stakloplastični rezervar za benzin

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: stakloplastični rezervar za benzin

PostPostao/la el passo » 19. 10. 2012. (09:15)

mislio sam raditi kalup. Znači koliko sam skužio ili epoxy gelcoat ili obični pa pitura za rezervare preko ?
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: stakloplastični rezervar za benzin

PostPostao/la porer » 19. 10. 2012. (10:36)

Ne znam za kemiju ali jedno je bitno pravilo za mehaniku - napravi škaf sa rubom i odozgora poklopac, okolo brtva i vide, kad ga otvoriš da možeš detaljno napraviti inspekciju i čišćenje.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: stakloplastični rezervar za benzin

PostPostao/la ivan3 » 19. 10. 2012. (10:47)

Tako je, Porer.

Evo slika kako to kod mene izgleda.

slika
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

Re: stakloplastični rezervar za benzin

PostPostao/la el passo » 19. 10. 2012. (15:31)

Ako napravim rub će biti za van i poklopac cijelom širinom. Onda silikon i vide okolo. Na poklopac prije zatvaranja ide mjerač količine goriva i usisna cijev te vrat za cijev za uljevanje i odušak
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: stakloplastični rezervar za benzin

PostPostao/la enzoenglez » 19. 10. 2012. (23:25)

el passo je napisao/la:Ako napravim rub će biti za van i poklopac cijelom širinom.

Pa tako je najlakše kalup izvadit, (u jednom komadu) a i pristup nekad kasnije je najjednostavniji.
Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju.
Avatar
enzoenglez
Old Senior Member
 
Postovi: 1082
Pridružen/a: 09. 10. 2011. (00:26)
Lokacija: Heilbronn DE
Tip plovila: bez plovila

Re: stakloplastični rezervar za benzin

PostPostao/la primorac » 21. 10. 2012. (20:24)

josme je napisao/la:
primorac je napisao/la:
josme je napisao/la:
kalafat je napisao/la:porozan je i đelkot, samo ne u tolikoj mjeri ka i sama plastika

Porozan je samo kad staviš jednu ruku inače nije jer se uvijek stavlja više ruku i onda se ta poroznost izgubi(osim ako ostaviš mjehuriće zraka u pituri)


Porozan je bez obzira na debljinu, jer je razrjeđen, kad ispari ostanu mikro kanalići... i gel coat je poliesterska smola, koja je tonirana određenim punilom.

Uradi maleni test: nanesi malo polir paste - OBOJANE - npr u crveno (za crveni auto lak) protrljaj krpom, obriši. Polir pasta uđe u te kanale, ostane ta boja.. doduše blijeda, ali ostane.

Tank iznutra premazan NEĆE sigurno pustit naftu, garantirano, iz iskustva, za benzinu ne znam

1.ako hoćeš kvalitetu..gelcoat nećeš nanositi razrijeđen..u njega se stavi samo učvrščivač i dobro izmješa a zatim se nanosi.. pinelom,valjkom ili prskanjem...gelcoat se nanosi na kalup i na njega se ide sa plastikom..nesmije biti na zraku jer se neće osušiti/stegnuti...a inače gelcoat može biti i na bazi poliestera i na bazi epoksida..
2.Očigledno ne pričamo o istom gelcoatu..tvoj je neki škart...Ja cijelo vrijeme mislim na epoksidni gelcoat(za rezervoar)..ali se nisam izjasnio
3.Što se tiče tvog testa..neznam gdje si to probao ali znam iz iskustva da se poliraju brodovi sa polir pastom (a boja im je gelcoat)i ne ostaju tragovi...
Očigledno imamo različita iskustva...

1. Uobičajeni Norpol ili Color Medvode ili Chromos gelcoati svi su poliesterski. Postoji baš originalan razređivač za gelcoat koji nije istog sastava kao aceton, naime u ovom originalnom ima stirena a u acetonu nema. Velike firme koriste aceton kao razređivač za gelcoat umjesto originalnog. Prilikom izrade nove brodice kada se gelcoat nanosi u kalupe u gelcoat nije potrebno stavljati razređivač za gelcoat,razređivač se stavlja samo onda kada ga želimo razrijediti a to je u slučaju kada ga farbamo ili špricamo izvana. U zadnju ruku umješa se 15% parafina. 24h nakon nanošenja zadnje ruke gelcoata, potrebno je skinuti sloj parafina. To se radi sa acetonom.
2. Epoxy bazirani gel coat, kao prvi sloj u kalupu, (carbon fibre)kevlarska vlakna nakon toga (opet naravno učvršćena epoxy resinom) nisam još vidio u našoj brodogradnji. Vidio sam Bavaria jedrilicu uređenu vakumom tom tehnologijom. Ako ti radiš sa epoxy gelcoatom, ili Vinyl esterom, svaka čast.
3. Probano na Istranki i Dalmatinki. Na originalni gel coat namazana je crvena pasta zapoliranje koja inače služi za poliranje automobila, crvene mrlje stoje i dan danas. Pojam brodica zahvaćenih osmozom, Kvarnerplastika Raša....(porozni gel coat)
Otkini komad gelcoata sa vlastite istranke i odnesi negdje pod povećalo, sve će ti bit jasno. Ili je možda na tvojoj istranki Epoxy-gel coat?
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: stakloplastični rezervar za benzin

