Ispravno mjerenje ulja u karteru!?

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Ispravno mjerenje ulja u karteru!?

PostPostao/la Forani » 22. 01. 2019. (18:21)

Mozda zvuci malo glupo pitanje al eto palo mi je na pamet ovaj vikend dok sam minja ulje u svom Vetusu 42hp..
Kapacitet je 5.7l s filterom..A ja kad lijevam nikad ne stane vise od 5L.Vadin ulje s elektricnom pumpom i moguce da nesto i ostane(skoro 1L),po motoru.Filter uvik minjam tako da tu ne ostaje..
Meni je palo na pamet dali ima ostupanja na sipki jer motor ne stoji bas ravno nego je nakosen prema nazad zjer tako pita osovine i propela u centriranju,tj izlaz na kopci je bez nagiba..Dali je moguce da se desava kao i kod auta kad mjeris ulje kad nije na ravnom pa sipka pokazuje netocno,ili je to predvideno kod gradnje brodskih motora i razlika jest zanemariva..
za sad se drzim sipke i uljevam kolko bi inace trebalo,nesto malo sitno ispod max na sipki,bez obzira na nagib motora i uvik je to 5L i nikad vise
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Ispravno mjerenje ulja u karteru!?

PostPostao/la som » 22. 01. 2019. (19:40)

Ovisi ako vadiš preko šipke za mjerenje ulja ili imaš gumu na dnu kartera.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2957
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Ispravno mjerenje ulja u karteru!?

PostPostao/la Forani » 22. 01. 2019. (20:04)

som je napisao/la:Ovisi ako vadiš preko šipke za mjerenje ulja ili imaš gumu na dnu kartera.

Vadim na mistu di ide sipka..Imam elektricnu12v pumpu koja ima tanko crijevo koje uvucem kroz to u karter...
Ovaj zadnji put sam vidio da nisam dobro izvuka jer sad nije 100% cisto ulje ka inace al do sad uvik kad izvucem ulje poslije dolivanja bude kristalno cisto i nakon par sati rada..
Motor ima 2 godine i 1000h al minjam ulje svakih 100h i tlak je jos uvik super na 4bara..
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Ispravno mjerenje ulja u karteru!?

PostPostao/la Forani » 22. 01. 2019. (20:46)

Ma nije mi cudno da ostane nesto na ovaj nacin,a cep od kartera nije skroz ispod nego malo s strane i preko njega isto ne istekne sve vanka nego se moras pomoc pumpom!!
Meni je nepoznanica dali dolazi do varijacija mjerenja preko sipke ako motor stoji lagano u nagibu??
Nisam sad mjerio kolko je nagnut nego se samo pitam laicki..
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Ispravno mjerenje ulja u karteru!?

PostPostao/la neli27 » 22. 01. 2019. (22:56)

tvornički je propisano koliki je maksmalni nagim motora u barki,prema tome drži se oznaka na sipki i nema greške.
Avatar
neli27
Member
 
Postovi: 425
Pridružen/a: 08. 01. 2012. (18:52)
Lokacija: rijeka okolica
Tip plovila: gradac perkins 28

Re: Ispravno mjerenje ulja u karteru!?

PostPostao/la Joo1 » 23. 01. 2019. (01:18)

Forani je napisao/la:Mozda zvuci malo glupo pitanje al eto palo mi je na pamet ovaj vikend dok sam minja ulje u svom Vetusu 42hp..
Kapacitet je 5.7l s filterom..A ja kad lijevam nikad ne stane vise od 5L.Vadin ulje s elektricnom pumpom i moguce da nesto i ostane(skoro 1L),po motoru.Filter uvik minjam tako da tu ne ostaje..
Meni je palo na pamet dali ima ostupanja na sipki jer motor ne stoji bas ravno nego je nakosen prema nazad zjer tako pita osovine i propela u centriranju,tj izlaz na kopci je bez nagiba..Dali je moguce da se desava kao i kod auta kad mjeris ulje kad nije na ravnom pa sipka pokazuje netocno,ili je to predvideno kod gradnje brodskih motora i razlika jest zanemariva..
za sad se drzim sipke i uljevam kolko bi inace

Imenjace trebalo,nesto malo sitno ispod max na sipki,bez obzira na nagib motora i uvik je to 5L i nikd vise

Imenjace ,nebi bilo lose s vrimena na vrime da ispustis ulje na cepu ,koji je na dnu kartera ,uvik kad ispumpavas preko šipke ostane malo ulja unutra koje sadrzi određen postotak cestica ,sumpora i ostalih nepozeljnih produkta izgaranja ,ti produkti najcesce lose djeluju na klip,prstenove,cilindar ,lezajeve
Ako ima mista ispod kartera i mozes komodno ispustit svo ulje ,uradi tako ,kasnije ga isperi cistim uljem cca 0,5 l .Uli ulja koliko je propisano ,ako nisi siguran svako malo čirni na šipku i nema greske
Eto toliko od mene
Avatar
Joo1
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 03. 09. 2015. (02:38)
Lokacija: Sibenik
Tip plovila: Graso 19

Re: Ispravno mjerenje ulja u karteru!?

