Torpedo 18/24

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la Meduza » 16. 03. 2018. (00:58)

Ajmo malo ispocetka redom mozda ce nekom jos trebat evo prvo slika da znamo o cemu se radi :

slika

Za vratit pumpu najbolje je skinut poretlu ako to do sad nisi radio i ako nisi izvjezban jer u 99% slucajeva ce ti klipic pasti u motor pa ce biti skidanje kopce ako nemas magnetnu savitljivu sipku.
1.Kad skines portelu prvo naguraj papirnih sugamana da ti ne smeta za stavit pumpu a i ako ispadne klipic da ostane na njima da ne upadne u motor.
2.Stavis glavnu rucku gasa negdje na pola tako da ti rupa na polugi u koju ide klipic( na slici oznaceno B ) se poklopi sa osovinom bosch pumpe na koju ide klipic.
3.Nacentriras klipic ja ga pridrzim sa tankom iglom ono sto koriste zubari i lagano spustam bosch pumpu te pratim taj klipic kako ulazi u polugicu .
4.Kad legne pumpa pritisnem je lagano sa gornje strane da mi se ne okrece stisnem cok i vratim glavnu polugu gas da se iskopca kad se iskopca jos jednom idem ful gas sa glavnom polugom i na minimum te opet probam cok.
5.Ako je to sve uredu montiram sarafe i dalje cjevi izvadim sve papire sugamane zatvorim portelu odzracim pupu kresnem torpedo i prst u uvo - vozi Misko.


PS.
Nadam se da siu stavio iste debljine brtve koje su bile ispod pumpe jer sa njima se steluje kut pretpaljenja ako nisi to trebas odradit da sad neidem u dubioze kako se to radi ali mislim da sam isto negdje na forumu objasnjavo ja i ostale kolege.
Ako zapne pitaj pa pomognemo. :wave:
Pozdrav i svako dobro mirno more i puni siči !
Avatar
Meduza
Member
 
Postovi: 259
Pridružen/a: 11. 12. 2011. (23:25)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka 590 - Torpedo 18/24

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la dubrovnik01 » 16. 03. 2018. (11:50)

hvala na odgovoru,bilo je problema sa klipićem.Pao je u kopču ali sam ga izvadio pa čekam da stane ova kiša pa da se ponovo bacim na to.Svakako ću sada bolje pazit da taj klipić uđe gdje mu je i mjesto.
lp
Avatar
dubrovnik01
New Entry
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 09. 07. 2009. (23:22)
Lokacija: cavtat
Lokacija: Cavtat
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb,torpedo 18/24

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la Meduza » 16. 03. 2018. (13:45)

Nisam ni sumljo da ce se to desit ali dobro bitno je da si skuzio nadam se da nisi morao skidat kopcu zbog ulja zasporka sve pa sve i da pazis.
Evo nasa sam jos jednu sliku kad sam sebi radio je inace sve volim slikavat kad nesto radim covjek ako neke stvari ne radi vremenom pomalo zaboravi pa onda pogleda sliku pa se podsjeti,a i ovako dobro dojde kad nekom treba objasnit pripomoc.
Ovo je pozicija kad je pumpa uglavljena ali nije zasarfljena pa je klipic vise vani ustvari sve zavisi na kojem ti je polozaju bregasta mozda je kod tebe skroz dole pa kad stavis pumpu ona kompletna legne bez da strsi gore, ako je tako mozes malo zaokrenut zamajac tako da ti pumpa legne skrot na kuciste a to sve testiras bez klipica kad si sve podesis onda klipic stupa na scenu.

Evo slika a i vide se sugamani : :lol:

slika
Pozdrav i svako dobro mirno more i puni siči !
Avatar
Meduza
Member
 
Postovi: 259
Pridružen/a: 11. 12. 2011. (23:25)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka 590 - Torpedo 18/24

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la dubrovnik01 » 16. 03. 2018. (19:54)

Hvala na odgovoru.
Sve si pogodio,kopča je išla van i bilo je šporko.Sada sam podigao motor i skinuo onu purtelicu pa se sve jasno vidi.Ova slika je odlična i sve mi je pojasnila.Uglavnom mislim da je sve u redu ali da ja,pošto mi je to prvi put da sam nosio pumpu bošisti,to nisam prije radio i da je ovo danak neiskustvu.Srećom imamo ovaj forum i dobre ljude koji žele pomoći.Sada ću i ja početi slikati sve šta radim,jer kako si dobro reka ,čovjek zaboravlja.
lp
Avatar
dubrovnik01
New Entry
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 09. 07. 2009. (23:22)
Lokacija: cavtat
Lokacija: Cavtat
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb,torpedo 18/24

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la dubrovnik01 » 16. 03. 2018. (20:03)

mene je najviše zbunjivalo što se ova poluga F+G ( u mene je to jedna poluga ) relativno slabo odaziva na pomicanje glavne poluge gasa.Ali mi je rečeno da kada motor vrti u radu sve sjedne na svoje mjesto.Naime rotacijom motora ova poluga trpi pritisak i hod gasa postaje normalan.Vi koji znate to bolje nemojte zamjeriti na ovom laičkom objašnjenju.
Avatar
dubrovnik01
New Entry
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 09. 07. 2009. (23:22)
Lokacija: cavtat
Lokacija: Cavtat
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb,torpedo 18/24

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la dubrovnik01 » 20. 03. 2018. (18:21)

