Problem s nekontroliranim paljenjem alarma temperature vode

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Problem s nekontroliranim paljenjem alarma temperature vode

PostPostao/la Forani » 02. 01. 2019. (19:24)

Pozdrav i sve najbolje svim ljubiteljima mora u 2019g...
Imam mali problem s strujom na motoru..
Pali mi se u voznji alarm senzora temperature vode..Davac senzor se nalazi ispred ulaza u hladnajak antifriza..Na njega je jedan pol,i na njega je spojen i alarm i sat pokazivac temperature vode..Marka je Vetus kao i motor M417 42hp..Ocistio sam sve spojeve koje sam sumljao da su sporki da bi bila cist spoj masa na motor..
Alarm se pali nakon nekog vremena kako motor radi i samo na vecim okretajima preko 1500rpm..Sat pokazuje normalnu temperaturu od oko 87 i gledao sam na ispuh voda morska nije vruca..Cistio sam i ulozak u hladnjaku i nije do njega.motor se ne cini vruč!!!Sumljao sam da nije davac senzor u kvaru al cudno mi je da salje na sat normalno temperaturu ...
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Problem s nekontroliranim paljenjem alarma temperature

PostPostao/la SHETLAND » 02. 01. 2019. (21:02)

Mjenjaj kompletni davač. Davač se sastoji od dva dijela, na njega dolaze dva vodića jedan dio s promjenjivim otporom za instrument ( koji je vjerojatno O. K. )i drugi dio od bimetala koji spaja- uključuje alarm koji se razdesio i on je vjerojatno N. O. K. ili ga isključi i temperaturu prati na instrumentu.
....samo je u mašti granica...........
Avatar
SHETLAND
Member
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 19. 06. 2013. (10:40)
Lokacija: otok IST, PREMUDA, ŠKARDA
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: SHETLAND 610 , JLM PERKINS 75 ks

Re: Problem s nekontroliranim paljenjem alarma temperature

PostPostao/la Forani » 02. 01. 2019. (21:34)

SHETLAND je napisao/la:Mjenjaj kompletni davač. Davač se sastoji od dva dijela, na njega dolaze dva vodića jedan dio s promjenjivim otporom za instrument ( koji je vjerojatno O. K. )i drugi dio od bimetala koji spaja- uključuje alarm koji se razdesio i on je vjerojatno N. O. K. ili ga isključi i temperaturu prati na instrumentu.

Shetland tu i jest problem sto je ovaj davac s jednim polom i stavili su znaci obe stvari na 1 zicu bar sta se tice davaca..Kad otpojim tu zicu ugasi se i sat i alarm..
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Problem s nekontroliranim paljenjem alarma temperature

PostPostao/la Forani » 02. 01. 2019. (21:40)

Znam da ima onih s dva pola vidio ih u unimara na webshopu.I iskreno to mi izgleda logicnija opcija..Al kako da ga spojim kad mi samo jedna zica dolazi do njega i to je vec tako stavljeno u tvornici ili oni mozda nisu nesto dobro postavili?
Nije mi ovaj problem bio u pocetku.Sve je bilo ok do negdi prije 6mjeseci kad se pocelo javljat ovaj problem i sve vise i vise se palio s vremenom..Motor je star 2 godine i ne vidim nikakve oksidacije na elecktro instalaciji...
Isto mi se recimo dešava dok motor radi a alarm ne radi i ako idem u tom trenu dok je motor upaljen iskljucit glavnu strujnu sklopku,tad mi se odma pali taj alarm senzora temp.vode i zmirka i onaj davac od senzora napoma akumulatora a svi satovi su u naponu jedino voltmetar malo divlja mozda jer sam iskljucio sklopku..
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Problem s nekontroliranim paljenjem alarma temperature

PostPostao/la SHETLAND » 02. 01. 2019. (22:05)

Ja bi isključio tu žicu od senzora i onda pratio motor odnosno ostalu instalaciju. Moraš razdvojiti da li je do senzora - davača ili do instalacije odnosno instrumenta. Ako se bez senzora davača nešto ponaša nenormalno, problem je u instalaciji ili instrumentu. A za vrijeme rada motora nije pametno isključivati opterećenje jer može ne kontrolirano narasti napon i izazvati neke probleme ( pogotovo ako ostane i na trenutak bez opterećenja tj akomulatora ).
....samo je u mašti granica...........
Avatar
SHETLAND
Member
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 19. 06. 2013. (10:40)
Lokacija: otok IST, PREMUDA, ŠKARDA
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: SHETLAND 610 , JLM PERKINS 75 ks

