SOLARNI PANELI

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la som » 20. 01. 2019. (10:38)

Zbog napona.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2958
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la nekistipee » 20. 01. 2019. (15:31)

nije mi jasno kakve to veze ima, al aj da ne trolam....

svaka ploca daje 23-24 V, dok regulator podnosi do 100V, dakle moze se bez ikavog problema spojit do 4 ploce. Medjutim vecina tvornica preporuca max 2 ploce, makar nema problema ni kad se stave 3...

sad koja je prednost serijskog... pa veci napon, manja amperaza tj manji pad napona i bolja iskoristivost ( kao sto su dalekovodi visokonaponski), te je nepotrebno dodavat diode kao sto se mora ako stavljas paralelno

kod paralelnog spajanja potrebno je stavit diode jer inace ako jedna ploca je u defektu, postoji velika mogucnos da pokvari i drugu...

mozda zvuci taj pad napona malo glupo u par metara kabela, alkod solara tu se i radi o iskoristivosti sistema te da bude maksimalna iskoristivost svega na sto mozes utjecat...
Avatar
nekistipee
New Entry
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 20. 01. 2019. (00:16)
Lokacija: trogir
Tip plovila: CHARTER

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la nekistipee » 20. 01. 2019. (15:39)

SPLIT GRAD je napisao/la:Ddan svima ,

naisao sam u splitskoj butizi (Solar shop - tj solarno.hr ) fleksibilni solar od 215 w / 12 V za 1990 kuna - jel se i vama cini cijena ok za tu snagu ?
Po onome sta sam guglao vanka izgleda mi cjenovno prihvatljivo.
Da li neko ima kakvu preporuku u vezi montiranja fleksi panela i iskustva sa istima. (npr - Preporuka regulatora za iste ,kupovni nosaci ili ste sami radili ... ??? itd )
Njih biram radi bitno manje tezine i prilagodljivosti montaze na fly i ostalim dijelovima barke.
Hvala unaprid
lp iz ST



najbitnije je da kad ih lipis sikom lipi u trakama, da ne ostaju jastucici zraka, jer ce prilikom zagrijavanja nabubrit zrak ako nema di izac i onda bye bye.... znaci samo pralelno od vrha do dna nemoj krizat siku nigdi
Avatar
nekistipee
New Entry
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 20. 01. 2019. (00:16)
Lokacija: trogir
Tip plovila: CHARTER

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la nekistipee » 20. 01. 2019. (15:44)

damir valentic je napisao/la:
2105 je napisao/la:Laički, ja bi se odluči na največu solarnu ploču koju dozvoljavaju gabariti na takvom brodu i regulator od nekih 10-15 Amp jer vidim da več dodaješ extra potrošače pa ih može biti još.....Drži tu startnu bateriju u potpuno odvojenom krugu na način da nema ništa sa solarnim kako nebi dodatno komplicira stvar. Ako ti se ikad sto dogodi startnoj bateriji na moru uvik mozes upalit motor priko servisne, pribacit akumulator ili drzat stand by kabel sa klemama u brodu (isto ka i u autu)


upravo tako, ali ja bih samo dodao; ako ces vec stavljati plocu kako treba, regulator mppt od cca 20A (isto kosta ko i manji), pravilno staviti kablove( 4 mm2) pa daj ond ubaci i nesto sto ce ti prebacivati struju punjenja izmedju baterija kad nisi na brodu, nije neka investicija, a prvi put kad ti budu trebali kablovi jer ti startna nece zavrtiti, psovat ces sam sebi mater sta to nisi odradio.
Kad radis, napravi jednom kako treba. Sve ostalo su polovicna rjesenja.



postoju victronove diode koje se stavljaju da odvoje punjenje, prepoznaju napon i kad je puna servisna salju dalje na motornu, ja san ih koristia za bow truster baterije kad se stavlja novi... sad iskreno meni je to nepotrebna komplikacija, radje bi

stavija neku kabel koji spaja + motorne i servisne i sklopku da mos okrenit ako zatreba... jer to ce ti tribat samo kad motorna bude za mjenjanje.
Avatar
nekistipee
New Entry
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 20. 01. 2019. (00:16)
Lokacija: trogir
Tip plovila: CHARTER

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la porer » 21. 01. 2019. (02:57)

nekistipee je napisao/la:nije mi jasno kakve to veze ima, al aj da ne trolam....

svaka ploca daje 23-24 V, dok regulator podnosi do 100V, dakle moze se bez ikavog problema spojit do 4 ploce. Medjutim vecina tvornica preporuca max 2 ploce, makar nema problema ni kad se stave 3...

sad koja je prednost serijskog... pa veci napon, manja amperaza tj manji pad napona i bolja iskoristivost ( kao sto su dalekovodi visokonaponski), te je nepotrebno dodavat diode kao sto se mora ako stavljas paralelno.

kod paralelnog spajanja potrebno je stavit diode jer inace ako jedna ploca je u defektu, postoji velika mogucnos da pokvari i drugu...

mozda zvuci taj pad napona malo glupo u par metara kabela, alkod solara tu se i radi o iskoristivosti sistema te da bude maksimalna iskoristivost svega na sto mozes utjecat...


