Mala škola plastificiranja...??

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la macro » 25. 10. 2016. (20:38)

Moze par ruku piture na bazi epoksida. Prvu ruku dobro razridit, drugu manje, trecu nista i onda epoksi kitom namazat priko rupa, pa onda poravnat, pa jos jednom pokitat priko svega i priko par ruku primer, lak. Kasnije udrit ruku svako god dvi i to je ok.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la DUNDORAK » 26. 10. 2016. (18:56)

Zahvaljujem na odgovorima.
Ovo sto je el passo napiso mi se i dogodilo bande nisu radene nego samo se malo preglaspapiralo i pituralo, ali nakon par koristenja malo naprezanja sve je izbilo na povrsinu. U svakom slucaju mozda onda mozda bolje ne dirat pa dok dura dura. Ili dok se ne odlucim opet malo pozabavit s barkom kako treba.
Vidit cu nado sam se da ce mozda to bit i sto jednostavnije da cu moc u svom aranzmanu pa pomalo.
Jos jednom zahvaljujem. :thumbup:
Avatar
DUNDORAK
New Entry
 
Postovi: 32
Pridružen/a: 04. 07. 2012. (13:06)
Lokacija: DUBROVNIK
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Vega 450

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la Rexi » 22. 01. 2017. (21:39)

moze par informacija.
Naisao sam na ovaj video slucajno...



pa me zanima sljedece. Na forumu se spominjalo kako se vec radi sa đelkotom te, ako sam dobro shvatio, receno da se na zadnji sloj stavlja folija tako da zrak nije u doticaju da se stvrdne.

E sad...ovaj video pokazuje valjda drugaciju metodu, pa u svezi njega imam par pitanja.

1. ovaj vosak, ima i kod nas kupiti? moze neki link, ime, nesto da vidim di ima za kupiti i posto.
2. taj vosak u zavrsnom sloju se moze staviti i na okomite i dna brodova, nema veze polozaj povrsine, vosak djeluje jel tako? pretpostavljam da da.. ali eto, bolje pitati.
3. mislio sam uvjek kod plastificiranja da ide jedan sloj plastike i vune, pa brusenje, pa drugi sloj pa brusenje, kitanje, brusenje i onda tek pitura. Ovo me sad zbunjuje.. kod đelkota, on ide na plastiku bez izravnjanja neravnina nego tek kad se on nanese u dva sloja, onda lagano poravna ako ima potrebe?

u jednu ruku mi to ima smisla jer je on gusci, ali eto... nisam siguran jel to stvarno tako i volio bi netko tko je u tome da me ispravi ako sam nesto krivo zakljucio.
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1658
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la savski halaz » 22. 01. 2017. (22:07)

Rexi je napisao/la:moze par informacija.
Naisao sam na ovaj video slucajno...



pa me zanima sljedece. Na forumu se spominjalo kako se vec radi sa đelkotom te, ako sam dobro shvatio, receno da se na zadnji sloj stavlja folija tako da zrak nije u doticaju da se stvrdne.

E sad...ovaj video pokazuje valjda drugaciju metodu, pa u svezi njega imam par pitanja.

1. ovaj vosak, ima i kod nas kupiti? moze neki link, ime, nesto da vidim di ima za kupiti i posto.
2. taj vosak u zavrsnom sloju se moze staviti i na okomite i dna brodova, nema veze polozaj povrsine, vosak djeluje jel tako? pretpostavljam da da.. ali eto, bolje pitati.
3. mislio sam uvjek kod plastificiranja da ide jedan sloj plastike i vune, pa brusenje, pa drugi sloj pa brusenje, kitanje, brusenje i onda tek pitura. Ovo me sad zbunjuje.. kod đelkota, on ide na plastiku bez izravnjanja neravnina nego tek kad se on nanese u dva sloja, onda lagano poravna ako ima potrebe?

u jednu ruku mi to ima smisla jer je on gusci, ali eto... nisam siguran jel to stvarno tako i volio bi netko tko je u tome da me ispravi ako sam nesto krivo zakljucio.

