Kupnja autopilota

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Kupnja autopilota

PostPostao/la dome » 17. 12. 2008. (18:44)

proizvođač je djedica iz Zadra koji je otišao u redovnu starosnu mirovinu nakon što je riz ugasio svoju mrežu servisa.Cijeli svoj radni vijek je proveo u rizovom servisu i napravio je taj pilot po odlasku u mirovinu prvo sebi pa zetu pa zetovom prijatelju i onda su krenule narudžbe napravi ih desetak godišnje da bi popravio svoj umirovljenički budžet ali kako je već u poodmaklim godinama više ne ide na montažu dalje zadra.nije to nikakva tvrtka već te pilote slaže djedica u garaži i sve će biti dobro dok je njega jer nema za sada nasljednika njegova projekta pa kad ga više nebude neće ih imati ko popraviti u slučaju kvara.
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Kupnja autopilota

PostPostao/la opus » 19. 12. 2008. (15:08)

Znaci moze se tretiratikao samogradnja. :lol:
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: Kupnja autopilota

PostPostao/la dome » 19. 12. 2008. (22:58)

pa i ne baš jer samogradnja podrazumjeva gradnju jednog jedinstvenog komada a,ovaj je radio jednog misečno to ti je već serijska proizvodnja.e sad to ča on ni tvrtka i ča ih radi sam e, to je već nešto drugo.
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Kupnja autopilota

PostPostao/la opus » 20. 12. 2008. (09:17)

Kako god, proizvod izgleda odlicno, pa ne znam sto nije isao u biznis s time.
Ne znam zapravo kakva je kvaliteta jer nisam puno isprobavao, ali po nemirnom moru nijedan bas ne drzi koliko mi se cini, po bonaci je odlican.
Zapravo je odlican jer je izdrzao tolike godine i jos radi. ;)
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: Kupnja autopilota

PostPostao/la dome » 20. 12. 2008. (22:00)

a,što će dijedici u penziji veći buisnes od 550 eura na crnjaka po komadu repromaterjala nema više od 100 eura dakle za izgubljeno vrime kojeg penzići i onako imaju na pretek zaradi 450 eura oli misliš da je dijedici od sedamdesetak kuka do nekog velikog buisnesa pa on je za života stekao nekoliko apartmana školovao dicu akademski i sad u penziji krati vrime pilotima.Ili misliš da ako bi osnva tvrtku da bi mu od onih 450 ostalo više nego na crnjaka. :lol: :lol: :lol:
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Kupnja autopilota

PostPostao/la vujasin » 14. 07. 2009. (15:23)

Zanima me ima li netko više informacija o ovom autopilotu i o ovom čovjeku iz ZD. Jednom smo na faxu imali predavanje i profesor nam je spomenuo kako u ZD postoji jedan čovjek koji se time bavi. Ovo je meni postalo jako zanimljivo tako da bi najvjerojatnije upila profesora da mi da ovu temu za diplomski ili čak da napravim jedan autopilot. Pa me zanima malo detalja o tom autopilotu, kako je i na kojem principu rađen?
Avatar
vujasin
Member
 
Postovi: 199
Pridružen/a: 14. 07. 2009. (15:08)
Lokacija: Pakoštane

Re: Kupnja autopilota

PostPostao/la herendas » 29. 07. 2009. (19:27)

evo tko je zaiteresiran upravo radim na autopilotu, prototip je na testiranju na na jednom ribarskom brodu. U izradi je vlastiti pogon za autopilota, protitip je montiran na pogon od edija, a bacena je elektronika, i ugradena nova. razlika izmedu edija i mog pilota je sto je edi raden u analognoj tehnici a ovaj moj u digitalnoj, mikrokontroler. kao senzor smjera koristi gps antenu ili nmea compass. zainteresirani neka pisu na postu. moguca zamjena samo elektronike za edija ako neko vec posjeduje edija.
Avatar
herendas
New Entry
 
Postovi: 24
Pridružen/a: 29. 04. 2009. (09:11)
Lokacija: VIS

Re: Kupnja autopilota

PostPostao/la dome » 29. 07. 2009. (20:22)

Što se konkretno dobiva prelaskom na digitalnu tehniku tj.koje su prednosti nove elektronike u odnosu na postojeću analognu verziju.Te kolika je cijena prerade.
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Kupnja autopilota

PostPostao/la vujasin » 01. 08. 2009. (08:54)

Imaš li kakve slike. Može malo detalja? S kojim mikrokontrolerom je rađen, koja je ti GPS antena, onako ukratko koji mu je princip rada?
Avatar
vujasin
Member
 