Boldano 1: Navedi link na text barem jednog proizvodjaca koji to preporuca ili skeniraj papir ako ga imas. Onda cemo drugasije pricati.
Boldano 2: Vec godinama nisam vidio panel koji diode za razdvajanje nema tvornicki ugradjene. Istina, jesam, kad su mi prije neku godinu dosli u ruke neki njemacki polovni paneli koji su rashodovani zbog starosti.
Boldano 3: Pad napona ekstremno je bitan kod spoja regulator punjenja - baterija. Njegov uticaj vidi se u losem punjenju baterija i skracenju njihovog zivotnog vijeka (a one su najskuplji element). Na liniji panel - regulator naravno nije pozeljan ali ima daleko manji uticaj na rad i taj uticaj manifestira se kroz zanemarivo malen gubitak energije koju su paneli isporucili a gube se u vidu toplote (tj zagrijavanja samih kablova). Uz obilje sunca na nasoj obali usteda nekakvih 0,5 - 1% energije nema smisla.

Ovo kako si ti naveo naravno da ce raditi ali nema smisla. Tjeras regulator da radi van optimalnih granica koje je proizvodjac propisao, radis mu isto kao da auto u prvoj vozis 40. Mozes ti i u drugu ubaciti, nitko ti ne brani ali tebi je bas lijepo vozit se u prvoj. Tvoje pravo :)
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la som » 23. 01. 2019. (18:10)

Porer, zanima me, ako imam ploču 12 V,160 W s odgovarajućim MPPT regulatorom i istu takvu ploču 24 V,160 W s odgovarajućim MPPT regulatorom za punjenje, koja daje više struje u istim uvjetima? Namjena im je punjenje 12 V baterije.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2958
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Spearfish » 23. 01. 2019. (20:46)

=
;)
Avatar
Spearfish
New Entry
 
Postovi: 86
Pridružen/a: 27. 07. 2012. (21:56)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Merry Fisher 895; YAMAHA 350

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la som » 23. 01. 2019. (23:49)

Ja se ne bi kladio.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2958
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la porer » 24. 01. 2019. (01:43)

Do sada sam samo jednom imao slucaj da je korisnik kupio upravo to sto si naveo (24V panel, 12V baterija, MPPT). Montirao sam, naplatio i otisao dalje.
No da ti odgovorim - teoretski bi trebali puniti jednako dok u praksi sigurno postoje neke razlike. Nikad nisam radio takve nepotrebne pokuse, jednostavno ne zanima me.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Spearfish » 24. 01. 2019. (09:06)

som je napisao/la:Ja se ne bi kladio.


Ja bi.
Ako govorimo o strujnom krugu MPPT-a-baterija struja će biti jednaka kod oba panela, ako govorimo o strujnom krugu panel-MPPT onda će struja kod solarnog panela 12V (oko 22V napon panela ovisi o proizvođaču) biti veća nego kod onog od 24V (oko 44V napon panela ovisi o proizvođaču).

;)
Avatar
Spearfish
New Entry
 
Postovi: 86
Pridružen/a: 27. 07. 2012. (21:56)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Merry Fisher 895; YAMAHA 350

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la bjosip » 24. 01. 2019. (22:01)

??? Gljedam i čudim, a malo razmislit o suncu i satima?
EEEEEEEEE!!!!!!!!
Avatar
bjosip
Member
 
Postovi: 177
Pridružen/a: 19. 06. 2008. (11:01)
Lokacija: Bibinje
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: QS 700 weekend

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la detroit » 04. 02. 2019. (18:16)

Pozdrav svima,vidim da ovdje ima doista stručnih ljudi za ove solarne sisteme,a ja o struji znam samo toliko da se to nesmije dirati.
Rođak ima malu kućicu na brdu u maslinama i sada se interesira za stavit solarne panele da više nemora palit agregat koji je pri kraju radnog vjeka.
Od potrošača ima dvi žarulje,mali frižider i već kada to radi kaže da bi stavio i tv.
Sada me interesira gdje se može nabaviti taj komplet cili (ploče,akumulator...)i koliko bi snage to tribalo biti i naravno koliko bi odprilike to bilo novaca
Volio bih da mi netko od ljudi sa foruma to pojasni jer čitam ovdje ima svašta a ja pola ne razumim.
Hvala vam
Avatar
detroit
Member
 
Postovi: 235
Pridružen/a: 20. 10. 2009. (20:15)
Lokacija: malo more - stonski kanal
Tip plovila: elan 490,maestral 700

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la dome » 04. 02. 2019. (20:00)

1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Minimegorky » 01. 04. 2019. (11:34)

Pozdrav forumašima,
moja dilema je sljedeća:
Brod je Beneteau Antares 680, 1992. godina, sa tvorničkom strujnom instalacijom preko sklopke 1, 2, oba i off, a namjera je nadograditi instalaciju FN panelom, MPPT regulatorom, AGM servisnim akumulatorom i Cyrix baterijskim relejom kojim želim dodatno prilikom rada motora nadopunjavati osim startnog i servisni akumulator, a pretpostavka je da će to smanjiti gabarite FN panela potrebne za autonomiju potrošača.
Dakle pitanje je, da li netko ima iskustvo sa Cyrix relejem i kako to funkcionira u praksi?
Zahvaljujem na eventualnom odgovoru........:)
Avatar
Minimegorky
New Entry
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 26. 12. 2017. (20:23)
Lokacija: Zagreb
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Benetau Antares 680

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la peroLA » 14. 04. 2019. (21:15)

koji mod rada regulatora koristite? ja imam default manual a to je da je uvjek upaljen ili ugasen, a ostali modovi su da detektira dan/noc sat itd..
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.