Ovdje se ne koristi đelkot, nema kalupa nego se radi obično plastificiranje površine, đelkot ide kao prvi sloj isključivo u kalupu a te folije se stavljaju kako bi gornji sloj đelkota bio čim glatkiji tako da nije potrebna završna obrada. Stakloplastika ti je najjeftinija u KGK Karlovac
Avatar
savski halaz
New Entry
 
Postovi: 65
Pridružen/a: 04. 06. 2016. (22:23)
Lokacija: ..

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la savski halaz » 22. 01. 2017. (22:43)

savski halaz je napisao/la:
Rexi je napisao/la:moze par informacija.
Naisao sam na ovaj video slucajno...

[

Ovdje se ne koristi đelkot, nema kalupa nego se radi obično plastificiranje površine, đelkot ide kao prvi sloj isključivo u kalupu a te folije se stavljaju kako bi gornji sloj đelkota bio čim glatkiji tako da nije potrebna završna obrada. Stakloplastika ti je najjeftinija u KGK Karlovac

Mali ispravak, nisam pogledao filmić do kraja nego samo početak, tek sad sam vidio da se đelkot nanosi na kraju. U pravilu se to ne radi a ovdje je to napravljeno zato što nije bitno da završni sloj đelkota bude potpuno gladak (kao na trupu plovila) već služi za hodanje te je na njega i nanesena boja u kojoj se nalaze fina zrnca koja služe protiv klizanja.
Kada bi ovako obrnuo redosljed imao bi problem sa završnim slojem koji ne bi bio gladak a bilo bi ga komplicirano završno obraditi
Avatar
savski halaz
New Entry
 
Postovi: 65
Pridružen/a: 04. 06. 2016. (22:23)
Lokacija: ..

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la macro » 23. 01. 2017. (13:20)

Nema brusenja izmedu slojeva friske plastike
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la el passo » 23. 01. 2017. (18:52)

Rexi je napisao/la:pa me zanima sljedece. Na forumu se spominjalo kako se vec radi sa đelkotom te, ako sam dobro shvatio, receno da se na zadnji sloj stavlja folija tako da zrak nije u doticaju da se stvrdne.

E sad...ovaj video pokazuje valjda drugaciju metodu, pa u svezi njega imam par pitanja.

1. ovaj vosak, ima i kod nas kupiti? moze neki link, ime, nesto da vidim di ima za kupiti i posto.
2. taj vosak u zavrsnom sloju se moze staviti i na okomite i dna brodova, nema veze polozaj povrsine, vosak djeluje jel tako? pretpostavljam da da.. ali eto, bolje pitati.
3. mislio sam uvjek kod plastificiranja da ide jedan sloj plastike i vune, pa brusenje, pa drugi sloj pa brusenje, kitanje, brusenje i onda tek pitura. Ovo me sad zbunjuje.. kod đelkota, on ide na plastiku bez izravnjanja neravnina nego tek kad se on nanese u dva sloja, onda lagano poravna ako ima potrebe?

u jednu ruku mi to ima smisla jer je on gusci, ali eto... nisam siguran jel to stvarno tako i volio bi netko tko je u tome da me ispravi ako sam nesto krivo zakljucio.


1. Staviš parafin...ima ga u apoteci
2. Nema veze pod kojim je kutem površina, samo pazi da ti se ne sljeva ako je veća kosina
3. Na filmiću je par puta napomenuto da u radu koriste smolu bez dodatka parafina...zato je drugi dan još ljepljiva na dodir. Količina parafina ovisi o kvaliteti smole.
Ako želiš dobiti ravnu površinu ( ne kao majstor na filmiću koji nije zaoblio rubove pa mu je ostalo masu zraka od ispod...a i bio mi je simpa kako je špatulom pokušavao istjerati zrak sa bočne stranice...naravno neuspješno, bolje da je koristio valjak za istiskivanje zraka kad ga je već pokazao na početku priče... ) nakon plastificiranja prebrusi površinu gexicom. Nakon toga stavi gelcoat.

