Izmjenjivač topline i cinkovi

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la zore70 » 31. 03. 2018. (13:20)

Forani je napisao/la:Odlicna tema!!!
Evo i ja imam Vetus M417 42hp i bas gledam u semi hladnjaka motora i ne vidim da imacink na sebi..Jel bi bilo dobro ga ugrađivat ako stvarno nema i jel iko radio to vec na Vetusu..
Pozz s Hvara.....


Nema cinkova,nije predviđeno i nema mista za stavit...da ne kreneš kopat di ti nije misto ;)
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la SEA » 31. 03. 2018. (15:28)

ne shavcam zasto svit hoce cinit monade po motoru

ali je tesko stavit dobar centralni cink na krmu i spojit motor na njega
taj cink spojis s jacim kabelom ,stavis bokun cinka i minjas ga svake 3,4 godine
jos mozes spojit sve ventile od mora tu i problem rijesen

a cinkovi motora ako ih motor ima traju 3 puta duze...
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la peroLA » 31. 03. 2018. (15:45)

sad si me prosvijetlio :), jer ja sam se brinuo da moj motor nema cinka, cak mi je zastupnik rekao da mogu pustit kako je kad je ok toliko godina, jer na novu geeraciju su stavili... ali centralni cink ja imam i sve zivo kao i motor na njega spojeno... dva komada okurgala od 70mm pojede u dvije godine, naravno ne do kraja nego ih ja mjenjam svake dvije.. ali nisam povezao da on pomaze i izmjenjivacu ali teoretski da jer je spojeno
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la zore70 » 31. 03. 2018. (17:45)

SEA je napisao/la:ne shavcam zasto svit hoce cinit monade po motoru

ali je tesko stavit dobar centralni cink na krmu i spojit motor na njega
taj cink spojis s jacim kabelom ,stavis bokun cinka i minjas ga svake 3,4 godine
jos mozes spojit sve ventile od mora tu i problem rijesen

a cinkovi motora ako ih motor ima traju 3 puta duze...



E sad si ga ukakija..jer....bušiti ili ne bušiti pitanje je sad...pa kako to izgleda...pa koliki kabel...pa skupi se metara kabela a deblji je...pa veliki cink puno nojcova...i onda kad smo se za sve izborili lola ga zapitura intonkom jerbo je bija na zrcalu..aj ća :lol: :lol:
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la Orut » 31. 03. 2018. (18:38)

Zore , ja mislim da je to ipak nauka. Čita sam negdi da nepravilno postavljanje i povezivanje može učinit štetu čak i na susjednom plovilu.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la zore70 » 01. 04. 2018. (12:43)

Orut je napisao/la:Zore , ja mislim da je to ipak nauka. Čita sam negdi da nepravilno postavljanje i povezivanje može učinit štetu čak i na susjednom plovilu.


Nauka je neukima..ili onima šta misle da sve znaju pa srljaju...sve je odavno već poznato samo triba pitat ili čitat tamo di znaju znanje..Osim toga mogu se parametri i izmirit pa prema rezultatima napravit plan anodne zastite..tako se radi u velikoj brodogradnji..
U maloj je previše toga prepusteno često upitnoj stručnosti graditelja..
Čarobna rečenica je...koliko san ja brodova napravija i nijedan se nije raspa...mala bara puno krokodila,malo kontrola i još manje školovanja..

Ali nije npr. građevina odavno savladana pa se još rade kuće po bosanskom ključu...kako se "majstoru" snilo,sve se nattpa u dnevnicu i gajbu pive...a oni ko radi kako triba preskup..tako u masu stvari..nema smisla.ni nabrajat
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la SEA » 01. 04. 2018. (15:47)

prije na damorima ako si taka auspuh u moru uvik te tresne struja
sad ima dva centralan cinka a dovoljan je i jedan sve je uzemljeno na njega ,diras auspuhe nista za cutit...

cinjenica da je na VM bilo minjaj cink svakih 6 miseci(potroseni skroz),dva manja su ali pristupacna strasno tako ja s jednom pivom su se vremenski prominili...
sad na yanmar 4lh ima vise cinkova,mislim 5 ali nakon dvi godine odvidas na pola su jos mogu sezonu sigurno..
kako wassi ima cijevi cink povoljne onda stavis nove..

ono sta mestar zore kaze sve stoji ali ja sam ljubitelj centralnog cinka i sve na njega
naravno ukoliko motor ima cinkove a spojen je s centralnim tad njih moze se malo produzit za minjat ali to triba vidit kako radi...

centralni cinkovi i cinkovi za motore su mi od istog proizvodzaca da nebi bilo zabune jedni se trose vise drugi manje...
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la zore70 » 04. 04. 2018. (11:39)

Centralni cink je po meni zakon i ja ga preferiram uvik na brodima koje mi opremamo,di ugrađujemo motore,sportske a posebno profi upotrebe.I uz njega naravno,galvanska veza svih sustava i opreme koja je u kontaktu.

