Potreba za vecim brodon. gradac, dalmatinka, primorka

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Potreba za vecim brodon. gradac, dalmatinka, primorka

PostPostao/la notturno » 10. 11. 2020. (16:09)

fala ljudi, evo u procesu je dizanje inoxa.. svi ti zahvati traju jbg, dok mestar dođe, pa se ne javi, pa bere masline :-) ....
primjetija san i par problema sa makinom, kapa nafta na vidi za odzračivanje poviše filtera goriva, provrtila je..
tako da to sad rjesavan... i ne rade đirometar i brojac sati.. nasa san u kabini novi orginalni kabel sta spaja instrument tablu sa motorom, možda je u njemu problem.. a ne pari mi se tesko za prominit, pa cu provati sam..
tako... ima posla.. :)
Avatar
notturno
New Entry
 
Postovi: 38
Pridružen/a: 10. 02. 2010. (19:07)
Lokacija:
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Maestral 600K - Yanmar 2GM20, Elan P490

Re: Potreba za vecim brodon. gradac, dalmatinka, primorka

PostPostao/la jerga » 10. 11. 2020. (18:32)

Posla uvijek ima nakon što kupiš novi brod, makar bile to sitnice, ali uvijek nešto treba napraviti da bude po tvom guštu. Ali to su slatke brige. Uživaj
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: Potreba za vecim brodon. gradac, dalmatinka, primorka

PostPostao/la el passo » 10. 11. 2020. (18:55)

peroLA je napisao/la:
el passo je napisao/la:Češtitke na novom ljubimcu. Mislim da je ovo bolje rješenje od gradaca, dalmatinke ili primorke :D :thumbup:

i od Mlake


Meni mlaka spada u kategoriju dalmatinke ako govorimo o duljini 5.90.
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Potreba za vecim brodon. gradac, dalmatinka, primorka

PostPostao/la Interceptor023 » 21. 02. 2021. (22:27)

Da ne otvaram novu temu, u istoj sam dilemi ko što si bija ti. Do sada sam koristija gumu 4.3m sa 40ks, 6 godina dobrog druženja smo imali, zadnje tri nešto manje zbog manje vrimena. Nakon prodaje u potrazi sam za brodovima navedenim u naslovu teme. Da mi bude malo više mista nego na gumi, koja stvarno nije imala mista al opet znalo se nas 4 odraslih voziti 20Nm u jednom smjeru. I da nije neki potrošač, a koliko sam čita Um troše do 2l na uru. Brod bi se koristija za dnevne izlete sa obitelji ili društvom od 3-5 momaka. Ponekad da mogu prespavati u kabini sa ženom i malim. Planiram dati do nekih 5500e i ne tražim da ima dodatnu opremu poput solara, wc i slično, jer bi to s vrimenom slaga po potrebi. Bitno mi je da je motor pouzdan i da me nije strah isploviti. Također od svih tih mi se najviše sviđa maestral koji nažalost nije u mom budžetu.
@PeroLa mi je već da neke savjete. Al volija bi čuti još neki od ostalih članova i koji brod bi ti bija odabrao od ovih da ti nije uletija maestral.
Avatar
Interceptor023
New Entry
 
Postovi: 49
Pridružen/a: 19. 02. 2021. (14:39)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gradac 580

Re: Potreba za vecim brodon. gradac, dalmatinka, primorka

PostPostao/la peroLA » 22. 02. 2021. (09:51)

