Savjet za održavanje drvene plastificirane pasare

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Savjet za održavanje drvene plastificirane pasare

PostPostao/la rrosic » 16. 09. 2021. (01:39)

Pozdrav dobri ljudi,

nedavno sam kupio barku. U Rijeci je na Mrtvom kanalu. Drvena pasara s kabinom iz 1954. god.
6 metara. Plastificirana 2018., navodno zbog smanjenja troškova održavanja.

Prije nego nastavim samo da imate ideju tko sam: rodom slavonac, zaljubio se u Riječanku pa došao živjeti i umrijeti u Rijeku, ali sam se osim u nju zaljubio i u more :)
Željan sam i voljan učiti, ali jebiga, prethodno iskustvo s barkama je 0, doslovno ništa. Za voditelja brodice položio prije 2 mjeseca.

Barku smo malo ishitreno kupili. Oduvijek smo i žena i ja maštali o tome da imamo barku, pa kad su kapnuli neki ekstra novci brže bolje smo ih potrošili ovako.
S obzirom na iskustvo, nismo ju kupili zbog ničeg drugog nego što nam je bila "lijepa" i što je baš tip barke kakvu smo željeli.
Nije baš ribarski opremljena, više je za krstarenje (koliko se s pasarom može krstariti po Kvarneru): bimini tenda, kabina potpuno tapecirana i namještena za spavanje i sl.
Oboje smo dosta robinzonski nastrojeni, tako pokušavamo odgojiti i dijete, i ovo je sasvim dovoljna količina udobnosti za nas.
Svakako maštam i o ribolovu, ali osnovna namjena će joj ostati krstarenje.

Još uvijek smo u fazi "medenog mjeseca" s barkom, no zapravo ne znamo što smo kupili. Drek na šibici ili nešto smisleno.
Svatko tko ju je vidio (istini za volju nije ih bilo puno, bar ne stručnih) kaže da je barka u dobrom stanju.
Meni izgleda kao da od 2018., kada je plastificirana, nije bila na suhom, niti na neki drugi način održavana.
Našao sam trulo drvo samo na kontraopasu (nisam baš na "ti" s terminologijom) na jednom malom dijelu.

Ali što ja znam o tome :) Pa bih cijenio koji savjet:

1.
Može li tko preporučiti kakvog majstora u Rijeci i okolici koji bi ju mogao pregledati, dati dijagnozu i uhvatiti se posla kojeg treba.
Moj dojam je da je bila zapuštena i neodržavana zadnje dvije godine. Možda bismo radili i neke sitnije preinake.
Kod izbora majstora važnija mi je kvaliteta i pedantnost nego cijena.
Ako bude dobra dijagnoza imao bih se hrabrosti i sam pozabaviti nečim (uglavnom sam "sam svoj majstor").

Kakvi su inače termini/rokovi za takve stvari? Je li to nešto što se čeka mjesecima/godinama ili ide u razumnijem vremenu?

2.
Barka je do 2018 imala u sebi Torpedo 9KS motor. Motor je kod plastifikacija izvađen, a rupa za osovinu začepljena (bar izvana plastikom).
Trenutno imamo samo jednu pentu 5KS (i naravno ne obaramo nikakve rekorde u brzini).
U dilemi smo da li da motor vraćamo unutra ili da ostanemo na penti/pentama.
Dobio sam mišljenja i na jednu i na drugu stranu, ali trenutno nemam ni približno dovoljno iskustva da sam odlučim.

Osim naravno pouzdanosti, prioritet nam je što tiši rad. Barka je deplasmanac i nikad neće letjeti, a to znači da će puno vremena biti pod gasom ako želimo igdje dalje doći.
Bilo bi lijepo da možemo normalno razgovarati, ili ne daj bože slušati muziku/radio.
Znam da nema smisla stavljati gore ništa više od 10-15KS. Da li ima smisla staviti jači motor pa ga voziti na pola gasa (da tiše radi) ili je to suluda ideja?

Ako ćemo vraćati motor unutra, trebat će ponovo bušiti rupu za osovinu i što već ide uz to. Definitivno izvan mog dosega i trebam majstora.
Ako ćemo ostati na penti, nabavit ćemo iduće godine drugu jaču, a ova postojeća će biti za rezervu.

Koji bi argumenti bili za vratiti motor unutra, a koji za pentu?


Eto. Cijenio bih bilo kakav savjet. Ako netko iz Rijeke želi to vidjeti u živo i nešto me naučiti, nema sretnijeg od mene!
Donosim i pivo i vino i rakiju :)

Pozdrav,
Ros
Avatar
rrosic
New Entry
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 22. 08. 2021. (22:29)
Lokacija: Viškovo
Tip plovila: drvena pasara s kabinom, 6m

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.