Koper?

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Koper?

PostPostao/la Đivulin » 07. 05. 2020. (12:52)

Koji god da se koper koristi barka se mora voziti. To je osnovno pravilo self-polishing premaza, i to se treba voziti brze da bi to bilo ucinkoviti, bilo da je hard ili soft. Soft se lako pere kad se barka vadi vani na bojanje. Moze se stari koper skoro cijeli saprati sa HP pranjem. Mille dynamic sam koristio godinama dok ga nisu zamijenili sa NCTom, koji ima manje, ili nista, biocida..i nije mi se pokazao jednako dobar kod obrasta...ali se zato oba peru dobro pod visokim tlakom. To sa Hard racingom ne ide bas tako. Medjutim, kod pranja u moru hard racing je postojaniji i moze se dobro iscetkati. Zato se on na primjer moze staviti kao boot topping na vodenoj liniji gdje jace barka obrasta da je lakse prati. A onda dno moze biti ili soft ili hard ili silikon. Soft kad se pere u moru malo jace se skida i to je problem ako se barka ne vadi redovno nego pere u moru. Nakon takvih pranja je obrast brzi i treba cesce raditi. Zanimljivi su samopolirajuci nove generacije na bazi copolimera. Performansama su bolji. Ja na mom kaicu imam trenutno Nippon Aquaterras 2000. Dobio sam skoro cvor na brzini u odnosu na hempel mille dynamic ili nct, a imao sam i veneziani jedno vrijeme. On mi se isto nije pokazao dobar. Svakako ja mislim da su soft bolji za nase barke, govorim o barkama do 7 m tipa dalmatinka, primorka, maestral, itd samo treba redovno bojanje.
Dosta je meni i mojih laži......
Avatar
Đivulin
New Entry
 
Postovi: 99
Pridružen/a: 17. 02. 2019. (17:52)
Lokacija: Elafiti, Dubrovnik
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 501, Beta Marine 25 KS

Re: Koper?

PostPostao/la peroLA » 07. 05. 2020. (13:39)

tako sam ja jednom poslušao strugati u moru sa vrećom od krumpira pa sam bio sav plav, porezan i koma.. tako da ja na početku svake sezone odradim novu ruku... s druge strane šta sam spominjao škverski ili neki drugi koper vidim da stranci koji kod nas imaju jedrilica za gore živjet i rijetko plove.. nisu baš obrasli a vade se van 3-4 godine..
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Koper?

PostPostao/la street » 07. 05. 2020. (14:43)

Od svih potrosenih novaca i vremena na razne kopere, lani sam bio pametan prvi put i stavio copper coat
A vi se mučite i dalje :)
Avatar
street
Senior Member
 
Postovi: 606
Pridružen/a: 01. 05. 2009. (12:55)
Lokacija:
Lokacija:
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: Koper?

PostPostao/la lupis » 07. 05. 2020. (15:22)

Na Hempelovoj stranici klasifikacija je;

Meki:Classic
Tvrdi:Hard Racin
Samopolirajući:Mille Nct

Pitanja glase:je li Mile tvrdi ili meki?Ili nijedno od toga nego samo samopolirajući?
Isto tako ,za koje je barke mille,spore ili brze?
Isto tako,na kojem principu radi,da li tokom vožnje čestice kopera mille odpadaju u vožnji?
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Koper?

PostPostao/la josme » 07. 05. 2020. (16:00)

Lupis....pojma nemaš Mille ti je za militi...racing ti je za patke ganjati a classic ti je za starce... : Laughing3:
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Koper?

PostPostao/la el passo » 07. 05. 2020. (21:16)

Ja sam uvjek na gliser stavljao dvije ruke hard racinga. Gliser bi bio 3 mjeseca u moru. Vozio se skoro svaki dan. Bio bi čist prva tri tjedna nakon toga bi počela zelenkasta koprena po trupu. Potrošnja na putnoj porasla bi za litru, litru i po. Onda svakoh tjedan dana gnjuri ispod, četkaj itd. Lani sam prvi put stavio samopolirajući za glisere, razlika je bila drastična . Jednom sam ga prošao spužvom prije vađenja nakon tri mjeseca. Sa hard shit racingom sam raskrstio
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Koper?

PostPostao/la jerga » 07. 05. 2020. (21:48)

Koliko se sjećam, pročitao sam u Hempelovoj brošuri da je Mille namijenjen do 20 čvorova. Znači za neke poludeplasmance i takva brža plovila. Za glisere nije jer bi ga voda brzo ispolirala sa trupa. Tamo je bilo lijepo objašnjeno koje su razlike u principu “rada” pojedinog kopera pa ako vas zanima više potražite tu knjižicu, možda čak postoji i na webu. Uvjet za čisto plovilo je da treba redovito ploviti da bi se podvodni dio očistio.
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: Koper?

PostPostao/la lupis » 08. 05. 2020. (06:29)

Stari vlasnik je koristio samopolirajući mille bijeli,ja sam nastavio s plavim.
Bijeli je nakon godine dana pozelenio ali ništa strašno,na plavom(dvije tanke ruke) se nešto trave isto ulovi na rubu,oko vodene linije,oni mali priljepci možda doslovno par komada,ja sam zadovoljan s time.
Barka je godinu dana u moru,i vozi se .Prije na istom mjestu je m700 na kojem je bio Cupron od Moravie(veneziani),korištenje broda jednako,brzina druga,i na njemu je bilo dosta malih priljepaka i onoh bijelih točkica,ali sve u svemu,kako druge barke u portu izgledaju to je bilo više nego zadovoljavajuće
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Koper?