PostPostao/la porer » 22. 10. 2012. (07:50)

Razlog zašto treba staviti poklopac je to što treba nanijeti sve potrebne slojeve ispravno, ravnomjerno i temeljito. Naime u rezervoaru gorivo pljuska pa sve mora biti načinjeno kako treba inače radite uzaludan posao.

Na skicama crno je plastika a zeleno su slojevi zaštite. Pune ravne linije označavaju kvalitetnu zaštitu a isprekidane lošu i nepotpunu.

1. Rezervoar sa kompletnim otvaranjem gornje strane.

slika

2. Rezervoar sa malim otvorom. Donji dio hajde de, nije problem opiturati ali za gornji jedino Vidoviti Milan može reći je li učinjen kako treba.

slika

3. Posebna priča su veći rezervoari sa pregradama protiv bućkanja, tu i spomenuti Milan skupa s Mevludinom staje nemoćan.

slika
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: stakloplastični rezervar za benzin

PostPostao/la nino_t » 17. 01. 2014. (20:38)

kako su se pokazai ovi rezervari u sklopu trupa, jel bilo kakvih propustanja
Avatar
nino_t
New Entry
 
Postovi: 98
Pridružen/a: 17. 11. 2009. (22:38)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: dalmantika 590 ili 720 kepol 410

Re: stakloplastični rezervar za benzin

PostPostao/la ivan3 » 17. 01. 2014. (20:48)

Normalno da ne.
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

Re: stakloplastični rezervar za benzin

PostPostao/la nino_t » 17. 01. 2014. (22:40)

a koja je boja premazivanja iznutra
Avatar
nino_t
New Entry
 
Postovi: 98
Pridružen/a: 17. 11. 2009. (22:38)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: dalmantika 590 ili 720 kepol 410

Re: stakloplastični rezervar za benzin

PostPostao/la ivan3 » 17. 01. 2014. (22:52)

Epoksid je zadnji.

Ali tema ima samo 2 stranice, triba doslovno 2 minute za pročitat od početka, a dosta je rečeno.
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

Re: stakloplastični rezervar za benzin

PostPostao/la roko st » 18. 01. 2014. (13:50)

ako sam dobro razumia...
ja iman napravljene spremnike od stakloplastike i sad ih moran zastitit. znaci trebalo bi ih namazat gelcoatom iznutra i onda opiturat iznutra bojom koja je namjenjena za te stvari...
kako najbolje napravit da mi se gelcoat osusi, na koji nacin ???
Avatar
roko st
Member
 
Postovi: 261
Pridružen/a: 25. 10. 2010. (21:32)
Lokacija: Split
Tip plovila: onedin 630+,mercedes 300d

Re: stakloplastični rezervar za benzin

PostPostao/la Rexi » 14. 05. 2022. (15:32)

da ne otvaram novu temu.
plasticni kanister u kojemu je bila nafta, stavio bi benzin. jel ima to kakve veze, hoce stetit osjetljivim potrosacu?

nafta nikad nije dugo stajala znaci nema taloga
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1658
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: stakloplastični rezervar za benzin

PostPostao/la bobipu » 19. 05. 2022. (15:13)

Rexi je napisao/la:da ne otvaram novu temu.
plasticni kanister u kojemu je bila nafta, stavio bi benzin. jel ima to kakve veze, hoce stetit osjetljivim potrosacu?

nafta nikad nije dugo stajala znaci nema taloga

Nema šta bit..ali ako te strah, uli pola litre benza i isperi da ne bude kakva šporkica.. :wave:
kuraja do jaja
Avatar
bobipu
Senior Member
 
Postovi: 591
Pridružen/a: 25. 08. 2008. (20:45)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Marušić 21

Prethodna

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.