PostPostao/la M710 SEA PEARL » 24. 01. 2019. (08:24)

... isti "problem" iman i ja sa kolicinom ulja u Volvo D2 40 ... u manual-u pise 6,5 litara ulja a ja mogu ulit jedva 5 litara (motor stoji vodoravno) .... ;)
LONGLIVELEGENDARNI :Happy31:
Avatar
M710 SEA PEARL
Old Senior Member
 
Postovi: 1898
Pridružen/a: 15. 05. 2009. (21:15)
Lokacija: SIBENIK
Tip plovila: MAESTRAL 710 - VOLVO PENTA D2-40

Re: Ispravno mjerenje ulja u karteru!?

PostPostao/la Forani » 25. 01. 2019. (18:51)

Joo1 je napisao/la:
Forani je napisao/la:Mozda zvuci malo glupo pitanje al eto palo mi je na pamet ovaj vikend dok sam minja ulje u svom Vetusu 42hp..
Kapacitet je 5.7l s filterom..A ja kad lijevam nikad ne stane vise od 5L.Vadin ulje s elektricnom pumpom i moguce da nesto i ostane(skoro 1L),po motoru.Filter uvik minjam tako da tu ne ostaje..
Meni je palo na pamet dali ima ostupanja na sipki jer motor ne stoji bas ravno nego je nakosen prema nazad zjer tako pita osovine i propela u centriranju,tj izlaz na kopci je bez nagiba..Dali je moguce da se desava kao i kod auta kad mjeris ulje kad nije na ravnom pa sipka pokazuje netocno,ili je to predvideno kod gradnje brodskih motora i razlika jest zanemariva..
za sad se drzim sipke i uljevam kolko bi inace

Imenjace trebalo,nesto malo sitno ispod max na sipki,bez obzira na nagib motora i uvik je to 5L i nikd vise

Imenjace ,nebi bilo lose s vrimena na vrime da ispustis ulje na cepu ,koji je na dnu kartera ,uvik kad ispumpavas preko šipke ostane malo ulja unutra koje sadrzi određen postotak cestica ,sumpora i ostalih nepozeljnih produkta izgaranja ,ti produkti najcesce lose djeluju na klip,prstenove,cilindar ,lezajeve
Ako ima mista ispod kartera i mozes komodno ispustit svo ulje ,uradi tako ,kasnije ga isperi cistim uljem cca 0,5 l .Uli ulja koliko je propisano ,ako nisi siguran svako malo čirni na šipku i nema greske
Eto toliko od mene

Hvala imenjace..A pogledat cu al zadnji put kad sam tio mjenjat s cepa na karteru nije bio na najnizoj tocki vec s strane,i nije iscurilo sve ulje..
pigledat cu u manualu ili cirnit u santine ima li ispod kakav cep,tj vida...
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Ispravno mjerenje ulja u karteru!?

PostPostao/la Forani » 25. 01. 2019. (18:56)

M710 SEA PEARL je napisao/la:... isti "problem" iman i ja sa kolicinom ulja u Volvo D2 40 ... u manual-u pise 6,5 litara ulja a ja mogu ulit jedva 5 litara (motor stoji vodoravno) .... ;)

A cuo sam za slican slucaj i cobiku su na Perkinsa od 100hp montirali na servisu karter od 5.5l a po spec treba od 10L..Bar je tako prica covik s Visa..
Jel moguce da su ti minjali karter ili si takav dobio,malo minje tesko za virovat da se moze izgubit 1.5L ulja u motoru, osim ako ne izvadis dobro u minjanju..
pozz i mirno more...
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Ispravno mjerenje ulja u karteru!?

PostPostao/la Rijeka1 » 26. 01. 2019. (18:03)

Forani je napisao/la:Mozda zvuci malo glupo pitanje al eto palo mi je na pamet ovaj vikend dok sam minja ulje u svom Vetusu 42hp..
Kapacitet je 5.7l s filterom..A ja kad lijevam nikad ne stane vise od 5L.Vadin ulje s elektricnom pumpom i moguce da nesto i ostane(skoro 1L),po motoru.Filter uvik minjam tako da tu ne ostaje..
Meni je palo na pamet dali ima ostupanja na sipki jer motor ne stoji bas ravno nego je nakosen prema nazad zjer tako pita osovine i propela u centriranju,tj izlaz na kopci je bez nagiba..Dali je moguce da se desava kao i kod auta kad mjeris ulje kad nije na ravnom pa sipka pokazuje netocno,ili je to predvideno kod gradnje brodskih motora i razlika jest zanemariva..
za sad se drzim sipke i uljevam kolko bi inace trebalo,nesto malo sitno ispod max na sipki,bez obzira na nagib motora i uvik je to 5L i nikad vise


A jeli stavljaš ulje do maximumx na šipki?
Pitam zato jer većina proizvođača preporuča da se ulje stavlja između oznaka min i max ali ne i Vetus. Oni za svoje motore (nisam siguran dali baš za sve) preporučuju da se ulje stavlja do maximuma. Za tvoj motor, ako je to M4 45 je sigurno tako.
Avatar
Rijeka1
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 09. 02. 2016. (16:31)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Jedrilica sa motorom

Re: Ispravno mjerenje ulja u karteru!?

