Yamaha 40/70 GETL problemi

Diskusija o benzinskim motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Yamaha 40/70 GETL problemi

PostPostao/la Navigat.se.mora » 10. 07. 2018. (00:31)

Pozdrav,
vlasnik samo Yamahe 40/70GETL kupljene 10/2017 . Motor je montiran na Jeanneau Cap Camarat 5.1 i testiran do 29čv sa dvije osobe na brodu. Brzina krstarenja je 20čv sa potrošnjom od 10l/h. Ti podatci su idealni za ovaj brod sa ovim motorom. Brzina je i provjerena sa GPSom da znam da su brojke na ekranu pouzdane.
Tijekom zime brod je vožen sa troje , četvero ljudi i putna brzina od 20čv sa 10l/h se pokazala idealna. Krajem zime brod je pomalo obrastao i krajnja brzina je 27čv sa troje ljudi što je opet zadovoljavajuće.

U 05/2018 brod ima 20 radnih sati i ide van na servis i novi antifauling. Nekoliko dana nakon toga isplovljavamo (4 sobe) brod na punom gasu ide 17čv a sa premještanjem po brodu dolazi do krajnje brzine od 20čv.
Odma odlazim na testiranje po bonaci sa zatvorenim biminijem (jedna osoba na brodu po bonaci) i mjerim:
3000 9čv
3500 15čv
4000 16čv
4500 20čv
5000 24čv
max5300 24čv
Odgovor servisera je da mi prominu drugu propelu pa onda i treću propelu a brod uvik ide 24čv sa jednom osobom ili 20 sa 2 a troši 22 l/h

Nešto nije u redu sa motorom. Sa krajnje brzine od 29 čv sad je spao na 24čv a na putnoj brzini od 20čv sa potrošnjom od 10l/h, sad troši 15l/h. A ako imam 4 osobe na brodu, sretan sam ako uhvatim 20 čv sa potrošnjom od 22 litre???

Molim vas za savjet, što dalje? Ovakav motor je potpuno neprihvatljiv dok su njegove performanse prije bile savršene.

Danas gledan na talijanskim stranicama, testiraju Jeanneau Cap Camarat 5,5wa sa Yamahom 40/70Getl i ide 26 čv brod koji ima 800kg a moj ima 550kg pa nemože priko 24.

Ako je neko ima slična iskustva ili ima neko objašnjenje, samo pišite.
Hvala
Avatar
Navigat.se.mora
New Entry
 
Postovi: 25
Pridružen/a: 13. 09. 2017. (09:20)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Jeanneau Cap Camarat

Re: Yamaha 40/70 GETL problemi

PostPostao/la adviceneeed » 10. 07. 2018. (06:39)

Gorivo friško ili prošlogodišnje?
Avatar
adviceneeed
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 12. 08. 2014. (09:50)
Lokacija: Velebitski kanal
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Shetland 610, Honda 130

Re: Yamaha 40/70 GETL problemi

PostPostao/la ginekol7 » 10. 07. 2018. (07:42)

Nije to za forum. To je za servisera (koji ZNA svoj posao!!). Šta se je ona prva propela potrošila pa je trebalo minjati!?
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 484
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: Yamaha 40/70 GETL problemi

PostPostao/la lošinj » 10. 07. 2018. (08:01)

Prvo promijeni servisera,a drugo kakvo mjenjanje propele? Motor je pod garancijom i očito ne isporučuje više snagu koju bi trebao.Garanciju imaš i gnjavi ovlaštenog servisera.
Avatar
lošinj
Old Senior Member
 
Postovi: 1069
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (11:12)
Lokacija: Mali Lošinj
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Marlin 16, Yamaha 40/70.

Re: Yamaha 40/70 GETL problemi

PostPostao/la adviceneeed » 10. 07. 2018. (08:10)

Koliko sam ja shvatio u pitanju je novi motor sa 20 uri... Na servisu se ne mijenja ništa osim ulja u motoru i peti, tako da sumnjam da su nešto mogli zeznut. Jedina promjena od lani je novi antifauling i taj prvi servis. Da motor "ladno" izgubi forcu a da ne trokira ni u jednom režimu, nije mi baš logično. Po meni je jedini problem moguć u gorivu ako je lanjsko. Razlike u max brzini i potrošnji su prevelike da bi pituranje trupa igralo ulogu... Jedino treba vidjeti da nisu nastale još neke promjene za koje ni vlasnik ne zna, npr. pol kubika vode u duplom dnu ako ga ima i slično... Motor očito nema trim (spominje raspoređivanje ljudi radi max brzine), tako da bi u tom slučaju bilo kakva bitnija promjena u rasporedu težine "nečeg" novog na gliseru mogla igrati ulogu.
Avatar
adviceneeed
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 12. 08. 2014. (09:50)
Lokacija: Velebitski kanal
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Shetland 610, Honda 130