i tu ću ti odgovorit, vidiš i ovaj maestral je dobar primjer da se za manje može i više... samo je očito da u više spada i više problema, dakle poslovi oko starih instalacija, ovdje je Bog Yanmar u pitanju pa opet ima par sitnica.. i da unutarnji je najbolji i najekonomičniji ali ako kupiš jeftino, moraš imat i nekoga da te nauči oko pogona, trinele, manžete, provjera centra itd... svi deplasmani troše malo već smo zaključili, no važno je da su pogoni uredni i ispravni, taako je lakše nać vanjski a isto i kupit novi... da može uletit i nešto staro dobro ali isprobaj đir sa torpedom da vidiš dali ti uopće paše to, jer nakon komande vanjskim na gumiju ići na taka taka je doživljaj koji ne ogovara svakome.. da ne govorimo o težini manevru unatrag koštivanju itd... ja sam u svakom postu za unutarnji u svakom pogledu ali bojim se da dobar je teško u budgetu... činjenica je da najjeftinija plastika i dobar motor se da nać i novu za neveliku cjenu jer oprema određuje više od 1/3 cjene u ovom slučaju a razlika je ogromna jer recimo gola plastika i motor se složi do 10 a sve skupa sa opremom je preko 30 (govorim za ovakva plovila nova sa novim motorom i pristojnom opremom), tako da ako nešto je koštalo 7 pred 10 godina i svo to vrijeme služilo pa ako sada košta 5 nije za se čudit ako je provjereno dobro... što je brod noviji i skuplji više mu pada cijena, i poslije pomalo dok padne na neku granicu... a posla je uvjek i to ti ne gine, samo jedno je sredit plastiku, koper, drvo a drugo je mjenjat motor jer svaka izmjene premašuje investiciju za duplo.. imam i primjer čovjeka susjeda koji ribari ljeti i vozi familiju po susjedim valama.. nije nikad išao na otok nama najbliži Cres... dugo godina je imao Istranku sa T10 sa komandama, bio prezadovoljan, doslovno se moglo na plažu sa njome, jeftino održavanje... zatim je kupio Dalmatinku bez natkabine, inox tenda, mislim da je Honda 10 sa komandama i starterom, predivna uživancija i dalje sve jeftino... tu je bila Istranka cca 3tisuće €, ova dalmatinka 5-6, i onda je došla potreba za Primorkom, i sada je proradila zmija u đepu, mogao ju je uzeti za 7 sa torpedom ili za malo više sa provjerno dobrim motorom... i zmija je odlučila za Torpedo... i pazi sada, nađi mehaničara u pred sezoni tko će se ić prljat na torpeda u skučeno, recimo reparirati pokretač umjesto da u to vrijeme mjenja ulje na jahti i zaradi puno više za puno lakši posao, ili recimo da je na toj hondi 10 na suhome osnovni servis napravit.. pa zezaj se sa dizaličarima, pa tako je čovjek prestao vadit Primorku vani, svaki put bila je lutrija dali će zaverglat ili ne, nikad nije išao dalje nego sa istrankom i dalmatinkom, spavao skoro nikad... santinu nije kontrolirao. nažalost barka se napunila i potopila i još čeka popravak već godinu i pol...a dalmatinka još uvjek zavidno diže branicine i nema problema... moj pristup barki bio je puno zahtjevniji ja sam puno dao ali puno i dobio...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Potreba za vecim brodon. gradac, dalmatinka, primorka

PostPostao/la peroLA » 22. 02. 2021. (11:49)

još da dodam unutarnji više od 20ks će podlijegat tehničkom pregledu krajem 21, ako se šta ne promjeni... tu lokalno vidio sam da je samo jedan bio na tehničkom, prošli naravno bez gledanja crnih tankova(obavezno tko ima wc), ali i kod unutarnjih odvojena santina ili zaštita za ulje ispod motora.. još ne gledaju ali vjerojatno hoće.. a što će biti sa spojlerima pitaj boga.. makar se to može odužiti beskarajno kao i sve ostalo kod nas
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Potreba za vecim brodon. gradac, dalmatinka, primorka

PostPostao/la notturno » 22. 02. 2021. (22:14)

Interceptor023 je napisao/la:Da ne otvaram novu temu, u istoj sam dilemi ko što si bija ti. Do sada sam koristija gumu 4.3m sa 40ks, 6 godina dobrog druženja smo imali, zadnje tri nešto manje zbog manje vrimena. Nakon prodaje u potrazi sam za brodovima navedenim u naslovu teme. Da mi bude malo više mista nego na gumi, koja stvarno nije imala mista al opet znalo se nas 4 odraslih voziti 20Nm u jednom smjeru. I da nije neki potrošač, a koliko sam čita Um troše do 2l na uru. Brod bi se koristija za dnevne izlete sa obitelji ili društvom od 3-5 momaka. Ponekad da mogu prespavati u kabini sa ženom i malim. Planiram dati do nekih 5500e i ne tražim da ima dodatnu opremu poput solara, wc i slično, jer bi to s vrimenom slaga po potrebi. Bitno mi je da je motor pouzdan i da me nije strah isploviti. Također od svih tih mi se najviše sviđa maestral koji nažalost nije u mom budžetu.
@PeroLa mi je već da neke savjete. Al volija bi čuti još neki od ostalih članova i koji brod bi ti bija odabrao od ovih da ti nije uletija maestral.



