Low, Medium, High i High Wide sonda

Izbor, nacin rada, snage, ugradnja, prikazi rada i podesavanje...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Low, Medium, High i High Wide sonda

PostPostao/la Crncevic » 20. 03. 2019. (13:38)

Podzrav

Pricajuci s par forumasa, facebooksa u vezi sondi za fishfindere i iskustava vidio sam da vecina, kao i ja, tapkamo u mutnome.

Lani sam si nabavio Airmarovu sondu, PM275LHW, imam High Wide frenkvenciju i Low frekvenciju u jednoj sondi.

High Wide radi konstatno s kutom od 25 stupnjeva, dok Low frekvencija radi na 16 to 25 Stupnjeva.

Primjetio sam da na dubini npr. od 100 metara jig od 120 grama vidim na low frekvenciji, low chirp dok na high chirp ne vidim jig kako pada.

koja sirina kuta je na low chirpu ? kut se mjenja ako sam dobro satio promjenom frekvencije, ili sam u krivu ?

Zasto vidim jig na Low a na High ne ako imaju isti kut ?

High Wide ide samo do 150 metara dok Low ide do 915 metara, sto je frekvencija niza dublje ide ?

u prilogu par slika

Napraviti cu u 5 mjesecu par snimaka na 30, 50, 70, 90, 110 i 130 metara da usporedbu, i na raznim frekvencijama. Low i High Wide
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Crncevic
New Entry
 
Postovi: 46
Pridružen/a: 30. 11. 2017. (15:39)
Lokacija: Dubrovnik

Re: Low, Medium, High i High Wide sonda

PostPostao/la Crncevic » 20. 03. 2019. (14:41)

Pitanje koje me muci sada, koja je prednost onda HW sonde nasprav Low sonde u ovoj kombinaciji ?
Imam istu pokrivenost a s low sondom imam vise detalaj.

Kontam da low ide dublje i namjenjanja je tomu, ali mi niko ne brani da s njom ribam i na 50 ili 100 metara.

Uzeo sam jos jednu sondu za drugi brod, posto je cijena bila smijsna za novu sondu, radi se o CM599LHW, tu je vec prica druckija, Low sonda ima skroz druge kuteve i samim time manji radius pokriva.

Sve sonde sam kupovo u bluebottlemarine iz australije sa 70% popusta, ako koga zanima cesto imaju akcije na sonde.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Crncevic
New Entry
 
Postovi: 46
Pridružen/a: 30. 11. 2017. (15:39)
Lokacija: Dubrovnik

Re: Low, Medium, High i High Wide sonda

PostPostao/la Forani » 20. 03. 2019. (20:46)

Pratim i meni isto osobno jako zanimljova tema..I sam sam u dilemi uzet 1kw al prije zelim naucit sto vise..Ja imam Gt51th sondu 600w chirp 85hz 135hz znaci medium,i vidim na 100m jig kako pada al na jakom gainu 96%...
Moje citanje na truhull forumu je informacija da se HW napravio po trazenju driftera i lovaca na Sabljarke i tune u Meksickom zaljevu gdje se i prodaje puno,kao i za lovce na lososa...Svrha trazenje rive u srednjem slojunpood sto vecim kutom i pokrivenosti. .Naravno tu gubimo snagu u pdrazu dna,zasto logicki su ubacili low u istu sondu...Eto zanimljova tema i bilo bi dobro da Panbo rece svoje strucno.misljenje akp stigne.Grci navodno dosta rade s medium chirpom 1kw a to su otprilike nase dubine isto..A i oni rade kao i mi vecinom pri dnu ,sta jiging sta panula...
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Low, Medium, High i High Wide sonda

PostPostao/la Panbo » 21. 03. 2019. (09:11)

Primjetio sam da na dubini npr. od 100 metara jig od 120 grama vidim na low frekvenciji, low chirp dok na high chirp ne vidim jig kako pada.


