Ima li kapetana na brodu? (Marko Polo)

Slike, priče, avanture, ulovi, opisi, komentari …

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Ima li kapetana na brodu? (Marko Polo)

PostPostao/la unije » 11. 11. 2009. (07:27)

pa normalno da je most bio moderan prije 25 godina kad je taj brod i sagrađen kažu... ;)
i svakako je u najmanju ruku neobično da zapovjednika nema na mostu dok trajekt takve veličine plovi u takvom području i tom brzinom...
mogao je i biti tamo tih uru i po ili dvi od ulaza u kanal recimo doli do Murtera...eto ga na šta je tu je. ta dužobalna je izgubila smisao otkad su ceste bolje...
Avatar
unije
Korisnik baniran
 
Postovi: 1762
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:37)

Re: Ima li kapetana na brodu? (Marko Polo)

PostPostao/la franco » 11. 11. 2009. (09:10)

Dosta sam plovio kao putnik na svim našim trajektima i stekao se je dojam da je svaka ama baš svaka posada na trajektu bahata.Šta je manji čin to je čovik bahatiji, pa je moje skromno mišljenje, da su sve uzeli onako ala leggera jer prolaze tuda svaki dan pa im je to rutina.I baš zbog te devize " mi smo sveznajući i svemogući" dešavaju se sr@**a, nažalost.
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: Ima li kapetana na brodu? (Marko Polo)

PostPostao/la teo_ribar » 11. 11. 2009. (10:33)

ja san pred 2 leta bil na praksi na marku polu jedno putovanje do baria i nazad, va gvardiji (noćnoj) su bili časnik i 2 timunjera, jedan timunjer na mostu a drugi va obilasku. Celo putovanje do ulaska va luku delaju na autopilota, va čartrumu su in na kartami ucrtane 3 rote reda radi to niki i ne gleda,a plove rotun kun plove
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Ima li kapetana na brodu? (Marko Polo)

PostPostao/la primorac » 11. 11. 2009. (10:59)

Marko Polo:
Gradnja broj 212 brodogradilište Ateliers&Chantiers Le Havre Francuska.
Porinuće 10/1972

ATLAS radar (ARPA) je prava stvar.

Sinitram, a kad je izgrađen tvoj brod?
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Ima li kapetana na brodu? (Marko Polo)

PostPostao/la sinitram » 11. 11. 2009. (11:10)

primorac je napisao/la:Marko Polo:
Gradnja broj 212 brodogradilište Ateliers&Chantiers Le Havre Francuska.
Porinuće 10/1972

ATLAS radar (ARPA) je prava stvar.

Sinitram, a kad je izgrađen tvoj brod?


2009! U mojoj firmi do kraja 2009 prosjek starosti brodova bi trebao biti 3,5 godina.
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Ima li kapetana na brodu? (Marko Polo)

PostPostao/la sinitram » 11. 11. 2009. (11:20)

franco je napisao/la:Dosta sam plovio kao putnik na svim našim trajektima i stekao se je dojam da je svaka ama baš svaka posada na trajektu bahata.Šta je manji čin to je čovik bahatiji, pa je moje skromno mišljenje, da su sve uzeli onako ala leggera jer prolaze tuda svaki dan pa im je to rutina.I baš zbog te devize " mi smo sveznajući i svemogući" dešavaju se sr@**a, nažalost.


Moj franco, ziva istina. Mozda nekakvi kompleksi. Sve je dobro dok nema ljudskih tragedija. Jos jedna stvar vazna, sto je brod bolje opremljeniji sa sigurnosnim sistemima to je osiguranje manje, tako da neznam zasto nasi vlasnici ne ulazu malo vise para u opremu. Znam za slucajeve da se brod izgradi 2009 i da nema ni elektronske karte i novije radare.
A znam i da je 2008/2009 toliko brodova izgradjeno da vlasnici nisu mogli kupiti masine za pogonski stroj, jednostavno nisu mogli toliko ih isporuciti pa su pametnjakovici cak stavljali stare masine reparirane u novi brod. Svasta se radi. Ja stvarno imam srecu da navigajem di jesam, vec sam 13 godina na istoj firmi. I ne micem se odavde. :D
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Ima li kapetana na brodu? (Marko Polo)

PostPostao/la primorac » 11. 11. 2009. (11:23)

Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Ima li kapetana na brodu? (Marko Polo)