Oprezno, oprezno i samo oprezno kod kupnje starih gargaša.. Ja san ovog svoga relativno malo platija ali san vec sada u 8-9000 eura!

Slazen se sa svime sta su dečki dosad rekli i komentirali..
Meni je nakon misec dana plovidbe počelo ulje kapati u santine, diga san motor vani da prominin semeringe, a na kraju san napravija generalnu, 1500 eura djelova... ja i frend radimo pa je sve to relativno malo jeftinije od nekog servisa ali zato traje vec dva miseca :-) .. sad... ja san pedantan pa san tija da se napravi motor kako spada, mozda san moga prominit semering radilice zaklopiti ga i nastaviti.. na kraju brusija radilicu na 1. specijalu jer je imala zub pa glavu, promini prstenove, ventile, ležajeve, set brtvi, lamelu, nosači... očisti, odmasti, pituraj i eto me skoro u 2 iljade...

kupija san ga od prvog vlasnika (imam org racune od broda i motora) i to mi je i bija povod za kupnju, samo sta je vlasnik bija hantav i to san triba vidit po nekim sitnicama kako nije održava brod..

Brod ka brod je odličan i stvarno se nebi moga zamislit u nijednom drugom od ovih nabrojanih..
Meni je gušt cackati po brodu i tu uvik ima posla jbg.. tece vamo tamo, pritegni, skroji, pobrusi, pituraj... staro je ali kad napravis sritan si..
Napravija san i inox konstrukciju za svoju visinu, i jos neke sitnice poredija dok je motor vani a sta nebi nikad...

Sutra ce motor nazad u brod pa ce i koji smajlic osvaniti, ovako mi jos uvik nije do smiha...
najvise mi je ža liganja sta su ostale umoru ;-)
Avatar
notturno
New Entry
 
Postovi: 38
Pridružen/a: 10. 02. 2010. (19:07)
Lokacija:
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Maestral 600K - Yanmar 2GM20, Elan P490

Re: Potreba za vecim brodon. gradac, dalmatinka, primorka

PostPostao/la peroLA » 23. 02. 2021. (08:47)

zao mi je sto te spalo ali kad zaplovis bit ces miran... nisam to ocekivao kako je sve izgledalo.. ali eto brod je 6+m sa motorom i opremom takov novi je preko 30.. zato sam od pocetka govorio za takvu razinu se ipak dodje na vece cifre koje su po meni realnije.. zavisi kako se kome posreci.. isto je i na vecima jos vece razlike pgotovo sto se sad moze za 15kupt nesto sto je kostalo preko 100, pa ne odradis sezonu pa pukne koljeno napuni se mora oli drugi kvarovi na pogonima... uvjek stoji koliko para toliko muzike i dobar brod kosta makar i dalmatinka
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Potreba za vecim brodon. gradac, dalmatinka, primorka

PostPostao/la Interceptor023 » 23. 02. 2021. (14:04)

Govoriš za maestral? al tako je sa svime. Pogotovo sa brodima. Meni su maestral ili galeb 675 brodovi koji valjda nikad nece izaci iz mode. Cifre se mogu popeti dokle imaš mašte.
Jel torpedo 18/24 spada onda u klasu do 20 ili preko 20ks vezano za tehnički pregled
Avatar
Interceptor023
New Entry
 
Postovi: 49
Pridružen/a: 19. 02. 2021. (14:39)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gradac 580

Re: Potreba za vecim brodon. gradac, dalmatinka, primorka

PostPostao/la peroLA » 23. 02. 2021. (15:20)