Za 200 KHz sa tako sirokim snopom dubina od 100m postaje vec dubina, gubi se detekcijski domet. To je ok. Ta sonda bi sa svojim kutom mogla biti u negdje do te dubine ok. Mozda eto nešto i manje. Nisam probava pa ne znam to.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Low, Medium, High i High Wide sonda

PostPostao/la Panbo » 21. 03. 2019. (09:19)

Low frekvencija radi na 16 to 25 Stupnjeva.

Primjetio sam da na dubini npr. od 100 metara jig od 120 grama vidim na low frekvenciji, low chirp dok na high chirp ne vidim jig kako pada.


Kut se širi i sužava promjenom frekvencije koja sa u chirpu automatski minja. Najniža frekvencija ima najširi kut koji se sužava kako se diže frekvencija. Na tih 100m High Chirp pojas brze atenuira (po dubini, naravno). Osim toga, kut je dosta širok pa se i energija gubi zbog disperzije. Očigledno je da snaga s kojom ti raspolažeš nije dovoljna da bi se to vidjelo na 100m
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Low, Medium, High i High Wide sonda

PostPostao/la Panbo » 21. 03. 2019. (09:22)

Mozda se moze nešto napravit promjenom TVG-a kod tog sondera, ne znam, ali jedno je sigurno. Taj TVG ne moze bit namješten isto i za L i H. Moraju bit razlike.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Low, Medium, High i High Wide sonda

PostPostao/la Panbo » 21. 03. 2019. (09:26)

High Wide ide samo do 150 metara dok Low ide do 915 metara, sto je frekvencija niza dublje ide ?


Točno i to znatno. Krajnji dometi su deklarirani za idealne uvjete. Kad bi recimo taj jig spustio na nekih 250-350m nesta bi i na LF.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Low, Medium, High i High Wide sonda

PostPostao/la Crncevic » 21. 03. 2019. (09:28)

Panbo je napisao/la:Mozda se moze nešto napravit promjenom TVG-a kod tog sondera, ne znam, ali jedno je sigurno. Taj TVG ne moze bit namješten isto i za L i H. Moraju bit razlike.


Radi se o Simradu nss Evo 3 verziji koja na papiru ima izlaznu snagu od 1KW

TVG mogu podesavati, i za low i za high frekvenciju, samo sam skonto da kad mjenjam TVG bolje ili losije prikaziva gornji sloj mora
Avatar
Crncevic
New Entry
 
Postovi: 46
Pridružen/a: 30. 11. 2017. (15:39)
Lokacija: Dubrovnik

Re: Low, Medium, High i High Wide sonda

PostPostao/la Crncevic » 21. 03. 2019. (09:30)

Panbo je napisao/la:
High Wide ide samo do 150 metara dok Low ide do 915 metara, sto je frekvencija niza dublje ide ?


Točno i to znatno. Krajnji dometi su deklarirani za idealne uvjete. Kad bi recimo taj jig spustio na nekih 250-350m nesta bi i na LF.


To mi je jasno,

ali u globalu ja sa LOW frekvencijom ako je namjestim na nizu frekvenciju imam isti kut kao i kod HW frekvencije, 25 stupnjeva, pa mi se postaljva pitanje koje su prednosti ili mane koristenje jedne ili druge frekvencije na dubinama do 100 metara, dali je nesto lakse opaziti na High Frekvenciji nego na low ?
Avatar
Crncevic
New Entry
 
Postovi: 46
Pridružen/a: 30. 11. 2017. (15:39)
Lokacija: Dubrovnik

Re: Low, Medium, High i High Wide sonda

PostPostao/la Panbo » 21. 03. 2019. (09:33)

Pitanje koje me muci sada, koja je prednost onda HW sonde nasprav Low sonde u ovoj kombinaciji ?
Imam istu pokrivenost a s low sondom imam vise detalaj.