Postovi: 199
Pridružen/a: 14. 07. 2009. (15:08)
Lokacija: Pakoštane

Re: Kupnja autopilota

PostPostao/la herendas » 02. 08. 2009. (11:17)

evo odgovora prednosti digitalnog pilota (kojeg danas rade svi proizvodaci, analogni davno nisu u upotrebi) su to da se jednostavno mogu mjenjati parametri (gain, p-faktor pilota, i faktor, d faktor, jos neke karakteristike) i to samom kombinacijom ( te time i ponu preciznije i efikasnije vodene broda) tipki i led diode. autopilot ima 6 tipki +1,-1,+10,-10 stand by, auto, i led diodu cije stanje govori o parametrima. Nesto slicno kao stariji modeli raymarine. koristit se moze bilo koji mikrokntroler, pilot ima nmea ulaz tako da prima signale gps ili nmea kompasa. Ima dosta parametra koji se mogu regulirat te jednom podeseni ostaju u memoriji pilota. Sad je ljeto pa sam stao sa tim kao sto sam napisao jedan probni radi. izvedba je u kotiji 100x100 mm i sest tipki. moze se koristiti drive od edi-ja moze ramen i elektromotor sa puznim prijenosom, kao i kod edija, a moze hidraulicka pumpa. u pripremi i razradi je jedan wheel drive koji ce bit jednostavan za ugradnju.
Avatar
herendas
New Entry
 
Postovi: 24
Pridružen/a: 29. 04. 2009. (09:11)
Lokacija: VIS

Re: Kupnja autopilota

PostPostao/la herendas » 02. 08. 2009. (11:24)

za vujasina:
bit ti je programu, a mikrokontroler moze bit bilo koji, pozeljno da ima harverski serijsku komunikaciju rjesenu, preko nje citas nmea recenice sta dobivas iz gps antene tj cog( course over ground), kod gps antene ti je bitno da je postavljena sta vise prema provi. Iz recenica uzimas kurs te sad dalje mora napisat eregulacijske petlje i rezultat prenjet na motor koji okrece kormilo te opet gledat odziv itd, cista autom. regulacija. ako znas programirat mikroprocesor onda neces imat problema (c jezik, asembler). znaci tri bitna elementa senzor kursa mikroprocesor i tranzistori za drive motora i tipke
Avatar
herendas
New Entry
 
Postovi: 24
Pridružen/a: 29. 04. 2009. (09:11)
Lokacija: VIS

Re: Kupnja autopilota

PostPostao/la opus » 03. 08. 2009. (21:37)

Ocemo li na koncu sazanati kako to izgleda (neka slika) i koliko kosta nadogradnja starog Edija?
Ja NE bih htio saznati koliko koji mikrokontroler sudjeluje u operaciji. :Suprise28:
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: Kupnja autopilota

PostPostao/la herendas » 04. 08. 2009. (14:53)

pa nadogradnja bi mozda nekih 1500 kn ako bi kao senzor koristili vas gps ugraden na brodu, ako bi u kompletu trebali i kompas onda 2500 kn. ovo je dosta jednostavnije za koristit pritisnes auto i nastavlja po kursu ili promjenis kurs za 10 ili 1 stupanj. nemam sad vrimena kad je lito ni slikavat ni radit to, na jesen cu stavit koju sliku, ali to je kutija sa 6 botuna i jednom led diodom, nista posebno za vidit.
Avatar
herendas
New Entry
 
Postovi: 24
Pridružen/a: 29. 04. 2009. (09:11)
Lokacija: VIS

Re: Kupnja autopilota

PostPostao/la vujasin » 05. 08. 2009. (09:22)

Kako komuniciraju GPS antena i mikrokontroler? Pretpostavljam serijska komunikacija jer si spomenuo da kontroler treba imati serijsku komunikaciju. Kako si znao kakav je oblik tog signala za kasniju obradu u mikrokontroleru?
Avatar
vujasin
Member
 
Postovi: 199
Pridružen/a: 14. 07. 2009. (15:08)
Lokacija: Pakoštane

Re: Kupnja autopilota

PostPostao/la herendas » 05. 08. 2009. (13:06)

serijska komunikacija, rs232, a standard je nmea, mozes nac sve o tome standardu na internetu, npr http://gpsinformation.org/dale/nmea.htm#nmea
Avatar
herendas
New Entry
 
Postovi: 24
Pridružen/a: 29. 04. 2009. (09:11)
Lokacija: VIS

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.