Quick sidreni vinč - pomoć

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Quick sidreni vinč - pomoć

PostPostao/la Maestral700 » 31. 07. 2012. (11:41)

Na brodu je stari Quick-ov električni sidreni vinč snage 450w. Ispravan ali očito "spekao" od nebrige bivšeg vlasnika i starosti pa trebam pomoć i savjet. Pokušao sam ga skinuti, odvio četiri vide koje su ispod plastike,gledao posvuda : Surprise 1: ali ne mrda.....na koji način se skida vinč, dali dijelove na palubi i ispod nje spajaju,tj.drže samo te četiri vide i što je sa osovinom? Bojim se da štogod ne "sredim" silom :Angry36: . Dok sam ga lupkao da spadne proradio je ali sutradan opet ništa. Očito ga treba skinuti,rastaviti i dobro podmazati ali jednostavno neznam kako???

Unaprijed zahvaljujem na pomoći ili plaćam :Drink27: ,dnevnicu i rad onome tko to uradi?
Avatar
Maestral700
Senior Member
 
Postovi: 692
Pridružen/a: 10. 08. 2010. (16:18)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bez plovila

Re: Quick sidreni vinč - pomoć

PostPostao/la sans-ego » 31. 07. 2012. (12:02)

Ovdje imas tehnicke prirucnike za sve Quick vinceve. Pa, alat u ruke i sretno.
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

Re: Quick sidreni vinč - pomoć

PostPostao/la Maestral700 » 31. 07. 2012. (12:25)

Sans-ego hvala. Vidio sam ova uputstva i koliko mi se čini dio na palubi i dio ispod nje su vezani sa četiri vide i osovina ide kroz gornji dio i ulazi u donji dio. Po mojoj logici :Other9: ukoliko se vide odviju, donji dio vinča sa motorom bi morao skliznuti sa osovine prema dolje??! E sada, izgleda da je kod mene toliko zapeklo da ne mrda niti milimetar. Neznam što činiti, probao sam lagano kuckati, staviti jači odvijač i gurati,prskao WD-om ali niti da čuje.....ako :Angry49: onda ću terolitku u ruke :twisted:
Avatar
Maestral700
Senior Member
 
Postovi: 692
Pridružen/a: 10. 08. 2010. (16:18)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bez plovila

Re: Quick sidreni vinč - pomoć

PostPostao/la sans-ego » 31. 07. 2012. (13:29)

Mozda ti je zasikano ili tamo u rupi gdje je montirano kuciste neki dvokompent kvalitetno namazan, pa se onda ne mice, mozda koji strc acetona ili nekog otapala u sprici na spoj palube i vinca? Imas li isto tako i rucku za manualno vincevanje? Ako da, probaj s tim malo proraditi. Nemoj odmah - Hilti.. ;)
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

Re: Quick sidreni vinč - pomoć

PostPostao/la Maestral700 » 31. 07. 2012. (13:41)

Nemam pojma ali sumnjam da je što stavljano....pogodovu odozdo. To je vinč koji je postavljen prije puno godina,mislim da se tada sika nije niti proizvodila :lol:

Skinuo sam i razmontirao cijeli palubni dio,došao do osovine i to je to....dalje ne mogu sa gornje strane. Natopio sam WD-om da je sve plivalo i odjednom je proradio. Sutradan opet isto kao ranije , čuje se klik releja ukopčavanja ali ne vrti.....

Volio bih samo znati dali je procedura skidanja u redu, dali nakon skidanja vida treba skidati podpalubni dio prema dolje, dali ga još što veže za gornji dio.
Ima li tko da je sam ugrađivao Quick-ov vinč na brod? Ili netko pametan i "jok ko čelik" iz okolice da to odradi uz nadoknadu?? :thumbdown:
Avatar
Maestral700
Senior Member
 
Postovi: 692
Pridružen/a: 10. 08. 2010. (16:18)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bez plovila

Re: Quick sidreni vinč - pomoć

PostPostao/la borro » 31. 07. 2012. (14:05)

I kod mene je tako bilo, a na kraju se ispostavilo da ga od ispod drži još i sika koja je stavljena, pa sam ga trebao samo jebački povuči da se odljepi!
a i osovina se držala nutra. Nije bilo ničeg posebno što ju je držalo, sve sam odšerafio i na kraju nalo kvrcnio i eto ga. ali brate, sami bubanj gore nisam mogao odvojiti od palube!
Ne sječam se das, ali kad odvidaš donji dio probaj ga vrtiti u jednu ili drugu stranu polako i vući lagano dolje, jer možda osovina ima zub koji se treba poklopiti.
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: Quick sidreni vinč - pomoć

