Stari benzin u brodu?

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Stari benzin u brodu?

PostPostao/la chopa » 03. 10. 2018. (08:26)

Ostalo mi od ljeta nekih 60tak litara u rezervaru broda.
Nije mi baš jednostavno to vadit van, treba bi otvarat i neku pumpu nabavit, a i nisam dolje neko vrijeme.

Da li taj benzin može ostati do iduće sezone ili da ga čim prije vadim van?
Koliko vremena prodje dok postane manje upotrebljiv? Može li ga se ubacit u auto nakon par mjeseci, ako se odlučim ga izvaditi?

Iskreno, ja nisam znao za problem "starog benzina" dok mi neki domaći čiča nije rekao za to. Koja su Vaša mišljenja?
Avatar
chopa
Member
 
Postovi: 179
Pridružen/a: 02. 04. 2015. (09:06)
Lokacija: Zadar
Lokacija: zadar
Tip plovila: pimped ELAN 545/Mercury 60

Re: Stari benzin u brodu?

PostPostao/la macro » 03. 10. 2018. (08:59)

Istina je da benzin propada od stajanja i da se dodatno zbog kondenzacije stvara voda. Ako ga bas moras drzat u brodu napuni rezervar do cepa da nema kondenzacije uz obavezni separator. Inace, imas za uzet "stabilizator za gorivo", ulijes prema mjeri i trajat ce sigurno 4-5 miseci. Meni je zna stajat i po pola godine, al stare makinje gutaju sve...
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Stari benzin u brodu?

PostPostao/la Kapo » 03. 10. 2018. (10:27)

Kao što Macro kaže, napuni do čepa da spriječiš kondezaciju i nemaš brige. Stabilizator može još dodatno pomoći a treba ga *procirkulirati* kroz sistem tako da motor radi 15-ak minuta.
Any fool can criticize,condemn and complain....and most do...(by Dale Carnegie)
Born to ride....forced to work

Nemojte se prepirati sa glupim ljudima....prvo vas spuste na svoju razinu a onda pobijede na iskustvo.
Avatar
Kapo
Old Senior Member
 
Postovi: 3545
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (08:24)
Lokacija: Rijeka/ Opatija / Vinjerac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 1002 (Yanmar, 2 x 100 KS)

Re: Stari benzin u brodu?

PostPostao/la mala od kužine » 03. 10. 2018. (14:01)

Osim benzina, kojeg mi i nije baš puno ostalo(10tak l), imam i stare vode, a kako to riješiti bez dodatnih pumpa?
Izgleda da mi nisu u rezervoar vode ono crijevo gurnuli do kraja pa uvijek nešto ostane.
Inače to prije sezone napunim do kraja i par puta tako isto ispraznim, pa se tješim da voda nije ona stara.
"Zaletjela se iako je bilo upaljeno crveno svjetlo,prošla između rampe i uzalud sam joj vikao i gestikulirao da se zaustavi jer nije me obadavala nego pun gas nastavila,preletjela most u trenutku dok je bio podignut najmanje dva i pol metra,zaustavila se tek na kopnu i sad sjedi u kafiću."
Avatar
mala od kužine
Old Senior Member
 
Postovi: 1000
Pridružen/a: 10. 09. 2010. (13:07)
Lokacija: Hvar,Jelsa
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Nautika 600k, yamaha 4t 100k, yamaha 4t 6k

Re: Stari benzin u brodu?

PostPostao/la Robi-ST » 03. 10. 2018. (14:22)

Kapo je napisao/la:Kao što Macro kaže, napuni do čepa da spriječiš kondezaciju i nemaš brige.


imao sam kantu benzina koja je stajala više od godinu-ipo u potkrovlju di temperatra ljeti bude preko 40 stupnjeva... ubacio u rezervar i sve OK. mozda ne bi bilo loše ga zamiješat sa malo friške benzine za svaki slučaj.
i radi se o 2T motoru, ne znam bi li 4T to podnio.
sometimes you win, sometimes you learn
Avatar
Robi-ST
Old Senior Member
 
Postovi: 1273
Pridružen/a: 16. 08. 2012. (15:22)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leisure 17, Bura 2.5R

Re: Stari benzin u brodu?

PostPostao/la Kapo » 05. 10. 2018. (09:21)

mala od kužine je napisao/la:Osim benzina, kojeg mi i nije baš puno ostalo(10tak l), imam i stare vode, a kako to riješiti bez dodatnih pumpa?
Izgleda da mi nisu u rezervoar vode ono crijevo gurnuli do kraja pa uvijek nešto ostane.
Inače to prije sezone napunim do kraja i par puta tako isto ispraznim, pa se tješim da voda nije ona stara.


Tank vode bi trebao imati inspekcijski otvor kroz koji se može izvaditi ostatak vode i očistiti tank. A može se i crijevo produžiti ili zamijeniti...
Any fool can criticize,condemn and complain....and most do...(by Dale Carnegie)
Born to ride....forced to work

Nemojte se prepirati sa glupim ljudima....prvo vas spuste na svoju razinu a onda pobijede na iskustvo.
Avatar
Kapo
Old Senior Member
 
Postovi: 3545
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (08:24)
Lokacija: Rijeka/ Opatija / Vinjerac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 1002 (Yanmar, 2 x 100 KS)

Re: Stari benzin u brodu?

PostPostao/la Orut » 05. 10. 2018. (10:43)

Stari benzin na brodu? Vječno pitanje na koje se generalno ne može dati odgovor. Zašto? Zato jer zavisi dali se brod koristi od lita do lita ili se priko zime koristi vikendom ili češće.
Napuniti tank do vrha i da po godine tako stoji mislim da nije baš pametno. Manje goriva u tanku inicira orošavanje.
U mom slučaju kad mi na kraju lita u 4 glisera ostane cca 500 litara benzine šta mi drugo preostaje nego izvaditi sve vanka i trošiti u dva auta. Otvore na tankovima ostaviti otvorenima kao i oduške da bi imali kakvu-takvu ventilaciju. Isprazniti i očistiti separatore i to je to.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom


Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.