Limun Primorka

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Limun Primorka

PostPostao/la dimulius » 05. 12. 2022. (14:37)

Za situacije u kojima je vece opterecenje, svakako zelis vidu na maticu i da se pritisak prenosi na sta vecu povrsinu. Nema tu neke znanosti.
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Limun Primorka

PostPostao/la peroLA » 05. 12. 2022. (14:41)

peroLA je napisao/la:da ali u primorki se spava baš kad su te najveće vrućine i onda je većini najvažnije, zato smo ti i tako napisali, ako misliš zimi šta radit unutra ubaciš neko grijanje... ovo za vide bi ja rekao ako ćeš stavljat nešo jako npr vinč ili nešto drugo za velika opterećenja staviš drvo inače ovo drugo..


da se ispravim ja sam tek sad skužio sliku kako treba, vidu na maticu obavezno, a za velika opterećenja i drvo i podloška i matica... ovo sa samo nareznom vidiom sam nedavno po prvi put vidio jer je tako lik išao hvatat letvice od teakovine koja su ionako ljepljene
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Rexi » 05. 12. 2022. (15:15)

hvala momci :thumbup:
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Limun Primorka

PostPostao/la lupis » 05. 12. 2022. (15:29)

Rexi je napisao/la:
-----------------------------

Imam još jedno pitanje.
Što je čvršće i bolje za brod, A ili B?

slika



Pitaš za prijatelja ili za sebe?
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Rexi » 05. 12. 2022. (16:25)

sebe, naravno. Sto neznam, pitam, nemam sa time problem ;)

Najme mnogi koje znam i neznam, majstori i nemajstori vidim da stavljaju samo vijak za plastiku, pa i sami brodograditelji poput venzora.
Nekoc nisam pitao i vjerovao sam da znaju sto rade. S vremenom i godinama u ono sto sumnjam, ili pak trazim potvrdu da razmisljam ispravno, pitam tu.

Tako da moja pitanja tu nisu samo da pitam nego i da potvrdim svoju sumnju ili pak ispravnost sto je i bit foruma.
Imam doma jednu staru, staru pilu. Ima sigurno 60 godina, najmanje.
Tupa da ne mogu nista ispilati a otac je drzi u radioni. Klasicnu pilu za to vrijeme ne mozes klasicno naostrit kao nozeve.
Gledao sam neki video kako je lik svoju restaurirao.
U malim stvarima je poanta, mnogi bi tako nesto vec bacili ili se rjesili jer je jednostavnije kupiti novo i ne baviti se s onim sto ne poznaju.
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Limun Primorka

PostPostao/la macro » 06. 12. 2022. (14:15)

ne znamo osnovnu stvar, di taj spoj ide i čemu služi?
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Rexi » 06. 12. 2022. (14:33)

nisam određeno mislio nego generalno pitanje.

O tome nisam prije mislio dok se nisam uhvatio broda.
Prvi doticaj s time je bio kod montiranja nadkabine, rukohvata, ograde, bitvi itd.
ali i za montazu u samoj kabini elemenata. Ok za mnoge stvari se može koristiti Sika, Bostik, Patex ali za neke stvari treba snaga.

Iz ovoga što ste napisali rekao bih da je redosljed snage: Sika/ljepila, vida direkt u plastiku, vida sa navojem, kontra vida sa drvom

ili postoji drugačiji odnos za mjesta koja su pod jačim trenjem ili sl?
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 06. 12. 2022. (15:40)

krivo rezimiras
tamo di je plastika tanka
recimo svega 3-4mm
sika namazana na vecu povrsinu ce drzat bolje od lenjo vijka, cak i od onog sa kontra maticom.

jbg rexi nemozes to tako banalizirat.

treba vidjet sta spajas
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Limun Primorka