Re: Yamaha 40/70 GETL problemi

PostPostao/la Robi-ST » 10. 07. 2018. (10:14)

Navigat.se.mora je napisao/la:Ako je neko ima slična iskustva ili ima neko objašnjenje, samo pišite.
Hvala


meni na pamet padaju samo tri stvari, pod uvjetom da se sve dogodilo točno onako kako si napisao... ili si na početku greškom mjerio brzinu u cestovnim miljama umjesto nautičkim (24x1.15=27), ili ti je serviser skinuo originalne dijelove sa motora, najvjerojatnije propelu, ili je neki problem sa skidanjem blokade motora (za koju pretpostavljam da si radio na tom servisu od 20 sati).
sometimes you win, sometimes you learn
Avatar
Robi-ST
Old Senior Member
 
Postovi: 1273
Pridružen/a: 16. 08. 2012. (15:22)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leisure 17, Bura 2.5R

Re: Yamaha 40/70 GETL problemi

PostPostao/la macro » 10. 07. 2018. (13:08)

Evo jos jedan utjecaj na izvedbu:

Summer Conditions of high temperature, low barometric pressure and high humidity all combine to reduce the engine power. This, in turn, is reflected in decreased boat speeds–as much as 2 or 3 miles-per-hour (3 or 5 Km per-hour) in some cases. Nothing will regain this speed for the boater, but the coming of cool, dry weather.

In pointing out the practical consequences of weather effects, an engine–running on a hot, humid summer day–may encounter a loss of as much as 14% of the horsepower it would produce on a dry, brisk spring or fall day. The horsepower, that any internal combustion engine produces, depends upon the density of the air that it consumes and, in turn, this density is dependent upon the temperature of the air, its barometric pressure and water vapor (or humidity) content.

Accompanying this weather-inspired loss of power is a second but more subtle loss. At rigging time in early spring, the engine was equipped with a propeller that allowed the engine to turn within its recommended rpm range at full throttle. With the coming of the summer weather and the consequent drop in available horsepower, this propeller will, in effect, become too large. Consequently, the engine operates at less than its recommended rpm.

Due to the horsepower/rpm characteristics of an engine, this will result in further loss of horsepower at the propeller with another decrease in boat speed. This secondary loss, however, can be regained by switching to a smaller pitch propeller that allows the engine to again run at recommended rpm.

For boaters to realize optimum engine performance under changing weather conditions, it is essential that the engine have the proper propeller to allow it to operate at or near the top end of the recommended maximum rpm range at wide-open-throttle with a normal boat load.

Not only does this allow the engine to develop full power, but equally important is the fact that the engine also will be operating in an rpm range that discourages damaging detonation. This, of course, enhances overall reliability and durability of the engine.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Yamaha 40/70 GETL problemi

PostPostao/la egotrip » 10. 07. 2018. (14:06)

pogledaj duplo dno,filtere zamini,provaj manji propeler,nek vrti 5700 rpm
Avatar
egotrip
Senior Member
 
Postovi: 727
Pridružen/a: 25. 05. 2010. (19:48)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gs nautica open 550 yamaha 100 4t

Re: Yamaha 40/70 GETL problemi

PostPostao/la Navigat.se.mora » 10. 07. 2018. (14:16)

Evo par detalja na vase primjedbe:
1. Gorivo je friško. brod se vozi redovito kroz cilu zimu redovito. Separator je postavljen. Potrosija san vec nekoliko rezervara goriva.
2. Serviser slovi kao jedan od boljih pa me cudi da rjesenje vidi u minjanju propele koja je od pocetka bila pogođena.
3. Motor je nov i servis je na 20 sati. Motor radi (cuje se ) normalno, ne trokira ni na minimumu.
4. Nema nikakvih skrivenih tezina na brodu.
5. Motor ima el.trim ali od pocetka je vozen u kranjem polozaju uz zrcalo i uvik je isa savrseno, tako da se nema potrebe igrati sa tim.
6. Navigajen i dobro znan razlike knota i milje na yamahinom displeju a sa gpsom sam i provjerija koliko je displey tocan odma pri instalaciji motora.
7. Blokada je skinuta odma pri ugradnji motora i to je serviser ucinija na svoju ruku. Nije me ni pita
8. Na brodu je sad treca propela, originalna je vrtila na 5300, pa druga na 6000 a treca na 5600 a brzina uvik 24čv. Testira san uvik sam na brodu i po bonaci

Uglavnom, po serviseru, motoru nije nista i ja brijen a po prodavatelju je obrati se serviseru tako da se sad vrtim u krug ali iman 3 godine garancije pa cu pravdu istirati na vidilo kad tad
Avatar
Navigat.se.mora
New Entry
 
