Izmjenjivač topline i cinkovi

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la pagus » 12. 01. 2018. (23:47)

Orut je napisao/la:Moj je od mesinga i bakra (unutarnji dio) eva već 18 godin. Ka novi je. SCAM 200

Na mojoj Rakovici 3 cilindra 39 KS marinizacija je SCAM. Izmjenjivači su SCAM200 za antifriz i SCAM150 za ulje,
Ispušno koljeno je bronca.
SCAM200 ima tijelo od lijevanog aluminija, jezgra (nosači cijevi) je bronca a cijevi su od bakra (SCAM kaže da je to Cu-Ni promjera 7 mm).
Bočna dva poklopca su bronca, na njima je po jedan cink protektor (vidi sliku) - promjer cinkova je 15 mm, dužina tijela 30 mm. Mijenjam ih svakih 200 sati rada i nikad nisu do kraja potrošeni.
slika
Pagus
Avatar
pagus
Old Senior Member
 
Postovi: 1459
Pridružen/a: 11. 07. 2008. (14:03)
Lokacija: Zagreb, Pag, Šimuni
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adriatik 790 (IMR M33/T)

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la Orut » 13. 01. 2018. (00:51)

pagus je napisao/la:
Orut je napisao/la:Moj je od mesinga i bakra (unutarnji dio) eva već 18 godin. Ka novi je. SCAM 200

Na mojoj Rakovici 3 cilindra 39 KS marinizacija je SCAM. Izmjenjivači su SCAM200 za antifriz i SCAM150 za ulje,
Ispušno koljeno je bronca.
SCAM200 ima tijelo od lijevanog aluminija, jezgra (nosači cijevi) je bronca a cijevi su od bakra (SCAM kaže da je to Cu-Ni promjera 7 mm).
Bočna dva poklopca su bronca, na njima je po jedan cink protektor (vidi sliku) - promjer cinkova je 15 mm, dužina tijela 30 mm. Mijenjam ih svakih 200 sati rada i nikad nisu do kraja potrošeni.
slika


Tako je pagus. Moj SCAM 200 je cili od bronce i tijelo i poklopci.
Neznam ko je spomenija u postu prije tebe ali nikad nisam čuja za " ALUMINISKU BRONCU ".
I mam dojam da neki koji su komentirali nisu uopće sigurni imaju li čepove sa cinkovima i di se nalaze.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la som » 13. 01. 2018. (21:47)

Otpale su im naljepnice s godinama pa misle da su ove vide za ispuštat more.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2958
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la Orut » 13. 01. 2018. (22:40)

som je napisao/la:Otpale su im naljepnice s godinama pa misle da su ove vide za ispuštat more.


Obično piše ZN ili slično . Anode pojilo do kraja , ostale samo vide . Čemu služe ove vide? - pitam se , pitam.
More biti da je za ozračiti ili isprazniti priko zime kad se ne vozi. Vrag će ga znati. Krhko je znanje!
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la doVla rogotin » 14. 01. 2018. (10:57)

Eto ni ja nemam cink na sole 44 pa bih volio čuti stručno objašnjenje za to. Vidim da nemaju ni Volvo ni Yanmar pa nije vrag da su i njihovi inžinjeri bili lini to predviditi.
Pitanje je da li se može staviti naknadno, ako je stvarno potrebno i da li se time može napraviti više štete nego koristi.
Kad sam nakon 13 godina prvi put rastavio izmjenjivač u njemu je bilo dosta naslaga gliba na onom saću i kamenca, nakon čišćenja kvasinom sve je izgledalo ko novo. Jedino je kolino nagriženo od korozije, ali je ono od debelog željeza pa će, nadam se, još izdurati.
Volio bih da o tome nešto napišu meštri koji servisiraju i popravljaju motore
Avatar
doVla rogotin
New Entry
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 17. 03. 2011. (21:26)
Lokacija: Ploče
Tip plovila: Galeb - Sole diesel 44

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la el passo » 31. 01. 2018. (21:07)

peroLA je napisao/la:sad bi rundu okrenuo da se Neli uključi


Jbg, baniran. Lupis ga banirao na temi o torpedu pa se pored takvog stručnjaka više ne usudi pisati. Jer jbg, šta neli zna, pa čovjek nema pojima a o tome može posvjedočiti podosta forumaša kojima je nesebično pomogao. Ako ti treba mogu ti poslati njegov broj na pp
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la peroLA » 01. 02. 2018. (08:37)

el passo je napisao/la:
peroLA je napisao/la:sad bi rundu okrenuo da se Neli uključi


