Eto malo podataka o lovu na tune,dakle ipak se brine o izlovu i prelovu
savjetuje dr.sc.Alen Soldo, Centar za studije mora Sveučilišta u Splitu
Što će se desiti sa ribolovom tune u sljedećoj godini?
Na nedavnom zasjedanju ICCAT-a, međunarodne organizacije za zaštitu i gospodarenje tunom, odlučeno je da se ukupni ulov u Atlantiku i Mediteranu tijekom sljedeće dvije godine smanji za oko 30 posto, tj. sa predviđenih 28.500 na 22. 000 tona u 2009., i dodatno na 19.950 t u 2010. godini. Također, u skladu sa procjenama količine tune koje će se izvršiti tih godina, moguće je da se u 2011. godini ukupna kvota smanji na 18.500 tona.
Hrvatska je kao jedna od 46 članica ICCAT-a imala od prije predviđenu kvotu za 2009. godinu u količini od 803,85 t, dok je sada to smanjeno na 640 t, što je čak manje nego što je bilo predviđeno i za 2010. godinu - 745,39 tona !
Iako će neki možda smatrati da je ovo drastično smanjenje, moram naglasiti da je ICCAT-ov vlastiti znanstveni odbor, radi katastrofalnog stanja populacije tune u Atlantiku i Mediteranu, predlagao mnogo drastičnije mjere. I to smanjenje ulovne kvote od 50-70 posto, te potpuni lovostaj tune u doba njezina mrijesta koji se odvija u svibnju i lipnju.
Takav prijedlog su podupirali SAD, Norveška, Meksiko, Island, Brazil, pa čak i Japan u početku, dok se tome oštro protivila Europska unija sa svojim članicama, među kojima je bila i Hrvatska. Prema nekim izvorima EU se toliko protivila znanstvenom prijedlogu da je čak vršila pritisak na manje članice s ciljem da se ne dozvoli takvo smanjenje, što se na kraju i dogodilo.
Veoma je jasno da je ribolov tune zasigurno jedan od najunosnijih ribarskih poslova, kako u cijelom svijetu, tako i u Hrvatskoj. Ipak, iako je ovakva kvota sa jedne strane dobitak za hrvatsku ribarsku industriju gdje je ulov, bolje rečeno uzgoj tune, jedan od stupova nosioca cijele industrije, pa bi nestajanje ovog dijela imalo teške posljedice po naše ionako neorganizirano i tehnološki nedovoljno razvijeno ribarstvo, ne mogu se oteti dojmu da je ovo tipična situacija u kojoj majstor pokrpa problem, koji nikako nije riješen, sa nadom da će se sve samo od sebe srediti
Nažalost, mislim da ovoj industriji, obzirom na stanje tuna, prijete crni dani i da će ovo kratkotrajno rješenje ustvari značiti, ako se ne poduzmu prave mjere gospodarenja, dugoročno nestajanje ovog dijela ribarstva, ne samo kod nas već u cijelom Mediteranu i Atlantiku. Inače, za Hrvatsku i dalje na snazi ostaje minimalna lovna težina tuna od 30 kg, osim u slučaju kad se lovi tuna za uzgoj, pri čemu minimalna težina iznosi 8 kg
Kako će se za sljedeću godinu raspodijeliti hrvatska kvota, zasad mi nije poznato, ali vjerojatno će taj podatak ubrzo biti objavljen, tako da će svi učesnici u ribolovu tuna znati koliko ih mogu tijekom sljedeće godine nekim ribolovnim alatom izloviti.
Uzgred, ako koga zanima, na zasjedanju ICCAT-a pojavio se i znanstveni prijedlog zaštite nekih vrsta morskih pasa koji se nemilice izlovljavaju u ovom ribolovu, najčešće kao prilov, ali u zadnje vrijeme i kao ciljane vrste. Kako su biološke karakteristike ovih riba puno nepovoljnije u odnosu na tunu, nije ni čudo da su neke vrste morskih pasa skoro pred istrebljenjem. Obzirom na to što se desilo sa tunom, da li treba reći da je i ovaj prijedlog glatko odbijen?
Pravilnikom o obavljanju gospodarskog ribolova na moru je propisano da se oko Paklenih otoka može obavljati ribolov tramatom, dakle ludrom, zagonicom i fružatom, pri čemu nijedan otok tog arhipelaga nije po ničemu izdvojen. Dakle, na vaše pitanje mogu odgovoriti potvrdno.