Shema spajanja preklopnika baterija

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la Panbo » 24. 04. 2010. (11:37)

tg-boy je napisao/la:vidi kad dođem na brod vidim koja je punija 1 ili2 onda okrenem prekidač na tu bateriju - startam motor, malo dopunim u vožnji ili poslije prebacim i punim- praznim drugu. zato ih zovem startne baterije---

da nepouzdane :sick:, čitao sam u prijašnjim postovima da se nekima ne sviđaju - zato - a postoji opcija onih običnih preklopnika za svaku bateriju po jedan---

drugo pitanje nema odgovora?
pozdrav :wave:


dobro, u redu tako ih zoveš i baterije su ti istog tipa.

Čitao si da se nekome ne sviđaju (čak sam i ja to napisao) zbog toga što je u kompletni proces punjenja i pražnjenja uveden velik stupanja ljudskog faktora, a ne zato što su sklopke kao sklopke nepouzdane. Sklopke obično svoj posao rade OK dugi niz godina, ali vidiš i sam o koliko ti stvari trebaš voditi račina. Pogledati jedan, pa pogledati drugi akumulator, pratiti potrošnju jednog i drugog te pratiti i punjenje. Znači da si upravo ti ključna stavka u takozvanom "battery managmentu" :) a to je ono što u principu nije dobro jer se teži ka tome da tu bude što više automatike.

U principu, mislim da to što ti radiš nije problem i pošto vjerojatno samo ti koristiš svoj brod već si se i navikao na takve stvari. Ako ide tako, neka bude tako, ne bi možda bilo dobro suviše komplicirati.

Bit će još odgovora, mora san ić leć, nastavit ću ti sa odgovorima.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la Panbo » 24. 04. 2010. (11:50)

aladin je napisao/la:Nije vezano uz preklopnik ali mozda nekome bude korisno. Ja imam dvije baterije ali uopce nemam preklopnika. Imam regulator punjenja na koji su spojeni solari i alternator. Regulator je spojen na obje baterije i puni prvo radnu a onda pomocnu bateriju.
Potrosaci su spojeni tako da je "radna" baterija iskljucivo za pogonski motor a "pomocna" za ostale potrosace. Tako da nema teorije da, u normalnim okolnostima, glavni motor ostane bez struje kao rezultat nemara/zaborava/greske and co.


Vidiš tg-boy, ovo kako je aladinu ovo riješeno u pricipu je i vezano indirektno uz temu preklopnika jer ga "ne moraš" ni staviti, a cijela stvar je kompletno automatizirana. Kod njega je bit u ovom regulatoru koji u sebi ima i komparator te u principu čuva startnu bateriju tako da ona uvijek bude puna.

Međutim tko kaže da ovdje nije potrebna sklopka? Ako isključimo mogućnost da aladin u svom "regulator-sklopu" ima mogućnost spajanja obje baterije što bi se moglo dogoditi? Znači gledamo mogućnost da on to uopće ne može napraviti.

Dakle aladinu sve lijepo radi dok jednog dana zbog nečeg drugog a ne ljudske pogriješke "rikne" startna baterija. Što onda? Ti recimo sa svojom sklopkom možeš iz akumulatora broj 2 zavrtit anlaser, a on to može jedino ukoliko prebaci žicu (vod) anlasera na pomoćni akumulator.
Sa sklopkom ti to lakše napraviš.

Ovakvih izvedbi kao kod aladina ima dosta u različitim varijantama i gotovo svaka se zasniva na tome da čuva napunjenu startnu bateriju. Skoro kod svih izvedbi mogu se naći mane i vrline, pogotovo ako se baterije po tipu razlikuju, tako da cijela ova priča može ići u nedogled, samo eto od bilo kakve ugodne rasprave uvijek je moguće nešto i korisno naučiti.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la aladin » 24. 04. 2010. (11:57)

Panbo je napisao/la: Vidiš tg-boy, ovo kako je aladinu ovo riješeno u pricipu je i vezano indirektno uz temu preklopnika jer ga "ne moraš" ni staviti, a cijela stvar je kompletno automatizirana. Kod njega je bit u ovom regulatoru koji u sebi ima i komparator te u principu čuva startnu bateriju tako da ona uvijek bude puna.