Re: Problem s nekontroliranim paljenjem alarma temperature

PostPostao/la SHETLAND » 02. 01. 2019. (22:10)

To što ti divljaju instrumeniti i lampice može biti da ti negdje nije dobra masa ili neki spoj pa se mjenjaju otpori.
....samo je u mašti granica...........
Avatar
SHETLAND
Member
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 19. 06. 2013. (10:40)
Lokacija: otok IST, PREMUDA, ŠKARDA
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: SHETLAND 610 , JLM PERKINS 75 ks

Re: Problem s nekontroliranim paljenjem alarma temperature

PostPostao/la Forani » 02. 01. 2019. (22:17)

SHETLAND je napisao/la:To što ti divljaju instrumeniti i lampice može biti da ti negdje nije dobra masa ili neki spoj pa se mjenjaju otpori.

Shetland to sam i ja pomislio prvo.Gledao sa spij na sklopki i ocistio i glavnu masu i neke spojeve kablova na motoru..
Ocito je da je jos negdi problem ili u masi ili spoju a da nisam uspio otkrit..
Ali zasto ne zvoni taj alarm stalno nego samo kad je veci gas na motoru ili kad je glavna sklopka iskljucena a motor radi...
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Problem s nekontroliranim paljenjem alarma temperature

PostPostao/la Forani » 02. 01. 2019. (22:42)

SHETLAND je napisao/la:Ja bi isključio tu žicu od senzora i onda pratio motor odnosno ostalu instalaciju. Moraš razdvojiti da li je do senzora - davača ili do instalacije odnosno instrumenta. Ako se bez senzora davača nešto ponaša nenormalno, problem je u instalaciji ili instrumentu. A za vrijeme rada motora nije pametno isključivati opterećenje jer može ne kontrolirano narasti napon i izazvati neke probleme ( pogotovo ako ostane i na trenutak bez opterećenja tj akomulatora ).

Hvala Shetland na savijetu..Probat cu pratit instalaciju tj.tu zicu od davaca i probat nac da nije negdi problem u spoju nekakvom..Necu iskljucivat sklopku u radu motora da nebi steta nastala jos kakva dosta mi je i ovog pistanja alarma izludio me je u voznji :crazy:
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Problem s nekontroliranim paljenjem alarma temperature

PostPostao/la SHETLAND » 02. 01. 2019. (23:10)

Kad je veći gas - veći je broj okretaja motora, znači i veći je napon.
Veći se napon dogodi i kad isključiš sklopku odnosno dio trošila.
Znači problem imaš kad naraste napon.
Ma ja ovako " lupam " jer ne poznajem ni motor ni tvoju instalaciju.
Odi postepeno i riješit ćeš problem ili pozovi nekog ko se više razumije, ko ima instrument i može mjeriti prelazne otpore.
....samo je u mašti granica...........
Avatar
SHETLAND
Member
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 19. 06. 2013. (10:40)
Lokacija: otok IST, PREMUDA, ŠKARDA
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: SHETLAND 610 , JLM PERKINS 75 ks

Re: Problem s nekontroliranim paljenjem alarma temperature

PostPostao/la Forani » 22. 01. 2019. (18:06)

Evo da obnovim post..
Problem je rijesen bar kako stvari stoje..Izgleda da je bio negdje u jacku glavnog kabela u njih 2 problem..Razdvojili smo spojeve ocistili, malo posprejali i ponovo spojili i sad vise ne radi problem na alarmu..
Vjerovatno je neka bizarna stvar al meni je radila nervozu do bola!!Nije bas ugodno kad ti alarm pisti non stop u voznji.Bit i odlaska na more je opustanje a ne nerviranje :)
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Problem s nekontroliranim paljenjem alarma temperature

PostPostao/la Joo1 » 23. 01. 2019. (01:26)

Hh
Avatar
Joo1
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 03. 09. 2015. (02:38)
Lokacija: Sibenik
Tip plovila: Graso 19


Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.