Par početničkih pitanja, pokazivač trima i razine goriva

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Par početničkih pitanja, pokazivač trima i razine goriva

PostPostao/la ivan_zg » 06. 07. 2017. (14:59)

Dakle odradio sam neke instalacije na barki, par vožnji i sad su se, naravno, pojavila nova pitanja (još uvijek početnička).

Prvo: Kako i čime učvrstit kablove za trup? Ja sam probao (rješenje je polovično -doslovce 50% nosača otpalo) zaljepit sa silikonom nosače za vodovodne plastične cijevi (fi20mm) i kroz njih provuć žice. Tražio sam po preporuci kolege Siku 295 ali nisu imali pa sam uzeo Weicom Aqua Flex (trebao bi biti i bolji)...Sad mi ovako žice plešu "po svuda".
Drugo: Pokazivač goriva pokazuje cca "realno stanje -15L" - kako to rješiti i jel ima tome pomoći? Pretpostavljam da je u karnisteru neki plovak koji onda razinu preko nekog promjenjivog otpora pokazuje na satu. letimično sam pogledao sat sa stražnje strane i nisam vidio kako bi ga iskalibrirao (moja pretpostavka je bila da bi to trebalo odradit pomoću nekog potenciometra ili tako nešto).
Treće: Imam električni trim ali i on "pokazuje svašta". Kako njega iskalibrirati? Da li bi trim trebao pokazivati nulu kad je motor u najnižem položaju ili kad je motor "okomito" na razinu mora (da budem iskren ne znam kako moj pokazuje ali kako god da sam si tumačio - pokazivao je čudno)?
Četvrto: Imamo samo jedan ključ a nema nitko profil za narezati nove pa ćemo vjerojatno morati mijenjat cilindar na komandama (nije mi sad pri ruci da pogledam koje i kakve imam) - Da li je to "obična" bravica sa 4 žice (takve sam uglavnom po netu našao). Da li moram na nešto posebno pazit kod promjene cilindra?
I jel ima negdje neki "how to"(tutorial) o brodskim električnim instalacijama na jednom mjestu (na ovom forumu stvarno ima brdo korisnih informacija ali su raštrkane po različitim temama)?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
ivan_zg
New Entry
 
Postovi: 17
Pridružen/a: 05. 06. 2017. (10:28)
Lokacija: Zagreb (Lošinj)
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: Gliser Luka 17 + Mercury 80 EFI

Re: Par početničkih pitanja, pokazivač trima i razine goriva

PostPostao/la maverick975 » 06. 07. 2017. (18:27)

Ne znam koji motor imas, ali kljuc se moze naruciti...preko neta ili kod ovlastenog servisa...
Avatar
maverick975
Member
 
Postovi: 412
Pridružen/a: 18. 11. 2011. (19:36)
Lokacija: Osijek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Alu Bel-Yamaha Hetl 40-60

Re: Par početničkih pitanja, pokazivač trima i razine goriva

PostPostao/la macro » 06. 07. 2017. (21:05)

Kabele je bolje ne stavljat u buzire jer samo navuku vlagu. Vezi ih vezicama i okaci na vide. Vide mozes ako triba u komade sperploce zalipljene sikom 291, 292, simson(bostik) fastack, msr itd. 295 je za prozore i za djelove izlozene suncu. Za vidljive dijelove uzmi ili izradi nosace kablova.

Trim pokazivac bi triba bit u nuli kad je osovina propelera paralelno s morem, odnosno u livelu. Ako ne radi dobro nadji upute/shemu na netu.

Svaki rezervar odstupa od stvarnog stanja. Obicno plovak nije idealne duzine, ili idealno postavljen pa ne vata cilu visinu rezervara. 10-15 l je ok, taman toliko triba ulit da bi se plovak uopce mrdnija.

