Pomoc oko elektroinstalacija

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Pomoc oko elektroinstalacija

PostPostao/la irumora » 16. 01. 2019. (14:43)

Pozdrav ekipa radi se o Sirusu 6,6 u njemu je Yanmar 24ks 3gm30.
Trenutacno je nanovo plastificiran te kompletan interijer ide van i sve se slaže nanovo ukljucujuci elektroinstalacije te je svaki savijet dobrodosao.
Naime bavim se dugi niz godina elektroinstalacijama te sam do sad napravio par manjih brodskih elektorinstalacija koje nisu bile ovako kompleksne.
U prilogu cu postaviti sliku sa shemom koju trenutacno osmišljam te bi mi dobro dolsa bilo kakva kritika pohvala ili savijet.
Na brodu bi se nalazile dvije baterije jedna startna od 100Ah obicna olovna te jedna servisna od 140Ah deep cycle gel baterija. Struju bi dobivao preko alternatora od 60A te preko dva fleksibilna solarna panela od 100w koje bi kontrolirao MPPT ispravljac.
Moja ideja je bila da spojim baterije paralelno te na pozitivnu stranu ubacim cyrix tako da bi mi alternator punio oba dvije baterije, dok bi ispravljac bio spojen samo na servisnu bateriju tako da prvo puni nju a tek kasnije startnu dok bi alternator prvo puni startnu a tek onda kad dosegne napon punio servisnu.
Na startnoj bateriji bi mi jednino jos bila spojena navigacijska svjetla i osvjetljene urica za tlak i razinu posto je i do sad radila bez problema na 100Ah.
Na servisnoj bi mi bilo spojeno: Radio s dva zvucnika, Frizder kompresorski 55w, pumpa slatke vode s presostatom 35w, ventilacija kabine koja ujedno izvalci vruc zrak s frizdera 6w, rasvjeta kabine kompletna led 5w, dva usb prikljucka sa svake strane kreveta koja trose kad se koriste max 20w oboje.
Ubacio bi na starni i servisni akomulator sklopku za izbacivanje kad barka nije u upotrebi dok bi sklopku na servisnom stalno drzao ukljucenom da solar odrzava baterije.
Brod bude zimu vani u garazi tako da su paneli u mraku i nebi se koristili pa nebi ni stavljao sklopku izmedu servisnog i regulatora.
Osiguraci su takoder upisani u shemu

Panele sam mislio kupiti kod nas međutim u solarno ih nema od 100w a u sloveniji imaju ali mi ne odgovaraju dimenzije tako da bi narucivao sa aliexpressa sa spanjolskog skladista da ne placam carinu.
Mppt bi volio neki kvalitetni pa me zamima preporuka. Vidim da su victronovi dosta hvaljeni ali bi volio neki s ekranom ili mobilnom jedinicom da pratim stanje baterije. Neznam sta mislite o epever-u?

slika
Eto to je to za sad hvala svima unaprijed na odgovorima te slobodno postavljajte pitanja za vise detalja ako nisam sve objasnio
Avatar
irumora
New Entry
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 16. 01. 2019. (14:06)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: Sirus

Re: Pomoc oko elektroinstalacija

PostPostao/la Kacijola » 17. 01. 2019. (07:13)

Ja sam uzeo Sole MPPT 20A. Kvalitetan po pristupacnoj cijeni, i ima LCD za pregled i podesavanje.

Link ispod.
http://www.solarno.hr/katalog/proizvod/SR-ML2420/mppt-regulator-1224v-20a-top-ponuda
...i pozdrav posadi broda.
Avatar
Kacijola
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 27. 02. 2014. (09:33)
Lokacija: ZADAR
Tip plovila: Drveni brod s kabinom i natkabinom

Re: Pomoc oko elektroinstalacija

PostPostao/la Spearfish » 17. 01. 2019. (21:38)

Ovaj u linku nije SOLE, neki kinez ...

