Primorka 630

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Primorka 630

PostPostao/la peroLA » 06. 06. 2018. (09:55)

beba je napisao/la:jebeš brod bez wc-a. to mi je posta najvažniji dio broda :D

možemo se zajeb**** koliko hoćemo ali sad je tu i trudnica, pa i za vrijeme noći kao i za vrijeme panule ima više potreba... tako da tko koristi brod na način kao mi je definitivno važno
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Primorka 630

PostPostao/la mladjoo » 06. 06. 2018. (13:57)

pero, super ti barka, nema šta. Gdje si montirao fleksibilni rezervoar, u provi, ili sa strane? možeš do njega bez beda? ne bi bila loša ni ta varijanta...

evo napokon uspio spojiti mobitel i skinuti fotke gdje se djelomično vidi kako to izgleda. imam osjećaj da bi se trebao rezervoar moći maknuti, nekako dalje prema oplati, i onda nekakvim manevrima izvući vani kroz otvor na klupi, ali kao da je dolje za postolje zapeklo, i ne mrda. misli sam umjesto ove špine do koje isto nije baš jednostavno doći staviti pumpu, pa da ide kroz nekakvo crijevo/tuš/kajgod vani. Vidim rezervoar ima na vrhu i poklopac za odvidati pa da se može i oprati, pa zbog toga pretpostavljam da ga se nekad moglo izvući.
Inače, tendu sam skinuo jer su šavovi počeli pucati, kao i zubi od patent zatvarača tu i tamo malo fale, pa sam odnio u Garti da vidim ima li pomoći, ili treba raditi novu (ako znate nekog da radi isto, možda brže ili povoljnije, slobodno javite ovdje...). kupljena je oprema za struju: Solar 100W (poly, jer dimenzijama nisam našao mono da paše), Victron smartsolar 75/10 (sa integriranim BT-om), Victron Cyrix kombinator baterija, AGM 140Ah baterija, samo treba montirat.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
mladjoo
Member
 
Postovi: 205
Pridružen/a: 18. 09. 2009. (07:33)
Lokacija: Pula
Tip plovila: Adriatic 790 + OM615

Re: Primorka 630

PostPostao/la mladjoo » 06. 06. 2018. (14:02)

peroLA je napisao/la:možemo se zajeb**** koliko hoćemo ali sad je tu i trudnica, pa i za vrijeme noći kao i za vrijeme panule ima više potreba... tako da tko koristi brod na način kao mi je definitivno važno


pa čestitke za prinovu!!
Avatar
mladjoo
Member
 
Postovi: 205
Pridružen/a: 18. 09. 2009. (07:33)
Lokacija: Pula
Tip plovila: Adriatic 790 + OM615

Re: Primorka 630

PostPostao/la peroLA » 06. 06. 2018. (14:51)

