TORPEDO-POKAZIVAČ TEMPERATURE

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

TORPEDO-POKAZIVAČ TEMPERATURE

PostPostao/la bakan » 13. 02. 2013. (14:19)

Ajmo,mala pomoć.Na Torpedu 18/24 imam orginalne senzore za temperaturu ulja i vode,ali nemam pokazivače(satove).Zna li netko koje je pokazivače koristila tvornica Torpedo,koji su orginal za torpedo 18/24?
Avatar
bakan
New Entry
 
Postovi: 94
Pridružen/a: 30. 12. 2010. (13:31)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: sportski

Re: TORPEDO-POKAZIVAČ TEMPERATURE

PostPostao/la neli27 » 13. 02. 2013. (20:47)

Na taj motor ti se tvornički montirao samo kapilarni za temperaturu vode,bio montiran na ispusni kolektor,a temperatura ulja nije se nikad montirao,samo za pritisak ulja manometar.
Avatar
neli27
Member
 
Postovi: 425
Pridružen/a: 08. 01. 2012. (18:52)
Lokacija: rijeka okolica
Tip plovila: gradac perkins 28

Re: TORPEDO-POKAZIVAČ TEMPERATURE

PostPostao/la vadaabordocazzo » 17. 02. 2013. (12:40)

Preporuka je VDO. Košta novaca, ali je ipak bit svega. Uz instrument tlaka ulja spoji mu i lampicu i sirenu (obično ti treba račva za zavidati na blok, i u nju se zavida senzor koji mjeri tlak i senzor za lampicu. A za Torpeda je uvik dobro uz el. instrumente pustiti i dobri stari kapilarni manometar za ulje.
Avatar
vadaabordocazzo
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 22. 01. 2012. (12:34)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gajeta 6,50 sa T18/24

Re: TORPEDO-POKAZIVAČ TEMPERATURE

PostPostao/la domagoj » 17. 02. 2013. (18:10)

Ja sam senzor temperature premjestio na blok motora (na mjesto gdje se ispušta voda, odn, more iz bloka). Tako mjeri stvarnu temperaturu bloka motora, a ne temperaturu mora na izlazu iz termostata. Prije toga je pokazivao temperaturu koja je bila rezultat miješanja mora neposredno iz pumpe i zagrijanog mora iz motora, ovisno o stupnju otvorenosti termostata. Primjetio sam, kako se termostat otvori, tako bi se naglo promijenila temperatura koju pokazuje instrument iako se temperatura motora ne može tek tako iznenenadno promijeniti zbog mase i toplinskog kapaciteta motora. Provjeravao sam pomoću posebnog digitalnog kontaktnog termometra i uvjerio se da temperatura motora nema veze s temperaturom koju je pokazivao instrument. Nakon što sam premjestio davač temperature na blok motora, instrument je pokazivao stvarnu temperaturu tog cilindra.
Što se tiče instrumenta, ja sam upotrijebio instrumente za temp. vode i tlak ulja s nekog talijanskog auta ili kamiona, ali ne sjećam s kojeg jer je to bilo prije 25 godina. Znam samo da su bili puno jeftiniji nego VDO.
Što se tiče ugrađenog senzora za ulje, on nije pretvarač za tlak, nego obični presostat s kontaktom za lampicu i zvučni alarm. Za električni manometar treba nabaviti posebni davač, koji odgovara instrumentu i napraviti T razdijelnik, na način da se na jednu granu priključi senzot za lampicu, a na drugu pretvarač električnog manometra.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: TORPEDO-POKAZIVAČ TEMPERATURE

PostPostao/la bakan » 18. 02. 2013. (17:47)

Naša sam na netu komplete satova i davača koji se koriste za auto tuning.Cijena je od 200-400 kuna za komplet i mogu se naručiti kod Auto pro centar ili kod AC Mario.Pojedini setovi u kompletu sadrže i više komada redukcija tako da bi trebali odgovarat za većinu motora.Proizvođači su razni:DTK,JOM,RAID HP,FK automotive.
Avatar
bakan
New Entry
 
