dalmatinka-ven 590

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: dalmatinka-ven 590

PostPostao/la soto » 01. 11. 2018. (16:59)

scdr28.jpg
[attachment=0]scdr28.jpg[/attachment
Cijeli dan pregledavam forum pa sam naso temu obnova gradac 580 i vidim ovaj sistem da je rezao plastiku na mjere prozora te onda zakitovao spojeve
Ne znam je li pametno pitati kod Ven-Zorana da mi proda originalni ostatak plastiuke od rezanja prozora i njega zakitovati ili vec postojece plexi prozore nekako zaplastificirati
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
soto
Member
 
Postovi: 180
Pridružen/a: 08. 12. 2013. (10:19)
Lokacija: Glumina

Re: dalmatinka-ven 590

PostPostao/la el passo » 01. 11. 2018. (19:15)

Skini si šablone prozora. Uzmi komad iverice od namještaja i izvaljaj si komad plastike odgovarajuće veličine. Treba ti kila gelcoata, tri kile smole, kila mata 300 gr. i kvadrat coramata 2-3 mm. Ne treba ti odjeljivač jer ćeš bez problema odvojiti...pod uvjetom da ti je iverica glatka bez previše oštećenja na površini. Stavi gel. onda 2x 300 gr, mat, coremat i još jedan mat 300 gr. Komade odreži po šablonama. Od viškova nareži pločice 3x5 cm. One će poslužiti da ti stabiliziraju šablonu na otvoru prozora sa vanjske strane. Zaljepiš ih pomoću pištolja na vruće ljepilo. Prvo plastificiraš sa unutarnje strane trakama širine 10 cm u 3 sloja. Nakon toga skidaš pločice, brusiš gelcoat sa vanjske strane 3 cm iznad crte i 3 ispod pa plastificiraš sa 2 sloja. Širina trake 5 i 4 cm. Nakon toga prekitaš kitom od topcoata i talka. Ako želiš završiti u gelcoatu namaži jednu ruku gela sa rulom, u drugu zamiješaj malo parafina pa je nanesi kad prvi sloj osuši...dan poslije. Onda to pažljivo brusi do visokog sjaja. Eto, niš komplicirano
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: dalmatinka-ven 590

PostPostao/la soto » 01. 11. 2018. (20:01)

Moraju li šabloni tj gotovi komadi plastike izrezani po šablonu biti knap ili da ima malo da ima lufta između
Avatar
soto
Member
 
Postovi: 180
Pridružen/a: 08. 12. 2013. (10:19)
Lokacija: Glumina

Re: dalmatinka-ven 590

PostPostao/la pan-54 » 08. 11. 2018. (00:57)

Ako su rubovi prozorskih otvora upušteni prema unutra, šablona treba biti veća od otvora i po rubovima stanjena tako da se može s vanjske strane poravnati sa stjenkom kabine. Ja sam ploče privremeno pričvrstio sa vijcima ( pleh šarafima) s tim da sam podmetanjem postigao da se vanjske plohe poravnaju sa kabinom. Zatim sam od smole i talka namiješao kit, i njime zalijepio sve skupa. Kad je kit stvrdnuo (jedan dan) vijke povadiš, slijedi brušenje i plastificiranje unutarnje, pa vanjske strane trakama mata (300 gr) kako je to el passo već opisao. Na ploči od iverala (sjajnog) prema šablonama sam osplastificirao ploče ( 3 sloja mata 450gr i 1 sloj debljeg tkanja), a zatim sam brusilicom izrezao na točne mjere. Kit namiješaj tako da u smolu umiješaš talka, otprilike na 1200gr smole umiješaj 2000 gr talka i dobro (mukotrpno) promiješaj. Gotovi kit aktiviraš tako da mu dodaš 0,4 % katalizatora, da bi za rad imao oko pola sata na raspolaganju. Za taj posao moraš imati dosta posuda za miješanje, preciznu vagu (kuhinjsku na gr.) i špricu od injekcije za kontrolirano doziranje katalizatora. Ja sam uz pretpostavku da je 1 ccm katalizatora približno 1 gr, sa špricom mogao u malim količinama precizno dozirati katalizator u smolu i u kit. Kod ugradnje spojlera i krmenih platformi na Istranku, te zatvaranje prozora potrošio samgotovo 10 kg kita. Taman kad sam se dobro izvještio u tim radovima, bio sam gotov. Kitanje i brušenje najteži je dio posla.
Avatar
pan-54
New Entry
 