Makar ako namjeravaš nešto raditi u santinama ili unutrašnjosti radije stavi topcoat jer ti ne treba parafin, a i jeftiniji je
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la binebi » 24. 01. 2017. (13:57)

Trebao bi savjet kako najbolje sanirati ova oštećenja .
Plan mi je obrusiti kompletnu kolumbu i 25 cm sa strane do plastike i navuć 4 sloja 350 g vune , prevuć talk i smolu prebrusiti dat 2 , 3 ruke primera i onda intonak . a ove rupice ( osmoza ?? ) iznad vodene linije lagano prebrusit pokitat dat 1 ruku primera i piturat auto lakom ( koji lak bi bio dobar ?? )
Dali je ovako bilo dobro ili ima pametnijih solucija , vjerojatno bi bilo bolje raskopat duplo dno da se lipi s unutrašnje strane ali me strah da se ne otvori pandorina kutija :D
Svaki savijet je više nego dobrodošao.

Ps . ove rupe sam izbušio da bi se ocidila voda koja se uvukla u duplo dno ali sam naknadno otvorio rupu u škafu isušio vodu i sanirao rupu kroz koju je voda ušla unutra . poslije sam špricom napunio smolu u rupe.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
binebi
Member
 
Postovi: 225
Pridružen/a: 06. 11. 2013. (06:37)
Lokacija: Hvar - bračko hvarski kanal
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara 4,60

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la savski halaz » 26. 01. 2017. (15:29)

binebi je napisao/la:Trebao bi savjet kako najbolje sanirati ova oštećenja .


Ps . ove rupe sam izbušio da bi se ocidila voda koja se uvukla u duplo dno ali sam naknadno otvorio rupu u škafu isušio vodu i sanirao rupu kroz koju je voda ušla unutra . poslije sam špricom napunio smolu u rupe.

Ako misliš ovo prodavat plan ti je dobar, još to lagano prebrusi i pokitaj s armatur kitom, operi sve s nitrom da malo izgrize podlogu(prajmer nije potreban) i namaži neki gušći antivegetativni premaz. izgledat će tip-top sigurno godinu dana
Druga ti je opcija: kupi dobru zaštitnu masku, uzmi kutnu brusilicu s grubljom brusnom pločom, izbrusi sva puknuća i trulež, sve dobro osuši sa femom (skidačem farbe), pusti par dana pa ponovo suši, kupi stakloplastiku i udri (vidi filmić iznad) kada bude gotovo stavi sliku da vidimo vanjski izgled pa slijede daljne upute
Treća opcija pošto tu ima dosta posla nađi nekog pitura
Završni premaz može biti bilo koji autolak samo je bitno da je dvokomponentni (u njega ide herter-učvrščivać) može i kamionski koji je više nego duplo jeftiniji
Avatar
savski halaz
New Entry
 
Postovi: 65
Pridružen/a: 04. 06. 2016. (22:23)
Lokacija: ..

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la binebi » 26. 01. 2017. (17:25)

Ma kakva prodaja :lol: :lol: Samo osposobljavanje da se može na lignje a vidim da bez nekih većih zahvata nema posla.. Glupo mi je ulupat puno para a još mi je gluplje ne popravit kako treba.
Avatar
binebi
Member
 
Postovi: 225
Pridružen/a: 06. 11. 2013. (06:37)
Lokacija: Hvar - bračko hvarski kanal
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara 4,60

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la legi » 27. 01. 2017. (10:48)

I onda ljudi neće drvene brodove.... :o .....ja kad vidim kakvih plastičnih sr@**a ima i kako se to radi,krpa,lijepi itd slabo mi dođe....kakvih sve gnjilih kanti ima i koliko se potroši vremena na plastificiranje,brušenje,kitanje,farbanje(otrova)....mjeseci rada po garažama.....a teško je madir prominit il pofarbat barku......(ovo nije namjenjeno tebi binebi,generaliziram,puno sreće)....nego zagovaram našu tradiciju,drvenu brodogradnju,koja izumire na žalost,a samo da se malo pokrenemo,puno toga se da napravit...
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la vejan » 27. 01. 2017. (11:17)