Postovi: 94
Pridružen/a: 30. 12. 2010. (13:31)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: sportski

Re: TORPEDO-POKAZIVAČ TEMPERATURE

PostPostao/la joskorog » 14. 11. 2019. (19:45)

pozdrav,
da li jos netko ovo napravio na torpedu, ako jwe, moze opis kako tocno se stavi sonda?
na maticu? navoj? kako se zabrtvi da more ne iscuri iz bloka, da li davac temp moze na tom mistu smanjit protok ili zacepiti protok?
hvala....
Avatar
joskorog
New Entry
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 22. 01. 2019. (12:34)
Lokacija: zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: primorka 6,30

Re: TORPEDO-POKAZIVAČ TEMPERATURE

PostPostao/la Caljka » 30. 12. 2019. (23:44)

Evo ja upravo razmišljam o istom.... Ali ne na Torpedu, pošto sam na VP MD7A stavio rashladni kolektor od inoxa a on je konstrukcijski nešto drugačiji, i ispalo je da je senzor temperature namješten točno na protok vode iz termostata,
( kojeg sam ostavio da je stalno u otvorenom položaju ), sada praktično mjeri temperaturu mora uz nešto malo tople vode iz motora.... jednostavno nema smisla... :wtf: u prethodnom postu Domagoj je primjetio istu stvar i sada sam odučio senzor staviti na blok motora odnosno tamo gdje je drenaža vode iz motora.... ili ti ispust mora iz bloka. Nekako mi se čini da bi tu davalo točniju trenutnu temperaturu motora.
Zato sam se bacio u istraživanje.... :Other8: izmjerio sam rupu na bloku motora koja je NPT 1/4 i za staviti odgovarajući senzor jednostavno nema dovoljno dubine rupe u bloku, naime klasični senzor je uglavnom dubine 4 ili 3,5 cm. :? a sama rupa je dubine 2,7cm dakle klasični mesingani senzor mi je otpao.... jer sam mislio da bi uz klasični senzor na bloku motora opteretio tu malu 1/4 NPT redukciju koja se zavidava oko 1cm u blok, a koja bi služila kao produžetak tako da se senzor može uopće staviti, pa bi od vibracija ili ako se slučajno zakači sa krpom ili nečim prilikom nekakvoga rada na motoru, mijenjanja ulja i sličnog to sve moglo puknuti... :eh:
Zato sam našao mali senzor od aluminija, koji je 10mm ( 1/8 NPT ) koji bih potom zavidao na malenu redukciju 1/4 Muška - 1/8 Ženska, pa sa tim uz malo teflon trake u blok..... Kako mi je pisao Kinez koji to prodaje, vrijednosti otpora su iste pa bi i instrument koji već imam odgovarao svemu tome, naravno senzor ima i alarm na 98c pa bi i to spojio na lampicu i Buzzer. A na mjesto gdje je sada senzor bi stavio nekakvu zink anodu, koju sam također našao u Oglasima jer je malo zeznutije mjere, 18X1,5cm. Tako bi bar donekle riješio problem Inoxa na bloku koji nakon nekog vremena postane porozan a sam motor više pati zbog galvanskih struja.
Trenutno sam u stanju nabavke i kupovine cijele opreme... ukoliko ima neko koga zanima i detaljnije, mogu postaviti slike ako sve to bude prošlo po planu i sve proradi.... :think:
eee da, da ne zaboravim senzor, ili ti ga davač temperature na tom mjestu ne može ničim škoditi protoku vode kroz motor jer je to dranaža... dakle ta voda osim kad se dren odvidava ne ide nigdje....nema puta za dalje niti za gore niti za dole, tu je malo širi prostor u samom bloku, tako da se voda ipak može osvježivati.... da tako kažem, ali nekog velikog protoka tu nema.
Avatar
Caljka
New Entry
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 04. 09. 2016. (13:19)
Lokacija: Solin
Tip plovila: Gradac 5.80 + Volvo MD7A + Tomosaki 4

Re: TORPEDO-POKAZIVAČ TEMPERATURE

PostPostao/la porer » 31. 12. 2019. (09:02)

Ovo će ti biti ok, sve napravi kako si napisao, ako negdje zapne javi.

