TOMOS 4 prokletinja

Diskusija o benzinskim motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: TOMOS 4 prokletinja

PostPostao/la Orut » 30. 12. 2017. (22:43)

Je moj vujasine. Dijelovi idu ovim putem Japan,Nizozemska,Njemačka,Slovenija,Hrvatska(Zagreb) pa onda kod lok. dealera .Svaki je uzeja šolde i na kraju ono što realno košta 100kuna dođe na 400-500.
Svaki yam. prodavač će vam reći da cink za na pr peticu od DANG -a iz Splita nevalja zato što nije original.
Ja sam za peticu naručija dvi propele preko e -bay.za 500kuna a ovdje je jedna 550.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: TOMOS 4 prokletinja

PostPostao/la lupis » 30. 12. 2017. (22:57)

Kako god okrenuli ne valja... nekad jeTomos bio jeftin i nekvalitetan a danas su drugi motori skupi i opet se kvare i zahtijevaju održavanje i ulaganje..
Tomos je bio dobar(doslovno) motor za svoje doba,i povoljan za održavanje,usporedite ga sa drugim motorima iz tog doba pa ćete vidjeti da i nije bio toliko loš.Sve ima svoj vijek trajanja pa i "roba" iz socijalističkog društvenog sistema. :wave:
Zadnja izmjena: lupis; 30. 12. 2017. (23:03); ukupno mijenjano 1 put/a.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: TOMOS 4 prokletinja

PostPostao/la bananko28 » 30. 12. 2017. (23:02)

Tomos je loš motor... da su ljudi u ono vrime imali yamahe ili druge motore tek bi onda vidili koliko su tomosi smeća. Nije bilo niceg drugog (bilo je ali malo) pa je zato ostala ta floskula da je tomos dobar motor.
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3875
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: TOMOS 4 prokletinja

PostPostao/la lupis » 30. 12. 2017. (23:03)

Bananko normalno da ti ne valja kad je par puta stariji od tebe.. :lol: :clap:,nađi yamahu,mercurijs ili đonsona iz 85-te pa uživaj s njima..
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: TOMOS 4 prokletinja

PostPostao/la Orut » 31. 12. 2017. (08:25)

Svi smo u određenim tvrdnjama u pravu. Bija je povoljan i jednostavan za odrżavanje.U to vrime ritki su mogli kupiti bolje.Pomorci su dovozili " segale" , a ako bi ti koji furešti prijatelj štogod prošverca bija bi sritan ka prasac isprid korita.
Meni je tada prijatelj njemac u gliseru sakrija novi evinrude 9.9. sa računon od 1100 marak. Ima san mali trimaran od 3 i po metra i bija san "kralj".
Šta se tomosa tiče nikad mi nije bilo ćaro da ga vučeš sto puti i ništa a onda upali..Vidija san kad kažu na tv Osijek ili neke ribnjake ,ima ih još dosta. Slatka voda.
Da se vratim na ona razmišljanja od prije. U DDR-u kad nisu znali zabolje bilo im je sve dobro pa i ruske pente moskva ili veterok. Izgledale su ka da ih je sikiron dilalo. A pizale su čudo kili.
Eto ja toliko.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: TOMOS 4 prokletinja

PostPostao/la lupis » 31. 12. 2017. (09:26)

Ne znam koje si godište,ali ako si znao čitat tamo negdje 85-te,i ako si razumio svaku 10tu riječ Njemačkog Jezika,a pogotovo ako nisi živio u DDR-u,mogao si na kiosku kupiti jedan zapadnonjemački renomirani specijalizirani "morski" časopis i pročitat test T4 ili 4.5,bijele kape ,koji je tom motoru dao solidnu ocjenu uz zaključak o jako povoljnom omjeru uloženo-dobiveno.
Privatno smo imali T4,a u klubu T10,i sve je radilo više manje uredno koliko jedan foribordo more radit,a uzmi u obzir da su to motori koji nisu radili samo 15 dana godišnjeg,pa nakon toga odnešeni u ovlašteni servis i propisno konzervirani do drugog godišnjeg odmora,doduše ovog klubskog su "stručnjaci" uspjeli razjebat neodržavanjem tipa da bi ga 01.12tog spremili u hangar i onda onako slanog od lani izvuki početkom trećeg miseca.Onda bi se redovito sve rastavljalo(batom :lol: )popravljalo,i sezona bi se odradila..
Pričamo o motorima koji su imali 5-10 godina..ne 45.. ;)
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: TOMOS 4 prokletinja

PostPostao/la Orut » 31. 12. 2017. (10:18)

Ja san ti lupis '54 godište i znan za Boote ako si na to mislija.Neznan koje si ti godište ali si zasgurno " stari mačak " na ovom forumu.Postoje također oprečna mišljenja dali je tomos licenca konig-a ili je konig uzima motore u Kopru i na njih stavlja svoj logotip.Kad se pogledaju slike od 4- ke , 10\18-ice , isti motori.
Znan ljude sa moga otoka (Prvić) koji su ih imali po nekoliko u konobi pa ako neće raditi jedan oće drugi.
Momentalno se bavin priko lita rentanjem pa iman nekoliko dvotaktnih yam. petica.Čini mi se da su dvi iz 2006. i još imaju force a šta nisu sve prošle ovih godin.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: TOMOS 4 prokletinja

