Sonda - bušiti ili ne?

Izbor, nacin rada, snage, ugradnja, prikazi rada i podesavanje...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la josey » 06. 03. 2023. (09:20)

pa ova snoda je napravljena na tu foru "parafinsko ulje i cijev"
samo je tvornicki vec napravljena posuda i kalibrirana sa kutevima i unutra ide antifriz.
al sta cu se koji kuki zajebavat praveci cjev i laminirajuci kad ima tvornicka opcija za to 20e skuplja, pa neda mi se zajebavat za 20e

sonda je 600w
https://www.airmar.com/uploads/brochures/p79.pdf

znaci po tvom misljenju bi kroz 12m plastike trebalo radit bez problema?
a i ne treba mi dublje od 50m realno., a ova po brosuri ide do 300m
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2079
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la peroLA » 06. 03. 2023. (09:31)

mislim da bi trebalo radit, ja se ne sjećam koliko je tamo primorka bila debela čak mislim da je dosta jer kad smo bušili za wc tamo je bilo dosta debela.... jedino neznam dali ćeš se odreć temp.mora ili ćeš to nekako drukčije... ja to nemam a kad me zanima pitam nekog tko je blizu mene. fora bi mi bilo znat
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la josey » 06. 03. 2023. (10:41)

ma iman dvi sonde od furuna, ona ima temp :)
jedna je za prizemlje jedna je za fly, na flyu minjan uredjaj, pa ide njegova sonda.
pitan da ne kupujen sondu koja nece radit.

V trupa je 19deg, uprav san izmirja, tako da bi p79 barem po tome trebala radit.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2079
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la lupis » 06. 03. 2023. (14:38)

Ja sam to opisao više puta pa ajde..pošto je forum nepregledan od raznih pizd@arija još jednom.

Nađi posudu koja je oblikom odgovarajuća sondi.

Na M700 sam imao za garminovu krmenu komad Vargonove kanalizacijske s poklopcem.
Pod pretpostavkom da poklopac stoji gore( ;) ) vodoravno,drugi dio cijevi izrežeš prema formi santine.
Olovkom označi na santini di naliježe i lipo obilno nanesi bostika ,cca debljine 1 cm,i pol visine.
Malo zahrapavi cent -dva cijevi dio koji ćeš utopit u taj bostik.
Lipo zagladi prstom s obje bande,ne previše skidat ,nek čim veća površina bude prekrivena.
Pusti da se osuši.
Napuni glicerinskim uljem ili bilo čime što ne hlapi i nema miris.
Na poklopac montiraj sondu,tu moraš bit kreativan ovisno o sondi,hint(U profil).
Stavi poklopac na cijev-posudu ,i voila,sonda bi trebala stajat u tekućini čim horozontalnije.

Ako je sonda dugoljasta onda neka tupervare posuda kojoj isto moreš koristit poklopac kao nosač sonde,s tim da joj moraš odrizat dno(ne sondi nego posudi)

Sonda more bit po želji udaljena od plastike santine meni je bilo.cca 2 cm ,ali more i manje ovisi koliko si ograničen(NHF) iznad pokrova prema pajolima.

Temperatura nemoj da te brine ,ne varira više od stupnja ako i toliko jer plastika preuzima temperaturu površine mora,sad ako misliš mirit temperaturu na 50 m to je druga pjesma.. dok ti ne gori santina tempetatura varira pol stupnja mooožda.

Pripazi isto da lijepiš direkt na oplatu,ne na kontraštampu
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la josey » 06. 03. 2023. (16:54)

lupis hvala ti na iscrpnom objanjenju. sve san j to procita i shvatija, osim sta p79 tvornicki dolazi sa tom “kanalizacijskom cjevkom” poklopcem i svim
cudesima.
mene je zabimalo iskustveno jel to probija kroz 12mm plastike
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2079
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la lupis » 06. 03. 2023. (19:20)

Zaroni ju u vrićicu vode položenu u santinu pa ćeš znat,ako je moj tukla kroz plastiku M700,onda će valjda i kroz francusku ljusku.

Temperatura će ti radit uredno osim ako naravno ne griješ santinu,ali mislim da ni tad nema problema,jer tu temperaturu oplate koja je u moru,i tekućine u direktnim dodiru nemoreš lako zaebat.
Meni je bila na ulazu u kabinu,ispred motora ,i iz ćakule s drugima koji imaju svakakve sondere i svakakve sonde montirane kroz trup ili na krmi ,uvik su nam se temperature na određenoj pošti poklapale u pol stupnja,jer normalno ni da sama temperatura mora nije svugdje ista, varira i 2 stupnja u milju,u portu jedna,milju vani druga,uz obalu susjednog otoka treća,što ovisi o kurentima,dubini i vrimenu.

Prednost pogotovo tebi za tvoje zahtjeve ,rupa manje u trupu,ne šporkiva se ko krmena,ne šprica.
Na žalost,sad je imam vani na krmi iz jedinog razloga jer zbog kontraštsmpe i pojačanja nemogu montirat unutra.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la som » 06. 03. 2023. (19:44)

josey je napisao/la:mene je zabimalo iskustveno jel to probija kroz 12mm plastike


Da se ne mucis uzmes konop s pizom i mjeris dubinu s krme a kad si na flyju uzmes taj isti konop ali na stapu i mjeris dubini. Radi gore i dole.
Za temperaturu mora koristi provjerenu tehniku. Prst u more ili pitaj susida. Sve radi a jeftino i brzo.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2958
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la lupis » 06. 03. 2023. (20:12)

A ebate najbolje da baca mačka od 8 kila na konopu od 25 mm

Napravi sportsku dozvolu ,kupi jeftini štap,olovo 100 grama,upredenicu koja je označena svaki metar-10metara bojama i peglaj,moreš i toplomjer zavezat za kraj.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la som » 06. 03. 2023. (21:05)

Ovaj nije dobar po zimi.
https://ibb.co/b23Xwgh
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2958
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la josey » 06. 03. 2023. (21:40)

som je napisao/la:
josey je napisao/la:mene je zabimalo iskustveno jel to probija kroz 12mm plastike


Da se ne mucis uzmes konop s pizom i mjeris dubinu s krme a kad si na flyju uzmes taj isti konop ali na stapu i mjeris dubini. Radi gore i dole.
Za temperaturu mora koristi provjerenu tehniku. Prst u more ili pitaj susida. Sve radi a jeftino i brzo.



reka san odma da me ribolovne tehnike ne zanimaju :D

kolko teoretski sonda kroz trup moze bit nagnuta (tiltana)
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2079
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la som » 06. 03. 2023. (22:06)

Airmar mislim max 24 stupnja. Bar je moja takva.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2958
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la josey » 06. 03. 2023. (22:38)

some hvala :thumbup:
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2079
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Prethodna

Natrag na Fishfinder-i

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.