Nemas više detalja, odnosno imas ih na 100m jer na HW tu nedostaje signala. Probaj proci preko plove ribe na recimo 35-55m. Moci ces prakticki brojat ribe u plovi, a kod LF je to teze. Sa visokom frekvencijom dobije se rezolucija ali se gubi domet.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Low, Medium, High i High Wide sonda

PostPostao/la Crncevic » 21. 03. 2019. (09:35)

Panbo je napisao/la:
Pitanje koje me muci sada, koja je prednost onda HW sonde nasprav Low sonde u ovoj kombinaciji ?
Imam istu pokrivenost a s low sondom imam vise detalaj.


Nemas više detalja, odnosno imas ih na 100m jer na HW tu nedostaje signala. Probaj proci preko plove ribe na recimo 35-55m. Moci ces prakticki brojat ribe u plovi, a kod LF je to teze. Sa visokom frekvencijom dobije se rezolucija ali se gubi domet.


E to je ono sto me zanimalo

Bas cu viditi rezultate i usporediti 1KW sondu sa 3 KW sondom, CM599LHW
Tu bi onda HW trebo biti dosta jaci ?
Avatar
Crncevic
New Entry
 
Postovi: 46
Pridružen/a: 30. 11. 2017. (15:39)
Lokacija: Dubrovnik

Re: Low, Medium, High i High Wide sonda

PostPostao/la Panbo » 21. 03. 2019. (09:40)

u globalu ja sa LOW frekvencijom ako je namjestim na nizu frekvenciju imam isti kut kao i kod HW frekvencije, 25 stupnjeva, pa mi se postaljva pitanje koje su prednosti ili mane koristenje jedne ili druge frekvencije na dubinama do 100 metara, dali je nesto lakse opaziti na High Frekvenciji nego na low ?


Tako je. Kutovi su tu praktično isti, ali to i je cilj. Trik je u odzivu vrsta. Recimo da imas plovu skuša na 40m. Stavis obje frekvencije. Skusa, incun, lignja....imaju bolji odziv na visim frekvencijama nego na nizim. Opcenito, manje pecature i ribe sa glađom kozom imaju bolji odziv na visim a na nizim vece pecature i koza sa grubljom lustrom, za isti gain. Kompariranjem oba ehograma u realnom vremenu zakljucuje se o pecaturi i vrsti. Zbog toga profi Simrad osoblje preporucuje ribaru 4 frekvencije na brodu u isto vrijeme.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Low, Medium, High i High Wide sonda

PostPostao/la Panbo » 21. 03. 2019. (09:47)

cu viditi rezultate i usporediti 1KW sondu sa 3 KW sondom, CM599LHW
Tu bi onda HW trebo biti dosta jaci ?


Ta sonda je zvir. Vidjet ces nesto skroz drugo. Ja govorim za LH jer san to proba. Tu je problem sto je to usko, ali crveni puno. Koje je sirine HW dio te sonde?
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Low, Medium, High i High Wide sonda

PostPostao/la Panbo » 21. 03. 2019. (09:58)

Znaci da TVG radi samo u nekom rasponu dubina ili Gaina jednistavno vise nema. Iskreno, mislija san da ce ta tvoja HW od 1kW chirpa ipak pokupit taj jig koji se na LH tako dobro vidi. Ali, eto, ipak ne moze. Ova tvoja zapazanja su izvrsna jer su prakticna, to je realni svijet. Zanimljivo bi bilo vidjeti do koje dubine uopce taj HW moze pratit taj jig? To me bas zanima i sa kojim parametrima. Uglavnom, odlicni postovi, nova saznanja. :thumbup:
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Low, Medium, High i High Wide sonda

PostPostao/la Crncevic » 21. 03. 2019. (10:02)

Kad se vratim na doma, napraviti cu u miru par testova na raznim dubinama i raznim postavkama i raznim frekvencijama sa PM 275LHW, a kada montiram CM599LHW to isto cu ponoviti. Pa se nadam da ce svima koristit
Svkako Panbo, hvala na informacijama, a ako di zapnem kod testiranja okrenem te na Viber

Lp
Avatar
Crncevic
New Entry
 
Postovi: 46
Pridružen/a: 30. 11. 2017. (15:39)
Lokacija: Dubrovnik

Sljedeća

Natrag na Fishfinder-i

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.