Međutim tko kaže da ovdje nije potrebna sklopka? Ako isključimo mogućnost da aladin u svom "regulator-sklopu" ima mogućnost spajanja obje baterije što bi se moglo dogoditi? Znači gledamo mogućnost da on to uopće ne može napraviti.

Dakle aladinu sve lijepo radi dok jednog dana zbog nečeg drugog a ne ljudske pogriješke "rikne" startna baterija. Što onda? Ti recimo sa svojom sklopkom možeš iz akumulatora broj 2 zavrtit anlaser, a on to može jedino ukoliko prebaci žicu (vod) anlasera na pomoćni akumulator.
Sa sklopkom ti to lakše napraviš.

Ovakvih izvedbi kao kod aladina ima dosta u različitim varijantama i gotovo svaka se zasniva na tome da čuva napunjenu startnu bateriju. Skoro kod svih izvedbi mogu se naći mane i vrline, pogotovo ako se baterije po tipu razlikuju, tako da cijela ova priča može ići u nedogled, samo eto od bilo kakve ugodne rasprave uvijek je moguće nešto i korisno naučiti.


Naravno da sve ima prednosti i mana. Meni je ovo, iskreno, najkomotnije a imam i solar koji uvijek drzi akumulatore koliko-toliko na nekoj struji.
Inace ovaj regulator, slucajno, ima dva izlaza (primary and secondary battery). Naravno ima i onih koji nemaju
Ako zapne sa paljenjem, baterije su dosta dostupne pa ih se zamijeni (i regulator je lako dostupan).... a struja mi je struka pa...... :-D

U svakom slucaju sustav nije savršen ali je dosta komotan
Avatar
aladin
Moderator
 
Postovi: 3448
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (15:14)
Lokacija: ZG/Betina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Patrol 690, Yamaha F150

Re: shema spajanja

PostPostao/la Panbo » 24. 04. 2010. (12:20)

tg-boy je napisao/la:- da li u svakom slučaju neophodno preporučate korištenje diodnog razdjelnika (uza sve gore navedeno) znajuči da će mi to zakomplicirati postoječu instalaciju i dati vremenski - financijski utrošak s obzirom na ono već gore navedeno----- ako da da li je to toliko neophodno ili planirati za daljnju budučnost kada bi nabavio i solar panel i time bio prisiljen na promjenu postoječe instalacije?


Sad, tg-boy pokušat ću se prisjetit svega što ti imaš i načina na koji si sve to izveo. Ako nešto propustim znači da to neću uzeti u obzir pa me ispravi ako griješim. Oko baterija i sklopke mi je sve jasno ali idemo na punjenje te dvije baterije koje si koliko sam svatija dobija u startu a "poklonjenom konju se ne gleda u zube....", mislim da je to bilo to. :)

E sad prvo koliko se sjećam imaš vanbrodski motor od 15 KS i sa njim puniš baterije. Koliko ja znam taj motor nema klasični alternator nego mu je punjač rješen sa nekim zavojnicama gdje se prekida struja kroz zavojnicu. Mislim da je ovako dobijeni napon dosta "divlji" i valjda je regler vanka motora (ili možda unutra). Ovo i nije baš neko moje područje, ali mislim (netko je već napisao to ovdje mislim dome i Gašo) da taj punjač nije dovoljan za taj kapacitet koji ti imaš, a možda su ti apetiti porasli pa želiš još više trošila jer je vidljivo da razmišljaš i o nekom alternativnom izvoru punjenja - solarni paneli.

Diodni razdjeljik je dobar, mikroprocesorski izolator još bolji (i skuplji) ali ako ti si navika na tvoju sklopku i rad sa skopkom i ne smetate što si ti ključni faktor kod punjenja/pražnjenja baterija ostavi to tako i vrti skopku ka šta si je i prije vrtija te gledaj instrumet ka šta si ga i prije gleda.