Imaš od Victrona kombinacija MPPT+Blutooth smart dongle za prikaz i parametriranje (nadogradnja) na mobitelu, ima mi je prijatelj na brodu zgodna stvarčica...
Avatar
Spearfish
New Entry
 
Postovi: 86
Pridružen/a: 27. 07. 2012. (21:56)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Merry Fisher 895; YAMAHA 350

Re: Pomoc oko elektroinstalacija

PostPostao/la dimulius » 18. 01. 2019. (08:53)

-preporuka je umisto start assista koristit dodatnu sklopku (dakle tri ukupno)
-novi victronovi regulatori imaju vec ugradjeni bluetooth, pa mozes na mobitelu dobit sve detalje punjenja/praznjenja, pa display i nije toliko bitan (dodatno, regulator bi triba bit sta blize akumulatoru, pa ako to postujes, onda nije bas ni zgodno gledat njegov display)
- umisto gel akumulatora promisli o agm-u
- umisto obicnog startnog, isto promisli o agm-u
- sklopka izmedju solara i servisnog nije nuzna, a osigurac bi dobro dosa
- ja na startnu ne bi kacija navigaciju, jerbo mozda zelis drzat upaljenu svicu na jarboletu po noci, a sigurno ne zelis da ti je to na startnoj
- nemoj zaboravit ni 24 satni krug koji ti isto triba (za kaljuznu pumpu, radio)
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Pomoc oko elektroinstalacija

PostPostao/la irumora » 18. 01. 2019. (17:14)

Ok hvala dimulius na konkretnom odgovoru, ajmo sve redom:
-Onda ide dodatna sklopka na startni,
-Neke korisne informacije di mogu nac novije victronove ispravljace posto u solarno nemaju novijih modela
-Malo cu pruciti ima li agm deep cycle a za startnu san svakako agm mislija staviti,
-Ide onda osigurac između solara i baterije od 20A iako mislin da ima vec u ispravljacu, ali svakako ce ovog biti lakse prominiti ako ode.
-A za ovo odvajanje navigacije nisan pametan, jer do sad bi cilu noc radilo jarbolno bez problema jer su sva svitla led, do sad je i frizder bija na toj istoj od 100Ah samo bi se onda pazilo da se motor pali svako malo kad bi se priko dana islo u đir.
-Isto tako nebi stavlja 24h krug jer bi da mi je sve ugaseno na brodu kad me nema, ka sto san napisa barka je modificirna prije plastifikacije tako da nema santina priko kojih se saliva u kaljužu tj u cilo lito neman za dva puta spužvon pokupiti možda litra vode ispod motora,
-A radio bi bija isto samo dok san na brodu a kad dođen na brod prvo palin sklopke jer su mi ispod konzole u nogama a tek onda sve ostalo.
Jedino sto san mislija je ubaciti sklopku sa osiguracen za frizder jer ga nebi gasija cilo lito, po nekin iskustvima ljudi receno mi je da sa ovin panelima i baterijon to mogu bez problema a i do sad mi je na drugoj barci frizder i solarni panel od 60w radija bez problema cilo lito na 120Ah bateriji koaj je bila sama, tj dva puta mi se ispraznija kad nebi bija dva dana na barci.
Svakako jos savjeta i kritika bi dobro doslo.
Avatar
irumora
New Entry
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 16. 01. 2019. (14:06)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: Sirus

Re: Pomoc oko elektroinstalacija

PostPostao/la nekistipee » 20. 01. 2019. (09:06)

ako stavljas solare paralelno trebas stavit diode na +, al to ima smisla kad imas 3-4 ploce, za dvije stavi serijski, imat ces manji pad napona i bolje punjenje, ne treba ti dioda (koja sluzi ako je dan rokne da ne rokne i drugi).

ploca ti daje nekih 22-25 voliti, dok mppt ide do 100 v tako da nemas straha
Avatar
nekistipee
New Entry
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 20. 01. 2019. (00:16)
Lokacija: trogir
Tip plovila: CHARTER


Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.