Sidro,iskustva

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Sidro,iskustva

PostPostao/la som » 11. 09. 2010. (14:32)

..Zanimaju me vaša iskustva ili preporuke o vrsti i držanju sidra na istom dnu.Evo, ja imam Bruce i 50 m kadene na Galebu.Nakon godinu dana i više mogu reči ovo: imam osječaj da mi sidro nije kako treba (ne težina koja je 7.5 kg) kad ga utopim kao da ne pada dobro pa se ne ukopava kako treba.Kao da je palo naopako.Prije sam imao Danfort od 5 kg i par metara kadene pa špag.Gradac je bio uvijek dobro usidren i o tome nisam ni razmišljao.Gledao sam razna testiranja sidara pa po jednima su jedna dobra a po drugima neka druga.Npr.jedni su Bruce ocijenili na svim vrstama podloge vrlo dobrim a na drugom testu ispali je da u prosjeku drži oko 37% u odnosu na admiralsko i sad kome vjerovati.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2957
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la Jablan » 11. 09. 2010. (17:46)

Hm, ja isto imam bruce i nisam zadovoljan, još bih rekao da je možda bolje na kamenu nego na pjesku ili mulju. Rado bih ga promjenio za bolje, stoga svako iskustvo je dobrodošlo :thumbup:
....i tad su došli popovi.... pa topovi.... pa lopovi...
Avatar
Jablan
Senior Member
 
Postovi: 507
Pridružen/a: 20. 10. 2008. (23:47)
Lokacija: oko Rijeke
Vrsta ribolova: sportski

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la Nino » 11. 09. 2010. (23:34)

Cudno. Ja iman bruce od 7,5 kg i 50 metri kadene i nemogu rec nista lose. Bas u salbunu ili mulju se ukopa do jaja. Svaki put kad se usidrin (zimi ne ;) ) zaronin vidit kako je uvatilo i uglavnom iz salbuna viri samo kadena ... sidro se ukopa skroz.
Piscare necesare est
Avatar
Nino
Member
 
Postovi: 129
Pridružen/a: 27. 02. 2009. (13:50)
Lokacija: SPLIT

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la opus » 12. 09. 2010. (08:07)

Meni Bruce odlicno drzi na mekanim podlogama osim ako nisu pokrivene travom, onda sam primjetio da se tesko ukopava. Za takve namjene je bolji Danforth.
Zato na barci imam 4 sidra, ovisno o situaciji. 8-)
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la amiklic1 » 12. 09. 2010. (14:28)

Kod mene je na Gull-u bruce 10kg, 5m lanca 10mm i 70m konopa.

Ako bacaš sidro kad stojiš na mistu, ponekad sidro padne prema naprid, pa mu struk nije prema brodu. Ipak, čim se zategne, ukopa se dobro. A obično i lanac ne bude ravno prema brodu nego tvori nekakav luk po dnu, ali to se ispravi čim brod počne potezat sidreni konop ili lanac...

Sidrio sam dosta puta dosad s njim, i baš svaki put sam zaronio i pogledao kako drži. probao sam i na pijesku i mulju "nasuvo" (samo kao test, nisam imao namjeru sidrit) tako šta je prijatelj šijavao a ja ronio, i šta više potežeš ono se više ukopava.

Ako ti se sidro ne ukopa kako valja, možda je razlog težak lanac koji se zapravo, osim kad je loše vrijeme, niti ne nategne, a bruce trebaš potezat da se ukopa. Dovoljno je da jedan od tri kraka zadije malo i već si siguran da će se ukopat.

Pošto je lanac sam po sebi težak, on usidri brod na mirnom moru. Dosta sam već vidio čarteraša kojima sidro uopće ne uhvati za dno, a lanac i sama masa sidra drže brod na mistu.. osobno volim provjerit' kako je sidro ostalo, a kako se uvik vežem krmom prema obali onda ga i bacam kad počnem šijavat, pa ga tako i izravnam i zategnem malo...

Imam i admiralitetno od 10kg kao pomoćno, ali ga nisam imao potrebu koristit. Imam i par sklopivih mačaka, inox Meditu za ribolov i jedno malo inox za bacit krmeni vez na kraj... -)

Mislim da nemaš problema, jer bruce da padne čak i strukom prema gore ("lopate" okrenute prema gore), jedna će uhvatit za dno, sidro će se prevrnuti i ukopati se. naravno, bolje je kad uhvati dno odmah kako valja, jer ta faza okretanja i ukopavanja traje nešto, a brod se tad kreće... mali brodovi znaju bit relativno blizu obale, pa tih desetak (il' koliko već?) metara može bit i previše...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la Jablan » 12. 09. 2010. (15:04)

Ja imam bruce 10kg i 2m lanca pa špag ali mi je brod 2,5 tone pa je možda preslabo.
Uglavnom kad puše imam problema. Možda je u tome stvar šta amiklic govori da mu treba vremena da se zakopa ali mu vjetar ne dozvoljava. Ne znam!
Ako ima šta bolje rado bih promjenio a ovo ostavio za pomoćno.
....i tad su došli popovi.... pa topovi.... pa lopovi...
Avatar
Jablan
Senior Member
 