Jedino taj rashladni kolektor od inoxa, ljudi su imali loših iskustava s time. Pojedu ga galvanske struje jako brzo.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: TORPEDO-POKAZIVAČ TEMPERATURE

PostPostao/la Caljka » 31. 12. 2019. (11:12)

porer je napisao/la:Ovo će ti biti ok, sve napravi kako si napisao, ako negdje zapne javi.

Jedino taj rashladni kolektor od inoxa, ljudi su imali loših iskustava s time. Pojedu ga galvanske struje jako brzo.


:thumbup:
Hvala na odgovoru porer, i ja se nadam da će bit OK....
a za Ispušni kolektor od Inoxa sam ćuo da ga pojede galvanizacija te da postane porozan i mikrorupičast... zato bih i stavio neku zink anodu gdje se na njemu sada nalazi sonda za temperaturu, tako se nadam svake godine mijenjati taj zink u nadi da će to bar donekle spriječiti propadanje kolektora.... jeeeebga :Other9: nema više kupiti za VP MD7A motore kolekora koji je inače od gize, tako da sam bio prisiljen izraditi ovakav od Inoxa.... :cry:
izrađen je od 3mm debljine A4 inoxa..... vrlo kvalitetno.... lijepo je varen i iznutra i iz vani.... na njemu je i auspuh od Inox-a.... jednostavno je bilo, ili ću bacit motor koji je dobar u škovace ili ću uložit kojih par stotina eura i napravit kolektor, mada sam kasnije shvatio da bi bilo bolje da sam ga napravio od čelika iste debljine... al šta je, tu je.... :eh:
Avatar
Caljka
New Entry
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 04. 09. 2016. (13:19)
Lokacija: Solin
Tip plovila: Gradac 5.80 + Volvo MD7A + Tomosaki 4

Re: TORPEDO-POKAZIVAČ TEMPERATURE

PostPostao/la ginekol7 » 03. 01. 2020. (08:07)

Više puta sam pročitao da neki ostave termostat otvoren. Brat mi je brodostrojar i o tome misli sve najgore.
Dizel motori su predviđeni za rad na cc 90 stupnjeva. Otvoreni termostat spriječeva da motor dostigne tu
radnu temperaturu već radi na 60 - 70, ovisno o temperaturi mora. Pri toj temperaturi se motor neusporedivo
više troši zbog pojačanog trenja. Čisti usis mora, uklanjanje kamenca (zapravo kristalizirane morske soli) i
ispravni termostat uz ispravnu pumpu mora, to čuva motor.
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 484
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: TORPEDO-POKAZIVAČ TEMPERATURE

PostPostao/la Caljka » 03. 01. 2020. (10:55)

ginekol7 je napisao/la:Više puta sam pročitao da neki ostave termostat otvoren. Brat mi je brodostrojar i o tome misli sve najgore.
Dizel motori su predviđeni za rad na cc 90 stupnjeva. Otvoreni termostat spriječeva da motor dostigne tu
radnu temperaturu već radi na 60 - 70, ovisno o temperaturi mora. Pri toj temperaturi se motor neusporedivo
više troši zbog pojačanog trenja. Čisti usis mora, uklanjanje kamenca (zapravo kristalizirane morske soli) i
ispravni termostat uz ispravnu pumpu mora, to čuva motor.



sve stoji..... ali za motor star 35 godina, boli me kuka oće li radit još 5 ili 10 ili 15 godina.... nisam izvadio Termostat nego ga ostavio otvorenog....( jer ga nemam novog i ne želim za njega dati 100e), kad na to dodaš da MD7A ima jako uske kanale za protok mora po bloku i glavi te da ih se od soli i komadića ruzine pola začepi već nakon nekoliko sati rada, te da od ovog motora termostat otvara na 60c i točno tako piše i na njemu... razlika je u grijanju samog motora minimalna.... osim toga njega grije i ulje ne samo voda.... deplasirano je ovdje uopće raspravljat o ovoj temi, da imam novog Yanmara ili Betu ili da imam neku seriju VP 2000 onda bi mi to bilo bitno.... ovako.... eh! :Other12:
Avatar
Caljka
New Entry
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 04. 09. 2016. (13:19)
Lokacija: Solin
Tip plovila: Gradac 5.80 + Volvo MD7A + Tomosaki 4

