Gain ili osjetljivost fishfindera

Izbor, nacin rada, snage, ugradnja, prikazi rada i podesavanje...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 17. 12. 2017. (17:36)

Kako svu tu teoriju provjerit na svom vlastitom uređaju pitaju me mnogi? Kažu da ne mogu vidit ovo ili ono sa milion raznih uređaja ili uvjeta. To, mogu rec i nije lako za nekoga tko ne zna kako to radi "iznutra" i nije vidija puno raznih fishfindera u raznim situacijama kod raznih korisnika sa različitim potrebama. Kako moj fishfinder ne vidi peskafondo recimo na 40m? Je li ja nesto falivan, je li greška u samoj instalaciji, je li uređaj neispravan ili pak povrh svega taj uređaj to zaista ni ne može kad je najnoviji? Mislim, bilo bi dobro znat da taj uređaj to ne može, pa onda bar znaš di si i sta možeš očekivat. Postoje, razne metode koje se mogu primijeniti za ovo znati, a mogu rec da ima dosta uredjaja koji to i to ne mogu jos u startu. Po meni, ako netko voli u vlastitom rezimu detaljnije istražiti performanse uređaja može se igrati olovima raznih veličina na raznim udaljenostima od sonde, ali olova moraju bit kugle, sve drugo je irelevantno. Morate imati na umu da je to olovo uvijek istih dimenzija, a da ekran promjenom rangea mijenja rezoluciju, mislim onu podvodnu. Tako se fishfinder može lijepo i ustimat.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Blue Marlin » 18. 12. 2017. (14:36)

Moga bi te slusat sedan dana u komadu... Svaka cast... :thumbup:
Za sve one koji s morem i od mora zive!
Avatar
Blue Marlin
New Entry
 
Postovi: 21
Pridružen/a: 26. 06. 2016. (16:29)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 02. 02. 2018. (19:33)

slika

Prije je tu negdje rečeno da se gain kod mnogih fishfindera poprilično optimalno moze poštimat na način da dio šuma uvijek bude prisutan na ekranu. Na slici gori se tako nesto dobro moze vidit. Radi se o Raymarine DSM300 fishfinderu koji ovdje radi dosta plitko. Na desnom kraju ekrana je A-scope. Skroz dole u A-scope stupcu je promjer zrake na dnu koji je "izvađen" iz memorije uređaja prema odabiru sonde u izborniku. TVG je ovdje stavljen na automatiku. U ovom slučaju se moze primjetiti na slici da je gušenje u prva 4m veliko jer se taj plavi sum u prva 4m i ne vidi. Tako možete kod mnogih sondera preko šuma doznat mnogo o gainu, STC-u, TVG-u.....ponasanju sondera općenito mijenjajuci parametre na pragu suma. Tu se obicno istražuje same performanse svakog uređaja.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 17. 03. 2018. (21:04)

Tu na pocetku ove teme sam bio napisao da neki fishfinderi imaju mogucnost mijenjanja izlazne snage. Neki to rade automatski (vecinom sportski) neki to rade manualno, mislim korisnicki, a neki nude jednu i drugu mogucnost. Takvi su obicno i dosta skuplji. Razlog zasto je uopce moguce jedan 600W fishfinder uciniti recimo 300W fishfinderom lezi u boljoj i jasnijoj slici. Prije je spomenuto da je sama gain funkcija vezana samo za prijamnik fishfindera, a ne odasiljac, sto bi znacilo da ti mozes namistit taj gain kako ti odgovara, ali kako se dubina mijenja, sastav dna se mijenja, sastav mora se mijenja, tehnicki to fishfinder vidi u mijenjanju odnosa signal-sum, mijenjanju reverberacije, mijenjanju nuzne sirine impulsa i sirine pojasa...Veoma je izgledno da te postavke nece bit optimalne bas za sve te uvjete, te da bi radio u manje "sumovitoj okolini", a zadrzao postavke pojacanja prijamnika on jednostavno smanji izlaznu snagu, a da ti to i ne znas. Kod profi uređaja to radi korisnik kad misli da je to potrebno. Ali, kad, u kojoj situaciji bi korisnik smanjio snagu, zasto jednostavno ne bi smanjio gain i na taj nacin ocistija sliku?
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 17. 03. 2018. (21:21)