Postovi: 22
Pridružen/a: 08. 01. 2012. (16:53)
Lokacija: Zagreb, Vodice
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka, Tomos10

Re: dalmatinka-ven 590

PostPostao/la soto » 10. 11. 2018. (08:34)

Hvala puno el passu i pan-54 na nesebicnom dijeljenju svoga iskustva.Puno te mi pomogli!Hvala jos jednom.
Avatar
soto
Member
 
Postovi: 180
Pridružen/a: 08. 12. 2013. (10:19)
Lokacija: Glumina

Re: dalmatinka-ven 590

PostPostao/la soto » 26. 11. 2018. (10:09)

Evo jos imam jedno pitanje za vlasnike Ven-a a ono glasi posto mi je kobilica suplja je li pametnije popuniti nju tj otezati ili da otezam na mjestu gdje dodje unutarnji motor ili oboje
Avatar
soto
Member
 
Postovi: 180
Pridružen/a: 08. 12. 2013. (10:19)
Lokacija: Glumina

Re: dalmatinka-ven 590

PostPostao/la peroLA » 26. 11. 2018. (10:51)

uvjek je bolje čim niže da je teret, tako da prije kobilicu pa dalje koliko odlučiš da treba, neki su otežavali i bočno ispod ležajeva...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3321
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: dalmatinka-ven 590

PostPostao/la soto » 26. 11. 2018. (10:53)

soto je napisao/la:Evo jos imam jedno pitanje za vlasnike Ven-a a ono glasi posto mi je kobilica suplja je li pametnije popuniti nju tj otezati ili da otezam na mjestu gdje dodje unutarnji motor ili oboje

Zaboravio sam napisati da mi je cilj da je manje vergolasta
Avatar
soto
Member
 
Postovi: 180
Pridružen/a: 08. 12. 2013. (10:19)
Lokacija: Glumina

Re: dalmatinka-ven 590

PostPostao/la pan-54 » 26. 11. 2018. (11:34)

J a imam Istranku, a Ven ima slične karakteristike. Kada sam imao remont unutrašnjosti barke, u kobilicu sam ulio gustu mješavinu betona ( cement i kvarcni pijesak 1:3). Nkon dužeg sušenja ( 30 dana) gornju površinu sam preplastofocorao sam sa dva sloja mata. Ovo je zato da voda ne ulazi dolje i ne pomaže osmozi iznutra. Naravno da bi mogao prići do unutrašnjosti kobilice, kutnom brusilicom sam izrezao pod u širini dvadesetak centimetara. Sve skupa nije teško zaplastificirati natrag.
Vraćane poda natrag, obavio sam tako da sam sve spojne rubove obrusio koso u širini 3-4 cm. Zatim sam od smole i kvarcnog pijeska (ostatka od betoniranja) namiješao gustu masu poput betona, i pomoću toga zalijepio izrezani dio poda na svoje mjesto i na pravilnu visinu. Masu sam nanosio u razmaku 20 cm, dovoljno visoke trake ili hrpice. Nakon otvrdnjavanja podloge, preplastificirao sam spojeve (skošene) sa 3-4 sloja pojačana trakama mata 450 gr. Podloga od mješavine poliestera i pijeska pokazala se dobra i radi toga što sprijećava disanje poda prilikom hodanja. Masa ulivenog betona se kreće 50- 70 kg, i osjetno je doprinijela sigurnom hodu po barci. Tko god je stupio na provu, primijetio je.
Avatar
pan-54
New Entry
 