PostPostao/la Forani » 28. 01. 2019. (18:20)

Rijeka1 je napisao/la:
Forani je napisao/la:Mozda zvuci malo glupo pitanje al eto palo mi je na pamet ovaj vikend dok sam minja ulje u svom Vetusu 42hp..
Kapacitet je 5.7l s filterom..A ja kad lijevam nikad ne stane vise od 5L.Vadin ulje s elektricnom pumpom i moguce da nesto i ostane(skoro 1L),po motoru.Filter uvik minjam tako da tu ne ostaje..
Meni je palo na pamet dali ima ostupanja na sipki jer motor ne stoji bas ravno nego je nakosen prema nazad zjer tako pita osovine i propela u centriranju,tj izlaz na kopci je bez nagiba..Dali je moguce da se desava kao i kod auta kad mjeris ulje kad nije na ravnom pa sipka pokazuje netocno,ili je to predvideno kod gradnje brodskih motora i razlika jest zanemariva..
za sad se drzim sipke i uljevam kolko bi inace trebalo,nesto malo sitno ispod max na sipki,bez obzira na nagib motora i uvik je to 5L i nikad vise


A jeli stavljaš ulje do maximumx na šipki?
Pitam zato jer većina proizvođača preporuča da se ulje stavlja između oznaka min i max ali ne i Vetus. Oni za svoje motore (nisam siguran dali baš za sve) preporučuju da se ulje stavlja do maximuma. Za tvoj motor, ako je to M4 45 je sigurno tako.

Da po preporuci Vetusa je nesto malo ispod max na sipci pa tako i stavlajm..Za vecinu pratim uputstva Vetusa pa i ulje mjenjam svakih 100h iako ima 50%tu u leru rada..
Jedinu stvar koju sam na svoju ruke je impeler koji minjam najkasnije svake godine novi ili kad vidim da je nacet..Oni preoorucuju nakon 1000h sta je apsurdno ...
Uzeo sam motor novi pa max gledam svaki detalj da bude tip top..
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Ispravno mjerenje ulja u karteru!?

PostPostao/la doVla rogotin » 02. 02. 2019. (10:30)

Imam sole mini 44, to je isti Mitsubishi s4l bazni motor.
Sole montira cijev na motor na koju se zavida ručna pumpa koja se dobije s motorom. Nakon vađenja ulja i filtera meni stane oko 5,5 l.
U naknadnim uputama za motor piše da se razina na mjernoj šipki promatra u ovisnosti od inklinacije motora tako da kod maksimalno dozvoljenog nagiba ugradnje razina ulja na šipki može ići i preko oznake max.
Meni je nagib minimalan i ulijevam do oznake max.
Avatar
doVla rogotin
New Entry
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 17. 03. 2011. (21:26)
Lokacija: Ploče
Tip plovila: Galeb - Sole diesel 44

Re: Ispravno mjerenje ulja u karteru!?

PostPostao/la doVla rogotin » 02. 02. 2019. (10:36)

Što se tiče impelera meni u uputama piše svakih 800 sati. Prvi mi je izdržao oko 700 sati nakon čega su se otkinula dva krilca, dobro da nisu završila u motoru.
Kasnije su u izmjenama uputa skratili interval, ne sjećam se točno sad koliko. Uglavnom 1000 sati je vanka pameti.
Ja mijenjam svakih 300-400 sati, odnosno otprilike svako 2 godine i tada su impeleri na izgled bez oštećenja.
Avatar
doVla rogotin
New Entry
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 17. 03. 2011. (21:26)
Lokacija: Ploče
Tip plovila: Galeb - Sole diesel 44

Re: Ispravno mjerenje ulja u karteru!?

PostPostao/la Forani » 04. 02. 2019. (22:06)

doVla rogotin je napisao/la:Imam sole mini 44, to je isti Mitsubishi s4l bazni motor.
Sole montira cijev na motor na koju se zavida ručna pumpa koja se dobije s motorom. Nakon vađenja ulja i filtera meni stane oko 5,5 l.
U naknadnim uputama za motor piše da se razina na mjernoj šipki promatra u ovisnosti od inklinacije motora tako da kod maksimalno dozvoljenog nagiba ugradnje razina ulja na šipki može ići i preko oznake max.
Meni je nagib minimalan i ulijevam do oznake max.

Vlado Hvala na konkretnom odgovoru..Mene je baš taj dio zanimao o inklinaciji motora al na to nisam nigdje naišao . .Baš ću izmjeriti kolko mi je nagnut motor!A šta se tiče vađenja vjerujem kako mi je karter nagnut malo unazad da uvik ostane po litre unutra..Kad saznam kolka je inklinacija poslat ću mail Vetusu u Nizozemsku čisto iz znatiželje.. Al eto do tad držim ulje do max na sipki..
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42


Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.