Ako se ipak odlučiš za radjeljnik moraš voditi računa da je na diodama uvijek prisutan pad napona kojega regler "vidi" stoga se može reći da baterije spojene preko razdjeljnika nikad nečeš moći skroz napunit. Međutim ovisno o tvom regleru možda možeš kompenzirati i dignit napon na regleru. To većinom ne možeš, međutim dosta je često da regler ima izvod "sense". U taj vod se može staviti dioda da bi regler bio (amo reć) slijep što se tiče diodnog razdjeljnika jer mo je referenca (sense) odignuta za dodatni pad napona na dioni koju si umetnuo. Ali isto tako možda tvoj regler ne mora imati ni ovaj "sense".

Uglavnom napisao sam ti što mislim, sad ti odvaži ili ako ti je što još nejasno pitaj.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la Panbo » 24. 04. 2010. (12:25)

aladin je napisao/la:
Naravno da sve ima prednosti i mana. Meni je ovo, iskreno, najkomotnije a imam i solar koji uvijek drzi akumulatore koliko-toliko na nekoj struji.
Inace ovaj regulator, slucajno, ima dva izlaza (primary and secondary battery). Naravno ima i onih koji nemaju
Ako zapne sa paljenjem, baterije su dosta dostupne pa ih se zamijeni (i regulator je lako dostupan).... a struja mi je struka pa...... :-D

U svakom slucaju sustav nije savršen ali je dosta komotan


Ma normalno aladine, u principu, ja se ne bi bunio da imam tako nešto i na svom brodu. Svatko sebi optimizira stvari. Kod tebe je taj regulator baš najbitnija stavka. Bitno je da si zadovoljan i da sve radi, a netko tko bude ovo čitao može i sebi kopirati takav mali sustav. :thumbup:
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Što je sa "FIELD" terminalima alternatora?

PostPostao/la Panbo » 25. 04. 2010. (20:33)

Evo osjećam se dužnim objasniti onu pojavu koju sam spomenuo (da završimo ovu priču) u ulogu «FIELD» terminala na sklopki koju ima tg-boy. Ovdje ću objasniti znači glavni princip, odnosno u načelu kako to radi i koja je svrha ovih terminala, a hoće li to neki proizvođač izvesti ovako ili onako nije toliko bitno, princip je isti. Same principe i praktičke izvedbe poznajem mada ovo nije baš moje područje stoga me nemojte "vatat za svaku rič" ali kod teorije mi je kažem sve jasno i više nego šta triba jer je ovo u principu jednostavno. Ovo ću pisat što jednostavnije poošto ne znam ko će sve ovo čitat, ali ako ima pitanja uvik pitajte, a ljudi od struke su uvik dobrodošli za ubacit koju korisnu ili kritizirat nešto krivo.

Dakle, bitno je spomenuti da ovaj princip radi samo sa alternatorima sa vanjskim regulatorom (regler) jer ne vidim kako bi radio sa onim unutrašnjim. Ovi terminalni služe za zaštitu dioda u alternatoru kada alternator naglo ostane bez tereta što znači da se to događa u slučaju kad ovu sklopku spajate i za punjenje i za pražnjenje (trošenje) akumulatora. Konkretno, ovo napravite kada okrenete sklopku na "OFF" položaj. Potrebno je imati na umu da postoje sklopke koje i nemaju «OFF» ali «off» stanje sklopke se događa i kad prelazite sa položaja na položaj a motor radi. U biti pravilnim spajanjem ovih terminala vi isključujete izlaz alternatora. Kako je sve skupa povezano ukratko će biti objašnjeno kako radi alternator i ova sklopka sa «FIELD» kontaktima. U ovom slučaju engl. riječ FIELD ne znači bojište, igralište, područje, teren ili tako nešto već se misli na polje i to naravno na magnetsko polje, a obzirom gdje se ono nalazi i kako se stvara može se reći da se misli na uzbudu i to u ovom slučaju našeg alternatora.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Što je sa "FIELD" terminalima alternatora? - 2dio

