Solar i glavna sklopka

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la SEA » 12. 01. 2019. (07:49)

peroLA je napisao/la:Sve najbolje svima u novoj, meni do sada nije nikad falilo struje niti lani sa Frigom popravljenim(Danfoss bd35) ali sam i više plovio nego stajo.. kako je od ove godine tu i novi član posade(sinčić), više ću bit na mjestu a manje u pokretu, došlo je vrijeme da stavim solar... trenutno stanje jeste da imam standardnu sklopku 0-1-2-both i dva akumulatora, a punjenje je preko vetus diode splitera na oba akumulatora... pročitao sam sve teme ali ipak bih htio biti siguran dali je bolje da regulator solara spojim na spliter i da ima istu ulogu kao altenator (tj. da održava oba) ili da ga spojim direkt na 1 akumulator.


regulator spajas na servis bateriju jer start baterija je uvik puna
tj ako imas normalan akumulator on drzi napon bez nekih padova bez greske mjesec do dva a svako toliko ces upalit brod i alternator ce nadopunit start bateriju
ovo radi ako je start baterija ok

kako spojit,ja sam to spoji na diodni spliter na izlazu za servis bateriju
kad dignem skolopku servisne baterije solar vise ne puni

ovdi ima primjera kako to rijesit https://www.schrack.hr/know-how/alternativni-izvori/elektromobilnost/baterije-u-ploviluvozilu/

iako njusim da ti ides na sklopku I II 0 sta je lose rijesenje
trebalo bi svaka baterija da ima svoju sklopku i sve ide na diodni razdjelnik ili cirix
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la porer » 13. 01. 2019. (10:12)

Ovo je sve ok jedino paneli nece biti jako sretni kada ih odspojis od baterije pa rade u prazno...
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la SEA » 13. 01. 2019. (15:04)

servis baterija mi je uvik ON
inace imam 5 grupa baterija sve se pali preko blue sea contactora
dva thrustera i dva motor plus servis sve baterije su optima blue 75ah i kad dodyem s broda sad je bilo cc 50dana i sve te baterije drye 12,9v
i to nakon 5godina
servis su telecom battery 15ah x4 komada PowerSafe SBS-145 i opet fali struje
tribalo bi jos koji solar ali nemam di stavit a da je zgodno...sad je ideja one roll stavit dva komada kad sam na sidru par da a boost
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la nekistipee » 20. 01. 2019. (09:08)

soto je napisao/la:Sad moje pitanje glasi koliko je to skodno za solarnu plocu kao i regulator kad se tako naglo iskljuci i ukljuci napon


nema nekih problema, 99% regulatora nema nikakvu off funkciju, nego ih gasis s kidanjem struje.

po meni je bolje ostavit solare, ako sta bude regulatoru za to postoji osiguraci
Avatar
nekistipee
New Entry
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 20. 01. 2019. (00:16)
Lokacija: trogir
Tip plovila: CHARTER

Prethodna

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.