Postovi: 507
Pridružen/a: 20. 10. 2008. (23:47)
Lokacija: oko Rijeke
Vrsta ribolova: sportski

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la skoka » 12. 09. 2010. (16:43)

Kupi Plug ili COR puno bolje riješenje i na 2.5 tone da imaš magnet dole na dva metra lanca nečeš ostat ,lanac je naj bitniji
Ja imam 30 i koju tonu nesmin reč neugodno mi i iman plug od 35 kg i 120 metara lanca 12 i mirno spavan
Avatar
skoka
Member
 
Postovi: 218
Pridružen/a: 20. 04. 2010. (10:52)
Lokacija: Split / na braku
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Mighty Graso 20

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la Nino » 12. 09. 2010. (19:37)

Jablan je napisao/la:Ja imam bruce 10kg i 2m lanca pa špag ali mi je brod 2,5 tone pa je možda preslabo.
Uglavnom kad puše imam problema. Možda je u tome stvar šta amiklic govori da mu treba vremena da se zakopa ali mu vjetar ne dozvoljava. Ne znam!
Ako ima šta bolje rado bih promjenio a ovo ostavio za pomoćno.


Malo ti je to kadene. Moj je brod tezi i nisan ima problema.
I dok san ima Galeba ima san Bruce od 7,5 kg i 60 metri kadene - no problemas.
Za visu travu je istina za Bruce, dok se ne docepa dna.
Ima san Danfort u originalu ali mi je zaora dva puta i zaminija san ga za Bruce.
A za u ribe strogo macak.
Piscare necesare est
Avatar
Nino
Member
 
Postovi: 129
Pridružen/a: 27. 02. 2009. (13:50)
Lokacija: SPLIT

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la MURTER 600 » 12. 09. 2010. (21:28)

Nino je napisao/la:
Jablan je napisao/la:Ja imam bruce 10kg i 2m lanca pa špag ali mi je brod 2,5 tone pa je možda preslabo.
Uglavnom kad puše imam problema. Možda je u tome stvar šta amiklic govori da mu treba vremena da se zakopa ali mu vjetar ne dozvoljava. Ne znam!
Ako ima šta bolje rado bih promjenio a ovo ostavio za pomoćno.


Malo ti je to kadene. Moj je brod tezi i nisan ima problema.
I dok san ima Galeba ima san Bruce od 7,5 kg i 60 metri kadene - no problemas.
Za visu travu je istina za Bruce, dok se ne docepa dna.
Ima san Danfort u originalu ali mi je zaora dva puta i zaminija san ga za Bruce.
A za u ribe strogo macak.

Možda griješim ali do sada nisam vidio da je itko spominjao dubinu na mjestu sidrenja i prema dubini dužinu sidrenog konopa ili
kadene(minimalno 1 prema 3) ;)
Murterino 21
Demokracija je kada dvije budale imaju više prava od jednog pametnog!
To što su se meduze održale bez mozga preko 650 miliona godina,daje nadu mnogim ljudima..........
Avatar
MURTER 600
Old Senior Member
 
Postovi: 1604
Pridružen/a: 08. 03. 2010. (11:23)
Lokacija: otok Krk - grad KRK
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: MURTER 600(murterino 21) Nanni turbodiesel 60

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la som » 12. 09. 2010. (22:38)

MURTER 600 je napisao/la:Možda griješim ali do sada nisam vidio da je itko spominjao dubinu na mjestu sidrenja i prema dubini dužinu sidrenog konopa ili
kadene(minimalno 1 prema 3) ;)


Pa nismo pitali kako se sidri i koliko kadene to je za prvi razred osnovne.Bar ja ne.Nije meni problem kako se usidriti , osim toga to radim već 40 i koju godinu i ne spadam u one koji nakon bacanja sidra rone i provjeravaju jel ukopano.Zanima me kako ti to provjeravaju zimi. To je inače dosta jednostavno ako drži onda je a ako ne onda nije.Netreba za to roniti. Nisam zadovoljan s trenutnim sidrom i pokušavam doznati kako je drugima pa da vidim koje staviti ili koja staviti u brod.Čuo san da ima dosta loših kopija Brucea i da je možda u tome problem ali nisam siguran meni moje skroz normalno izgledA.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2957
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la baraba » 12. 09. 2010. (22:43)

danforth sidro manje težine drži kao teže bruce sidro.

ugrubo 12 kg danf = 15 kg bruce
bruce sidro se pokazalo boljim univerzalnim rješenjem za sve podloge.

mačak sidro za ribolov je ok, ali ne smije se koristiti na stjenovitom terenu osim ako možete zaroniti po njega. zaglavi se ispod grote i ne može se otkačiti.
Avatar
baraba
Member
 
Postovi: 438
Pridružen/a: 19. 08. 2009. (18:56)
Lokacija: Opatija

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la Nino » 12. 09. 2010. (23:20)

baraba je napisao/la:mačak sidro za ribolov je ok, ali ne smije se koristiti na stjenovitom terenu osim ako možete zaroniti po njega. zaglavi se ispod grote i ne može se otkačiti.