PostPostao/la Panbo » 25. 04. 2010. (20:39)

Alternator je u biti mali izmjenični generator (AC) koji je pogonjen (u našem slučaju) brodskim motorom. Sastoji se od elektromagneta koji su smješteni na rotoru. Da bi elektromagnet mogao raditi odnosno stvoriti polje potrebno je na njegove zavojnice preko kliznih prstenova dovesti struju uzbude. Klizni prstenovi se upotrebljavaju zato što se elektromagnet nalazi na rotoru što znači da se sve zajedno vrti. Negdje sam pročitao (koliko se sjećam) da je za 55-Amperski alternator struja uzbude nešto manja od 2 A za maksimalni izlaz. Rotor se nalazi u središtu statora koji u principu ima tri namotaja koji su međusobno pomaknuti za 120°. Kada se motor zavrti, rotor alternatora se također zavrti, a regulator «pusti» struju uzbude koju on «vuče» iz brodske baterije. Tada se u tri namotaja alternatora počinje inducirati trofazna izmjenična struja. Trofazna struja, zbog toga što su tri namotaja u igri. Svako izmjenični napon je pomaknut od slijedećeg (ili prethodnog) za trećinu kruga odnosno 120°. Trofazna struja se koristi zbog iskoristivosti i zbog smanjenja valovanja nakon (ripple) ispravljača, te je tako ispravljeni napon «glađi» i višeg stupnja kontinuiteta.

AC struja nam ne koristi stoga u svakom namotu u svrhu ispravljanja (DC) stoji dioda. Dioda je elektronička komponenta koja odgovara jednosmjernom ventilu, odnosno propušta struju i napon samo u jednom smjeru. Ali dioda kao takva (kao i ventil) ima svoje kartektristike odnosno ugrubo koliko struju može propustiti, koliki napon može zadržati iz suprotnog smjera, na kojoj temp. može raditi…..
Regler je sklop koji osigurava struju uzbude i kontrolira izlaz alternatora. On to čini sa stujom uzbude. Veća stuja uzbude, je veća magnetizacija elektromagneta raotora, a sa tim i snažniji izlaz alternatora. Kad je manje onda je manje, a kad je uzbuda isključena onda je izlaz nikakav odnosno ne postoji. (ne želim ići u detalje ovdje jer to nije ni potrebno), Vanjski regler je obično montiran blizu alternatora.
Aletnator tipično ima priključke za izlaz, minus (masu) i uzbudu. Uzbuda (Field) se obično spaja na «F» pol reglera. E tu žicu treba prekinut i spojit ove terminale na sklopki.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Što je sa "FIELD" terminalima alternatora? - 3dio

PostPostao/la Panbo » 25. 04. 2010. (20:46)

Ukoliko se sklopa stavi na «OFF» dok alternator proizvodi struju, a stavi su u «OFF» i u momentu dok se prebacuje između bilo kojih polova, napon alternatora će veoma naglo i veoma mnogo narasti zbog naglog nedostatka opterećenja (nešto slično je kad u punom gasu u drugoj recimo čepiš auto i onda ne pustiš gas nego samo pritisneš kuplung). Napon koji će se stvoriti je posljedica mnogih faktora koje sama nema smisla spominjati, ali dovoljno je reći da za kratko vrijeme ovaj naponski vrh može doseći i nekoliko stotina volti, te da ne mora spržiti samo diode alternatora već i mnogu opremu.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Što je sa "FIELD" terminalima alternatora? - 4dio

PostPostao/la Panbo » 25. 04. 2010. (20:55)

Da bi se ovo izbjeglo u konstrukciju sklopke umetne se još jedan mali izoliran prekidač od glavnog prekidača koji je konstruiran na taj način da kad se prelazi iz jednog glavnog kontakta u drugi on se odspaja odnosno isključuje uzbudu, a sa tim isključuje izlaz alternatora. Znači, da kad ga pogledate ohmmetrom ovi kontakti su spojeni u bilo kojem glavnom položaju sklopke osim kada je na «OFF». Kada «šaltate» između kontakata onda se on na momenat otvara (znači odspaja) dok ne upadnete u drugi kontakt (koji nije «OFF» naravno). E eto to vam je u načelu to.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Što je sa "FIELD" terminalima alternatora? - 5dio