PostPostao/la bananko28 » 31. 12. 2017. (10:23)

Kad se sitim davnih godina, kod mene u selu je bila tradicija klat prasce u 12om misecu, to je orilo cjelo selo, smrdilo po smilju.... a cjelu godinu se popravljali tomosi, smrdilo selo po mjesavini... onih konjica za drzat motoric oko svake kuce koja je imala barku.... di ces veceg gusta, gledaš doma crtić a susjed užegne tomosa a tebi smetnje po televiziji.... pa trk kod njega, vrati se doma sa upalom ramena jer si mu pomoga potezat... doma naješkaš parangal a ni neznas oces li ga bacit, sve ovisi o tomosu... ili nedaj bože se ne vratit ako ipak odeš... danas je to sve bez duše, uđe u barku potegnes jednom i odeš... nikad više takvih vrimena
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3875
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: TOMOS 4 prokletinja

PostPostao/la el passo » 31. 12. 2017. (10:43)

:clap: Odlično napisano :thumbup:
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: TOMOS 4 prokletinja

PostPostao/la Orut » 31. 12. 2017. (11:08)

Je moj bananko, svako vrime nosi svoje draži.
Moji su imali gajetu i Farymann 6 konji.Imala ga je svaka kuća na Prviću. Trgovac iz Trsta (Digović) dava ih je i na dug. Virova je ljudima i nikor ga nije privarija. More bilo puno svake ribe a mižerjaste penzije .
Zimi mu staviś cigaret otraga u glavu, zavrtiš manicu i vozi a ovi sa malim kaićima i tomosima pucaju od đelozije.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: TOMOS 4 prokletinja

PostPostao/la lupis » 31. 12. 2017. (11:34)

Orut je napisao/la:Ja san ti lupis '54 godište i znan za Boote ako si na to mislija.Neznan koje si ti godište ali si zasgurno " stari mačak " na ovom forumu.Postoje također oprečna mišljenja dali je tomos licenca konig-a ili je konig uzima motore u Kopru i na njih stavlja svoj logotip.Kad se pogledaju slike od 4- ke , 10\18-ice , isti motori.
Znan ljude sa moga otoka (Prvić) koji su ih imali po nekoliko u konobi pa ako neće raditi jedan oće drugi.
Momentalno se bavin priko lita rentanjem pa iman nekoliko dvotaktnih yam. petica.Čini mi se da su dvi iz 2006. i još imaju force a šta nisu sve prošle ovih godin.


:thumbup: Nije taj časopis nego jedan drugi..a sjećam se i naslovnice jednog drugog broja istog časopisa na kojem je bilo vidit "bijelu kapu" na jednoj 10-12m jedrilici...,daleko od toga da je to bio "vrh" ponude,ali bio je u toj klasi malih motora uz rame...,ne bi ga stranci kupovali bez brige da nije bio upotrebljiv....ti si btw od mene stariji jedan dooobar vijek trajanja i predviđenog roka upotrebe modernog vanbrodskog.

Bananko jel se u tvom selu di su se prasci klali,upotrebljavao motor za mišat čvarke ili ... :mrgreen: ...i koliko se sjećam imao si ti zabave s nekom jamahom u skorije vrime.. 8-)
.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: TOMOS 4 prokletinja

PostPostao/la bananko28 » 31. 12. 2017. (11:50)

Lupis pricamo o 2t motorima :lol: :lol: Nemoj sad mišat tomose i 4t motore :lol:
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3875
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: TOMOS 4 prokletinja

PostPostao/la Orut » 31. 12. 2017. (12:01)

Bananko kad već govoriš lupisu o 2 ili 4t reći ću i ovo . Neki moji kolege imali 4t honde ,mercurije .Rišili se njih i kupili 2t yamahe. Pojavile se odnekud di se više ne prodaju zbog zelenih.Ovi naši odmah sa 7000 digli na 8900.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: TOMOS 4 prokletinja

PostPostao/la bananko28 » 31. 12. 2017. (12:39)

Znam ja to. I ja bi sad uzeo 2t da opet kupujem mali motoric sa jednim cilindrom ;)
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3875
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: TOMOS 4 prokletinja

PostPostao/la teo_ribar » 31. 12. 2017. (12:55)

Imal san par tomosa, uvik koliko toliko održavani, redovito ribaril i upotrebljavani, jedan od 3,5 kad bi iznad učke vidil oblak on ne bi otel upalit da ga jebeš :mrgreen:

Sused barka do, tomos 12 miseci na barki, dojde na barkusvakih misec dva, upali iz 2-3 puta, nikad problema

tako da je kod tomosa bilo više do sriće nego do kvalitete : Laughing3:
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

PrethodnaSljedeća

Natrag na Benzinci

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.