Popustili vijci od flanđe

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Popustili vijci od flanđe

PostPostao/la Bal » 22. 08. 2020. (13:25)

Kod zamjene bokule se skidala osovina, zamijenila bokula i stegnula opet na flanđu istim vijcima. Nakon 20ak sati motora (150ks) vijci na flanđi su popustili, od 6 dvije matice ispale a ostali vijci se mogli rukom vrtit. Osovina je izašla prema krmi 5mm od prilike. Skužio sam neki čudan klik kod spajanja kopče, digao poklopac i imam što vidit. Propela je čista..nisam potego nikakav konop ni udario u dno.

Tri sam vijka stegnuo ključem i kliještima koliko sam mogao i kod šlepa je osovina išla dosta lijevo desno,a motor je dosta "disao". Nakon po milje je samo kliknula i uredno se vrtila u osi....motor se smirio skroz. Ovo je vjerujem razlog što nakon stezanja nije dobro priljubila uz kopču pa je nakon nekog vremena "sjela" i vrtila se normalno. Jel dobro mislim?

E sad. Bili su sigurno dobro stegnuti..svih 6 vijaka. Da li se kome ikad dogodilo slično? Sumnjam da je amortizer možda oslabio pa motor nije bio u centru i da je po malo utjecao na sve ovo. Al ako je oslabio trebao bi lupati motor, a ne lupa. Možda su samo vijci popustili?

Kupio nove vijke sa osiguračem pa ću danas zamijenit al me strah da bi ako je nešto sa amortizerom ili osovinom moglo puknut osovinu jer se ovi odvidat neće sigurno. Zategnut ću sve i probat vozit al bih htio čuti od Vas što bi mogao biti uzrok te moguće posljedice.

Motor i amortizeri su tvornički bez kemijanja.

Dajte neka mišljenja prijedloge savjete. Ja se nadam da matice i vijke koje nisam mijenjao uzrokovale popuštanje ali možda i nisu.
Avatar
Bal
New Entry
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 30. 06. 2016. (22:21)
Lokacija: zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Quicksilver 700

Re: Popustili vijci od flanđe

PostPostao/la josey » 22. 08. 2020. (20:31)

dobro strgnuto?
kolko je to M8?
nekome je m8 dobro stegnuto na 3kg a nekome na 6kgnije dobro.
nisi dobro stegnuo a i stare matice sa osiguracem su sa osiguracem sa razlogom, takve nikad ne stavljas stare nego uvjek nove.
al ima ali, bolja stvar od toga ti je stavit loctite ljepilo za navoje pa stavi to
nema sanse da se odvida vise.

ako ti nista ne trese, vozi dalje nije se nista desilo, primjetio si na vrjeme
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Popustili vijci od flanđe

PostPostao/la Bal » 22. 08. 2020. (22:51)

Sad stavio šajbe i matice sa osiguračem nove. Sve stegnuto i fino uglađeno sve radi. Vrtio motor na 3900, 20kt i ništa ne lupa. Mirno radi. Temp osovine 35C nakon pola sata. Mislim da je to to. Provjeravat ću matice na svakih 10ak sati pa vidjeti da li popuštaju iako mislim da ne bi smjele. Hvala!
Avatar
Bal
New Entry
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 30. 06. 2016. (22:21)
Lokacija: zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Quicksilver 700


Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.