PostPostao/la Panbo » 25. 04. 2010. (21:15)

Evo i kako bi to tribalo spojiti.

slika

*kod nekih sklopki nije COM nego FEED.

korišteni su crteži i tekst od Blue Sea Systems
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la Gaso » 25. 04. 2010. (23:35)

Da se mene pita, ja ne vidim baš puno koristi od tog prekidača, po meni bolje spojit sve paralelno pa stavit neki Volt metar na brojke, pa malo povremeno provjeravat, da ne padne napon ispod ispod 12.2V, taj napon bi značio da treba prestat trošit i upalit motor pod hitno. Aklo fali kapacitet paralelno vežeš još jedan olovni i problem rješen, najednostavniji način spajanja, za male brodice.
Ako je malo kompleksnija instalacija u tom slučaju ionako se ugradi neki diodni spliter ili mikroprocesorski rele. A u slučaju da toga nema, ja bi spojio sve paralelno i jedan glavni prekidač, bez ovih 1,2 All.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la Panbo » 26. 04. 2010. (20:04)

Pa u principu ne vidim ni ja neke svrhe možda na potrošačkoj strani, ali nema veze ko voli nek izvoli.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la tg-boy » 27. 04. 2010. (06:43)

Gaso je napisao/la:Da se mene pita, ja ne vidim baš puno koristi od tog prekidača, po meni bolje spojit sve paralelno pa stavit neki Volt metar na brojke, pa malo povremeno provjeravat, da ne padne napon ispod ispod 12.2V, taj napon bi značio da treba prestat trošit i upalit motor pod hitno. Aklo fali kapacitet paralelno vežeš još jedan olovni i problem rješen, najednostavniji način spajanja, za male brodice.
Ako je malo kompleksnija instalacija u tom slučaju ionako se ugradi neki diodni spliter ili mikroprocesorski rele. A u slučaju da toga nema, ja bi spojio sve paralelno i jedan glavni prekidač, bez ovih 1,2 All.



hvala svima posebno panbu koji se ovdje raspisao ---- shvatio sam sve ---ali gašo ako se stavi voltmetar sa svojim malim prekidačem koji može mjeriti napon jedne i druge baterije sa jednim preklopom malog prekidača na istrument tabli- kao što imam ostaje samo povremeno ga pogledati i ukoliko je napon ispod 12,2v prebaciti na drugu bateriju za potrošnju i ili upaliti motor kako si rekao - a to se postiže sa ovim prekidačem------- sada imam baterije istog nazivnog kapaciteta 55ah ,a kada nabavim solarni panel onda slijedi rekonstrukcija elektroinstalacija sukladno Panbovom riješenju------hvala svima :thumbup:
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la agalac1 » 19. 08. 2012. (09:00)

Pozdrav svima

Htio bih nešto predložiti u svezi rješenja punjenja baterije a jako je praktična stvar . Umjesto sklopke umetnite
relej koji ima sklop osjetljiv na visinu napona . Satoji se od dva terminala za dvije baterije i sa jednom žicom za masu .
Proizvodi ga BEP marine , Motomarine , Wictron itd . Samo ga spojite u sustav i čim se napon u sustavu poveća iznad 13,8 V on sve baterije spoji skupa . Čim padne odvaja ih .

http://www.victronenergy.com/battery-is ... 225a-425a/
http://www.bepmarine.com/home-mainmenu- ... relay-vsr-

Eto

LP

ELMAR Zadar
Servis brodske elektrike i elektronike
Alen Galac
Avatar
agalac1
Member
 
Postovi: 252
Pridružen/a: 26. 06. 2011. (15:55)
Lokacija: ZADAR
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: CORONET 27

Prethodna

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.