Manji popravci stakloplastike

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la lopi » 31. 05. 2019. (17:40)

Moze li pomoc. Radin kalup za spirun. Skoro je gotov i zanima me koliko slojeva i kojin redosljedima cega stavit da bude cvrst tako da se ne uvija i savija. Spirun je za elana 20cc, dosta je dug.
Avatar
lopi
Member
 
Postovi: 357
Pridružen/a: 30. 03. 2011. (22:36)
Lokacija: Marina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Elan 20 cc

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la josme » 03. 06. 2019. (13:30)

Jel to pitaš za kalup ili za špirun ??
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la lopi » 03. 06. 2019. (16:39)

Za spirun. Inace je montazni, drzi se na 6 vida.
Zanima me jeli par slojeva plastike dovoljno ili bi tribalo neke l-profile utopit po kantunima.
Avatar
lopi
Member
 
Postovi: 357
Pridružen/a: 30. 03. 2011. (22:36)
Lokacija: Marina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Elan 20 cc

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la josme » 04. 06. 2019. (13:23)

Ima tu na forumu puno toga napisanog i pametnog,treba tražiti..ali neka:Ne trebaju ti nikakvi L profili .mažeš na gelcoat smolu 2-3 ruke mat-a (300-400 gr) na to jednu ruku rovinga pa mat ,možeš ubaciti i ploču od poliuretana pa opet sve to preko nje,bitno je i da dobro istisneš zrak iz smole i da sve rubove ostaviš izvan kalupa( da vire)..to ukratko :D
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la macro » 04. 06. 2019. (16:14)

Nek bude 5 mm debel uključujući gelcoat i topcoat. Ako će bit dizajniran ka originalni.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la maverick975 » 30. 03. 2020. (19:37)

Ofarbao bih unutrasnjost kabine...imao sam sam neku izolaciju pa skinio i sad je malo ruznjikavao...sta prepručate u takvoj situaciji...posto ne bih skidao prozore...Radio bih s mačkom a ne sprickom...i kabina je mala...da se ne ugusim ako upalim kompresor :D Mozda nesto od poliuretanskih boja u ovim farbarama za autoindustriju...ili hempel...neki...ne znam kakve nijanse sad imaju...neku bih zatvoreniju boju...neku nijansu sive mozda ili topcoat...pa da toniram...
Avatar
maverick975
Member
 
Postovi: 412
Pridružen/a: 18. 11. 2011. (19:36)
Lokacija: Osijek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Alu Bel-Yamaha Hetl 40-60

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la tomsic davor » 30. 03. 2020. (20:55)

Djelkot uzmi boju koju hoćeš...
Mada bijela je za unutra najbolja....
Prva ruka razrijedi 10 15 % i skroz tanko...
Druga isto samo malo manje 5 10%
I treća bez rezredjivanja samo parafin...
Da bude kako treba...
Valjak čupavi kao za smolu...
Avatar
tomsic davor
Old Senior Member
 
Postovi: 1254
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (19:06)
Lokacija: Herceg Novi
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Merry fisher 635 yanmar

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la el passo » 30. 03. 2020. (21:40)

Kolega...za kabinu iznutra ne mora se zaje...sa gelom. Može top, ja bi osobno bijeli pa toniranje. Ovisno o nijansi koju želiš...bež...kapni oker žutu, sivo, kapni crnu. Za toniranje uzmem poliuretansku bazu. Daleko od toga, može i poliuretanska boja. Osobno sve farbam autolakovima, nautičke ne koristim. Ali autolakovi su rijeđi...komponenta je kao voda i ide 1:2 pa ti ispadne dosta rijetko...sa valjkom baca mjehuriće...kao da si prolio mineralnu. Ima aditiv protiv toga ako želiš nešto specifično po ton karti ili ralu. Nautičke ne bacaju mjehuriće.
Ako odlučiš za topcoat apliciraj ga kako je davor napisao
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la brankojurlin » 31. 03. 2020. (08:20)

el passo je napisao/la:Kolega...za kabinu iznutra ne mora se zaje...sa gelom. Može top, ja bi osobno bijeli pa toniranje. Ovisno o nijansi koju želiš...bež...kapni oker žutu, sivo, kapni crnu. Za toniranje uzmem poliuretansku bazu. Daleko od toga, može i poliuretanska boja. Osobno sve farbam autolakovima, nautičke ne koristim. Ali autolakovi su rijeđi...komponenta je kao voda i ide 1:2 pa ti ispadne dosta rijetko...sa valjkom baca mjehuriće...kao da si prolio mineralnu. Ima aditiv protiv toga ako želiš nešto specifično po ton karti ili ralu. Nautičke ne bacaju mjehuriće.
Ako odlučiš za topcoat apliciraj ga kako je davor napisao