Postovi: 25
Pridružen/a: 13. 09. 2017. (09:20)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Jeanneau Cap Camarat

Re: Yamaha 40/70 GETL problemi

PostPostao/la peroLA » 10. 07. 2018. (14:55)

zašto se uopće išla mjenjat propela, pod svaku cijenu traži da se proba sa onom s kojom je bilo ok, koji premaz je stavljen? čisto me interesira jer na forumu je već spomenuto da je nekome na poludeplasmancu koper dao čvor i cca brzine...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Yamaha 40/70 GETL problemi

PostPostao/la riberer » 10. 07. 2018. (15:08)

macro je napisao/la:Evo jos jedan utjecaj na izvedbu:

Summer Conditions of high temperature, low barometric pressure and high humidity all combine to reduce the engine power. This, in turn, is reflected in ...


Molio bih sve one koji citiraju tekstove sa engleskog, japanskog, swahilija, esperanta i inih jezika, potrude uvrstiti (već kad im taj jezik ne predstavlja problem) tekstove prevedene na naš jezik, tj. hrvatski.
Unaprijed zahvaljujem! ;)
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7111
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Yamaha 40/70 GETL problemi

PostPostao/la bananko28 » 10. 07. 2018. (15:14)

Kakve sad ima veze sto je covik isa minjat propelu?
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3875
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: Yamaha 40/70 GETL problemi

PostPostao/la Navigat.se.mora » 10. 07. 2018. (15:15)

Koper je Hempel Hard racing
Avatar
Navigat.se.mora
New Entry
 
Postovi: 25
Pridružen/a: 13. 09. 2017. (09:20)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Jeanneau Cap Camarat

Re: Yamaha 40/70 GETL problemi

PostPostao/la macro » 10. 07. 2018. (15:17)

Evo google prijevod sa swahilija.

Ljetni uvjeti visoke temperature, niski barometarski tlak i visoka vlažnost kombinirani su kako bi se smanjila snaga motora. To se, pak, odražava u smanjenim brzinama broda - u nekim slučajevima čak 2 ili 3 milje po satu (3 ili 5 km po satu). Ništa neće vratiti ovu brzinu za plovilo, nego dolazak hladnog, suhog vremena.

Istaknuvši praktične posljedice vremenskih utjecaja, pokretanje motora na vrućem i vlažnom ljetnom danu, može doći do gubitka čak 14% konjske snage koju će proizvesti na suhom, bujnom proljetnom ili jesenskom danu. Konjska snaga, koju proizvodi svaki motor s unutarnjim izgaranjem, ovisi o gustoći zraka koji troši i, pak, ta gustoća ovisi o temperaturi zraka, njezinom barometrijskom tlaku i sadržaju vodene pare (ili vlage).

Prateći ovaj gubitak snage inspiriran vremenom, drugi je, ali suptilniji gubitak. Na vrijeme pričvršćivanja u rano proljeće, motor je bio opremljen propelerom koji je motoru omogućio da se okrene unutar svog preporučenog okretaja motora pri punom gasu. Dolaskom ljetnog vremena i posljedičnim padom raspoložive konjske snage, taj će propeler postati prevelik. Slijedom toga, motor radi na manje od preporučene brzine vrtnje.

Zbog karakteristika motornih snaga / okretaja motora, to će rezultirati daljnjim gubitkom konjske snage na propeleru s još jednim smanjenjem brzine broda. Ovaj se sekundarni gubitak, međutim, može vratiti prebacivanjem na manji propeler koji dopušta motoru da ponovno radi na preporučenim brojevima okretaja.

Za nautičare da ostvare optimalne performanse motora u promjenjivim vremenskim uvjetima, bitno je da motor ima odgovarajući propeler koji dopušta da radi na ili blizu vrha preporučenog maksimalnog broja okretaja motora pri širokom otvoru s normalnim plovilima ,

Ne samo da to dopušta motoru da razvije punu snagu, ali jednako je važno i činjenica da će motor također raditi u rasponu okretaja koji sprječava štetne detonacije. To, naravno, povećava ukupnu pouzdanost i izdržljivost motora.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Yamaha 40/70 GETL problemi

PostPostao/la riberer » 10. 07. 2018. (15:18)

Što se motora tiče, čini mi se da nešto nije u redu sa okretajima ...kao potpunom laiku, da ne bi bilo zabune ...
... netko bi rekao da je blokada vraćena, jer mijenjati propelu na barci koja je do servisa "išla dobro" baš i nema smisla. Propela se "traži" na početku i ako je bila prava, nema razloga mijenjati je... :think:
Sve pod uvjetom da se težine plovila nisu promijenile u međuvremenu ...
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7111
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Sljedeća

Natrag na Benzinci

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.