hvala mladjo, ovako iz slike nisam skužio di imaš tank, predpostavljam da je negdje sa strane u spremištu odiza... kako izvadit ti nemogu pomoć jer to svatko ima drugačije... ja imam tankove vode u lijevom spremištu... veliki je na početku spremnika na krmi, i drugi mali je na kraju spremnika, svaki ima izvedene debele gume na klasičan čep za tankanje(isto kao nafta) koji je na stazi za hodanje odmah sa strane, u tom spremniku imam i akumulatora, sklopku i regulator... gume za izlaz iz tanka idu na pumpe, lavandin ima običnu pumpu, a tuš presostatsku... od svega navedenog taj lavandin najmanje koristim jer je tuš na gumi možeš svugdje potegnut i odmah gore imaš buton za točit..., pa mogu na spojler za tuširat ili gdje god mi treba.. na drugoj strani imam tank goriva i puno drugih stvari... kad je sve full malo mi prevagne na stranu vode ali to mi ne smeta toliko... e sad što se prove tiče neznam kamo točno ide jer vidim da puno njih ima u provi... pogotovo adriatici ali čuo sam da je i netko u dalmatinke tako stavljao... iskreno neznam točno kamo dali je to pod noge kamo je krevet ili negdje gore... za balast i plovidbu bilo bi bolje jedino je onda veće ograničenje sa dimenzijama i što se dodatno mora potezati gume ali sigurno se da rještiti... tamo kod sidra ne vidim kamo bi išlo...
e sad paneli, kako im je pala cijena vidim da su ih masno svi pokupovali oni kojima treba i onima kojima ne treba, npr. susjed ima na dalmatinki na kojoj nema ni radio, mišljenja sam da tko nema frižider ne vidim razlog za šta će mu solar... a tko koristi friž više dana bez prestanka sigurno dobro dođe, ako vidim potrebe staviti ću i ja... ali kako sam pisao moj friž +tuš+radio+rasvjeta izdrži od 21:00 do drugi dan 16:00 i to mi je za sad taman jer toliko i stojim najčešće na jednoj poziciji, pa dok ne uvidim potrebu neću trošit... kao ni u agmove... eventualno tu vidim potrebu ako bih dugo spavao na vezu pa da mi friž stalno radi... s druge strane solaru dajem veliki plus zimi što održava akumulatore kad brod više stoji pa nikad ne treba ni skidat akumulatore... ja recimo kad je brod vani akumulatore držim u toplom, puno veću korist vidim u solaru na nekom gliseru sa slabim altenatorom koji za pol ure stigne kamo želi i onda špara gorivo na mjestu....
tendu sam dobio kakva je i lani mi je popustila kod šlica i to sam dao pojačat u jednu firmu koja više ne radi nautički program, tamo sam dobio sve pohvale za tendu koja je inače rađena u Trstu...tamo sam dobio i podatak o ogromnoj razlici od bijelo sive tende do plave ili bordo u temperaturi ispod..
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Primorka 630

PostPostao/la porer » 06. 06. 2018. (20:03)

peroLA je napisao/la:
porer je napisao/la:Jako lijep brod :thumbup:


hvala porer inače lijepota me i nije ništa previše značila prilikom ulaganja i kupnje nego motor, oprema, funkcinalnost svega da mogu više dnevno boraviti na moru što mi za sad jako dobro uspjeva, isto kao na 8m ali tjesnije... i još mi se uklopilo u moju ljubav prema YU-Labinskom gigantu Adria - Kvarnerplastika ... ovo mi je već 4 sezona, 3 sezona sa spojlerom... i biti će ih još dosta jer su došli drugi prioriteti a motor kuca još uvjek malo ispod prve tisuće sati... pa ćemo vidjet šta će se dalje uklopit u potrebe....


Nisam mislio samo na ljepotu koja je neupitna nego i na funkcionalnost. Koliko sam skužio ti više ideš na đite i sad imaš pravi brod za to.
Ja ovu moju torpiljarku Reggae Warrior mislim prodati i uzeti opet Vegu, za moje potrebe i način ribolova to mi je više nego dovoljno, čak što više za lov liganja zimi Vega je zakon. No sad smo prešli već u chat, vrijeme je za temu "Tko bi kakav brod želio i kakvi su mu planovi" :)
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Primorka 630

PostPostao/la peroLA » 07. 06. 2018. (09:20)

da ribarenje sa primorkom ja malo drugačije ali ribare ljudi i sa većim, moj kolega među boljim lignjolovcima >100kg godišnje pa ima Adriatic... recimo da mi je za panulu za plavu ribu primorka odlična.. pogotovo kad je žena na timunu a ja radim sa panulama, kod pecanja skoro da mi je radi mjesta draže sjedit na krmi, pa noge na spojleru i koristit povrez nego štap jer mi smeta radi tenda, a lijen sam sve to svaki put podešavat... imam i nosače za štapove onda je već lakše... što se lignji zimi tiče prednost mi je suho za sjedit radi tende i kad motor radi toplije je, prednost su akumulatori pa je uvjek zimi dovoljno struje za sve... mana ukoliko je jak korent mora motor većinom bit u pogonu pa da idem često to nebi bilo dobro a i više uživam kad je ugašen... pa znam bacat sidro i svakako se snalazit... ali kad je malo vjetra u tendu i natkabinu to bude kao jedro pa sigurno nije dobro, i vesla ne koristim pa i za mala micanja koristim glavni motor iako mi doma stoji električni ali to je radi lijenosti...ali zimi max 1-3 puta tjedno od 15.9-5.12 lignjarim i to je to...evo to je bilo u temi Primorke, sad malo izvan teme, kod nas je najveći problem vege motor jer ga još uvjek ljudi nose doma radi lopova, a ja nosim samo ključeve tako da je to veliki problem kod nas...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Primorka 630