Pa kod velikih ribolovnih terena, razlog je vjerovali ili ne u bon tonu. U Japanu jedno par 100 brodova nađe ribu u recimo 10 kvadratnih milja, oni svi imaju sonare i sondere, te je tamo normalno zamolit kolegu sa drugog broda da smanji snagu jer ti imas jaku interferenciju od njega. On to bez problema ucini i samo poveca nesto svoj gain, ako je pottebno kompenzirati. To je to, smanjenje snage se koristi u servisne svrhe također, a ona stvar zasto bi isto to bilo intetesantno ponekad, malo je teze opisat dok to ne vidis. Moram rec da se to puno vise manifestira kod sonara, ali je aktualno i kod sondera. Prvo bi trebalo znati sta su to "side lobe", pa onda krenuti dalje.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la SHETLAND » 17. 03. 2018. (23:04)

Hvala PANBO !
....samo je u mašti granica...........
Avatar
SHETLAND
Member
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 19. 06. 2013. (10:40)
Lokacija: otok IST, PREMUDA, ŠKARDA
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: SHETLAND 610 , JLM PERKINS 75 ks

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Forani » 18. 03. 2018. (18:17)

Hvala Panbo ovo je gust citat..
Ja pojacavam Gain kad sam na cistom terenu i tu najlakse vidim ribu..Ima pozicija di su jaki kurenti 60m dubine npr, i di je smetnja nekih 15akm od dna..Tu mi je problem vidit ribu a nerijetko su to dobre pozicije..
Sad kako si reka ocistim ja ekran i smanjim gain na nekih 60% i manje.
Dali sad s tim smanjennem Gaina smnjujem i sansu da se riba pokaze na ekranu?
Uredaj je Garmin 7408xsv.
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Forani » 18. 03. 2018. (18:36)

TVG drzim na visoko,interference mi je na off a stimam ugladivanje suma,njega drzim na nisko i stimam s color density ako mi je previse na ekranu toga pojacavam tu boju i onda mi isto djelomicno izbaci van neke odraze s ekrana!
Skoro uvik sam na zoomu jer lovim pri dnu i ti mali odrazi uz dno su mi njvazniji..
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Forani » 18. 03. 2018. (21:25)

Ispricavam se na linosti i zanemarite moj post od prije...Malo sam uzeo vrimena i procitao iz pocetka obijasnjenja i malo ponovio gradivo..Probat cu iskljucit svu automatiku i igrtat se s gainom postavkama ove dane na terenu.Pogotovo na terenu di ima dosta kurenta i sumova pri dnu u cilju da dobijem neki idealni odraz ribe u toj termoklimi... :)
Bas takav teren drzi Zubatca i Pagra koji vrebaju negdi u termoklimi,i nerijetko mi se znalo dogodiut da imam udar vece ribe a da nisam je ni vidio na ekranu zbog smetnja..Radim vertikalno jigovima i i scroling mi je na brzo tako da bi treba imat uvid u to sta se dogadza frisko ispod broda ...
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 19. 03. 2018. (08:25)

Forani je napisao/la:TVG drzim na visoko,interference mi je na off a stimam ugladivanje suma,njega drzim na nisko i stimam s color density ako mi je previse na ekranu toga pojacavam tu boju i onda mi isto djelomicno izbaci van neke odraze s ekrana!
Skoro uvik sam na zoomu jer lovim pri dnu i ti mali odrazi uz dno su mi njvazniji..


To ovako zvuci ok, samo mi je taj TVG visoko malo sumljiv, jer bi TVG triba bit obratan, to je uobičajno, ali neki proizvođači i to okrenu u software - u. Uglavnom, pravilno je da sa vecim brojem kod TVG - a imas manje toga na ekranu, znaci vise čistiš, a kako ti nemas brojeve nego riječi ispada da si stavio na vise čišćenja što bi moglo maknit termoklinu sa ekrana. Ponovo govorim, ovako bi bilo pravilno ali mozda je Garmin to okrenija pa ti je to dobro, ne znam to napamet, ali to ti je lako provjerit. Odes na neku dubinu od 40 i vise metara, ne diras nista osim TVG i uspoređuješ ekran pri razlicitim postavkama ove funkcije. Ako ti se počne pojavljivat vise toga pri srednje ili nisko onda ti manje cistis kao sto sam i opisa, a mozda je to dobro jer ces prije vidit tu termoklinu. Ako ne mozes nac neko misto di ima uvik nesto odraza, mozes se posluzit nekin vecim olovon i spustit ga na 20tak metri te minjanjem TVGa vidit kako se minja njegov odraz. To vridi, naravno, tamo di nema kurenta, to olovo ti mora bit u snopu, konstantno.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 19. 03. 2018. (08:35)

Forani je napisao/la:Hvala Panbo ovo je gust citat..
Ja pojacavam Gain kad sam na cistom terenu i tu najlakse vidim ribu..Ima pozicija di su jaki kurenti 60m dubine npr, i di je smetnja nekih 15akm od dna..Tu mi je problem vidit ribu a nerijetko su to dobre pozicije..
Sad kako si reka ocistim ja ekran i smanjim gain na nekih 60% i manje.
Dali sad s tim smanjennem Gaina smnjujem i sansu da se riba pokaze na ekranu?
Uredaj je Garmin 7408xsv.