PostPostao/la Maestral700 » 31. 07. 2012. (14:36)

Ne mogu ga vrtjeti jer su vijci na gornjem dijelu i prolaze kroz donji....onda bi se sve skupa vrtilo. Lupao sam lagano i čekićem po donjem dijelu ali ne mrda. Jedino da pokušam sa nekim dlijetom, zavući ga između donjeg dijela vinča i palube i lagano lupati u slučaju da ga drži sika ili kakvo slično sredstvo, jednostavno nisam pametan.....
Avatar
Maestral700
Senior Member
 
Postovi: 692
Pridružen/a: 10. 08. 2010. (16:18)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bez plovila

Re: Quick sidreni vinč - pomoć

PostPostao/la dome » 31. 07. 2012. (23:56)

ja imam adria vinch i imao sam isti problem .......... otišle četkice i ležaji dva puta u godinu dana .... ovaj drugi put jer sam prvi put stavio neke loše kvalitete .........uglavnom ni ja nisam mogao izbiti motor sa getribom i osovinom iz kućišta koje usput kod mene ostaje na palubi dok osovina sa getribom i motorom pada u odjeljak sa lancem kad se odviju one četiri vide ali nije htjelo pasti ni nakon dvodnevnog toćanja u wd-u sve dok mi jedan kolega nije dao savjet da uzmem veći čekić što se na posljetku pokazalo kao naj djelotvornije rješenje .......... dakle u mom slučaju je pomogao čekić od tri kile onaj od dvi je bio pre mali ....... oko kućišta osovine i palubne flanđe se nakupila neka mješavina aluminijevog oksida i soli koja je sve to skupa stisla i nije dopuštala odvajanje dok macola nije učinila svoje .........
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Quick sidreni vinč - pomoć

PostPostao/la Maestral700 » 01. 08. 2012. (10:03)

Dome hvala, samo mi se čini, sudeći po slikama, da kod Quicka osovina ostaje u dijelu na palubi a dolje bi trebao skliznuti samo mehanizam sa motorom. Na osovini (palubni dio) se pri dnu nalazi nekakav mali osigurač ali mu ne vidim svrhu? Zato i pokušavam doći do nekoga tko poznaje Quickove vinčeve da mi potvrdi što činiti i na koju stranu što izlazi....uzeo bih ja i čekić od 10 kila ali neznam u kojem smijeru tući :lol: , da nebi ostao bez prove....
Avatar
Maestral700
Senior Member
 
Postovi: 692
Pridružen/a: 10. 08. 2010. (16:18)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bez plovila

MARLIN - Re: Quick sidreni vinč - pomoć

PostPostao/la pagus » 06. 10. 2012. (20:40)

Evo i mene u klubu sretnika koji ne mogu rastaviti Lofransov MARLIN vinč (tanki, bez bubnja za konop).

Sam Bog zna kada je zadnji puta otvoren i podmazan - bojim se da ga barem 15 godina nitko nije otvarao
- vrti se , diže i spušta sidro (za sada)
- manica za reguliranje proklizavanja kuplunga ne da se niti pomaknuti :Other9:
- skinuli smo 4 vide sa donje strane , getriba i motor bi trebali "pasti" u gavun sa lancem - ali ne ide niti silom
- imbus vide sa gornje strane - jednu smo nekako skinuli, druga niti makac :Other11:
- našpricali smo ga sa WD40 - sve po starom

Ujutro ćemo probati dalje . . .

Ima li tko kakvu ideju ?
Pagus
Avatar
pagus
Old Senior Member
 
Postovi: 1459
Pridružen/a: 11. 07. 2008. (14:03)
Lokacija: Zagreb, Pag, Šimuni
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adriatik 790 (IMR M33/T)

Re: Quick sidreni vinč - pomoć

PostPostao/la pagus » 07. 10. 2012. (20:24)

Vinč rastavljen - Ruska tehnika je pomogla
- natopili ga sa Würth ROST OFF PLUS
- na jedvite jade skinuli kapu od barbotina (alat: manica + bat)(lijevi navoj!!!) :thumbup:
- jedna od dvije vide (M8 , glava imbus 6mm) koje drže poklopac od odvajača lanca (stripper) nije se dala skinuti
pa smo je izbušili sa svrdlima 5mm, pa 6mm i na kraju 8mm :Other12:
- skinuli bez problema barbotin i gornji konusni kuplung
- ispod je inox prsten - osigurač (circlip) u utoru osovine - skinut bez puno problema