Jbg, baniran. Lupis ga banirao na temi o torpedu pa se pored takvog stručnjaka više ne usudi pisati. Jer jbg, šta neli zna, pa čovjek nema pojima a o tome može posvjedočiti podosta forumaša kojima je nesebično pomogao. Ako ti treba mogu ti poslati njegov broj na pp


čuvam brojeve od važnih ljudi hvala ElPasso.. ovu temu sam bio otvorio radi drugačijih mišljenja ovdje na forumu, a ne zato što sam imao problem nego više radi novih saznanja i preventive.. no falilo mi više potkovanih komentara
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la maramb » 06. 03. 2018. (22:40)

Ja iman Nanni 5250, isto nije ima cink. Izilo mi cili hladnjak na izlazu auspuha, tako da san mora varit aluminij, napravit novi izmjenjivač topline i ugradija san cink cca ka filter od cigare. Od tada sve ok
Divers, do it deeper
Avatar
maramb
New Entry
 
Postovi: 30
Pridružen/a: 28. 09. 2010. (16:38)
Lokacija: Kastela
Tip plovila: Ocqueteau 625 nanni 85

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la Bourbon » 06. 03. 2018. (22:47)

Taj motor ima cink na ispušnon koljenu.
Avatar
Bourbon
Member
 
Postovi: 115
Pridružen/a: 14. 01. 2015. (10:51)
Lokacija: Vrbnik
Lokacija: Velebitski kanal - Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Antares 620 - Nanni 85 hp

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la peroLA » 07. 03. 2018. (08:53)

između ostaloga sam slučajno u burzi nautike pročitao neki stari članak da je od Solea došao upgrade kit u kojem je i cink za izmjenjivač, pa ću ga vjerojatno i ja sad kad radim servis dodat..
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la lupis » 07. 03. 2018. (18:50)

To se baš zove peh....
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la Drveni sat » 10. 03. 2018. (21:31)

Orut je napisao/la:
pagus je napisao/la:
Orut je napisao/la:Moj je od mesinga i bakra (unutarnji dio) eva već 18 godin. Ka novi je. SCAM 200

Na mojoj Rakovici 3 cilindra 39 KS marinizacija je SCAM. Izmjenjivači su SCAM200 za antifriz i SCAM150 za ulje,
Ispušno koljeno je bronca.
SCAM200 ima tijelo od lijevanog aluminija, jezgra (nosači cijevi) je bronca a cijevi su od bakra (SCAM kaže da je to Cu-Ni promjera 7 mm).
Bočna dva poklopca su bronca, na njima je po jedan cink protektor (vidi sliku) - promjer cinkova je 15 mm, dužina tijela 30 mm. Mijenjam ih svakih 200 sati rada i nikad nisu do kraja potrošeni.
slika


Tako je pagus. Moj SCAM 200 je cili od bronce i tijelo i poklopci.
Neznam ko je spomenija u postu prije tebe ali nikad nisam čuja za " ALUMINISKU BRONCU ".
I mam dojam da neki koji su komentirali nisu uopće sigurni imaju li čepove sa cinkovima i di se nalaze.


Aluminijska bronca ? Koje ste struke Orut ?
Avatar
Drveni sat
Member
 
Postovi: 196
Pridružen/a: 06. 11. 2015. (07:22)
Lokacija: Krk
Tip plovila: Maestral 600 + Nanni 4.190HE

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la Drveni sat » 10. 03. 2018. (22:00)

Vidim da je vase znanje ograniceno burzom nautike pa da vam prosirim vidike, osim aluminijeve bronce postoje jos na desetine vrsta nemogu se svih sjetiti ali ovako nekako:
Crveni lijev, manganska, fosforna, olovna, niklovana.
Jedna od bakrenih legura je i mesing. Pa silicijska bronca..

Ma ima ih. Ne sjecam se vise 7. Osnovne. :mrgreen: :mrgreen:
Avatar
Drveni sat
Member
 
Postovi: 196
Pridružen/a: 06. 11. 2015. (07:22)
Lokacija: Krk
Tip plovila: Maestral 600 + Nanni 4.190HE

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la MV KRK » 11. 03. 2018. (01:13)

Misliš dr. google :lol:
Avatar
MV KRK
Old Senior Member
 
Postovi: 1794
Pridružen/a: 25. 11. 2011. (13:44)
Lokacija: grad krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: Gull 745 yanmar 125 ks

Re: Izmjenjivač topline i cinkovi

PostPostao/la Forani » 30. 03. 2018. (12:24)

Odlicna tema!!!
Evo i ja imam Vetus M417 42hp i bas gledam u semi hladnjaka motora i ne vidim da imacink na sebi..Jel bi bilo dobro ga ugrađivat ako stvarno nema i jel iko radio to vec na Vetusu..
Pozz s Hvara.....
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.