Interceptor023 je napisao/la:Govoriš za maestral? al tako je sa svime. Pogotovo sa brodima. Meni su maestral ili galeb 675 brodovi koji valjda nikad nece izaci iz mode. Cifre se mogu popeti dokle imaš mašte.
Jel torpedo 18/24 spada onda u klasu do 20 ili preko 20ks vezano za tehnički pregled

ja mislim da spada do 20 jer se gleda kao 18, ali tehnički za sad nije nešto što te previše mora brinuti.... ovo gore se govori za maestral m600 a ne veliki, po meni su moderni ako imaju dobar motor a ne neku staru kramu... npr maestral od lupisa ili jednom sam bio na Maestralu sa Lambordini 4cil itd.. ali to su cifre preko 15... i galebi još više su sa dobrim motorom.. rijetko je koji iznimka... ja sam trebao 2015 kupit galeba sa opel motorom mariniziranim za 12tisuća eura, ali kad sam izračunao zamjenu novim odustao sam i kupio primorku gdje motor ne moram mjenjat, jer ovaj opel je bio i u autu slab iako je sve odlično izgledalo, i bio je još jedan za 12 sa yanmarom od 20ks koji mi je pario dobar ali preslab za galeba.. uglavnom oba su bila prodana... inače prodaje se na fb-u i antares 660 za oko 7, sa potrebnim uređenjem, motor je perkins 80 .. to se isto da dosta sredit i sređen vrijedi dosta više... opet putna mu je 7-8 max 11... isprobao dva primjerka...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Potreba za vecim brodon. gradac, dalmatinka, primorka

PostPostao/la Interceptor023 » 23. 02. 2021. (15:53)

Da znam o kojem brodu priča. Taj maestral 600 mi je jedan od najljepših brodova. Ima jedan na oglasniku al ima po meni ružnu nadkabinu i nije to to. Piše starije godište. Bilo ih je proteklih godina za cca.8000 u dobrom stanju
Avatar
Interceptor023
New Entry
 
Postovi: 49
Pridružen/a: 19. 02. 2021. (14:39)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gradac 580

Re: Potreba za vecim brodon. gradac, dalmatinka, primorka

PostPostao/la notturno » 12. 03. 2021. (10:58)

peroLA je napisao/la:zao mi je sto te spalo ali kad zaplovis bit ces miran... nisam to ocekivao kako je sve izgledalo.. ali eto brod je 6+m sa motorom i opremom takov novi je preko 30.. zato sam od pocetka govorio za takvu razinu se ipak dodje na vece cifre koje su po meni realnije.. zavisi kako se kome posreci.. isto je i na vecima jos vece razlike pgotovo sto se sad moze za 15kupt nesto sto je kostalo preko 100, pa ne odradis sezonu pa pukne koljeno napuni se mora oli drugi kvarovi na pogonima... uvjek stoji koliko para toliko muzike i dobar brod kosta makar i dalmatinka


a to je tako, manje platis u pocetuku pa posli nadoknadiš.. jedino sta je meni a virujen i vecini ljudi lakse platiti manje u početku pa makar i u losijem stanju pa posli kako se skupi stakod šolada ulagati...
cak mi je i u neku ruku draže ovako da san sam radija jer san stvarno upozna brod i motor do najmanjeg detalja..
a ne mogu opisati koje je olakšanje sad kad je motor unutra, lipo centriran, radi ko urica, šalta, milina... :D :D

jučer smo ga završili, kažem ujutro cu odma isploviti kad ono fortuna juga :crazy:
Avatar
notturno
New Entry
 
Postovi: 38
Pridružen/a: 10. 02. 2010. (19:07)
Lokacija:
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Maestral 600K - Yanmar 2GM20, Elan P490

Re: Potreba za vecim brodon. gradac, dalmatinka, primorka

PostPostao/la peroLA » 12. 03. 2021. (13:39)

istina i sad treba čim više uživat i koristit da se ulog kompenzira, jer većina uloženog ne diže prodajnu cjenu plovila...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Potreba za vecim brodon. gradac, dalmatinka, primorka

PostPostao/la josey » 12. 03. 2021. (13:45)

nema veze, bitno da je motor unutra i sretno kucka, uvik ima sutradan, uvik ima iduci vikend, bit ce lipog vrimena, samo nece nas bit. Zato na more triba ic uzivat a ne patit.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Potreba za vecim brodon. gradac, dalmatinka, primorka

PostPostao/la notturno » 12. 03. 2021. (22:22)

evo par slika sta san uspija se sititi slikati...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
notturno
New Entry
 
Postovi: 38
Pridružen/a: 10. 02. 2010. (19:07)
Lokacija:
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Maestral 600K - Yanmar 2GM20, Elan P490

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.