Re: TORPEDO-POKAZIVAČ TEMPERATURE

PostPostao/la joskorog » 13. 01. 2020. (14:21)

Ako može par informacija di i kako nabavit taj senzor plitki i instrument, i usput koja slika kad bude bilo volje i vrimena ...hvala.
Zadnja izmjena: riberer; 13. 01. 2020. (22:19); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: Velika slova znače vikanje ...
Avatar
joskorog
New Entry
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 22. 01. 2019. (12:34)
Lokacija: zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: primorka 6,30

Re: TORPEDO-POKAZIVAČ TEMPERATURE

PostPostao/la Caljka » 14. 01. 2020. (17:58)

Pozdrav kolega joskorog :wave:
Mogu ti staviti i linkove i slike.... ali sačekajmo svi zajedno, kad dobijem senzor i redukciju i uvjerim se da je sve OK, ovako ako i ti to naručiš aaaa pokaže se da to nije dobra kombinacija, onda bi samo poduplali grešku... :mrgreen:
Avatar
Caljka
New Entry
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 04. 09. 2016. (13:19)
Lokacija: Solin
Tip plovila: Gradac 5.80 + Volvo MD7A + Tomosaki 4

Re: TORPEDO-POKAZIVAČ TEMPERATURE

PostPostao/la Caljka » 23. 04. 2020. (09:51)

Evo da u ovim hebanim vremenima zatvorim ovu temu, bar što se mene tiče, naime s obzirom na sve što se događalo u Kini mali 10mm senzor koji mi je prvo stigao bio je pogrešan ili neispravan, uglavnom nije bio kompatibilan sa mojim KUS pokazivačem temperature, a nakon toga mi je prodavatelj poslao odgovarajući ali taj nikad nije stigao iako ga je "Kinez" kako kaže, slao dva puta... :Other12:
Na kraju sam odustao o senzora za temperaturu na bloku motora, mada je to izvodivo..... ako je netko ima namjeru to raditi....
Malo sam po-Googlao i našao sam jednu Bugarsku firmu koja se bavi proizvodnjom Termostata za starije Volvo Penta motore i to po razumnoj cijeni, pa sam naručio novi termostat i dobio ga nakon nekoliko dana i ugradio ga u moj Inox rashladni kolektor, i sada mislim da sam dobio motor koji se OK grije, ali senzor temperature i dalje pokazuje manju temperaturu jer voda ( more), prolazi preko senzora bez obzira jel Termostat otvoren ili nije, tek kad ugasim motor i prestane dotok svježe vode senzor pokaže temperaturu vode koja je izašla i motora i zaustavila se u rashladnom kolektoru.... :?
I ta je oko 65c manje više.... koliko je i Termostat baždaren za otvaranje protoka...
Kako će se motor ponašati pod opterećenjem i u vožnji, ne znam jer je brod za sada na suhom vezu.... a kakva je situacija sa svim ovim epidemijama i pandemijama, ne znam hoću li ga ovo ljeto i stavljati u more... :think:
Eto... pozdrav svima, i onima koji će ipak ploviti i jedriti ovo ljeto želim, mirno more i dobar vjetar u leđa! :wave:
Avatar
Caljka
New Entry
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 04. 09. 2016. (13:19)
Lokacija: Solin
Tip plovila: Gradac 5.80 + Volvo MD7A + Tomosaki 4

Re: TORPEDO-POKAZIVAČ TEMPERATURE

PostPostao/la joskorog » 24. 04. 2020. (14:29)

a moze onda nekakav link za te sonde skracene ako nije problem
Avatar
joskorog
New Entry
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 22. 01. 2019. (12:34)
Lokacija: zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: primorka 6,30

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.