PostPostao/la sinitram » 11. 11. 2009. (11:29)

primorac je napisao/la:Ovo bi trebao imati svaki

http://www.sam-electronics.de/dateien/b ... s/scc.html



Primorac, e nisi ti lud. Sve integrirano.
Ja sam nedavno dobija novi digitalni ziro kompas, mozes ga okreniti naopako i opet radi. Cijena sitnica: oko 50 000 USd.
E sad zamisli koliko ovo tvoje kosta. Ali je isplativo je jer sigurnost nema cijene.
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Ima li kapetana na brodu? (Marko Polo)

PostPostao/la tramontana » 11. 11. 2009. (11:48)

He he, sudeći po ovom slučaju - da ovi naši ugrade nešto takvo ... ne bi se časnici više ni penjali na most .
Avatar
tramontana
Moderator
 
Postovi: 2612
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:42)
Lokacija: Volosko
Tip plovila: MAESTRAL 6,70, kabina, natkabina i TORPEDO 24

Re: Ima li kapetana na brodu? (Marko Polo)

PostPostao/la bajica » 11. 11. 2009. (13:13)

dead man alarm- periodično zvoni na mostu i gvardija ga resetira recimo svakih 15min. ukoliko se gvardijanu nešto dogodilo i ne ugasi (resetira)alarm, ubrzo zvoni generalni alarm koji diže kompletnu posadu.
taj alarm se isključi (ključem) jer profesionalni pomorac oboli na živce od njega (za njega on nije ni napravljen).

radar-možeš postaviti kružnicu, distancu, unutar koje kad bilo koji objekt uđe javi se alarm. možeš, ali ne moraš.
gps-sjajna stvar, koja u terestičkoj navigaciji kakvu naši ferryji voze nije najčešće ni potrebna. nakon deset puta po silueti otoka znaš gdje si.
on je na ovaj otok naletio nakon što je zastrugao po rubu manjeg otoka, ostao bez desnog propelera i lijevi ga je zanio u desnu stranu posred otoka Sita.
ovo je situacija kad gov_o uleti u ventilator. bila je to dramatična noć na brodu, srećom, bez ozlijeđenih. sinitram je dao dosta podataka da približi materiju. ja sam vozio ferry 40 god star (nešto duži, a kapacitetom manji od Pola) koji je Švedske gradnje i pravi maritimo. greške se najčešće događaju kad najmanje očekuješ, popusti pažnja...
zamislite da u radarskom dometu imate stotinjak brodova, mravinjak, kada izbjegavate jednog a idete pod provu nekolicini drugih, to ni jedna elektronika ne može riješit. ''partner'' u igri vam je rus koji slijepo poštuje pravilo desne strane, pa šta bude...ovdje su bila dva prijateljska otočića, dva previše...
wearing shoes with no socks in cold weather
Avatar
bajica
Member
 
Postovi: 468
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (08:58)
Lokacija: SPLIT
Tip plovila: SAGA 26LS / Yanmar 4JH2-DTE 88Ks

Re: Ima li kapetana na brodu? (Marko Polo)

PostPostao/la sinitram » 11. 11. 2009. (13:26)

Koliko sam se puta diza po noci radi toga Dead man alarma jer je sekondo isa po mliko u kuzinu. Uf :Other9:
Ja sam ga resetira skoro deset godina i nisam obolija na zivce. Valjda :D
Sada novi sistem ima senzor pokreta (ja ga imam na ovom brodu) i dok se mices po mostu ne registriras ga uopce. A ako zasvira diges ruku u zrak i prestane.
Nisam tija bas pilat sa tehnickim podatcima previse.
A to za desnu propelu nisam zna, vrlo moguce iako bi ga to dosta usporilo pa neznam dali bi onoliko otisa na kraj.
Bajica, Rusi su mila majka za Burmance, oni motaju ulivo!
Pozdrav.
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Ima li kapetana na brodu? (Marko Polo)

PostPostao/la bajica » 11. 11. 2009. (13:30)

sinitram je napisao/la:Koliko sam se puta diza po noci radi toga Dead man alarma jer je sekondo isa po mliko u kuzinu. Uf :Other9:
Ja sam ga resetira skoro deset godina i nisam obolija na zivce. Valjda :D
Sada novi sistem ima senzor pokreta (ja ga imam na ovom brodu) i dok se mices po mostu ne registriras ga uopce. A ako zasvira diges ruku u zrak i prestane.
Nisam tija bas pilat sa tehnickim podatcima previse.
A to za desnu propelu nisam zna, vrlo moguce iako bi ga to dosta usporilo pa neznam dali bi onoliko otisa na kraj.
Bajica, Rusi su mila majka za Burmance, oni motaju ulivo!
Pozdrav.


