Gradnja drvenog 72"schoonera

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Gradnja drvenog 72"schoonera

PostPostao/la waitapu » 03. 09. 2010. (15:25)

Zanimljiva,detaljna serija slika i komentara gradnje drvenog schoonera u Vietnamu.
http://forum.woodenboat.com/showthread. ... n-Viet-Nam
Avatar
waitapu
New Entry
 
Postovi: 70
Pridružen/a: 08. 01. 2010. (15:04)
Lokacija: solin

Re: Gradnja drvenog 72"schoonera

PostPostao/la gavijal » 03. 09. 2010. (15:47)

Vidjeh, pratim taj forum dugo, stvarno impresivno po meni, a koliko novci to košta to niti bog nezna
Avatar
gavijal
Senior Member
 
Postovi: 746
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:44)
Lokacija: Zagreb-Pag-Novigrad

Re: Gradnja drvenog 72"schoonera

PostPostao/la luka » 14. 09. 2010. (16:24)

te gradnje tamo su mnogo jeftinije negi igdje drugo, izobilje dobrog drveta i jeftine radne snage, meka za brodograditelje, zato je tesko uporedjivati cijene gradnje. Ako si primjetio tu se koriste dosta primitivni alati, sve ljudska snaga. vidio si kako smirglaju trup plasticna cije nalijepljen glaspapir i njih troica je drze uruke i udri do besvijesti
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Gradnja drvenog 72"schoonera

PostPostao/la josip » 14. 09. 2010. (18:37)

Ali radnici izgledaju zadovoljni . Isto dobar uradak.
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: Gradnja drvenog 72"schoonera

PostPostao/la luka » 14. 09. 2010. (19:14)

ne posao je fenomenalan, nema tu rijeci, pa radnici jesu zadovoljni jer za njihove prilike stranci placaju mnogo vise neko sto kod svojih poduzetnika mogu zaraditi. Mislim da je to projektovao jedan poznati lik u svijetu brodogradnje, nijesam previse citao teks vise sam dledao slike i detalje, zanat se krade
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Gradnja drvenog 72"schoonera

PostPostao/la Pape » 14. 09. 2010. (19:56)

luka je napisao/la:ne posao je fenomenalan, nema tu rijeci, pa radnici jesu zadovoljni jer za njihove prilike stranci placaju mnogo vise neko sto kod svojih poduzetnika mogu zaraditi. Mislim da je to projektovao jedan poznati lik u svijetu brodogradnje, nijesam previse citao teks vise sam dledao slike i detalje, zanat se krade



...aaaa, recite vi meni pošto kil ovog broda?..... :lol: :lol: :lol:

zafrkajen se, ovo je baš prava izvorna bodogradnja, i stvarno moraš bit umjetnik za ovako nešto, naravno i imat kesu, osobno škuneri su mi jedni od dražih drvenjaka, pogleda san od početka sve slije i pročita sve, stvarno vrhunski rad...a i ono u tvojoj temi Luka...isto tako neprocjenivo! :clap:
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: Gradnja drvenog 72"schoonera

PostPostao/la riberer » 14. 09. 2010. (22:59)

luka je napisao/la: ... vidio si kako smirglaju trup plasticna cije nalijepljen glaspapir i njih troica je drze uruke i udri do besvijesti


Luka, malo je načina da tako veliku površinu izravnaš odjednom na neki "moderniji" način prateći istovremeno i zakrivljenost trupa, a da bude perfektno ravna i bez "stepenica". Zanima me kako to vi radite.

Ja sam vidio jedan "patent" spojen na ... mješalicu za beton (kružno kretanje u pravocrtno) :D
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7111
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Gradnja drvenog 72"schoonera

PostPostao/la kodiak » 10. 12. 2010. (11:28)

Vidio sam ovaj post na tom forumu i dosta dobro sve to skupa izgleda. Koji nas tradicionalni brod odgovara otprilike tom brodu po dimenzijama?
Avatar
kodiak
New Entry
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 10. 04. 2010. (19:27)
Lokacija: Split

Re: Gradnja drvenog 72"schoonera

PostPostao/la primorac » 10. 12. 2010. (22:08)

U 19. i 20. stoljeću istočna obala Jadrana poznaje škunere:

LOGER (SCHOONER)
dužina 16-24 m
širina 4-6 m
visina 2-2,5 m
nosivost 80-220 tona
može biti i dulji, imati do 5 jarbola (five mast schooner, nosivosti do 600 t )
posada 8-18 osoba
Te nešto veći GOLETA (TOPSAIL-SCHOONER) dužina 20-26 m,
i BRIGANTIN (BRIK - ŠKUNER), dužine 24 - 34 m, nosivosti do 460 tona


Jedrenjaci su tijekom povijesti povećavali tonažu, mijenjajući pri tom oblik, broj jarbola i vrste jadara. Po broju jarbola i po vrstama jedara dobivali su nazive. Prema snasti jedrenjaci se dijele u nekoliko tipova; oceanski: križnjak ili nava, bark, škuner ili goleta, škuna bark, bark škuna, barkantina ili bark beštija, brik, brigantin, brik škuna, škuna; obalni (na Jadranu): leger, trabakul, pelig, bracera, bragoc. Jedrenjaci su se održali do danas, uglavnom kao školski brodovi, jahte ili turistički brodovi.

Jedrenjaci imaju najviše pet jarbola, iznimno sedam (neke američke golete); idući od pramca prema krmi jarbol može biti pramčani, prednji, glavni (veliki ili velejarbol), zadnji (stražnji) i krmeni jarbol.

(Kapetan Ivo Gluhonja / Brodovi na jedra, 1951.)
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Gradnja drvenog 72"schoonera

PostPostao/la luka » 10. 12. 2010. (22:18)

pratim dugo ovu temu, brod je fenomenalan, sto se ne moze ni sumljati jer je djelo iskusnog covjeka u ovom poslu.
sto se dimenzija tice i modela koji odgovara nekom od brodova sa Jadrana tesko je reci, iz naslova se moze zakljuciti da se radi o brodu 72 stope otprilike oko 22 m ali se nezna na koju se duzinu misli, drugi dio naslova je skuner to je model jedrenjaka, i postojao je kao model u ovom akvatorijumu. Samo sto skuner postoji u mnogo varijanti, trup je otprilike isti samo srazmjeran velicini, a najveca razlika je u broju jarbola, za ovaj brod mislim da ce ih imati dva.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Gradnja drvenog 72"schoonera

PostPostao/la kodiak » 18. 01. 2011. (10:52)

primorac je napisao/la:U 19. i 20. stoljeću istočna obala Jadrana poznaje škunere:

LOGER (SCHOONER)
dužina 16-24 m
širina 4-6 m
visina 2-2,5 m
nosivost 80-220 tona
može biti i dulji, imati do 5 jarbola (five mast schooner, nosivosti do 600 t )
posada 8-18 osoba
Te nešto veći GOLETA (TOPSAIL-SCHOONER) dužina 20-26 m,
i BRIGANTIN (BRIK - ŠKUNER), dužine 24 - 34 m, nosivosti do 460 tona


Jedrenjaci su tijekom povijesti povećavali tonažu, mijenjajući pri tom oblik, broj jarbola i vrste jadara. Po broju jarbola i po vrstama jedara dobivali su nazive. Prema snasti jedrenjaci se dijele u nekoliko tipova; oceanski: križnjak ili nava, bark, škuner ili goleta, škuna bark, bark škuna, barkantina ili bark beštija, brik, brigantin, brik škuna, škuna; obalni (na Jadranu): leger, trabakul, pelig, bracera, bragoc. Jedrenjaci su se održali do danas, uglavnom kao školski brodovi, jahte ili turistički brodovi.

Jedrenjaci imaju najviše pet jarbola, iznimno sedam (neke američke golete); idući od pramca prema krmi jarbol može biti pramčani, prednji, glavni (veliki ili velejarbol), zadnji (stražnji) i krmeni jarbol.

(Kapetan Ivo Gluhonja / Brodovi na jedra, 1951.)


Misli li se na ovaj naziv GOLETA (TOPSAIL-SCHOONER) tj. sliče li ti brodovi na ove Gulete koji se grade po turskoj i koji naši ljudi kupuju za prijevoz turista?
Avatar
kodiak
New Entry
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 10. 04. 2010. (19:27)
Lokacija: Split


Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.