Postovi: 22
Pridružen/a: 08. 01. 2012. (16:53)
Lokacija: Zagreb, Vodice
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka, Tomos10

Re: dalmatinka-ven 590

PostPostao/la pan-54 » 26. 11. 2018. (11:41)

Soto, mislim da si svjestan i negativnih posljedica otežavanja kobilice. Naime, ako ploviš jakim motorom u poludeplasmanskom režimu, svaki doprinos masi broda ima za posljedicu usporavanje plovidbe (glisiranja). :thumbup:
Avatar
pan-54
New Entry
 
Postovi: 22
Pridružen/a: 08. 01. 2012. (16:53)
Lokacija: Zagreb, Vodice
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka, Tomos10

Re: dalmatinka-ven 590

PostPostao/la soto » 26. 11. 2018. (13:32)

Imam motor od 15 konja i brod je deplasmanac tako da ne mogu sve i da hocu ici brze od 7 milja
Avatar
soto
Member
 
Postovi: 180
Pridružen/a: 08. 12. 2013. (10:19)
Lokacija: Glumina

Re: dalmatinka-ven 590

PostPostao/la pan-54 » 26. 11. 2018. (15:23)

Ako tvoja Dalmatinka ima samopražnjeći kokpit, bit će potrebno ubaciti umetke od drveta prilikom vraćanja dna na svoje mjesto.
Avatar
pan-54
New Entry
 
Postovi: 22
Pridružen/a: 08. 01. 2012. (16:53)
Lokacija: Zagreb, Vodice
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka, Tomos10

Re: dalmatinka-ven 590

PostPostao/la peroLA » 26. 11. 2018. (15:53)

pan-54 je napisao/la:Ako tvoja Dalmatinka ima samopražnjeći kokpit, bit će potrebno ubaciti umetke od drveta prilikom vraćanja dna na svoje mjesto.

šta postoji Dalmatinka bez samopražnjenja?
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3321
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: dalmatinka-ven 590

PostPostao/la soto » 26. 11. 2018. (18:03)

Kod mene je Ven 590 i on nema samopraznjuce dno
Avatar
soto
Member
 
Postovi: 180
Pridružen/a: 08. 12. 2013. (10:19)
Lokacija: Glumina

Re: dalmatinka-ven 590

PostPostao/la jast » 03. 01. 2019. (20:27)

el passo je napisao/la:Skini si šablone prozora. Uzmi komad iverice od namještaja i izvaljaj si komad plastike odgovarajuće veličine. Treba ti kila gelcoata, tri kile smole, kila mata 300 gr. i kvadrat coramata 2-3 mm. Ne treba ti odjeljivač jer ćeš bez problema odvojiti...pod uvjetom da ti je iverica glatka bez previše oštećenja na površini. Stavi gel. onda 2x 300 gr, mat, coremat i još jedan mat 300 gr. Komade odreži po šablonama. Od viškova nareži pločice 3x5 cm. One će poslužiti da ti stabiliziraju šablonu na otvoru prozora sa vanjske strane. Zaljepiš ih pomoću pištolja na vruće ljepilo. Prvo plastificiraš sa unutarnje strane trakama širine 10 cm u 3 sloja. Nakon toga skidaš pločice, brusiš gelcoat sa vanjske strane 3 cm iznad crte i 3 ispod pa plastificiraš sa 2 sloja. Širina trake 5 i 4 cm. Nakon toga prekitaš kitom od topcoata i talka. Ako želiš završiti u gelcoatu namaži jednu ruku gela sa rulom, u drugu zamiješaj malo parafina pa je nanesi kad prvi sloj osuši...dan poslije. Onda to pažljivo brusi do visokog sjaja. Eto, niš komplicirano


Kako to jednostavno zvuči kad majstor objašnjava... svaka čast i hvala što svoja znanja i iskustva nesebično dijeliš sa nama amaterima!
Avatar
jast
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 26. 07. 2016. (18:14)
Lokacija: split
Lokacija: split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: maestral 710, mila 300

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.