Kljuc naruci, ako nista nac ces na netu.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Par početničkih pitanja, pokazivač trima i razine goriva

PostPostao/la Robi-ST » 07. 07. 2017. (08:53)

ivan_zg je napisao/la:
Prvo: Kako i čime učvrstit kablove za trup?


imaš za kupit u Bauhausa ovakve samoljepljive podloške. njih zalijepiš na plastiku, možeš eventualno kapnuti i malo nekog jačeg ljepila, epoksija, ili sike ako ti se čini da ljepilo na njima ne drži dovoljno jako... zatim kroz podložak provučeš vezicu i u nju uhvatiš kabele. imaš i za kupit spiralnu pvc traku koja se omota oko više kabela pa ih drži na okupu tako da sve bude lijepo i uredno složeno.


slika
sometimes you win, sometimes you learn
Avatar
Robi-ST
Old Senior Member
 
Postovi: 1273
Pridružen/a: 16. 08. 2012. (15:22)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leisure 17, Bura 2.5R

Re: Par početničkih pitanja, pokazivač trima i razine goriva

PostPostao/la ivan_zg » 07. 07. 2017. (12:17)

maverick975 je napisao/la:Ne znam koji motor imas, ali kljuc se moze naruciti...preko neta ili kod ovlastenog servisa...

Imam Mercury 80 efi fourstroke 2010 1.73 L. Zvat ću ih. Sad našao i na netu baš taj profil koji imam (ne znam zašto prije nisam uspio pronaći).
Hvala
Robi-ST je napisao/la:
imaš za kupit u Bauhausa ovakve samoljepljive podloške. njih zalijepiš na plastiku, možeš eventualno kapnuti i malo nekog jačeg ljepila, epoksija, ili sike ako ti se čini da ljepilo na njima ne drži dovoljno jako... zatim kroz podložak provučeš vezicu i u nju uhvatiš kabele. imaš i za kupit spiralnu pvc traku koja se omota oko više kabela pa ih drži na okupu tako da sve bude lijepo i uredno složeno.


E to će pomoć...Ma jedini mi je problem bio čime učvrstit neki nosač za trup (staklopalstiku) a da ne koristim vijke. Ovaj silikon je trebao držat ali eto...Ne drži baš (probat ću sa ovim gore navedenim "ljepilima").
Avatar
ivan_zg
New Entry
 
Postovi: 17
Pridružen/a: 05. 06. 2017. (10:28)
Lokacija: Zagreb (Lošinj)
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: Gliser Luka 17 + Mercury 80 EFI

Re: Par početničkih pitanja, pokazivač trima i razine goriva

PostPostao/la Patrik 29 » 07. 07. 2017. (18:41)

Ja san dosta stvari po barci ljepio sa simsonom marine(bostik) i stvarno ga moren preporucit svakemu.
Sa siku nisam bas zadovoljan kao nekad.,simson mi se je puno bolje pokazao..
Avatar
Patrik 29
Member
 
Postovi: 135
Pridružen/a: 11. 10. 2015. (16:39)
Lokacija: Labin
Tip plovila: Cranchi 580 by el passo,honda 40

Re: Par početničkih pitanja, pokazivač trima i razine goriva

PostPostao/la egotrip » 14. 05. 2018. (14:31)

Bog,da ne otvaram temu,imam tank 200 litara dubine 26 cm,plovak dolazi u 25 ili 28 cm verziji,jel se može kratit isti,ide na motor honda novijeg godišta a vidim različite omaže,koji trebam 240/33 ohma ili 10/180 ohma
Avatar
egotrip
Senior Member
 
Postovi: 727
Pridružen/a: 25. 05. 2010. (19:48)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gs nautica open 550 yamaha 100 4t

Re: Par početničkih pitanja, pokazivač trima i razine goriva

PostPostao/la macro » 14. 05. 2018. (16:09)

neki se mogu kratit, neki ne. plovak biraš prema specifikacijama pokazivača (vjerojatno 10/180, ili može oboje).

25 cm je ok, teško ćeš ubost preciznije od toga.

ovakvog san ugradija sebi:
http://shop.unimar.hr/product/catalog/2 ... 80ohm-25cm
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Par početničkih pitanja, pokazivač trima i razine goriva

PostPostao/la egotrip » 18. 05. 2018. (21:03)

evo da javim da je 10/180 ohma otpor mog hondinog bijelog sata :D
Avatar
egotrip
Senior Member
 
Postovi: 727
Pridružen/a: 25. 05. 2010. (19:48)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gs nautica open 550 yamaha 100 4t


Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.