PostPostao/la teo_ribar » 07. 06. 2018. (12:16)

peroLA je napisao/la:....kod pecanja...

znam da je OT, ALI moram...

kad pročitam da neki na moru napiše pecanje srce me zajedno štrecne i skrati mi se život za 10 minuti :cry: :eh:
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Primorka 630

PostPostao/la peroLA » 07. 06. 2018. (13:08)

teo_ribar je napisao/la:
peroLA je napisao/la:....kod pecanja...

znam da je OT, ALI moram...

kad pročitam da neki na moru napiše pecanje srce me zajedno štrecne i skrati mi se život za 10 minuti :cry: :eh:


haha dobra opomena:), i po meni nije to ot jer si me ispravio, ja inače izraz pecat koristim kad s nekim pokušavam govorit književno a ne po dijalektu ili pak fishing kad kažem strancu... tako da doma taj izraz ne koristim.... pod pecat sam mislio na lovit na udicu sa prirodnim mamcem, štap, povrez, kančenica... kod nas se kaže "peškat" ili jednostavno ideš na ribe... i sad kad smo sad već pomalo u ot... ja sam tu na forumu tek prvi put čuo za "kančenicu", što se kod nas zove "peškafondo" jer loviš sa olovom na dnu i tek poslije sam naučio da je "peškafondo" naziv za olovnu varalicu koja je za nas obična varalica tj. "pušća" - sve za lovit sipe/kalamare su pušće... ne peškafondi, bukve, skosavice... ali mi smo jako posebni pa...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Primorka 630

PostPostao/la porer » 07. 06. 2018. (15:42)

peroLA je napisao/la:
haha dobra opomena:), i po meni nije to ot jer si me ispravio, ja inače izraz pecat koristim kad s nekim pokušavam govorit književno a ne po dijalektu ili pak fishing kad kažem strancu... tako da doma taj izraz ne koristim.... pod pecat sam mislio na lovit na udicu sa prirodnim mamcem, štap, povrez, kančenica... kod nas se kaže "peškat" ili jednostavno ideš na ribe... i sad kad smo sad već pomalo u ot... ja sam tu na forumu tek prvi put čuo za "kančenicu", što se kod nas zove "peškafondo" jer loviš sa olovom na dnu i tek poslije sam naučio da je "peškafondo" naziv za olovnu varalicu koja je za nas obična varalica tj. "pušća" - sve za lovit sipe/kalamare su pušće... ne peškafondi, bukve, skosavice... ali mi smo jako posebni pa...


Sad će jednom kolegi stati srce :shh:
Tri naranče pod hitno!!!
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Primorka 630

PostPostao/la el passo » 08. 06. 2018. (08:05)

Pero si zadovoljan sa brzinom ? je u skladu sa očekivanjima ?
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Primorka 630

PostPostao/la peroLA » 08. 06. 2018. (08:14)

el passo je napisao/la:Pero si zadovoljan sa brzinom ? je u skladu sa očekivanjima ?


zadovoljan potpuno i još me nitko nije prešibao od konkurenata ;) mislim na slične barke, znam da dostoje još i brže sa jačim motorima i sređenim kobilicama ali meni je to sasvim ok i ugodno u svim režimima... ionako na Primorki sa 50ks i spojlerom kad ide brže imaš filing kao da će ić na pola... i nije gušt
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Primorka 630

PostPostao/la Torca88 » 09. 06. 2018. (13:54)