Baraba,
zato se i koristi macak. Vezes ga za bitu pa po gasu. Tondin se izravna i to je to. Posli ga ponovo skrivis kako je bija pa ponovo. Ako ti bilo koje drugo sidro zadije o grotu pisi propalo.
Piscare necesare est
Avatar
Nino
Member
 
Postovi: 129
Pridružen/a: 27. 02. 2009. (13:50)
Lokacija: SPLIT

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la Nino » 12. 09. 2010. (23:33)

som je napisao/la:Pa nismo pitali kako se sidri i koliko kadene to je za prvi razred osnovne.Bar ja ne.Nije meni problem kako se usidriti , osim toga to radim već 40 i koju godinu i ne spadam u one koji nakon bacanja sidra rone i provjeravaju jel ukopano.Zanima me kako ti to provjeravaju zimi. To je inače dosta jednostavno ako drži onda je a ako ne onda nije.Netreba za to roniti. Nisam zadovoljan s trenutnim sidrom i pokušavam doznati kako je drugima pa da vidim koje staviti ili koja staviti u brod.Čuo san da ima dosta loših kopija Brucea i da je možda u tome problem ali nisam siguran meni moje skroz normalno izgledA.



Pa kad znas kako se sidri sta onda filozofiramo. Ja san posta svoje misljenje iz dobre namjere a ne da se sere po njemu.
To sta sidris 40 godin neznaci da se znas sidrit. Svako koji put zasere. I ja isto i nije me sram.
To sta zaronin (po koji put, a da si i ti to ucinija vidija bi kako ti sidro cini na kojem dnu bez da otvaras wikipediju) je zato jer me interesira, jer ocu znat neke stvari jer ocu vidit sta mi to drzi zivotnu ustedjevinu dok hrcen u kabini. A zimi necu, neboj se, ic ronit radi toga. Pustit cu 10 metri kadene vise i to je to.
Piscare necesare est
Avatar
Nino
Member
 
Postovi: 129
Pridružen/a: 27. 02. 2009. (13:50)
Lokacija: SPLIT

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la MURTER 600 » 13. 09. 2010. (07:56)

Nino je napisao/la:
baraba je napisao/la:mačak sidro za ribolov je ok, ali ne smije se koristiti na stjenovitom terenu osim ako možete zaroniti po njega. zaglavi se ispod grote i ne može se otkačiti.



Baraba,
zato se i koristi macak. Vezes ga za bitu pa po gasu. Tondin se izravna i to je to. Posli ga ponovo skrivis kako je bija pa ponovo. Ako ti bilo koje drugo sidro zadije o grotu pisi propalo.


Nino nemoj se žestit!
Ja sidro mačak vežem za "oko"(rupu) na dnu a potom lanac položim po sidru prema vrhu i sa konopčićem srednje
snage vežem za alku sidra. Ako sidro zadije ,zavozim brodicom u kontra smjer sidrenja ,konopčić obavezno pukne
sila potezanja prenosi se na kraj sidra i sidro se bez problema izvlači.
Murterino 21
Demokracija je kada dvije budale imaju više prava od jednog pametnog!
To što su se meduze održale bez mozga preko 650 miliona godina,daje nadu mnogim ljudima..........
Avatar
MURTER 600
Old Senior Member
 
Postovi: 1604
Pridružen/a: 08. 03. 2010. (11:23)
Lokacija: otok Krk - grad KRK
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: MURTER 600(murterino 21) Nanni turbodiesel 60

Re: Sidro,iskustva

PostPostao/la som » 13. 09. 2010. (08:06)

Nino je napisao/la:["]


Pa kad znas kako se sidri sta onda filozofiramo. Ja san posta svoje misljenje iz dobre namjere a ne da se sere po njemu.
To sta sidris 40 godin neznaci da se znas sidrit. Svako koji put zasere. I ja isto i nije me sram.
To sta zaronin (po koji put, a da si i ti to ucinija vidija bi kako ti sidro cini na kojem dnu bez da otvaras wikipediju) je zato jer me interesira, jer ocu znat neke stvari jer ocu vidit sta mi to drzi zivotnu ustedjevinu dok hrcen u kabini. A zimi necu, neboj se, ic ronit radi toga. Pustit cu 10 metri kadene vise i to je to.


Nemoj se ljutiti evo sad sam naučio da ima ljetno sidrenje s ronjenjem i zimsko sidrenje bez ali s više lanca .Čovijek uči dok je živ.Da si pročita sve vidio bi da sam pitao o vrstama sidra a ne o načinu sidrenja.Inače baciti sidro i nekoliko puta ako ne drži nije nikakvo sr@**e.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2957
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.