PostPostao/la open510 » 08. 05. 2020. (07:31)

za razliku od elpassa, ja sam sa hard-om raščistija prije cca. 12g kad sam sa pasare preša na svoj prvi gliser :D ...i od onda samo HEMPEL samopolirajući, prvo mille a zadnjih godina NCT (crni 4g. i plavi zadnje 2g). Nikad problema i što je najvažnije lako se nanosi i lako skida tj. priprema na početku nove sezone...
U pravilu mi gliseri ostaju u moru cca. 7 miseci, ostalo vanka. B700 4g. uvik u moru 12 miseci godišnje. Prošle sezone mi je iznimno gliser osta u moru cile godine, uvatilo se nešto malo trave i brzina pala za cca. 1kt obzirom da se praktično nije vozija od kraja 12-tog miseca...prošli vikend sam ga izvadija, lagano pobrusija i vratija u more sa nove 2 ruke NCT-a
Znam da se samopolirajući ne preporučuje za brža plovila, ali meni je uvik bija vrlo dobar...glisere s njim vozim najčešće oko 20-22kt, B700 je išla oko 15-20kt...i nije se nikad isprao toliko da stvara probleme. Moram napomenut da pazim da nikad u moru ne diram dno broda i da se kod nanošenja držim preporuka proizvođača... :wave:
Avatar
open510
Member
 
Postovi: 431
Pridružen/a: 06. 04. 2012. (08:08)
Lokacija: Split/Šolta
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galia 620 DC (Yamaha 150)

Re: Koper?

PostPostao/la dimulius » 08. 05. 2020. (08:20)

open510 drzi brod u uvali sa dosta strujanja mora. Vrlo razlicito od tipicne lucice, tako da to triba uzet u obzir.

Meni trenutno vrlo zanimljivo izgleda ovaj hempel silic one sta se spominja u drugoj temi.
Nema biocida, nego je toliko gladak da se nista ne vata. A posljedicno otpor koji stvara je nizak i brod bolje ide.
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Koper?

PostPostao/la Đivulin » 08. 05. 2020. (10:33)

Da, ima u drugoj temi. I ja to pratim. Dva su velika nedostatka .. kad ga jednom stavis moras brusiti dno za vratiti se na klasicni. A i on drzi cisto ako se stalno vozi brzo, znaci preko 20cv. Inace i on obrasta, cisti se lako u moru obicnom spuzvom. Sto se tice ovih AF, hempel NCT ili mille prije se dosta dobro pokazao u upotrebi, a i cijenom/ kvalitetom je pristupacan. Onaj koji vadi barku redovno svake godine, moze staviti i bilo koji cak.
Dosta je meni i mojih laži......
Avatar
Đivulin
New Entry
 
Postovi: 99
Pridružen/a: 17. 02. 2019. (17:52)
Lokacija: Elafiti, Dubrovnik
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 501, Beta Marine 25 KS

Re: Koper?

PostPostao/la peroLA » 08. 05. 2020. (10:45)

Đivulin je napisao/la:Da, ima u drugoj temi. I ja to pratim. Dva su velika nedostatka .. kad ga jednom stavis moras brusiti dno za vratiti se na klasicni. A i on drzi cisto ako se stalno vozi brzo, znaci preko 20cv. Inace i on obrasta, cisti se lako u moru obicnom spuzvom. Sto se tice ovih AF, hempel NCT ili mille prije se dosta dobro pokazao u upotrebi, a i cijenom/ kvalitetom je pristupacan. Onaj koji vadi barku redovno svake godine, moze staviti i bilo koji cak.


tako gledam i ja.. jer recimo da u 4mjeseca što je brod doma odmorim od kotroliranja i od svega... a i kvalitetno ga uredim... operem itd.. recimo kod nas nema vode na vezu za isprat motor i ostalo.. mana je jedino što više niko ne želi primorku vadit na prikolicu nego na dizalicu pa trošak raste i da imam veći brod išao bih vjerojatno na soluciju boljeg kopera i rjeđeg vađenja... ili bi išao odradit vađenje na cres ili pulu pa tamo odradio podvodni servis... da imam nešto od 9-10 m...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Koper?

PostPostao/la tun » 08. 05. 2020. (17:02)

street je napisao/la:Od svih potrosenih novaca i vremena na razne kopere, lani sam bio pametan prvi put i stavio copper coat
A vi se mučite i dalje :)

Što je to..jelimožete pojasniti
Hvala
Avatar
tun
Member
 
Postovi: 146
Pridružen/a: 06. 12. 2016. (17:35)
Lokacija: zadar
Lokacija: zadar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: adriatic 79.0

Re: Koper?

PostPostao/la Đivulin » 08. 05. 2020. (17:26)

Koliko znam baza je epoxy u koji se mijesa bakreni prah.... sto bi rekli stari ljudi copperpaint, samo moderna verzija. Bilo bi dobro cuti iz prve ruke od Streeta, kako se ponasa.
Dosta je meni i mojih laži......
Avatar
Đivulin
New Entry
 
Postovi: 99
Pridružen/a: 17. 02. 2019. (17:52)
Lokacija: Elafiti, Dubrovnik
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 501, Beta Marine 25 KS

Re: Koper?

PostPostao/la Rijeka1 » 08. 05. 2020. (20:22)

Evo tu poveznica za onoga koga zanina copper coat.

http://coppercoat.net/hr/coppercoat-2/
Avatar
Rijeka1
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 09. 02. 2016. (16:31)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Jedrilica sa motorom

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.