Uvik je problem vidit ribu uz dno. Smanjenjem gaina mozes izgubit ribu uz dno, ali i povecanjem jer ti nesto uz dno fishfinder to zna zalipit u samo dno, pa se to stopi u samo dno. Ako ti je bolje radit sa tih 60% onda moras obracat paznju na bas sve, svaku crticu, svake boje uz dno. To sve skupa su detalji i nije ih lako otkrit ni na boljim uređajima za razne situacije. Sve u svemu, za takve stvari bi teorijski, chirp triba bit laksi za namistit.

Zanima me sta zoves smetnjom uz dno? imas li koju sliku te smetnje i sliku kad te smetnje nema?
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 19. 03. 2018. (20:16)

Kod klasicnih zracenja, bilo impulsnih ili chirp snopovi visoke i niske frekvencije obicno se prostiru nekako koaksijalno te ih se u svim uputama i publikacijama o fishfinderu predstavlja nekako ovako kao na slici dolje, u obliku dva stošca od kojih snop sire zrake ide kao preko onoga uzega koji je redovito vise frekvencije, mada to i nije uvjet. Takva prezentacija snopova zracenja je ok za potrebe korisnika, ali ovakvi snopovi bi postojali samo u savrsenom svijetu:

slika

dakle oni su idealizirani prikaz zraka, koje su dosta daleko od stvarnosti. U realnom svijetu snopovi izgledaju kao recimo ovo doli:

slika
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 19. 03. 2018. (20:30)

Tu se moze vidjeti sto su bocne latice, odnosno sidelobes. Usput, eto, moze se vidjeti kako se u ovom slucaju određuje kut. Crvena krivulja predstavlja liniju od -3dB pa su ove zacrvenjene povrsine u dijagramima sa kutom sonde. Tako se vecina sondi deklarira iako ima na -6, -10, -20 dB kako kad, ovisno o primjeni. U ova dva dijagrama livi je za nisku, a desni za visoku frekvenciju. Crvena polja znace samo određeni kut, a to je ono sta se predstavlja idealnim stoscima, međutim stvarni dijagram je kao sto se vidi uvelike drugaciji, jer ce mnogi fishfinderi primiti sve sto uđe unutar krivulje. Ako pogledamo livi dijagram i da zelimo izrazit kut te sondr na recimo -10dB onda bi rekli da je kut nekih 34°. Kako ne mogu crtat dalje cu pokusat objasnit na livom dijagramu. Zamislite da na ovom dijagramu nacrtamo dno i da se ta sonda na livom dijagramu krece ravno iz monitora prema van, prema nama, a dno je kosina poprecna na pravac kretanja, kao da kazemo na kobilicu broda, ista stvar. Kosinu dna izrazavamo kosom crtom na dijagramu koju potegnemo od
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 19. 03. 2018. (20:57)

90° livo do 10° desno. Liva bocna latica ce prva doc u kontakt sa dnom, pa glavna zraka, pa desna latica ako se od nje i sta odbije. Moze se dogodit i da je dno dobra refleksijska povrsina, to jos gore, jer su odrazi bocnih latica nezeljeni, ali ipak postoje. Tu je naveden jednostavan primjer te je u stvarnom svijetu to jos malo zamrsenije. Raspored bocnih latica je razlicit od sonde do sonde.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Forani » 22. 03. 2018. (20:45)

Hvala na odgovoru i savijetu..
Mislim da ste ipak u pravu kao i obicno, sta se tice TVG.Meni je na visoko i vjerovatno je to ciscenje ekrana..Jer sam primjetio da ne vidim jig koji je od olova kako se spusta na dno..A znao sam ga vidjet prije sigurno je TVG bio nizi..600w chirp sonda to mora vatat bar do 70m bez problema..
Al uglavnom cu uzet malo vrimena po ure i igrat se olovom i postavkama šuma i Gaina..Cilj je dobit sto vise odraza ribe pri dnu a ako i ostane termo klin nema veze glavno da vidim jig kako tone i ribu..Ne smeta ako ima vise stvari na ekranu dokle god vidim i jig i ribu..
Sad trenutno me muci motor i paljenje negdi vuce zrak ili ga muci struja s grijacima jer ne moze upalit..
Tako da ne mogu isplovit dok ne rijesim prvo to..
Hvala na savijetu i strucnim objasnjenjima...
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

PrethodnaSljedeća

Natrag na Fishfinder-i

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.