Legi pun pogodak :thumbup:
Avatar
vejan
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 14. 10. 2015. (11:13)
Lokacija: Krk
Tip plovila: Drvena Pasara

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la ebabic6 » 27. 01. 2017. (13:07)

legi je napisao/la:I onda ljudi neće drvene brodove.... :o .....ja kad vidim kakvih plastičnih sr@**a ima i kako se to radi,krpa,lijepi itd slabo mi dođe....kakvih sve gnjilih kanti ima i koliko se potroši vremena na plastificiranje,brušenje,kitanje,farbanje(otrova)....mjeseci rada po garažama.....a teško je madir prominit il pofarbat barku......(ovo nije namjenjeno tebi binebi,generaliziram,puno sreće)....nego zagovaram našu tradiciju,drvenu brodogradnju,koja izumire na žalost,a samo da se malo pokrenemo,puno toga se da napravit...

je, je tradicionalna brodogradnja, i onda ti dođe meštar pa kad ti opali cijenu za madir promjenit .stim šoldima moš kupit plastićnu barkicu, pa ti vidi šta je isplativije ;)
Avatar
ebabic6
Member
 
Postovi: 193
Pridružen/a: 26. 04. 2010. (20:02)
Lokacija: rovinj
Tip plovila: istranaka

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la ebabic6 » 27. 01. 2017. (13:08)

ebabic6 je napisao/la:
legi je napisao/la:I onda ljudi neće drvene brodove.... :o .....ja kad vidim kakvih plastičnih sr@**a ima i kako se to radi,krpa,lijepi itd slabo mi dođe....kakvih sve gnjilih kanti ima i koliko se potroši vremena na plastificiranje,brušenje,kitanje,farbanje(otrova)....mjeseci rada po garažama.....a teško je madir prominit il pofarbat barku......(ovo nije namjenjeno tebi binebi,generaliziram,puno sreće)....nego zagovaram našu tradiciju,drvenu brodogradnju,koja izumire na žalost,a samo da se malo pokrenemo,puno toga se da napravit...

je, je tradicionalna brodogradnja, i onda ti dođe meštar pa kad ti opali cijenu za madir promjenit .stim šoldima moš kupit plastićnu barkicu, pa ti vidi šta je isplativije ;)


nikad više drvenu barku!!!
Avatar
ebabic6
Member
 
Postovi: 193
Pridružen/a: 26. 04. 2010. (20:02)
Lokacija: rovinj
Tip plovila: istranaka

Re: Mala škola plastificiranja...??

PostPostao/la ebabic6 » 27. 01. 2017. (13:16)

ebabic6 je napisao/la:
ebabic6 je napisao/la:
legi je napisao/la:I onda ljudi neće drvene brodove.... :o .....ja kad vidim kakvih plastičnih sr@**a ima i kako se to radi,krpa,lijepi itd slabo mi dođe....kakvih sve gnjilih kanti ima i koliko se potroši vremena na plastificiranje,brušenje,kitanje,farbanje(otrova)....mjeseci rada po garažama.....a teško je madir prominit il pofarbat barku......(ovo nije namjenjeno tebi binebi,generaliziram,puno sreće)....nego zagovaram našu tradiciju,drvenu brodogradnju,koja izumire na žalost,a samo da se malo pokrenemo,puno toga se da napravit...

je, je tradicionalna brodogradnja, i onda ti dođe meštar pa kad ti opali cijenu za madir promjenit .stim šoldima moš kupit plastićnu barkicu, pa ti vidi šta je isplativije ;)


nikad više drvenu barku!!!


to je samo moje iskreno mišljenje ;) :) :D
Avatar
ebabic6
Member
 
Postovi: 193
Pridružen/a: 26. 04. 2010. (20:02)
Lokacija: rovinj
Tip plovila: istranaka

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.