- sada je cijeli dio ispod palube (motor+reduktor + glavna osovina) lijepo ispao u sidreni gavun :Happy45:

Stanje:
- gornji dio kućišta reduktora, gdje ulazi glavna osovina bio je krcat soli i šporkice
- glavna osovina je ostala zapečena u reduktor - nije bilo šanse da ju odvojimo
- dio vide koju smo izbušili (inox) ostala je poklopcu (aluminij) zapečena - izgleda da je elektroliza odradila svoje
- barbotin je od upotrebe dosta oštećen ali je do sada bez problema radio

Sada (u radioni) :Drink27: slijedi rastavljanje tog poklopca, redukcije , motora i (vjerojatno) reparatura.
Pagus
Avatar
pagus
Old Senior Member
 
Postovi: 1459
Pridružen/a: 11. 07. 2008. (14:03)
Lokacija: Zagreb, Pag, Šimuni
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adriatik 790 (IMR M33/T)

Re: Quick sidreni vinč - pomoć

PostPostao/la Maestral700 » 07. 10. 2012. (20:32)

Pravo ti zavidim.....ja sam sa svojim gdje sam i bio....istina,nisam dalje niti pokušavao i neznam kako ću. Budući imaš iskustva,imaš dnevnicu i nagradu kod mene ako ga uspiješ skinuti :lol: :lol:. Tko god misli da zna i može pomoći,dobrodošao je! U suprotnom,slijedeće ljeto će raditi terolitka :mrgreen:
Avatar
Maestral700
Senior Member
 
Postovi: 692
Pridružen/a: 10. 08. 2010. (16:18)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bez plovila

LOFRANS MARLIN vinč - gdje nabaviti dijelove ??

PostPostao/la pagus » 13. 10. 2012. (20:30)

Ako ima koja dobra duša da mi kaže gdje mogu nabaviti servisne kitove za reparaturu Lofrans MARLIN vinča ?
Kod nas ili na internetu, da li imate kakvu preporuku ? :roll:

Trebat ću semeringe, oringe, zegeringe (možda), komplet dihtunga, četkice za motor.
Niti barbotin (lanac 6mm) nije u bog zna kakvom stanju.

Hvala!
Pagus
Avatar
pagus
Old Senior Member
 
Postovi: 1459
Pridružen/a: 11. 07. 2008. (14:03)
Lokacija: Zagreb, Pag, Šimuni
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adriatik 790 (IMR M33/T)

Re: Quick sidreni vinč - pomoć

PostPostao/la Maestral700 » 13. 10. 2012. (20:41)

Servis i dijelove za Lofrans za Hrvatsku i Sloveniju ti radi i prodaje firma u Italiji

Unimar S.r.l.
Via Valdirivo 26
34134 Trieste - Italy
Tel. 040 661691
Fax 040 630730

Dali je to isti Unimar u Hrvatskoj neznam ali mogao bi biti pa ih nazovi.
Avatar
Maestral700
Senior Member
 
Postovi: 692
Pridružen/a: 10. 08. 2010. (16:18)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bez plovila

LOFRANS MARLIN vinč - Re: Quick sidreni vinč - pomoć

PostPostao/la pagus » 26. 10. 2012. (10:14)

I evo ga, uz puno WD40, malo sile, i na kraju upotrebu spindl-preše rastavljen je :Drink27: moj vinč !

Najprije je skinut motor, pa rastavljen reduktor. Glavna osovina je ostala zapečena u puškici zupčanika - nju smo izgurali spindl-prešom.
Dio vide koju smo još na barci morali izbušiti (inox) ostao je poklopcu (aluminij) - u radioni je natopljen sa WD40, stisnut u amerikaner i odvidan. :clap:

Iako izvana izgleda jadno, motor je u dobrom stanju, taj se u životu baš nije naradio, a brtve su OK pa s njim neće biti brige.
Čak su mu i četkice ko nove. :thumbup:

Semeringe i oringe ćemo staviti nove, isto tako i lagere. Naručio sam ih kod LAGEROS-a u Zagrebu i možda već danas budem
imao sve što mi treba.
slika

Iz reduktora je iscurilo nešto slično proljevu :Other12:

slika

Unutra po papirima ide 1 deci SAE90 ulja. Kad ga opet složimo trebali bi biti mirni za neko vrijeme.
Pagus
Avatar
pagus
Old Senior Member
 
Postovi: 1459
Pridružen/a: 11. 07. 2008. (14:03)
Lokacija: Zagreb, Pag, Šimuni
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adriatik 790 (IMR M33/T)

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.