PostPostao/la peroLA » 01. 03. 2023. (13:42)

da oživem temu kad je već Rexi negdje zaspa, možda je i snjeg na Hvaru... kako sam jučer šetao po pulskom delfinu, nisam mogao vjerovati koliko ima tamo lijepih Prumorku, bar 4 onako krasne sam vidio... pitanje koja je motorizacija unutra..već sam požali za svojom kad sam ih vidio onoliko
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 01. 03. 2023. (14:03)

a sta nisi slika.
jel nosis mobitel u djepu il vesmasinu :D
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Limun Primorka

PostPostao/la peroLA » 01. 03. 2023. (14:32)

slika san onu jedrilicu sa zanimljivim imenom Alkoholita, i onu istranku... ostalo nisam.. jer sam računa da ću još 3 dana morat za puli ali ne moram više pa eto... još mi je žao adriatika osmoziranog da nisam slika i onu dizalcu hrđavu...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Rexi » 25. 05. 2023. (19:47)

cao ekipa,
evo da ne mislite da spavam.. malo sam se odmorio od svega, a i posao (pravi) mi je malo bio naporan pa me nije bilo niti na forumu.
prije nego sto pohvatam sve sto sam napravio i odradio i natipkam, imam jedno brzinsko pitanje... zapravo trebam savijet.

radi se o ispustu tj samopraznjenju.
dakle, promjenio sam ventile. uzeo sam mesing, iako je alternativa bila plasticni kojeg isto imam, ali bit ce uzemljenje preko tog ventila pa je ipak stavljen metal (svi metali idu na uzemljenje).

- izvadio stari,
- stavio novi, stavio dosta silikona 292i tako da mi je gore izbio oko ventila, a dolje je trebalo jos vise jer je izbio po cijevi ali ne bas previse po onim rubovima koji se priljube na oplatu.
Zato sto je odvod probusen taman na rebro pa treba ekstra popuniti.
- sa gornje strane je plastika bila izgrebana i u neredu od vađenja staroga, pa sam oko ventila nalio plastiku i par slojeva vune (nakon sto je stegnuo sika).
- silikonirao sam sa sikafex 291i gornju stranu rubove, te dolje podvodni dio, ono sto sam spomenuo da treba popuniti.

to je bilo prije par mjeseci. nedavno kako sam krenuo opet sa radovima, vidio sam da se sika 291i nije stegnuo gore ali niti dolje, te krenuo to sve demontirati.. planirajuci staviti bostika ovaj puta.

e da, moš mislit.
plastika je to stegla da ne ide van, iako sam odvidao sve.
prilikom pokusaja demontaze vidim da je ovaj 292i stegnuo, dakle on je ok. radilo se o ovom povrsinskom koji nije odradio svoje.

Sto da radim? dali da to sve dobro silikoniram i to je to, ili cu opet morat pilat... :think:
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Limun Primorka

PostPostao/la lupis » 25. 05. 2023. (19:55)

Da
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Limun Primorka

PostPostao/la peroLA » 25. 05. 2023. (20:26)

Hm, opisi sto je bilo prvi put si pilio ispusti ili kad spominjes pilanje.. ja sam to bio radije platio nisam jos radio sam ali mislim da sam spreman... koliko znam ako nisi okretao ispust i previse silovao nece bit problema, ali ako si ga okrenuo onda moze bit problem..ja sam jako panicario oko toga ali uglavnom nisam vidio problema... sa plastikom bojim se da si pogrijesio jer si trebao popravit baze prije stavljanna ventila ako ke bilo potrebno... pa monitirat na siku, ili pak uplastificirat ispust po starinski kako se prije radilo...ovako mi se cini da nije ispravno kombinirati plastiku i dvije sike...vjerujem u svakom slucaju da problema ne bude
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 25. 05. 2023. (20:46)

i bostik ti ostane “kao da nije stisnuo”
tako da neces dobit.
nece brod curit ili curit zato sto ti mislis da sika ili bostik nije stisla, ne radi to na osjecaj pod prstom niti na to sto se tebi cini.
trebao si prvo pitat na forumu a ne cupat.
sad kad si razxebao, moras razjebat ponovo i ponovit postupak, i kad ponovis NE DIRAJ vise!
i drugi put slikaj
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 3 gostiju.