Postovani zaljubljenici i vlasnici primorke, puno info sam doznao pa je red da opisem sto sam i kako radio na svojoj. Nakon sto sam morao izvuci brod radi generalne motora (kolektor pojela g.struja) bacio sam se na saniranje podvodnog dijela broda, obrusio sam kompletno gelcoat te ostavio brod da se susi 6 mj, te pocetkon 4. Mj sam se bacio na ostale radove na brodu, zatvaranje prozora kabine, povezivanje (plastificiranje)natkabine sa kabinom , povezivanje spojlera kojeg je izlio gosp.Brcic iz zadra, mijenjanje pleksi prozora, ojacavanje prove, jarbolet sam radio od spojelera nekog starijeg auta koji mi je odgovarao sirinom i duzinom. Za sanaciju podvodnog dijela sam koristio hempel proizvode, 1 ruka light primera , kitovanje vecih rupa sa pro fair kitom, pa brusenje, ponovno 1 ruka l.primera, pa 5 ruka hight primera, nakon toga 2 ruke light primera , i zavrsno 2 ruke kopera. Prilikom svake ruke sam lijepio nanovo i podizao za 1 mm zutku krep traku da bi smnjio "stepnicu" izmedju podvodnog dijela i bok.broda. prozore kabine smo zatvarali na nacin da smo starii pleksiglas (namascen, jer nisam imao odvajivac) ucvrstili sa vidama izvanka , a onda iznutra nanosili plastiku, sutradan smo digli pleksiglas te jos sa trakama povezali izvanka spoj nove plastike i broda. Nakon toga ide 4,5 puta kitovanje / brusenje da bi dobili sto bolju plohu. Spojler sam narucio iz zadra od Brcica.U spojleru se nalazi tank za vodu ukkupno 90 ltr (45ltr lijevo i 45 ltr desno a spojeni su sa vodovodnom cijevi ),u sredini je suhi prostor. Povecala se stabilnost, koja mi je bila potrebna, a brzina neznatno jer motor od 14 ks ne moze razvijati brzinu od 9 kts! Zelim napomeniti inoks skale sa rukohvatima su napravljene vrlo lose. Kad se razvuku imaju kut od cca 20-30 stupnjeva ,dovoljno da mi radi polugu i lomi spojler. Zbog toga sam ih prepravljao da skalini padaju okomito na spojler. Spoj palube i boka broda(di ide bokostitnica) sam namazao sa l.primerom i hight protectom da bi se saniralo propustanje vode na spoju. Pleksi sam kupio kod ćiće iz trogira lagano zatamljen (kafeni) stavljan je na vide (nismo upustali pleksi vec smo stavljali vide sa obicnom glavom)ljepljen je sa bostikom stim da sam stavio primer koji se koristi pri ljepljenju sofersajbi kod auta, iako pise da se stavlja bez ikakvog primera. Gornja boja broda je linen white od hempela, a za bok sam koristio poliuretansku boju k2 u matu. Prije toga nanesene 2 ruke light primera.Kabina je oblozena sa materijalom u skaju za nauticki program sa izolacijom kupljen u st trgovina Varos (145 kn 1.4x1 m.). Sve santine sam opitura i na taj nacin zastitio dodatno plastiku od moguce nove osmoze. Na motoru je napravljena generalka te je stavljen novi kolektor sa cink protektorima ( izvedba motora je sa direktnim hladjenjem). Protuklizna povrsina je radjena sa kiwi grip valjkom.
:) pozdrav
Avatar
Torca88
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 22. 10. 2017. (10:45)
Lokacija: Ploce
Tip plovila: Primorka

Re: Primorka 630

PostPostao/la Torca88 » 09. 06. 2018. (14:33)

Avatar
Torca88
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 22. 10. 2017. (10:45)
Lokacija: Ploce
Tip plovila: Primorka

Re: Primorka 630

PostPostao/la macro » 09. 06. 2018. (17:33)

Lipi brod, lipa boja
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Primorka 630

PostPostao/la Torca88 » 11. 06. 2018. (15:03)

Testirao prvi put okretaje sa laserom, (nemam brojac okretaja) uglavnom max sto sam ga uspio podici je na 2600 okretaja od maximalnih 3600. Inace mozotor je nanni 14 ks 2 cilindra. Da li je netko imao slican problem?
Avatar
Torca88
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 22. 10. 2017. (10:45)
Lokacija: Ploce
Tip plovila: Primorka

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.