Gelcoat i topcoat je ista stvar, s tim da topcoat ima u sebi parafina.
znači nema potrebe kupovati topcoat, nego se koristi klasično đelkot, s tim da se u zadnju ruku doda parafina.
Po meni najbolji izbor je temelj tipa hempel light primer ili nešto slično na bazi epoxya i završni 2k boja koja se koristi za farbanje auta
Avatar
brankojurlin
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 24. 03. 2019. (21:47)
Lokacija: Šibenik

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la macro » 31. 03. 2020. (08:47)

Izbjegavaj gelcoat za unutrašnjost kabine zbog otrovnih isparavanja.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la el passo » 31. 03. 2020. (11:12)

brankojurlin je napisao/la:
el passo je napisao/la:Kolega...za kabinu iznutra ne mora se zaje...sa gelom. Može top, ja bi osobno bijeli pa toniranje. Ovisno o nijansi koju želiš...bež...kapni oker žutu, sivo, kapni crnu. Za toniranje uzmem poliuretansku bazu. Daleko od toga, može i poliuretanska boja. Osobno sve farbam autolakovima, nautičke ne koristim. Ali autolakovi su rijeđi...komponenta je kao voda i ide 1:2 pa ti ispadne dosta rijetko...sa valjkom baca mjehuriće...kao da si prolio mineralnu. Ima aditiv protiv toga ako želiš nešto specifično po ton karti ili ralu. Nautičke ne bacaju mjehuriće.
Ako odlučiš za topcoat apliciraj ga kako je davor napisao

Gelcoat i topcoat je ista stvar, s tim da topcoat ima u sebi parafina.
znači nema potrebe kupovati topcoat, nego se koristi klasično đelkot, s tim da se u zadnju ruku doda parafina.
Po meni najbolji izbor je temelj tipa hempel light primer ili nešto slično na bazi epoxya i završni 2k boja koja se koristi za farbanje auta


:lol: ok, onda nemoj kupiti topcoat koji je btw jeftiniji nego kupi gelcoat i skokni u apoteku po parafin...uzmi usput koju kunu i masku jer ga ne dijele besplatno.
U svakom slučaju bolje poslušati kemičara nego plastičara :thumbup:
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la maverick975 » 31. 03. 2020. (17:52)

Unutra je vec bio topcoat ali ljepio pa kad sam skidao...onako...ostalo od brušenja i flekavo gdje sam vise zagrebao....Znaci...topcoat mogu tonirati poliuretanskom bazom i ne trebam parafin na kraju....a da li kad ofarbam topcoatom to tako ostaje ili moram skidati taj parafinski sloj....Ili opcija poliuretanom...znam za njegovu rjeđu stranu ali da se izraditi fino mackom , mada kabina ima sto zavoja...ne da mi se bas hebati ni s tim he he he
Avatar
maverick975
Member
 
Postovi: 412
Pridružen/a: 18. 11. 2011. (19:36)
Lokacija: Osijek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Alu Bel-Yamaha Hetl 40-60

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la brankojurlin » 31. 03. 2020. (19:23)

el passo je napisao/la: :lol: ok, onda nemoj kupiti topcoat koji je btw jeftiniji nego kupi gelcoat i skokni u apoteku po parafin...uzmi usput koju kunu i masku jer ga ne dijele besplatno.
U svakom slučaju bolje poslušati kemičara nego plastičara :thumbup:

Ja kad sam kupovao bila je ista cijena 50-60kn, a parafin sam kupio u trgovini gdje sam kupio i gelcoat.

Sve ovisi koliko će davati ruku.
Gelcoat možeš npr. dati jednu ruku danas, a primjer drugu (završnu) sutra, a kod topcoata to ne možeš.
Gelcoat da bi stvrdnuo nesmije imati pristup zraku tako kad mu se doda parafin on izađe na površinu i stvori filc koji neda pristup zraku. Ako se površina brusi, hoće se dobiti skroz ravna površina, onda se može umjesto parafina nakon što nanesete gelocoat i on stvrdne uzmete jeftini autolak u boji i poprskate površinu.
Ispod laka gelkot se osuši, a kod brušenja vidite što ste prebrusili, a što ne.
Ja do sada gdje sam nanosio gelcoat/topcoat to sam radio valjkom, a koliko got bili spretni u tome, to neće ispasti posebno dobro, tako da ako želite glatku površinu i zrcalan sjaj sve to treba dobro izbrusiti od manje prema većoj gradaciji i poslije ispolirati.
Tako da meni treba min 3-4, sloja da imam odgovarajuću debljinu, a to sa topcoatom ne mogu napraviti.
Dok onaj tko radi sa špricom on može bez problema raditi sa topcoatom.

