Koliko su vam teška mrtva sidra?

Parlaonica - samo bez svađanja...

Moderatori/ce: riberer, dome, Moderatori

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la Bourbon » 06. 08. 2018. (19:45)

Kadena mora bit minimalno pol metra u zraku a ne ležat na dnu jer tako ne radi tj amortizira udarce, dužina kadene cca dužina barke...a konop mora bit pjumban i upletena radanca (inox ili plastika) i spojen gambeton na kadenu (vidu gambeta moreš osigurat plastičnom vezicom dok more ne napravi svoje) a drugi kraj konopa vezan na bitu i to ti onda to uz odgovarajuću debljinu, dužinu kadene, konopa, težinu kolpomorta i prave bite na kuverti more bit uragan neće barku maknut nikamo. :thumbup:
Avatar
Bourbon
Member
 
Postovi: 115
Pridružen/a: 14. 01. 2015. (10:51)
Lokacija: Vrbnik
Lokacija: Velebitski kanal - Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Antares 620 - Nanni 85 hp

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la vujasin » 06. 08. 2018. (20:56)

Inox ce stvoriti galvansku struju. S plastikom nemam iskustva, ali mislim da bi se jako brzo pohabala.
Avatar
vujasin
Member
 
Postovi: 199
Pridružen/a: 14. 07. 2009. (15:08)
Lokacija: Pakoštane

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la bananko28 » 06. 08. 2018. (20:57)

Bourbon je napisao/la:Kadena mora bit minimalno pol metra u zraku a ne ležat na dnu jer tako ne radi tj amortizira udarce, dužina kadene cca dužina barke...a konop mora bit pjumban i upletena radanca (inox ili plastika) i spojen gambeton na kadenu (vidu gambeta moreš osigurat plastičnom vezicom dok more ne napravi svoje) a drugi kraj konopa vezan na bitu i to ti onda to uz odgovarajuću debljinu, dužinu kadene, konopa, težinu kolpomorta i prave bite na kuverti more bit uragan neće barku maknut nikamo. :thumbup:


Tocno to. Nije lanac na sidru za lipo vidit ;)
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3875
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la teo_ribar » 06. 08. 2018. (21:24)

Tribal si i jedno pol metra konopa sa kojin delaš grop namazat sa nekom masti da smanjiš trenje ;)
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la lupis » 07. 08. 2018. (00:15)

vujasin je napisao/la:Inox ce stvoriti galvansku struju. S plastikom nemam iskustva, ali mislim da bi se jako brzo pohabala.


10 godina je inox radanča u moru i izgleda ko nova..
Na ono ča je Bonbon napisao treba samo još dodat lipi opušteni lanac od anela do anela na rivi,i na njega se negdi pod površinim love proveni konopi..inače nema smisla ..
To je opće poznato sve odavno.
Neki vezovi zahtijevaju špigetu po provi i jednu po krmi,drugi duple cime...prekopiraj od susjeda na vezu,po mogućnosti domaćeg čovika,ne vikendaša,i to je to..
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la lupis » 07. 08. 2018. (00:24)

teo_ribar je napisao/la:Tribal si i jedno pol metra konopa sa kojin delaš grop namazat sa nekom masti da smanjiš trenje ;)


Ili nek stavi smart korpomorto i :angel: priko vvifija na sonderu se spojiš bez problema,danas svaki noviji korpomorto ima svoju vvifi mrižu..samo ju treba nać u postavkama sondera...,heba te ako se more smart tv spojit sa sonderon more i smart korpomorto..
Netrebaju ni uši od tondina na korpomortu ni konopi ni gambeti ni radanče ni bitve na brodu..samo komad golog betona u moru..
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la porer » 07. 08. 2018. (20:59)

Strašno.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la josme » 08. 08. 2018. (07:54)

Zašto strašno?
Pa ima čovjek (tj.lupis)pravo..u današnje doba treba sve digitalizirati..pa ako stvoriš dobar "digital link" između betona i brodice. : Claping5:
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la SHETLAND » 08. 08. 2018. (14:15)