samo usput, bliži li se dan ''porinuća''. oće bit šta novih Mediteranaca?
kad je moj prvi Gremlin ugleda svitlo Mediterana tata je bio u tri........ i doša za dva miseca.
wearing shoes with no socks in cold weather
Avatar
bajica
Member
 
Postovi: 468
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (08:58)
Lokacija: SPLIT
Tip plovila: SAGA 26LS / Yanmar 4JH2-DTE 88Ks

Re: Ima li kapetana na brodu? (Marko Polo)

PostPostao/la sinitram » 11. 11. 2009. (16:15)

:D Gremlin!
Zeni termin 15og a ja stizem 14og, nemam ti vise sta rec! :Angry49:
Imas PP.
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Ima li kapetana na brodu? (Marko Polo)

PostPostao/la franco » 12. 11. 2009. (13:24)

INSPEKTOR sigurnosti plovidbe podnio je protiv zapovjednika Jadrolinijinog broda Marko Polo, drugog časnika palube te dvojice kormilara optužni prijedlog Vijeću za prekršaje Lučke kapetanije Šibenik, zbog toga što je došlo do propusta u vođenju navigacije koji su 24. listopada u 1.59 sati doveli do nasukavanja broda na sjeverozapadnu stranu otoka Sita.

Kako je izvijestilo Ministarstvo mora, prometna i infrastrukture, cjelovita dokumentacija je dostavljena nadležnom Državnom odvjetništvu u Šibeniku te kriminalističkom odjelu Policijske postaje Šibenik. Prema Pomorskom zakoniku, predviđena je novčana kazna za drugog časnika palube i dvojicu kormilara u rasponu od 1.000 do 30.000 kuna, a za zapovjednika broda u rasponu od 2.000 do 15.000 kuna, o čemu će odlučiti Vijeće za prekršaje LK Šibenik. Također, Pomorskim zakonikom je propisano da se uz novčane kazne zapovjedniku broda i članu posade mogu kao zaštitna mjera oduzeti sve ili pojedine svjedodžbe o osposobljenosti ili dopunskoj osposobljenosti ili ovlaštenja u trajanju do dvije godine, što je i predloženo Vijeću za prekršaje LK Šibenik.

Svi bili trijezni, ali nitko nije radio svoj posao

Analiza krvi i mokraće provedena na uzorcima koje su nekoliko sati nakon nesreće u ambulanti u Biogradu dali drugi časnik palube i oba kormilara, a koja je obavljena u Centru za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja Ivan Vučetić u Zagrebu, pokazala je da su svi navedeni članovi posade bili trijezni.

Iz Ministarstva podsjećaju kako je brod ploveći iz Rijeke za Dubrovnik trebao na poziciji svjetionika Mrtovnjak promijeniti kurs kako bi sigurno plovio između otoka Pašman i Sit. Drugi časnik palube Sanjin Tulić nije u tim trenucima provjeravao da li brod plovi u planiranom kursu te je brod produžio u pravcu otoka Balabra u kojeg je udario zadnjim desnim bokom, nakon čega je došlo do oštećenja desnog vijka (propelera), a lopatice vijka (propelera) polomljene su i otpale. Jak udarac desnim krmenim bokom su osjetili i potvrdili saslušani kormilari u službi na komandnom mostu i osoblje u službi stroja. Na komandnom mostu je u trenutku nasukanja bio drugi časnik palube Sanjin Tulić i kormilar Vlatko Jukić.

Zapovjednik Zdenko Radić je odgovoran jer prilikom prolaska broda kroz Rivanjski kanal, a prije nasukanja broda, nije osobno upravljao brodom, što je bila njegova obveza sukladno Pomorskom zakoniku, stoji u priopćenju Ministarstva te se dodaje kako je drugi kormilar Željko Baržić odgovoran jer nije bio na mostu, iako je bio u službi i stoga obvezan da vrši motrenje plovidbe u pravilnom kursu te o tome izvještava dežurnog časnika.

Tekst: I.M.
Foto: Marija Mihić/Cropix

Prenešeno sa INDEX:HR
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: Ima li kapetana na brodu? (Marko Polo)

PostPostao/la sinitram » 12. 11. 2009. (15:35)

eto sad je sve jasno! Ipak je bija kormilar na mostu!
I nisu bili pijani nego nemarni. I stvarno je udarija desnim bokom.
Nemam rijeci na ovo! moram procitat jos par puta....
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

PrethodnaSljedeća

Natrag na Priče s mora i uz njega, o ribarenju … ribama

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.