 model), it is recommended to use the same
type of oil used in engine, a SoleDiesel SAE 15W/40.
For mechanical SMI-R3 gearbox, it is recommended
to use Automatic transmission fluid ATF.
(NOT SUPPLIED BY SOLÉ S.A.)
Tako da Soleovci pazite jer će vam ukopčavat tvrdo ako budete slijedili njihove upute

Inače u motor sam na 50 sati stavio total 9000 10w40 (ulje koje su mi oni prodali prilikom kupnje motora).Pred filtar goriva je onaj klasični lombardinijev crveni sa onom staklenom čašicom .Rođo mi je komentirao da je to bez veze i da stavim racora ali ja onda nisam htio dat tu lovu koja se traži za Racora( a moram priznat da tada više i nisam imao nešto love za takve "sitnice")

Netko bi morao ipak napraviti selekciju medju prodavacima i zastupnicima. Neki pojma nemaju a to bi na kraju trebalo objaviti. Svakako ce mozda netko otvoriti ovu temu. Vidi se i aktivnosti na forumu npr. Zore stalno daje upute cak i onima koji nemaju njegov motor.
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: Kopča TM 345A i ... SAE30 ili 15W40 ... ?

PostPostao/la anton » 28. 01. 2011. (13:27)

Dali netko pozna kopču V M 2:1 za motore do 120 Ks ?
Avatar
anton
New Entry
 
Postovi: 52
Pridružen/a: 22. 03. 2010. (18:47)
Lokacija: Pula-Vodnjan

Re: Kopča TM 345A i ... SAE30 ili 15W40 ... ?

PostPostao/la dick » 03. 08. 2020. (11:58)

Mora li morska voda hladiti hladnjak kopče tm345 ili se može spojiti na anfifriz?
Avatar
dick
New Entry
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 06. 02. 2010. (18:25)

Re: Kopča TM 345A i ... SAE30 ili 15W40 ... ?

PostPostao/la bjosip » 06. 08. 2020. (08:28)

Ja livam u 345A već 17 godina ATF i čini mi se sve ok ukapča meko, zet ima na svom fishermanu i piše isto ulje ka i u motor , ja baš nebi ulia 15w40 .
EEEEEEEEE!!!!!!!!
Avatar
bjosip
Member
 
Postovi: 177
Pridružen/a: 19. 06. 2008. (11:01)
Lokacija: Bibinje
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: QS 700 weekend


Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: maky i 1 gost.