Forum služi za razmjenu znanja a ne zajebancije!
....samo je u mašti granica...........
Avatar
SHETLAND
Member
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 19. 06. 2013. (10:40)
Lokacija: otok IST, PREMUDA, ŠKARDA
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: SHETLAND 610 , JLM PERKINS 75 ks

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la el passo » 08. 08. 2018. (14:37)

Ne služi baš za razmjenu znanja, većinom jedni pitaju a drugi dijele znanje. Al ok, ima tu i iznimaka pa forum služi za razmjenu znanja ali i novih ideja. Mislim da ideju za wifi preko korpomiorta na sonder/gps za turističke svrhe treba patentirati :D
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la macro » 08. 08. 2018. (17:39)

u kušin wifi buzzer i mirno spavaj
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la ninic » 04. 09. 2023. (13:57)

Puno informacija se tu nalazi, pa da sumiram malo jer trenutno imam u glavi cijeli show. Radim si korpomorto za ljetnu upotrebu, odnosno vikend vez. Barka bi trebala biti do max. 2 tone, vez preko vikenda (noćenje), u nezaštićenoj uvali. Ono što sam mislio napraviti je 1x1x0.4 i u beton ulegnuti savinutu šipku 30mm. Zatim bi trebao nabaviti lanac, te od lanca konopom do bove.

Ono što me brine je kako to najbolje napraviti? Svakakve informacije i iskustva sam pročitao tu.
Lanac spojiti gambetom na korpomorto? I onda uplesti konop u lanac sa inox randačom?

Ako itko to vidi i ima volje malo napisati, odnosno pomoći bio bi zahvalan.
Avatar
ninic
New Entry
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 29. 09. 2021. (14:38)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: bez plovila

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la peroLA » 04. 09. 2023. (14:44)

vidi dali ćeš ti to delat ili ronioc, ako će ronioc onda će ti on najboolje reć, naravno i osigurat gambete, ako ćeš imat ronioca onda sve sve more i na suhom spojit, i s kamiondizalicom bacit u more i stavit na poziciju... imaš blizu dve firme koje prodaju gotove blokove, jedna ima u cijeni i prevoz i bacanje u more... konop ti oplete u lokalnoj butegi ako neznaš sam...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la lupis » 04. 09. 2023. (16:16)

U nezaštićenoj uvali?!?

Jel to luka ili nije?
Kakav vikend vez,noćenje na korpomortu?

Dobro si sve nabrojao,blok ,gambet,kadena,pa može opet gambet,radanča ,konop...samo ovi što rade to duže vrijeme preporučaju plastične radanče,kažu da su trajnije.
I gambet žicom osigurat ofkors.

Ako ti to nije registrirani vez za kojeg nešto plaćaš i koji se vodi negdje na tvoje ime, nemoj to radit,jer se to zove uzurpiranje,a ima ljudi koje to nervira, imaju oštre noževe,papagajke i masku uvik prontu zlu netrebalo... ;),čisto da se ne iznenadiš ..pogotovo ako je zgodno mjesto moglo bi bit i zauzeto ako naleti netko neprincipjelan..
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la ninic » 05. 09. 2023. (08:05)

@lupis

Hvala na odgovoru i potvrdi. Iskreno taj vez nije na mojem, prijateljev je ali bi zamijenili blok jer je njegov već istrošen i mali. Godinama ga već ima pa pretpostavljam da je sve ok sa pravne strane. Htio sam samo napisati da nije na najsretnijem mjestu po pitanju mora i vjetra, a meni bi dobro došao da po ljeti imam negdje koliko toliko sigurno za se vezati da se ne vraćam na svoj vez u luku.

@peroLA

Hvala i tebi na odgovoru, ako nije problem možeš mi na poruku napisati koje firme to prodaju? Nikad do sada nisam trebao korpomorto pa nisam toliko upućen, makar mi ga nije teško ni sam zalit i onda pronaći ronioca da to namjesti.
Avatar
ninic
New Entry
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 29. 09. 2021. (14:38)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: bez plovila

PrethodnaSljedeća

Natrag na Parlaonica

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.

cron