Naravno,bude tu i oprečnih mišljenja..najčešće kao posljedica skrtosti a ne utemeljenih činjenica..jer kosta i cink i kabeli i stopice i priključci ispod usisa pa je najlakše reć da je to štetno i nema dileme....znam da će se neki nafurit ali tako ja to nakon 20+ godina iskustva..svako ima svoj izbor..
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la porer » 04. 04. 2018. (17:55)

zore70 je napisao/la:Centralni cink je po meni zakon


Potvrđujem. Nikako drugačije i ne želim radit, ako mušterija traži drugačije ili ga odgovorim ili ne radim. Iako, još se nije desilo da nisu prihvatili...
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la SEA » 04. 04. 2018. (18:50)

malo koji nas brodograditelj ima centralni cink...
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la Forani » 09. 04. 2018. (22:30)

Zore hvala na savijetu :thumbup:
Nisam ja ni namjerava nesto na svoju ruku kopat zato i jesam na forumu da skupin dragocijeno znanje jer ode odakle sam ja nemas bas koga za pitat,a oni koji i nesto znaju niimaju bas vrimena za doc ti na brod..
Dovoljno sam star i lovim po moru da znam kolko ti moze stvorit problema nebriga i neadekvatno odrzavan motor...
Eto do sad nisam ni zna za tu shemu spajanja centralnog cinka! Sve sta imam i minjam 1 godisnje su 4 cinka.
1 na propeli i na bukuli ,i po 1 na inox timunu i nosacu timuna...
Al eto sad bar znam sta trebam sljedece pensat..
Nac mestra koji to zna i koji ce imat vrimena mi to montirat... ;)
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la tun » 10. 04. 2018. (05:57)

Di dođe taj centralni cink
Avatar
tun
Member
 
Postovi: 146
Pridružen/a: 06. 12. 2016. (17:35)
Lokacija: zadar
Lokacija: zadar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: adriatic 79.0

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la peroLA » 10. 04. 2018. (08:07)

ja na mojoj primorki koja je opremljena u italiji imam centralni cink na nosaču koji spaja dno kobilice i osovinu od lista kormila, on je napravljen dosta masivno i na dnu ima centralni cink na kojeg je sve spojeno, doduše to ožičenje je prastaro ali još uvjek funkcinira jer se cinkovi dosta troše, spojeni su svi minusi kao i od motora svi ventili, auspuh, vida od trinele, baš sve..
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la pagus » 10. 04. 2018. (10:20)

peroLA je napisao/la:ja na mojoj primorki koja je opremljena u italiji imam centralni cink na nosaču koji spaja dno kobilice i osovinu od lista kormila, on je napravljen dosta masivno i na dnu ima centralni cink na kojeg je sve spojeno, doduše to ožičenje je prastaro ali još uvjek funkcinira jer se cinkovi dosta troše, spojeni su svi minusi kao i od motora svi ventili, auspuh, vida od trinele, baš sve..

Imaš možda koju sliku, posebno me zanima kako su izvedene ove žice na ventilima i auspuhu ?
Pagus
Avatar
pagus
Old Senior Member
 
Postovi: 1459
Pridružen/a: 11. 07. 2008. (14:03)
Lokacija: Zagreb, Pag, Šimuni
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adriatik 790 (IMR M33/T)

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la peroLA » 10. 04. 2018. (10:43)

pagus je napisao/la:
peroLA je napisao/la:ja na mojoj primorki koja je opremljena u italiji imam centralni cink na nosaču koji spaja dno kobilice i osovinu od lista kormila, on je napravljen dosta masivno i na dnu ima centralni cink na kojeg je sve spojeno, doduše to ožičenje je prastaro ali još uvjek funkcinira jer se cinkovi dosta troše, spojeni su svi minusi kao i od motora svi ventili, auspuh, vida od trinele, baš sve..

Imaš možda koju sliku, posebno me zanima kako su izvedene ove žice na ventilima i auspuhu ?

sliku nemam ako stane kiša ću večeras nešto radit pa stavim, na svakom ventilu(mislim na kingston ventil od usisa, samopražnjenja, usis i izlaz wc-a) inače imaš za stisnut žicu, negdje blizu šajbe ili na šajbi je utor sa vidom u koju stisneš žicu... inače zadnje ventile koje sam stavljao jeste pred dvije godine kad sam ugrađiva wc pa sam i njih spojio u mrežu sa ostalima...a uspuh tj. lonac ima na sebi vidu sa stopicom na kojoj je žica, kao i sve ostalo...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.