Problem riješen.
Zahvaljujem svima na pomoći,posebno Meduzi na slikama.
Malo poliranja klipića i lulice rješilo je problem.Prije,iako je sve bilo na mjestu, kada pritisnem čok feder nije mogao privući klipić.,,
Problem je vjerovatno nastao mojim nestrućnim montiranjem bosh pumpe.Vjerovatno sam pritisnuo pumpu misleći da je sve leglo kako treba,
a u stvari klipić je stajao horizontalno umjesto uspravno i u lulici.
dobro more i lp
Avatar
dubrovnik01
New Entry
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 09. 07. 2009. (23:22)
Lokacija: cavtat
Lokacija: Cavtat
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb,torpedo 18/24

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la dubrovnik01 » 21. 03. 2018. (12:14)

Sve radi,lp
Avatar
dubrovnik01
New Entry
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 09. 07. 2009. (23:22)
Lokacija: cavtat
Lokacija: Cavtat
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb,torpedo 18/24

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la graco » 06. 04. 2018. (14:10)

Imam u prilici kupiti Volvo (Torpedo) 18/24 repariran, kaže čovjek da je orginal Volvo i da je repariran s Švedskim dijelovima, radio nakon reparacije 10 sati, s kopčom, alnaserom i alternatorom, verzija alnaser na zupčanike. Cijena 1000€, koliko mi se čini treba ga malo ofarbati i vjerojatno novi impeler i ugraditi u brod. Da li je to ok cijena? Da li se negdje može vidjeti razlika da je motor inicijalno pravljen u Švedskoj (Volvo) ili kod nas (Torpedo).
Avatar
graco
New Entry
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 14. 10. 2011. (12:22)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: bez plovila - aktivno tražim plovilo

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la dimulius » 06. 04. 2018. (14:27)

- Volvo ima metalnu plocicu na kojoj pise 'volvo penta'.
- filteri zraka bi tribali oni dugi
- Na poklopcima glava pise 'Oil' ili Volvo Penta

Ali:
Zasto covik prodaje motor 10 uri nakon (kvalitetne i skupe?) reparacije?
Zasto motor 10 uri nakon reparacije triba pituravat i minjat impeler?
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la graco » 06. 04. 2018. (16:02)

Filteri zraka jesu oni dugi, ima i hlađenje kopče a to torpedo nema koliko znam.

Motor je bio u drvenom brodu od covikovog cace i onda kad je caca umra brod je stajao neko vrijeme, i motor je izvaden i repariran i nije nikad vracan u brod jer se brod prodao bez motora, a i covik se razbolio tako da nema ni snage ni volje se baviti brodovima i motorima.
Znaci tih 10 sati je rad na suhom nakon reparacije, ulje u njemu je boje kao novo.
Avatar
graco
New Entry
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 14. 10. 2011. (12:22)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: bez plovila - aktivno tražim plovilo

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la lupis » 06. 04. 2018. (16:20)

graco je napisao/la:Imam u prilici kupiti Volvo (Torpedo) 18/24 repariran, kaže čovjek da je orginal Volvo i da je repariran s Švedskim dijelovima, radio nakon reparacije 10 sati, s kopčom, alnaserom i alternatorom, verzija alnaser na zupčanike. Cijena 1000€, koliko mi se čini treba ga malo ofarbati i vjerojatno novi impeler i ugraditi u brod. Da li je to ok cijena? Da li se negdje može vidjeti razlika da je motor inicijalno pravljen u Švedskoj (Volvo) ili kod nas (Torpedo).


Torpedi su od prije nego je Švecka postojala kao Mona-
rhija.
1000 eu nije prilika,za taj motor.To je normalna prenapuhana vrijednost prastarog motora koji su svi redom kvalitetno obnovljeni šveckim i njemačkim dijelovima i teško da postoji torpedo koji to nije.Obnovljen kvalitetno.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la beba » 08. 04. 2018. (23:02)

u torpeda su poklopci bloka ravni a u volva imaju falc
Avatar
beba
Senior Member
 
Postovi: 865
Pridružen/a: 10. 06. 2008. (22:36)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 710,marušić 580,damor 300

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la dimulius » 09. 04. 2018. (11:32)

graco je napisao/la:Filteri zraka jesu oni dugi, ima i hlađenje kopče a to torpedo nema koliko znam.


Prilicno sam siguran da je to volvo penta md11c kojeg sam i ja ima.
Ako je, to ti je proizvodnja oko 1977-78.

Pitanje je samo ko i kako je odradija tu reparaturu i sta je sve prominjeno, a sta nije.
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la ivic@ » 04. 05. 2018. (20:25)

Može li mi netko kazati gdje se mogu kupiti prsteni za torpedo 14ks za prvu specijalu .
Split i okolica mi najviše odgovara,ako nema može i bilo gdje u hr .
U Rijeci prodaju samo komplet sa klipovima .

Treba mi hitno !
Avatar
ivic@
New Entry
 
Postovi: 53
Pridružen/a: 30. 07. 2011. (11:37)
Lokacija: seget d.
Tip plovila: Drvena pasara 7.30 sa kabinom i natkabinom

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la porer » 05. 05. 2018. (09:51)

SEKRA - Sesvetski Kraljevec.

Šalju poštom, prodaju dijelove za Torpedo koje proizvodi "Motins" Novi Sad i zanimljivo je da su jeftiniji od tvorničkog dućana u Novom Sadu ;)

http://www.se-kra.hr/
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.