Ako sam u krivu, molim da me ispravite

edit:
izgleda sa sam u pravu
https://youtu.be/rY_Nf1hPado

Evo jedna moja greška.
Kad sam počeo raditi sa plastikom nisam znao ništa i sad isto sam radio jednu površinu gdje je gelcoat bio oštećen i trebalo ga obnoviti.
Sad ja naravno kažem ko će se zajebavat sa parafinom i uzmem i gelcoata i važ topcoata.
Neznam točno koliko je bilo ruku ali recimo 2 ruke gelcoata i nakon tog ruku topcoata.
Sve ispalo lipo bajno dok nisam izbrusio i tad sam skužio da je površina kao u maskirnim bojama, jer je topcoat bio za nijansu tamniji od gelcoata.
Da sam radio samo sa gelcoatom(iz iste bačve) ne bi imao tih problema
Avatar
brankojurlin
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 24. 03. 2019. (21:47)
Lokacija: Šibenik

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la el passo » 31. 03. 2020. (19:58)

brankojurlin je napisao/la:
Ako sam u krivu, molim da me ispravite

Evo jedna moja greška.
Kad sam počeo raditi sa plastikom nisam znao ništa i sad isto sam radio jednu površinu gdje je gelcoat bio oštećen i trebalo ga obnoviti.
Sad ja naravno kažem ko će se zajebavat sa parafinom i uzmem i gelcoata i važ topcoata.
Neznam točno koliko je bilo ruku ali recimo 2 ruke gelcoata i nakon tog ruku topcoata.
Sve ispalo lipo bajno dok nisam izbrusio i tad sam skužio da je površina kao u maskirnim bojama, jer je topcoat bio za nijansu tamniji od gelcoata.
Da sam radio samo sa gelcoatom(iz iste bačve) ne bi imao tih problema


U krivu nisi. Može se napraviti sa gelcoatom.

U ovom slučaju se radi o nanošenju premaza u kabini a ne na vanjskoj oplati broda.
Gel i top se prodaju u dvije varijante. Šprica i rulo.
Razlika u kemijskom sastavu gela i topa nije samo u parafinu
To što si dobio razliku...kako navodiš maskirno...nije jer si kombinirao gel i top. Razlika je zato jer nisi kombinirao isti ral...najčešći 9010. Bijeli top je najčešće nijansku svijetliji osim ako ne naručiš po ralu...dakle 9010 a nemaju ga svaki put na lageru.

Osim toga kod samog topcoata ako se radi na vanjskoj oplati potrebno je naručiti top sa uv zaštitom, pa će imati jednako dugo sjaj kao i gelcoat.

Za ljepši dojam, da ljepše ispadne može se topcoat razrijediti sa malo smole. Na taj način ti ga treba manje i ispadne ravnomjernije apliciran.
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Manji popravci stakloplastike

PostPostao/la brankojurlin » 31. 03. 2020. (20:06)

el passo je napisao/la:U krivu nisi. Može se napraviti sa gelcoatom.

U ovom slučaju se radi o nanošenju premaza u kabini a ne na vanjskoj oplati broda.
Gel i top se prodaju u dvije varijante. Šprica i rulo.
Razlika u kemijskom sastavu gela i topa nije samo u parafinu
To što si dobio razliku...kako navodiš maskirno...nije jer si kombinirao gel i top. Razlika je zato jer nisi kombinirao isti ral...najčešći 9010. Bijeli top je najčešće nijansku svijetliji osim ako ne naručiš po ralu...dakle 9010 a nemaju ga svaki put na lageru.

Osim toga kod samog topcoata ako se radi na vanjskoj oplati potrebno je naručiti top sa uv zaštitom, pa će imati jednako dugo sjaj kao i gelcoat.

Za ljepši dojam, da ljepše ispadne može se topcoat razrijediti sa malo smole. Na taj način ti ga treba manje i ispadne ravnomjernije apliciran.

Svaka čast, od tebe se uvik nešto može naučiti.
Avatar
brankojurlin
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 24. 03. 2019. (21:47)
Lokacija: Šibenik

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 1 gost.